MY.UAНовини
Як Японія переймається кібербезпекою
Як Японія переймається кібербезпекою

Як Японія переймається кібербезпекою

У столиці Китаю 3 вересня відбудеться масштабний військовий парад на честь 80-ї річниці перемоги у так званій Війні опору китайського народу японській агресії та у Світовій антифашистській війні. Звичних для європейців дат, пов’язаних із перемогою над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні, китайці не відзначають. Натомість для них святом є перемога над мілітаристською Японією, яка капітулювала 2 вересня 1945 року.

Очікується, що на святкування до Пекіна прибуде президент Росії — найкращий друг китайського народу. Путін і Сі Цзіньпін не дивитимуться в історичне дзеркало, де можна побачити мільйони загиблих і закатованих власних та іноземних громадян. У їхніх підручниках з історії, написаних в умовах жорсткої цензури, вбивали тільки японці.

В Японії питання історичної пам’яті ставлять зовсім в іншому контексті. «Володар неба» (імператор. — С.К.) Нарухіто здійснює цілу низку заходів для відзначення 80-ї річниці закінчення Другої світової війни. Зокрема він відвідує деякі місця, де відбувалися найкривавіші битви та бомбардування, включно з Іводзімою, Окінавою та Хірошімою. Це частина його зусиль зі спокути та збереження пам’яті про трагедію війни, яку вели в ім’я його діда, імператора Хірохіто.

Наразі він збирається з візитом до Монголії. Незадовго до закінчення бойових дій 1945 року СРСР розірвав угоду про нейтралітет із Японією, оголосив їй війну, захопив у Манчжурії близько 575 тисяч японських військовополонених, яких вивезли до Сибіру. Приблизно 14 тисяч були доставлені до Монголії, яка воювала на боці СРСР. Близько 1700 із них там загинули. Їх пам’ять і збирається вшанувати Нарухіто.

«Оскільки ми відзначаємо 80-ту річницю закінчення війни цього року, ми ніколи не повинні забувати біль і горе людей, — сказав Нарухіто. — Я вважаю, що важливо не забувати тих, хто загинув, поглиблювати розуміння минулого воєнного часу й плекати миролюбне серце». Імператор Японії неодноразово наголошував на важливості усвідомлення трагедії війни молодшим поколінням, особисто докладаючи зусиль для сприяння миру.

Сьогодні про мир у Східній Азії згадують дедалі менше, й найчастіше — з ностальгією. Руйнування системи міжнародної безпеки, яка ґрунтувалася на домовленостях та інституціях, створених після Другої світової війни для запобігання новим конфліктам, сталося, всупереч історичному досвіду, внаслідок дій тих самих держав-переможців, які колись її створювали.

Ревізіонізм Росії й Китаю, як і поступове самоусунення США від традиційної ролі ключового гравця системи стримувань і противаг, уже не можна пояснити виключно ресентиментом. Істерія, що супроводжує будь-які згадки про Другу світову, чи то в Європі, чи в Азії, слугує інструментом націоналістичної пропаганди, а не примирення, виключає визнання власних злочинів, які кояться просто зараз, і створює ілюзію, що переможець колись залишається переможцем назавжди.

Насправді протягом 80 повоєнних років саме Японія, а не СРСР-Росія, пережила катарсис і стала чи не наймиролюбнішою нацією у світі. Натомість Росія, котра, як ми знаємо, продовжила шлях агресії, взяла в новітній історії нову висоту на сходах, що ведуть униз.

Одна з ілюзій, із якою має попрощатися світ, — це те, що альянси й угоди є вічними. Для Японії таке усвідомлення означає, що гарантії безпеки США більше не є безумовними. Саме тому ще 2023 року було де-факто скасовано обмеження в 1% ВВП витрат на оборону (де-юре воно зникло ще 1987 року, але його дотримувались) і поставлено мету вийти на 2% до 2027 року. Поясненням такого рішення стало вторгнення Росії в Україну, а також приклад країн НАТО, які почали орієнтуватися на ті самі 2%.

Населення Японії підтримало Україну, проте рішення про збільшення витрат на оборону сприйняло настільки негативно, що уряд пообіцяв виконати це завдання без підвищення податків. Сьогодні США досягли домовленості в межах НАТО про збільшення витрат на оборону до 5%.

Зрештою з’ясувалося, що аналогічну вимогу може бути висунуто й до Японії. І це при тому, що Японія вже покриває до 80% витрат на утримання військових баз США, здійснює масштабні закупівлі сучасної американської зброї (тільки 1000 «Томагавків» чого варті) й залишається одним із найбільших інвесторів у економіку США.

Усвідомлення того факту, що Японія має більше розраховувати на власні сили, ніж на допомогу США, з’явилося не зараз. У відповідь на загрозу з боку Північної Кореї ще 1999, а згодом 2015 року було ухвалено законодавчі рішення про надання Силам самооборони ширшого мандату для захисту Японії від зовнішніх загроз.

Пізніше, 16 грудня 2022 року, адміністрація Кішіди затвердила три нові стратегічні документи: Стратегію національної безпеки, Стратегію національної оборони та Програму нарощування оборони, які стали історичним зрушенням у оборонній політиці країни.

Японський уряд почав розглядати реалістичну стратегію національної оборони, засновану на реальній можливості військової агресії. Це можна вважати поворотним моментом в оборонній політиці Японії після Другої світової війни, коли принцип пацифізму мав абсолютний пріоритет. Причина — агресія Росії, а також значна активізація силових дій Китаю у Східній Азії.

Нинішній прем’єр-міністр Японії Шіґеру Ішіба до того, як очолити уряд, був відомий ідеєю створення в Індо-Тихоокеанському регіоні повноцінного оборонного союзу на кшталт НАТО. Думка Росії стосовно цього нікого не цікавила, а от Китай висловився категорично проти — жодних військових союзів поблизу Піднебесної, до яких КНР не входитиме.

Після обрання главою уряду Японії пан Ішіба не порушував цього питання, вочевидь, не бажаючи дратувати найбільшого торговельного партнера й одну з ключових сил в Азії. Проте нині, з огляду на стрімке й непередбачуване нарощування стратегічної співпраці між РФ і КНДР, а також очевидні агресивні дії КНР проти Філіппін і Тайваню, Японія буде змушена шукати відповіді на безпекові виклики.

Один із таких викликів стосується сфери кібербезпеки. Нещодавно було оприлюднено дані досліджень у цій сфері, проведених японськими й американськими компаніями, та з’ясовано, що основну роль у сфері кіберзлочинності, яка є нормою для КНДР, відіграє Росія. Здебільшого це стосується хакерських атак, проникнення в цифрові гаманці, розповсюдження дезінформації.

Для ефективного реагування на атаки, які були частково успішними та призвели до виплати хакерам значних сум в обмін на розблокування комп’ютерних мереж, парламент Японії ухвалив закон, який дозволяє упереджувальні кібератаки в разі появи відповідної загрози. Урядові структури кібербезпеки отримали право моніторити обмін даних між операторами ключової інфраструктури, а також приватними компаніями у сфері енергетики, транспорту тощо. Компанії, своєю чергою, зобов’язуються інформувати урядові структури в разі потенційних атак.

Також створюється незалежна експертна група, яка аналізуватиме загрози й ухвалюватиме рішення щодо упереджувальних атак і контратак на «ворожі» сервери. Повністю система запрацює до 2027 року, а наразі уряд має сформулювати довгострокову стратегію кібербезпеки. Її частиною стане перехід від звичайного криптографічного захисту внутрішніх комунікацій до пост-квантових систем захисту, які мають протистояти навіть кібератакам із квантових комп’ютерів. Планується підготувати 50 тисяч фахівців у сфері кібербезпеки на національному рівні до 2030 року.

Під час слухань у Конгресі США у березні ц.р., коли обговорювали кандидатуру Елбріджа Колбі на посаду заступника глави Пентагону (це той самий Колбі, який нещодавно ініціював припинення допомоги Україні), він заявив, що Японія має збільшити витрати на оборону до 3%, а Тайвань — до 10%. У відповідь прем’єр-міністр Ішіба зазначив: «Японія сама визначатиме свої оборонні витрати.

Це не повинно залежати від вказівок інших країн». Ця позиція залишається незмінною й сьогодні, незважаючи на подальший тиск із боку США, хоч і не публічний. Особливо проблематичним є збільшення витрат на оборону за фактичного провалу переговорів стосовно тарифів і вимог Трампа, щоб Японія закуповувала американські автомобілі, наче можна силою примусити споживачів купувати неекономічні та величезні «Шевроле» й «Доджі», які просто неможливо буде використовувати через різницю в стандартах, не кажучи вже про ліве-праве кермо.

Щоб уникнути публічних дискусій про збільшення витрат на оборону напередодні виборів до верхньої палати парламенту в липні ц.р., глава уряду Японії навіть не поїхав на саміт НАТО, де під тиском США було ухвалено рішення про збільшення витрат до 5%. Водночас для посилення кіберзахисту Японія нарешті приєдналася до платформи НАТО з обміну інформацією про шкідливе програмне забезпечення, що існує з 2013 року.

Тільки 2024 року на Японію здійснювалось у середньому 9520 атак на день, із яких 95% відбувалися з-за кордону — з Китаю, Росії та Північної Кореї. Тобто наразі не йдеться про жодне припинення співпраці Японії з Північноатлантичним альянсом.

Просто у складній економічній ситуації Японія обирає діяти обережно й непублічно, зважаючи на зростання напруги навколо Тайваню та Південно-Китайського моря з одного боку й посилення невизначеності щодо дій США у разі конфлікту — з іншого. Але чітке усвідомлення, що у світі Трампа треба бути Ізраїлем, аби сподіватися на військову підтримку, міцніє не тільки в Європі, а й в Азії.

Питання, яке при цьому залишається відкритим, — чи це є найпрямішим шляхом до посилення міжнародної безпеки.

Автор: Сергій Корсунський, Надзвичайний і Повноважний Посол України

Джерело: ZN.ua

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ан-124 "Руслан", що пролетів над Києвом, прибув до Лейпцигу
Комсомольская правда
2025-07-12T13:27:07Z
Група Світового банку застрахувала €185 мільйонів інвестицій для двох проєктів в Україні
УкраинФорм
2025-07-12T13:21:06Z
Вихід на пенсію на 5 років раніше: українців попередили про 30% втрату виплат
Хвиля
2025-07-12T13:15:03Z
Літак Ан-124, який бачили над Києвом, покинув Україну. Де він приземлився
Telegraf
2025-07-12T13:12:14Z
Платити вдвічі менше: кому може комуналка обійтися дешевше
24tv
2025-07-12T13:03:53Z
Польський ритейлер планує експансію в Україну
AgroPortal
2025-07-12T13:00:19Z
Переговори США та ЄС щодо тарифів заходять у глухий кут – Вloomberg
iPress
2025-07-12T12:34:24Z
ООН закликає Україну терміново готуватися до зими на тлі зруйнованої енергосистеми
iPress
2025-07-12T12:34:19Z
Молокозаводу на Запоріжжі довелось змінювати систему продажів
AgroPortal
2025-07-12T12:30:15Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Найсмертоносніша чума повернулась до США — зафіксовано першу за 17 років смерть
TSN
2025-07-12T12:48:19Z
Лікарі попереджають: ревінь може нашкодити ниркам
360ua.news
2025-07-12T12:36:22Z
Нічні тривоги та сон: як зберегти здоров’я під час війни
TSN
2025-07-12T12:18:57Z
Не лише вірусу та бактерії: чому грибки можуть стати ще більшою проблемою для людства
24tv
2025-07-12T11:57:22Z
Це не 2 літри: скільки людині потрібно пити води за день та від чого це залежить
24tv
2025-07-12T11:27:35Z
Не лише їжа: неочевидні звички, що шкодять рівню глюкози
360ua.news
2025-07-12T10:57:10Z
Як концерти і ярмарки покращують ментальне здоров’я — науковці пояснили
360ua.news
2025-07-12T08:15:10Z
Трамп анонсував 30% мита проти ЄС і Мексики з серпня
Европейская правда
2025-07-12T13:28:20Z
Трамп може тиснути не на того: ЗМІ оприлюднили сценарій мирної угоди
GlavRed
2025-07-12T13:27:19Z
ЗМІ: на війні проти РФ загинув доброволець з Угорщини
Европейская правда
2025-07-12T13:24:50Z
Путіну підшукали нову загрозу «скрєпам» – іноземні слова
Украина Криминальная
2025-07-12T13:15:42Z
Пуск Орєшніка по Україні був лише один – ГУР
Лига
2025-07-12T13:09:07Z
Обшуки у голови ЦПК: Віталій Шабунін розказав деталі та назвав замовників
ZN UA
2025-07-12T13:06:55Z
"Я не Путін": Зеленський відповів, скільки років хоче бути президентом
TSN
2025-07-12T13:06:31Z
Президент Фінляндії таємно взяв участь у змаганнях з триатлону: посів друге місце
Европейская правда
2025-07-12T13:04:09Z
Переяславська рада: чи був вибір у Хмельницького і як Росія знову переписує історію для Путіна
24tv
2025-07-12T13:03:50Z
На Дніпропетровщині військові РФ за добу вбили чотирьох цивільних, є поранені
УкраинФорм
2025-07-12T13:15:16Z
Росіяни ударили по центру Слов'янська: влучили біля автовокзалу, є загиблий і поранені
24tv
2025-07-12T13:06:32Z
Позбавили розвідку "очей": ЗСУ знищили дроном російський комплекс "Іронія"
Фокус
2025-07-12T12:51:14Z
Основне влучання було у 9-поверхівку: деталі жахливого удару по Чернівцях
24tv
2025-07-12T12:33:49Z
У Чернівцях росіяни вбили чиновника міськради в Івано-Франківській області
Комсомольская правда
2025-07-12T12:10:35Z
Синоптики оголосили прогноз погоди на 13 липня та назвали області зі спекою у 35-38 градусів
Gazeta UA
2025-07-12T12:03:43Z
У Чернівцях 13 липня оголосили днем жалоби
УкраинФорм
2025-07-12T11:54:41Z
Обстріли Донеччини: росіяни сьогодні вбили чотирьох цивільних, п’ятьох поранили
УкраинФорм
2025-07-12T11:54:38Z
Місцями спека до +38 й дощі з градами: якою буде погода 13 липня
24tv
2025-07-12T11:51:53Z
Абсурдно, але правда: чоловіка оштрафували за роздачу води людям під час спеки
Фокус
2025-07-12T13:21:48Z
Чи можна приватизувати ділянку землі, розташовану біля річки
24tv
2025-07-12T13:03:58Z
Безкоштовне житло для переселенців Хмельницькій області: де можна поселитись
Политека
2025-07-12T13:00:50Z
Дружина мільйонера з Дубая розказала, як перевіряють жінок перед весіллям
Фокус
2025-07-12T13:00:42Z
Данія надасть 7 млн євро на безпекову підтримку Молдови
Европейская правда
2025-07-12T12:51:23Z
Не тільки від спеки. Фермер показав, як рятує врожай від примх погоди
Telegraf
2025-07-12T12:45:16Z
Пара не може продати розкішну віллу через "вбивче" мальовниче місце поруч
Фокус
2025-07-12T12:42:18Z
Повітряні сили показали роботу зенітного комплексу Skynex по російських дронах
УкраинФорм
2025-07-12T12:39:17Z
NY Post винесла на обкладинку фото вбитого росіянами немовляти
iPress
2025-07-12T12:34:16Z
Привіт, нова мода: екс-Остапчука оголосила війну нижній білизні та показала себе
GlavRed
2025-07-12T13:27:59Z
Ліна Костенко завершує новий історичний роман - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-12T13:27:36Z
Ігор Кондратюк розкрив деталі контракту з Козловським: "Я на ньому не заробляв"
24tv
2025-07-12T12:57:48Z
Камалія показалася з ексчоловіком і доньками в Іспанії та приголомшила, як вони змінилися за 8 років
TSN
2025-07-12T12:27:54Z
Зірка "Астерікс і Обелікс" загинув через безглузду випадковість: деталі трагедії
GlavRed
2025-07-12T12:27:22Z
Катя Кузнєцова кинула свого бойфренда-росіянина і переїхала з України
GlavRed
2025-07-12T12:27:02Z
Цей нюдовий манікюр пасуватиме кожній: не пропустіть тренд літа 2025
24tv
2025-07-12T12:00:01Z
Короткі історії, що сподобаються всім: 3 мінісеріали для сімейних вихідних
24tv
2025-07-12T11:51:44Z
Костянтин Грубич показав покійну 17-річну доньку на пам'ятному фото і довів до сліз
TSN
2025-07-12T11:15:08Z
На вокзалі Харкова натовп "відбивав" у ТЦК чоловіка - є затриманий
Комсомольская правда
2025-07-12T13:15:42Z
Повінь у Техасі: Трамп оголосив надзвичайний стан
360ua.news
2025-07-12T13:12:15Z
У Львові кількість постраждалих від російської атаки зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-12T13:06:45Z
У Києві затримали іноземця, підозрюваного у вбивстві чоловіка на Троєщині
УкраинФорм
2025-07-12T12:57:17Z
На Одещині у свій день народження потонула 2-річна дівчинка
TSN
2025-07-12T12:48:36Z
Внаслідок неналежного виконання службових обов’язків лікарем «швидкої» загинула жінка
Украина Криминальная
2025-07-12T12:09:04Z
Стала відома причина авіакатастрофи в Індії, яка забрала кількасот життів
TSN
2025-07-12T12:06:12Z
Смертельна авіакатастрофа Boeing в Індії: Двигуни раптово перестали отримувати паливо
Лига
2025-07-12T12:04:48Z
У Польщі потяги випадково спрямували назустріч одне одному, через інцидент інші спізнюються
Европейская правда
2025-07-12T11:51:23Z
Орхідея красиво цвістиме знову і знову: яку одну просту річ варто зробити
GlavRed
2025-07-12T13:27:20Z
Краще ковбаси: ця закуска обов’язково має бути у кожному холодильнику
Telegraf
2025-07-12T13:15:55Z
Одна поширена проблема може згубити ваші лілії: зверніть на неї увагу в липні
24tv
2025-07-12T12:33:13Z
Дати народження, що випромінюють магію: кого природа наділила особливим шармом
GlavRed
2025-07-12T12:27:20Z
Забагато піни під час прання: як виправити ситуацію всього одним засобом
24tv
2025-07-12T11:30:51Z
Китайський гороскоп на завтра 13 липня: Тиграм - неприємності, Коням - ризик
GlavRed
2025-07-12T11:27:53Z
Ідеально доповнить будь-який пікнік: смачнюща намазка на хліб за 10 хвилин
24tv
2025-07-12T11:27:49Z
Що не так на картинці: лише "геній головоломок" знайде помилку за 9 секунд
GlavRed
2025-07-12T11:27:39Z
Чому не цвіте герань: помилки, що заважають бутонам розкритися
GlavRed
2025-07-12T11:27:37Z
Розсекречено салон нового суперкара Lexus
AutoCentre
2025-07-12T13:04:27Z
Ринок електрокарів в Україні б’є рекорди: хто купує і які моделі в топі
24tv
2025-07-12T12:33:19Z
Mercedes надихнув решітку радіатора своєї нової електромобільної моделі на класичний спорткар 60-х років
Топ Жир
2025-07-12T11:33:22Z
12 днів у заторі: що пережили люди в найдовшому заторі в історії
Фокус
2025-07-12T11:12:08Z
Безоплатне розмитнення авто: у яких українців є на це право
24tv
2025-07-12T09:33:50Z
1548 к.с. й 300 км/год у сімейному кузові: Xiaomi готує найшвидший серійний електрокросовер YU7 Ultra
ITC
2025-07-12T09:16:09Z
Автобус Setra S 517 HD перетворили на ексклюзивний VIP-шатл
AutoCentre
2025-07-12T09:13:39Z
Офіційна презентація нової Mazda CX-5 2026
AutoCentre
2025-07-12T07:09:40Z
Німецький дилер отримав п'ять років в’язниці за продаж дорогих автівок до Росії
УкраинФорм
2025-07-12T06:36:30Z
Не подобається Windows 11? Ось як повернути інтерфейс Windows 10 за кілька кроків
InternetUA
2025-07-12T13:01:10Z
Чому смартфон у рідкісному кольорі – не найкращий вибір: пояснення
InternetUA
2025-07-12T12:34:51Z
Українські розробники представили наземний роботизований комплекс Змій
InternetUA
2025-07-12T12:04:44Z
Українська компанія представила одноразовий сіткомет MITLA проти FPV-дронів
InternetUA
2025-07-12T11:31:15Z
ШІ створив цифрову пастку: мільйони користувачів втратили зв’язок із реальністю
InternetUA
2025-07-12T11:04:37Z
Помідори на Галапагоських островах еволюціонують у зворотному напрямку
24tv
2025-07-12T11:03:11Z
Одне просте налаштування на Android змусить Google працювати бездоганно: що потрібно зробити
Фокус
2025-07-12T11:00:16Z
Експерт зламав ChatGPT і отримав ключі Windows через гру
InternetUA
2025-07-12T10:04:28Z
Геологи знайшли нове пояснення утворенню найбільших родовищ у Тибеті
360ua.news
2025-07-12T09:51:14Z
Легендарний екстренер Барселони подолав рак
24tv
2025-07-12T13:18:51Z
Наче лупцює голову Дюбуа: Усик вразив мережу блискавичною роботою по груші – ефектне відео
24tv
2025-07-12T13:09:27Z
Ювентус цікавиться півзахисником Вулвергемптона
Football.ua
2025-07-12T13:06:07Z
Артем Довбик змінив у «Ромі» ігровий номер
УкраинФорм
2025-07-12T12:51:29Z
Ліверпулю порадили купити зірку збірної України: ПСЖ може залишитися "за бортом"
24tv
2025-07-12T12:48:52Z
Ноттінгем Форест хоче купити талановитого півзахисника Манчестер Сіті – ЗМІ
Football.ua
2025-07-12T12:28:55Z
Саме те, що так було потрібно: ексдружина Комарова показала свою нову пристрасть
Фокус
2025-07-12T12:27:51Z
Тебас – про зрив трансферу Вільямса в Барселону: Вони не надали футболісту гарантій
Football.ua
2025-07-12T12:12:35Z
Вінісіус під загрозою виходу з Реала
Football.ua
2025-07-12T12:10:31Z