/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2Fb0d0ef342a1434f9a2e2959c927928e9.jpg)
Українців хочуть змусити виходити на пенсію пізніше: що придумали в Раді і чи є в цьому сенс
У Раді тихо просувають пенсійну реформу, яка змусить працювати на рік довше. "Телеграф" з'ясував, що саме пропонують
Депутати Верховної Ради повернулися до питання зміни пенсійного віку для українців. Комітет з соціальної політики обговорив законопроєкти, які передбачають збільшення віку виходу на пенсію з 60 до 61 року.
Основний законопроєкт №5566 та його альтернативний варіант №5566-1 обговорювали на засіданні профільного комітету 24 червня. Про це повідомляє видання "На пенсії". "Телеграф" вирішив з’ясувати, що саме передбачає законопроєкт і яка вірогідність, що його ухвалять.
Що відомо про законопроєкти і як хочуть збільшувати пенсійний вік
Ініціатором законопроєкту ще у 2021 році був народний депутат ВР від забороненої "ОПЗЖ" Валерій Гнатенко. (до речі, він був фігурантом кримінального провадження і виступав за проведення так званого референдуму в самопроголошеній ДНР. Після цього проти нього відкрили кримінальні провадження за статтями 109 Кримінального кодексу (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) і 110 КК (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України), які розслідувала СБУ. Він також є фігурантом бази "Миротворець". Ще одна ініціаторка законопроєкту — нардепка від "Слуги народу" Тетяна Третьякова. Відома народна обраниця тим, що пропонувала скоротити виплати військовим і підтримувала надання пенсій жителям ОРДЛО, які також беруть виплати від країни-агресорки. А ще вона казала, що в людей, які потребують матеріальної підтримки, народжуються діти "низької якості".
Автори законопроєкту пропонують збільшувати пенсійний вік поступово — щороку на один місяць. Така реформа триватиме 12 років до повного переходу на 61-річний пенсійний вік.
Пільги для матерів
Матері, які народили та виховали дитину до шести років (тобто, наприклад, не віддали дитину в дитбудинок, не втратили батьківські права тощо) можуть піти на пенсію достроково. За кожну дитину пенсійний вік зменшується на пів року, але не більше ніж на три роки загалом. Тобто, жінка з однією дитиною зможе піти на пенсію у 60,5 року замість 61.
Матері двох дітей вийдуть на пенсію у 60 років, тобто без змін порівняно з нинішньою нормою. Жінки з трьома дітьми матимуть право вийти на пенсію у віці 59,5 року.
Що кажуть про це експерти
Павло Розенко, експерт з питань соціальної політики, ексвіцепрем'єр-міністр України, у коментарі "Телеграфу" пояснив, що ця ідея нічого не вирішить у пенсійній системі. "Проблема полягає в тому, що у нинішньої влади за 6 років немає жодного комплексного підходу, що б вона хотіла зробити в пенсійній системі. Попередня реформа, яку почала попередня влада, була зупинена, а ми тоді провели осучаснення (перерахунок залежно від нових розмірів заробітних плат, інфляції тощо) пенсій, яке мало бути регулярним. Тоді ми ще ввели індексацію пенсій, яка щороку проводиться 1 березня".
За словами Розенка, тоді вдалось скасувати спецпенсії для міністрів, прокурорів та суддів (щоправда, судді та прокурори змогли їх відновити). "І це ще одне питання до нинішньої влади, тому що ми бачимо сильний перекос між пенсіями звичайних людей і суддів/прокурорів", — говорить колишній віцепрем'єр-міністр України.
Тобто зараз ситуація така, що колишня пенсійна реформа, яка тільки почала діяти в 2017 році, зупинена на пів шляху, а нового нічого не запропоновано. "І ми просто спостерігаємо, як нинішня пенсійна система колапсує і перетворилася на болото, і зараз 80% пенсіонерів живуть за межею бідності. Це наслідок бездіяльності. І тут замість того, щоб дати якесь комплексне бачення майбутньої системи, нам пропонують: "А давайте ми візьмемо якусь малесеньку категорію, а для всіх піднімемо пенсійний вік на 1 рік протягом 12 років". Нас годують якимись незрозумілими подачками", — пояснює Розенко.
Експерт вважає, що питання для 10 чи 11 мільйонів пенсіонерів, які живуть в Україні, а також людям, які працюють і сплачують податки, і хочуть знати своє пенсійне майбутнє, — відкрите. "Хочу, щоб влада за 6 років показала, яке майбутнє пенсійної системи вони взагалі бачать. Що робити нинішнім пенсіонерам, у яких вже три роки заморожений прожитковий мінімум і підняття пенсії. Але найголовніше — що робити людям від 20 до 60 років, які працюють і платять внески, що їх чекає в Україні? І така невизначеність призводить до того, що працюючі люди не хочуть зв’язувати своє життя з Україною, бо знають, що тут жебрацькі пенсії. І соціологія це підтверджує. Я просто вражений тим, що ми бачимо просто 6 років бездіяльності, особливо на тлі ситуації в пенсійній системі і демографічної ситуації в Україні".
На запитання про те, наскільки може вплинути ця ідея встановлення пенсійного віку залежно від кількості дітей у жінки, Розенко відповів: "Принципово це на розмір пенсії нічого не впливає. Це просто мізерна подачка у пару десятків гривень. Принципово це не вирішує ні демографічні проблеми, ні ситуації на ринку праці, чи майбутнього пенсійного забезпечення, і жодним чином не стимулюватиме народжувати дітей в Україні. Про це точно жінка не думає, коли збирається народжувати дітей в Україні, тобто що з нею буде в 60 років", — підсумовує колишній віцепрем'єр-міністр України.
Олександр Щербаков, експерт Growford Institute з пенсійної реформи та управління активами припускає, що таким чином в Уряді хочуть зекономити гроші. "Це проблеми більше бюджетного характеру, ми знаємо, що пенсійний фонд має зараз дотації, а під час війни фінансування проблематичне. Тому, напевно, хочуть зменшити гроші, які виділятимуться".
Як зараз виходять на пенсію в Україні
Наразі в Україні діє система виходу на пенсію залежно від страхового стажу:
- 60 років — потрібно мати щонайменше 32 роки страхового стажу;
- 63 роки — якщо стаж менш як 32 роки, але не менше 22 роки;
- 65 років — якщо стаж менш як 22 роки, але не менше 15 років;
- менше ніж 15 років стажу — люди отримують державну соціальну допомогу замість пенсії, її отримують лише після досягнення 65 років.
Історія пенсійних реформ в Україні
Пенсійний вік в Україні змінювався кілька разів з моменту незалежності.
1991-2011 роки — чоловіки йшли на пенсію у 60 років, жінки у 55. Така система діяла перші 20 років незалежності.
Реформа 2011 року — почалося поступове підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років. Перехідний період розтягнувся на 10 років.
2021 рік — завершення реформи. З квітня 2021 року пенсійний вік для чоловіків і жінок вирівняли до 60 років.
Сучасна система — наразі діє єдиний пенсійний вік 60 років для всіх громадян, але з урахуванням страхового стажу.
Станом на 1 січня 2024 року кількість пенсіонерів в Україні становить 10,516 млн осіб.
Нагадаємо, що українці з певним статусом можуть розраховувати на зростання пенсіїу 2025 році. Та пощастить лише деяким категоріям.