MY.UAНовини
Захистити захисників: що Україні робити з епідемією вживання наркотиків на фронті та в тилу
Захистити захисників: що Україні робити з епідемією вживання наркотиків на фронті та в тилу

Захистити захисників: що Україні робити з епідемією вживання наркотиків на фронті та в тилу

Захистити захисників: що Україні робити з епідемією вживання наркотиків на фронті та в тилу

Будь-яка серйозна криза в країні завжди збільшує кількість тих, хто шукає «легких антидепресантів» — алкоголю та наркотиків. А війна — дуже серйозна криза, що переводить людину в режим виживання, часто поза межами її можливостей.

У зоні бойових дій психоактивні речовини (ПАР) нерідко використовують як інструмент знеболення — фізичного та/або психічного (наприклад, через втрату близьких або побратимів), швидкого відновлення, подолання страху для виконання бойового завдання тощо.

«…у період участі підрозділу в бойових діях були міцні особистості — військовослужбовці, які проявляли сміливість, неординарність, мужність на межі життя і смерті… Ми почали працювати з цими людьми, прибрали з їхнього життя солі й узагалі наркотичні речовини. І в них з’явився панічний страх не лише перед затяжними боями, а й перед елементарними завданнями під час бою», — розповідає психолог, який узяв участь у дослідженні благодійного фонду «Здорові рішення» «Наркозалежність в Силах оборони України: вивчаємо ситуацію».

Проблема вживання психоактивних речовин серед військових і ветеранів та ветеранок в Україні досі табуйована й почасти замовчувана їхніми побратимами та посестрами.

Опитані дослідниками експерти наголошують: «Якщо поведінка не шкодить бойовим завданням, військовий, що вживає, залишається в строю. І тоді про проблему просто мовчать. Якщо почати всіх лікувати, то треба набирати таку саму кількість людей без залежностей. Тому що може посипатися фронт».

Після повернення з війни ветерани та ветеранки вживають наркотики й ПАР, щоб адаптуватися до цивільного життя, впоратися з травмами, болем і втратою орієнтирів. Та замість лікування і психосоціальної реабілітації отримують… кримінальні справи «за вживання».

Покарання замість лікування

Згідно зі спільним дослідженням Школи права Українського католицького університету (УКУ) та благодійного фонду «Здорові рішення» «Забезпечення права на збереження ментального здоров’я і доступу до лікування цивільного населення й ветеранів в умовах війни та повоєнний період», із початком широкомасштабного вторгнення РФ кількість військовослужбовців, засуджених за статтями Кримінального кодексу, пов’язаними з наркотиками, зросла з 9,73% 2022 року до 24,72% 2024-го.

Дослідники проаналізували 3388 судових рішень щодо наркозлочинів серед українських військовослужбовців за період із 2013 до 2024 року. Так, за статтею 307 (зберігання наркотичних речовин з метою збуту) до 2022 року в середньому щорічно було 10 засуджених, 2024-го — 35. За статтею 309 (зберігання без мети збуту) до 2022-го в середньому — 67 засуджених, 2024-го — 1571.

Більшість засуджених — рядові військовослужбовці, які раніше не мали проблем із законом. 98% із них — споживачі, не збувачі. Примітно, що найбільше вироків — у прифронтових областях: Донецькій, Харківській, Запорізькій та Дніпропетровській.

У 90% випадків суди звільняють військових від покарання з випробуванням, однак не зобов’язують пройти лікування залежності, хоча така опція в них є. Тобто держава інвестує більше коштів у переслідування, ніж у реальну допомогу, наголошують дослідники.

Після відновлення Україною незалежності 1991 року її наркополітика успадкувала багато елементів наркополітики СРСР, де ключову — репресивну — роль відігравали правоохоронні органи. Каральною вона залишається й досі: замість боротьби з організованою наркозлочинністю фокус правоохоронців зміщується на споживачів, на справи, які легко облікувати, швидко передати до суду й завершити вироком.

Про проблему декриміналізації вживання в Україні говорять давно. Ці дискусії активізувалися з отриманням нашою країною 2024 року статусу кандидата в члени ЄС. Питання наркополітики є одним із маркерів того, наскільки країна-кандидат поділяє європейські цінності й готова дбати про захист прав людини. Гармонізація українського законодавства із законодавством ЄС у цьому питанні зніме багато перепон у переговорах, — зазначили на конференції Комісії з питань наркополітики Східної, Центральної Європи та Центральної Азії (ECECACD), що відбулася в Києві 25 червня.

Важливою правозахисною рекомендацією міжнародних організацій у сфері контролю над обігом наркотиків також є залучення до ухвалення рішень у сфері наркополітики організацій громадянського суспільства.

Однак війна, що триває, потребує ширших і негайних коригувань наркополітики України з акцентом на лікування й допомогу, а не покарання. Відсутність спеціалізованих програм реабілітації, адаптованих до досвіду військових, суспільний осуд, криміналізація вживання, бюрократія та інші проблеми ускладнюють доступ до допомоги для військових та ветеранів із наркотичною залежністю.

У дослідженні «Забезпечення права на збереження ментального здоров’я і доступу до лікування цивільного населення й ветеранів в умовах війни та повоєнний період» БФ «Здорові рішення» надав рекомендації для реформування української наркополітики.

На думку дослідників:

  • Потрібно розробити та впровадити програму скринінгу й раннього виявлення військовослужбовців, які мають проблеми з уживанням ПАР, що почалося під час служби, і за потреби скеровувати їх для надання інтенсивної допомоги (про необхідність такого скринінгуUA раніше писало).
  • Залежні військовослужбовці, які є пацієнтами замісної підтримувальної терапії і були визнані придатними до військової служби, мають проходити лікування на базі цивільних медзакладів.
  • Під час розроблення й оновлення стандартів меддопомоги за напрямом психічного здоров’я необхідно передбачити інтеграцію з послугами раннього виявлення, діагностики та лікування розладів, пов’язаних із уживанням ПАР та алкоголю.
  • Потрібно чітко визначити періоди, коли завершується надання послуг залежним у медзакладі й має бути видано направлення на соціально-психологічну реабілітацію.
  • Зараз психосоціальні послуги в медзакладі можуть надавати лише сімейні лікарі або спеціалісти з психотерапевтичною / психологічною освітою. Однак сімейні лікарі не завжди мають навички роботи з людьми з розладами вживання ПАР та алкоголю. Мотиваційне консультування, техніки профілактики рецидивів таким пацієнтам мають надавати лікарі-наркологи або лікарі-психіатри (оскільки не в усіх закладах є психологи та психотерапевти).
  • Брак кадрів призводить до відсутності чіткого розподілу функцій медперсоналу та надавачів психосоціальних послуг. Почасти вирішити проблему можна, розробивши професійні стандарти для окремих фахівців (лікаря-психотерапевта, психотерапевта, клінічного психолога, лікарів психолога, нарколога та психіатра тощо).
  • Наявна в Україні мережа медзакладів орієнтована на стаціонарну психіатричну допомогу, проте багато людей потребують саме амбулаторної. Необхідно впровадити такі послуги на базі кластерних і надкластерних лікарень, особливо на прифронтових і деокупованих територіях.
  • Для профілактики залежності як у військових, так і у цивільних потрібна Національна система моніторингу зловживання ліками, зокрема рецептурними (опіоїдні знеболювальні засоби, барбітурати тощо). Слід негайно оцінити нинішні практики призначення та використання військовослужбовцями знеболювальних.
  • В Україні досі залишається чинним диспансерний облік залежних із персоніфікованими даними. Більшість залежних пацієнтів вважає існування такого обліку однією з головних причин, що стримують їх від звернення по допомогу до комунального медзакладу.
  • Окремого регулювання та узгодження потребує забезпечення населення контрольованими ліками для полегшення болю та ментального здоров’я. Аптек, які можуть продавати ці препарати, дуже мало, особливо на прифронтових і деокупованих територіях.
  • Порогові значення наркотиків і ПАР для легального зберігання та особистого вжитку також потребують корекції з урахуванням фармацевтично обґрунтованих розрахунків летальних доз для наркотичних і психотропних речовин. Наразі порогові значення в Україні є одними з найнижчих у світі — не менш як 50% вироків у справах, пов’язаних із наркотиками, стосуються кількостей, що не перевищують 0,5 г героїну (наприклад, у Чехії поріг — 1,5 г героїну. — О.Ч.).

Усі ці зміни потребують як збільшення фінансування, так і змін на законодавчому рівні, які наразі гальмуються, зокрема через відсутність єдиного центру управління наркополітикою в державі.

Водночас якісний збір даних неможливий без упровадження новітніх методів вивчення наркосцени, жоден з яких в Україні не застосовується.

Військові, які взяли участь у дослідженнях фонду, наголошують: стигма та страх осуду чи виключення з підрозділу часто стають причинами, чому вони не звертаються по допомогу або приховують свою залежність. Коли ж поведінка військовослужбовця внаслідок вживання стає неконтрольованою або загрожує безпеці підрозділу, ставлення до цього як до «особистої справи» змінюється засудженням, ізоляцією, а часом і дискримінацією.

«Є стереотип, що психоактивні речовини вживає тільки отреб’я, залежний — біосміття, а не людина. Отака стигматизація. Бо немає розуміння, що це», — каже психолог.

Крім того, у військовому середовищі знецінюється потреба в лікуванні, зокрема через уявлення про залежність як слабкість або особисту провину. Низькою є й обізнаність військовослужбовців щодо можливості лікування.

«Потрібно, щоб лікарі та середній медичний персонал проходили профільне навчання. Щоб усі лікарі, по-перше, могли ідентифікувати таку категорію пацієнтів; по-друге, вміли правильно з нею спілкуватися, — наголошує бойовий медик. — Бо через агресивне поводження залежні замикаються ще більше».

Важливий крок — навчати вчасно виявляти та правильно реагувати

Про ситуацію з уживанням ПАР серед військовослужбовців, а також про те, як зарадити цій проблемі та її наслідкам, ZN.UA поговорило з лікарем-наркологом, науковим співробітником Центру психічного здоров’я НаУКМА Костянтином Думчевим.

— Пане Костянтине, не секрет, що наркозалежність під час війни стала великою проблемою як в армії, так і на цивілці. Було проведено три дослідження, однак абсолютних цифр у них небагато. У Комісії кажуть про приблизно 300 тисяч українців, які вживають. Про які масштаби йдеться, на ваш погляд?

— Загальний масштаб уживання до 2022 року був доволі відомий, проводилися різні дослідження. Як цифри змінилися зараз, сказати важко — відповідних досліджень не було.

За даними, що надходять із системи охорони здоров’я, а також за даними про правопорушення, пов’язані з уживанням, можна сказати, що на рівні населення ситуація з уживанням ПАР загалом якщо й змінилася, то не радикально. Даних про поширеність уживання й пов’язаних із цим розладів серед військових у мене немає.

Було опитування серед ветеранів. Чимало учасників сказали, що вживали. Але була й значна кількість тих, хто відповів, що навпаки — зменшив уживання під час служби в армії.

— Чи могли останні сказати так, побоюючись суспільної стигматизації?

— Звісно, деякі люди можуть так відповідати. Однак дані дослідження анонімні. Навіть якщо певний відсоток відповідей і був неправдивим, не думаю, що це вплинуло на картину загалом.

— На конференції Комісії з питань наркополітики в Києві порушувалося питання лікування ПТСР кетаміном. Досить суперечлива практика, з огляду на ризики. Як ви до цього ставитеся?

— Це новий напрям у науці — психоделічно-асистована терапія. Зараз вона активно досліджується для лікування не тільки ПТСР, а й інших психічних розладів, зокрема депресії. І не тільки кетаміном, а й іншими речовинами. Наразі даних не настільки багато, щоб рекомендувати її однозначно. Я вважаю, що цей напрям може бути доволі перспективним, потрібно продовжувати дослідження.

Але в будь-якому разі цей метод лікування — не для всіх. Він має застосовуватися у важких випадках, коли звичайні методи лікування не допомагають. Пробувати психоделіки можна, коли вже й антидепресанти не допомагають. Але наголошую, потрібно продовжувати дослідження. Для масового призначення ще зарано.

Як ви вважаєте, чи реальним є підвищення кваліфікації медиків, працівників ТЦК та СП, ВЛК та інших щодо підходів до скринінгу та скеровування на діагностику й лікування військових із залежністю? Якщо врахувати проблеми з мобілізацією, брак фахівців, які могли б навчати, лояльність медичних служб і командирів різних рівнів до вживання легких наркотиків.

— Я знаю, що у деяких військових — нелояльність саме до вживання. Вони погано толерують таких людей. Хоча, звісно, буває по-різному. Потрібно навчати людей, проводити дослідження серед військових, медиків, особливо серед психологів, щоб розуміти, чому виникає залежність і що з цим робити.

На вашу думку, яких конкретних і реальних заходів варто було б ужити просто зараз для профілактики / подолання цієї проблеми?

— От це саме навчання для командирів, медиків, психологів, зокрема Центру психологічної підтримки персоналу ЗСУ. Це — один із дуже важливих реальних кроків, які потрібно робити — вчасно виявляти й правильно реагувати. Й ці зміни необхідні на вищому рівні.

Тобто навіть якщо людина сама про це не говорить, має бути хтось навчений, хто помічатиме. Бо якщо людина прийшла в армію й раніше не вживала, а під час служби почала, зазвичай це відбувається, щоб подолати стрес та його наслідки. Не можна відразу ставити на людині хрест, принижуючи її, — це завдасть шкоди. Але й ігнорувати вживання теж не можна: це шкодить і самій людині, і її побратимам, створює загрозу.

Потрібно правильно працювати з бойовим стресом. Наприклад, зараз ми проводимо дослідження щодо системи психологічної допомоги у військах, у межах якої має бути чітко прописано схему дій. Зокрема після повернення із завдання потрібно вживати певних заходів для зменшення наслідків стресу — проводити декомпресію, відновлення тощо. Це також є профілактикою вживання.

— Чи є зацікавленість у вашій роботі щодо правильного виходу з бойового стресу з боку військових, Міноборони, МОЗ?

— Звісно, це дослідження проводиться зі згоди і з великою зацікавленістю з боку Міноборони, тому що основна частина цієї системи перебуває у військовій сфері, заходів уживають військові психологи. У цивільних закладах охорони здоров’я психологічну допомогу військовим надають переважно вже на стадії відновлення. Із МОЗ ми також взаємодіємо, там зацікавлені у співпраці.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Новый транш: Нидерланды инвестируют еще 30 млн евро в восстановление Украины
Новости Украины
2025-07-10T19:21:58Z
Reuters: ЕС обсуждает новый подход к "потолку цен" на российскую нефть
Европейская правда
2025-07-10T19:18:02Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что нужно есть, чтобы не заболеть раком простаты
Comments UA
2025-07-10T18:27:57Z
Как повысить шансы на успех при бросании курить: врач назвал три ключевых момента
Фокус
2025-07-10T16:52:39Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Украина получит оружие: Трамп впервые сделает то, что делал Байден — Reuters
TSN
2025-07-10T20:40:01Z
Трамп имеет "секретное оружие", которое сделает Путина уязвимым - The Telegraph
TSN
2025-07-10T20:07:49Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Руководитель подразделения БЭБ Олег Ящук, который является фигурантом НАБУ, купил дорогие BMW и TOYOTA за 4 млн грн
Новости Украины
2025-07-09T08:57:10Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
В Сумах обустраивают антидронные коридоры - МВА
Апостроф
2025-07-10T19:39:30Z
"Сарай" на колесах: ВСУ уничтожили очередное странное творение окупантов на фронте
TSN
2025-07-10T19:30:29Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Война в Европе, охота за энергией и миссия на Венеру: Баба Ванга оставила шокирующее пророчество на ближайшие годы
Знай
2025-07-10T20:37:38Z
Пытаются догнать РФ и Украину: у США не получается сделать дешевые FPV-дроны, — Forbes
Фокус
2025-07-10T20:16:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Муж Тодоренко решил стать бесплодным, узнав кто родится у них
GlavRed
2025-07-10T20:34:29Z
Родом из Харькова, а теперь выступает для террористов. Где сейчас актриса Ольга Красько и что говорит о войне
Telegraf
2025-07-10T18:40:10Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Сыр может вызывать кошмары: ученые нашли связь между питанием и нашим сном
UAToday
2025-07-10T15:43:04Z
Как и когда сеять спаржевую фасоль в июле, чтобы успеть собрать урожай
TSN
2025-07-10T15:36:20Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Запорожье ветеран войны напал с ножом на врача: какая причина
TSN
2025-07-10T20:36:50Z
В Киеве разбили Bentley Bentayga за 17 млн: владельцем оказался друг Шуфрича, — СМИ
Фокус
2025-07-10T18:52:01Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Киеве водитель, находившийся в розыске ТЦК, укусил полицейского во время задержания
Новости Украины
2025-07-09T18:55:10Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Отвлекся на дороге – отберут авто: украинским водителям готовят жесткие санкции
Знай
2025-07-10T04:22:23Z
Водителям ужесточились правила: какие авто теперь обязаны проверять дважды в год
Знай
2025-07-09T20:21:40Z
Toyota показала новый раллийный Yaris на водороде
Корреспондент
2025-07-09T18:24:45Z
Эту деталь невозможно отремонтировать: на что обращать внимание при покупке подержанного авто
Фокус
2025-07-09T14:27:48Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Умер легендарный украинский футболист-бомбардир
Telegraf
2025-07-10T15:13:06Z
Ракицкий будет выступать в клубе Первой лиге
ZN UA
2025-07-10T14:55:02Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Украинский футбольный клуб обратился к властям соседней страны с необычной просьбой
Telegraf
2025-07-10T14:25:33Z
Эффект Турана разозлил украинцев: "Шахтеру пора в чемпионат Турции"
Telegraf
2025-07-10T13:49:26Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Под Большим Сфинксом нашли шахту и две загадочные камеры
TSN
2025-07-10T20:03:51Z
Официально: «Земский собор» от создателей «Смуты» выйдет 4 ноября — скриншоты и детали российского экшена
GameMag
2025-07-10T19:10:03Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z