MY.UAНовини
Як Японія дбає про кібербезпеку та готується до майбутнього, де квантові комп’ютери стають реальністю
Як Японія дбає про кібербезпеку та готується до майбутнього, де квантові комп’ютери стають реальністю

Як Японія дбає про кібербезпеку та готується до майбутнього, де квантові комп’ютери стають реальністю

Як Японія дбає про кібербезпеку та готується до майбутнього, де квантові комп’ютери стають реальністю

У столиці Китаю 3 вересня відбудеться масштабний військовий парад на честь 80-ї річниці перемоги у так званій Війні опору китайського народу японській агресії та у Світовій антифашистській війні. Звичних для європейців дат, пов’язаних із перемогою над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні, китайці не відзначають. Натомість для них святом є перемога над мілітаристською Японією, яка капітулювала 2 вересня 1945 року. Очікується, що на святкування до Пекіна прибуде президент Росії — найкращий друг китайського народу. Путін і Сі Цзіньпін не дивитимуться в історичне дзеркало, де можна побачити мільйони загиблих і закатованих власних та іноземних громадян. У їхніх підручниках з історії, написаних в умовах жорсткої цензури, вбивали тільки японці.

В Японії питання історичної пам’яті ставлять зовсім в іншому контексті. «Володар неба» (імператор. — С.К.) Нарухіто здійснює цілу низку заходів для відзначення 80-ї річниці закінчення Другої світової війни. Зокрема він відвідує деякі місця, де відбувалися найкривавіші битви та бомбардування, включно з Іводзімою, Окінавою та Хірошімою. Це частина його зусиль зі спокути та збереження пам’яті про трагедію війни, яку вели в ім’я його діда, імператора Хірохіто.

Наразі він збирається з візитом до Монголії. Незадовго до закінчення бойових дій 1945 року СРСР розірвав угоду про нейтралітет із Японією, оголосив їй війну, захопив у Манчжурії близько 575 тисяч японських військовополонених, яких вивезли до Сибіру. Приблизно 14 тисяч були доставлені до Монголії, яка воювала на боці СРСР. Близько 1700 із них там загинули. Їх пам’ять і збирається вшанувати Нарухіто. «Оскільки ми відзначаємо 80-ту річницю закінчення війни цього року, ми ніколи не повинні забувати біль і горе людей, — сказав Нарухіто. — Я вважаю, що важливо не забувати тих, хто загинув, поглиблювати розуміння минулого воєнного часу й плекати миролюбне серце». Імператор Японії неодноразово наголошував на важливості усвідомлення трагедії війни молодшим поколінням, особисто докладаючи зусиль для сприяння миру.

Сьогодні про мир у Східній Азії згадують дедалі менше, й найчастіше — з ностальгією. Руйнування системи міжнародної безпеки, яка ґрунтувалася на домовленостях та інституціях, створених після Другої світової війни для запобігання новим конфліктам, сталося, всупереч історичному досвіду, внаслідок дій тих самих держав-переможців, які колись її створювали. Ревізіонізм Росії й Китаю, як і поступове самоусунення США від традиційної ролі ключового гравця системи стримувань і противаг, уже не можна пояснити виключно ресентиментом. Істерія, що супроводжує будь-які згадки про Другу світову, чи то в Європі, чи в Азії, слугує інструментом націоналістичної пропаганди, а не примирення, виключає визнання власних злочинів, які кояться просто зараз, і створює ілюзію, що переможець колись залишається переможцем назавжди. Насправді протягом 80 повоєнних років саме Японія, а не СРСР-Росія, пережила катарсис і стала чи не наймиролюбнішою нацією у світі. Натомість Росія, котра, як ми знаємо, продовжила шлях агресії, взяла в новітній історії нову висоту на сходах, що ведуть униз.

Одна з ілюзій, із якою має попрощатися світ, — це те, що альянси й угоди є вічними. Для Японії таке усвідомлення означає, що гарантії безпеки США більше не є безумовними. Саме тому ще 2023 року було де-факто скасовано обмеження в 1% ВВП витрат на оборону (де-юре воно зникло ще 1987 року, але його дотримувались) і поставлено мету вийти на 2% до 2027 року. Поясненням такого рішення стало вторгнення Росії в Україну, а також приклад країн НАТО, які почали орієнтуватися на ті самі 2%. Населення Японії підтримало Україну, проте рішення про збільшення витрат на оборону сприйняло настільки негативно, що уряд пообіцяв виконати це завдання без підвищення податків. Сьогодні США досягли домовленості в межах НАТО про збільшення витрат на оборону до 5%. Зрештою з’ясувалося, що аналогічну вимогу може бути висунуто й до Японії. І це при тому, що Японія вже покриває до 80% витрат на утримання військових баз США, здійснює масштабні закупівлі сучасної американської зброї (тільки 1000 «Томагавків» чого варті) й залишається одним із найбільших інвесторів у економіку США.

Усвідомлення того факту, що Японія має більше розраховувати на власні сили, ніж на допомогу США, з’явилося не зараз. У відповідь на загрозу з боку Північної Кореї ще 1999, а згодом 2015 року було ухвалено законодавчі рішення про надання Силам самооборони ширшого мандату для захисту Японії від зовнішніх загроз. Пізніше, 16 грудня 2022 року, адміністрація Кішіди затвердила три нові стратегічні документи: Стратегію національної безпеки, Стратегію національної оборони та Програму нарощування оборони, які стали історичним зрушенням у оборонній політиці країни. Японський уряд почав розглядати реалістичну стратегію національної оборони, засновану на реальній можливості військової агресії. Це можна вважати поворотним моментом в оборонній політиці Японії після Другої світової війни, коли принцип пацифізму мав абсолютний пріоритет. Причина — агресія Росії, а також значна активізація силових дій Китаю у Східній Азії.

Нинішній прем’єр-міністр Японії Шіґеру Ішіба до того, як очолити уряд, був відомий ідеєю створення в Індо-Тихоокеанському регіоні повноцінного оборонного союзу на кшталт НАТО. Думка Росії стосовно цього нікого не цікавила, а от Китай висловився категорично проти — жодних військових союзів поблизу Піднебесної, до яких КНР не входитиме. Після обрання главою уряду Японії пан Ішіба не порушував цього питання, вочевидь, не бажаючи дратувати найбільшого торговельного партнера й одну з ключових сил в Азії. Проте нині, з огляду на стрімке й непередбачуване нарощування стратегічної співпраці між РФ і КНДР, а також очевидні агресивні дії КНР проти Філіппін і Тайваню, Японія буде змушена шукати відповіді на безпекові виклики.

Один із таких викликів стосується сфери кібербезпеки. Нещодавно було оприлюднено дані досліджень у цій сфері, проведених японськими й американськими компаніями, та з’ясовано, що основну роль у сфері кіберзлочинності, яка є нормою для КНДР, відіграє Росія. Здебільшого це стосується хакерських атак, проникнення в цифрові гаманці, розповсюдження дезінформації. Для ефективного реагування на атаки, які були частково успішними та призвели до виплати хакерам значних сум в обмін на розблокування комп’ютерних мереж, парламент Японії ухвалив закон, який дозволяє упереджувальні кібератаки в разі появи відповідної загрози. Урядові структури кібербезпеки отримали право моніторити обмін даних між операторами ключової інфраструктури, а також приватними компаніями у сфері енергетики, транспорту тощо. Компанії, своєю чергою, зобов’язуються інформувати урядові структури в разі потенційних атак. Також створюється незалежна експертна група, яка аналізуватиме загрози й ухвалюватиме рішення щодо упереджувальних атак і контратак на «ворожі» сервери. Повністю система запрацює до 2027 року, а наразі уряд має сформулювати довгострокову стратегію кібербезпеки. Її частиною стане перехід від звичайного криптографічного захисту внутрішніх комунікацій до пост-квантових систем захисту, які мають протистояти навіть кібератакам із квантових комп’ютерів. Планується підготувати 50 тисяч фахівців у сфері кібербезпеки на національному рівні до 2030 року.

Під час слухань у Конгресі США у березні ц.р., коли обговорювали кандидатуру Елбріджа Колбі на посаду заступника глави Пентагону (це той самий Колбі, який нещодавно ініціював припинення допомоги Україні), він заявив, що Японія має збільшити витрати на оборону до 3%, а Тайвань — до 10%. У відповідь прем’єр-міністр Ішіба зазначив: «Японія сама визначатиме свої оборонні витрати. Це не повинно залежати від вказівок інших країн». Ця позиція залишається незмінною й сьогодні, незважаючи на подальший тиск із боку США, хоч і не публічний. Особливо проблематичним є збільшення витрат на оборону за фактичного провалу переговорів стосовно тарифів і вимог Трампа, щоб Японія закуповувала американські автомобілі, наче можна силою примусити споживачів купувати неекономічні та величезні «Шевроле» й «Доджі», які просто неможливо буде використовувати через різницю в стандартах, не кажучи вже про ліве-праве кермо.

Щоб уникнути публічних дискусій про збільшення витрат на оборону напередодні виборів до верхньої палати парламенту в липні ц.р., глава уряду Японії навіть не поїхав на саміт НАТО, де під тиском США було ухвалено рішення про збільшення витрат до 5%. Водночас для посилення кіберзахисту Японія нарешті приєдналася до платформи НАТО з обміну інформацією про шкідливе програмне забезпечення, що існує з 2013 року. Тільки 2024 року на Японію здійснювалось у середньому 9520 атак на день, із яких 95% відбувалися з-за кордону — з Китаю, Росії та Північної Кореї. Тобто наразі не йдеться про жодне припинення співпраці Японії з Північноатлантичним альянсом. Просто у складній економічній ситуації Японія обирає діяти обережно й непублічно, зважаючи на зростання напруги навколо Тайваню та Південно-Китайського моря з одного боку й посилення невизначеності щодо дій США у разі конфлікту — з іншого. Але чітке усвідомлення, що у світі Трампа треба бути Ізраїлем, аби сподіватися на військову підтримку, міцніє не тільки в Європі, а й в Азії.

Питання, яке при цьому залишається відкритим, — чи це є найпрямішим шляхом до посилення міжнародної безпеки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
45 работников ДТЭК получили государственные награды от Кабинета Министров и Министерства энергетики за особые профессиональные достижения
TSN
2025-07-11T15:39:59Z
Украинская разведка на территории РФ уничтожила участок газопровода, обслуживающего ВПК
Комсомольская правда
2025-07-11T15:36:36Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Врачи назвали основной способ защиты здоровья после менопаузы: он доступен каждому
Фокус
2025-07-11T15:42:08Z
Дешевле красной рыбы, авокадо и чиа: чем заменить дорогие продукты
Фокус
2025-07-11T15:36:24Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В НАТО прокомментировали заявление Трампа о закупке оружия для Украины
TSN
2025-07-11T15:42:05Z
Туск о последних заявлениях Дуды: завершает свой срок в плохом психологическом состоянии
Европейская правда
2025-07-11T15:36:48Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Прямо на пляже в Одессе устроили экстремальное шоу
Telegraf
2025-07-11T15:30:59Z
ГУР вычислил 20 танкеров российского "теневого флота" и 11 судов иранской "армады привидений"
Хвиля
2025-07-11T15:22:27Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В Украине разрабатывают перехватчики "Кинжалов" и "Цирконов" — что заявили в ОП
TSN
2025-07-11T15:42:07Z
Пенсия, которой хватит на все: украинцам открыли формулу достойной старости – что нужно сделать
Знай
2025-07-11T15:36:48Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Илона Гвоздьова отказалась от развода
Корреспондент
2025-07-11T15:33:57Z
Стала известна причина смерти актера Джулиана МакМэгона
Корреспондент
2025-07-11T15:21:16Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Любителям остренького точно понравится: рецепт идеальной аджики из кабачков
Telegraf
2025-07-11T15:42:23Z
Как отмыть кухонные шкафы от грязи: секрет немецких хозяек — нужное масло и еще два продукта
TSN
2025-07-11T15:33:16Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Массовое уклонение от мобилизации: разоблачили очередную масштабную схему
Comments UA
2025-07-11T15:42:08Z
В Киеве избили и ограбили адвоката
Новости Украины
2025-07-11T15:22:08Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
В Китае заметили прототип следующего внедорожника Xiaomi
Корреспондент
2025-07-11T15:13:50Z
Rivian представила электрокары с четырьмя моторами
Корреспондент
2025-07-11T15:13:23Z
Немецкий дилер получил пять лет за контрабанду автомобилей в РФ
Корреспондент
2025-07-11T15:13:02Z
Range Rover показал новый логотип
Корреспондент
2025-07-11T15:12:31Z
Ford отзывает более 850 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-07-11T15:12:22Z
В Украине спрос на гибридные автомобили вырос на 14%
Корреспондент
2025-07-11T15:12:10Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Не только Земля: ученые обнаружили еще один объект Солнечной системы, пригодный для жизни
TSN
2025-07-11T15:21:59Z
Компания Маска представила обновленную ИИ-модель Grok 4
Корреспондент
2025-07-11T15:12:33Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Официально: УАФ изменила формат Кубка Украины
Корреспондент
2025-07-11T15:22:54Z
Украинский гимнаст Ковтун официально променял Украину на Хорватию
Telegraf
2025-07-11T15:16:03Z
Ямаль определил, кого считает величайшим игроком в истории футбола
Корреспондент
2025-07-11T15:13:58Z
Радченко рассказал, кто выйдет победителем из реванша Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-07-11T15:13:57Z
Миллионы на кону: назван возможный гонорар Усика за реванш с Дюбуа
Корреспондент
2025-07-11T15:13:56Z