MY.UAНовини
Перевірки на кордонах у Шенгені: кінець свободі пересування?
Перевірки на кордонах у Шенгені: кінець свободі пересування?

Перевірки на кордонах у Шенгені: кінець свободі пересування?

Польсько-литовський кордон / © Getty Images

Коли на початку липня цього року Польща запровадила контроль на кордоні з Німеччиною та Литвою, це був уже не перший подібний крок з боку країн, що входять до Шенгенської зони. Зазвичай такі заходи пояснюють необхідністю стримувати нерегулярну міграцію, боротися з контрабандою людей або вирішувати проблеми національної безпеки. Але для багатьох аналітиків це є однією з найочевидніших ознак того, що зона вільного пересування людей всередині Євросоюзу, яка вважається одним з найважливіших символів євроінтеграції та спільної ідентичності, зазнає все більших труднощів.

Про це пише Deutsche Welle.

За словами прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска, заходи контролю мають тимчасовий характер і спрямовані на припинення торгівлі людьми та нелегальної міграції. Однак цей крок був зроблений всього через кілька тижнів після того, як сама Німеччина за нового уряду на чолі з канцлером Фрідріхом Мерцем (Friedrich Merz) посилила перевірки на всіх своїх сухопутних кордонах, у тому числі з Польщею. Багато спостерігачів у Брюсселі вважають, що ці заходи відображають відхід від європейської солідарності на користь національних інтересів.

© DW

В інтерв'ю DW Бірте Ніенабер, професорка Люксембурзького університету, підкреслила, що в ЄС відбувається повільна ерозія принципу вільного перетину кордонів - у цьому напрямку рухаються все більше країн-членів.

Ефект доміно всередині Шенгенської зони вже почався

Давіде Коломбі, дослідник міграції з Центру європейських політичних досліджень (CEPS) у Брюсселі, згоден з тим, що недавня польсько-німецька суперечка про контроль на кордоні вписується в ширшу європейську картину. Франція зберігає прикордонний контроль після терактів 2015 року. Австрія вперше запровадила його на кордоні зі Словенією та Угорщиною у вересні 2015 року, в розпал кризи з біженцями, і відтоді подовжує кожні шість місяців, посилаючись на міграційний тиск і внутрішню безпеку.

Словенія почала здійснювати перевірки на кордоні з Хорватією менш ніж через рік після вступу останньої до Шенгенської зони, посилаючись на зростання міграції та побоювання з приводу організованої злочинності. А Німеччина, яка довго чинила опір посиленню контролю на своїх кордонах, почала розширювати його восени минулого року, здійснюючи вибіркові перевірки, і цей крок Єврокомісія досі офіційно не оскаржувала. Згідно з законодавством ЄС, такі перевірки дозволяються тільки у виняткових випадках і мають бути тимчасовими.

"Ці прикордонні перевірки - чистий політичний символізм, який не дає реального ефекту щодо стримування міграції", - зазначає Бірте Ніенабер. За її оцінкою, із зростанням впливу ультраправих сил в ЄС популістські наративи отримують підтримку в усіх партіях. Лідери центристських партій, зазначає експертка, змушені демонструвати "жорсткість" щодо міграції, і прикордонний контроль є видимим заходом, який користується популярністю у частини електорату.

Символічні жести на кордонах

Але наскільки ефективний прикордонний контроль всередині Шенгену насправді? Офіційна статистика ставить під сумнів доцільність перевірок у межах Шенгену. Німецька поліція стверджує, що за перший місяць посилених прикордонних операцій цього року навесні було відхилено всього 160 прохань про надання притулку у ФРН. Польські ЗМІ повідомляють, що з травня до середини червня Німеччина повернула до Польщі близько 1000 мігрантів, що не сильно відрізняється від показників попередніх років.

Контрабандисти або ті, хто намагається в'їхати до країни нелегально, точно знають, як уникнути контрольно-пропускних пунктів, впевнена експертка з міграції Бірте Ніенабер: "Контроль їх не зупиняє. Влада лише створює ілюзію контролю".

Давіде Коломбі з CEPS погоджується з тим, що така політика більше спрямована на зовнішній ефект, ніж на реальний результат. І зазначає, що країни Шенгену досі не змогли довести необхідність контролю на кордонах між ними, наприклад, для стримування міграції або запобігання терактам. 

Економічна шкода від контролю всередині Шенгенської зони

Тим часом жителі прикордонних районів, особливо таких країн, як Люксембург, Австрія та Польща, вже відчувають негативні наслідки: збільшення часу очікування під час перетину кордону, порушення ланцюжків постачань і зростання витрат для місцевого транскордонного бізнесу.

Детальне дослідження Європарламенту з цього приводу показало, що відновлення контролю на внутрішніх кордонах Шенгенської зони призводить до значних втрат часу: 10-20 хвилин для легкових автомобілів і 30-60 хвилин для великовантажних. І це обходиться транспортному сектору приблизно в 320 мільйонів євро - така ціна затримок без урахування ширших економічних наслідків.

Болгарська асоціація логістики нещодавно підрахувала, що затримки на кордонах обходяться сектору в 300 мільйонів євро на рік. Відтоді, як Румунія і Болгарія приєдналися до Шенгенської зони в 2025 році, транскордонний рух значно збільшився і став ефективнішим в обох країнах. Тільки за перші три місяці цього року трафік між сусідніми державами зріс на 25%. За даними Агентства дорожнього управління Румунії, понад 160 000 автомобілів перетнули болгарсько-румунський кордон - у порівнянні з 128 000 за той же період роком раніше.

Середній час очікування на прикордонних переходах скоротився з понад 10 годин до менше двох. Для регіональних перевізників і прикордонних міст, які залежать від безперебійності торгових потоків, це означає прискорення поставок і поліпшення економічних перспектив. Повернення до суворого контролю на кордонах, попереджають експерти, може звести нанівець цей прогрес, вдаривши не тільки по ланцюжках постачань, але й по доходах тисяч людей, які залежать від безперешкодного щоденного перетину кордону.

Шенгенські правові обмеження тихо обійшли?

Законодавство Євросоюзу допускає внутрішні прикордонні перевірки у виняткових випадках: вони мають обмежуватися шістьма місяцями, а їхнє подовження чітко обґрунтовуватися. Однак деякі країни-члени ЄС просто продовжують подовжувати їх. Франція майже безперервно проводить такий контроль вже майже десять років. Австрія, Данія, Швеція і тепер Німеччина також діють в рамках довгострокових винятків.

"Ми бачимо, що в деяких країнах-учасницях Шенгенської угоди ці прикордонні перевірки стають постійними. Це ніколи не було її метою", - констатує Давіде Коломбі. І пояснює, що Єврокомісію критикують за те, що вона не забезпечує дотримання обмежень жорсткіше, наприклад, за допомогою відповідних процедур. А це може призвести до ризику виникнення ефекту доміно, попереджає експерт.

Польська прикордонна служба, поліція та митна і податкова служби проводять перевірки після того, як польський уряд відновив контроль з метою боротьби з нелегальною міграцією. / © Getty Images

Перегляд Шенгенської угоди - чи відмова від неї?

Євросоюз і його лідери усвідомлюють загрозу. Якщо перевірки на внутрішніх кордонах ЄС стануть постійними, Шенгенська угода може повністю перестати діяти. Це не тільки порушить вільне пересування людей, товарів, послуг і капіталу - основу єдиного ринку ЄС, але й підірве юридичну цілісність основоположних договорів, збільшить витрати для бізнесу, уповільнить ланцюжки постачань і, можливо, підірве довіру громадян до самого європейського проєкту.

Наразі Єврокомісія працює над оновленням Шенгенського кодексу про кордони та запуском двох цифрових інструментів управління контролем над кордонами: системи в'їзду/виїзду (ESS) та ETIAS - платформи для перевірки візових дозволів. Обидві системи покликані поліпшити відстеження громадян країн з-поза ЄС, які в'їжджають до Шенгенської зони, і знизити необхідність внутрішніх перевірок.

У Єврокомісії стверджують, що ці реформи є еволюцією Шенгенської угоди, а не її руйнуванням. Однак Давіде Коломбі з CEPS вважає, що для того, щоб Шенген вижив, йому потрібно щось більше, ніж зміни законодавства чи нові цифрові інструменти. "Нам потрібна політична сміливість, відновлення взаємної довіри між державами-членами і забезпечення виконання законодавства з боку Єврокомісії", - упевнений Коломбі. На його думку, у першу чергу тема міграції повинна бути деполітизована, щоб змістити фокус суспільних дебатів убік від неефективних заходів, таких як прикордонний контроль.

І Коломбі, і Ніенабер скептично ставляться до того, що це станеться найближчим часом. За словами Ніенабер, в умовах, коли ультраправі партії формують політичні наративи в багатьох країнах ЄС, тиск, спрямований на відновлення національного суверенітету, тільки посилюється. Експерт попереджає, що якщо влада держав Шенгенської угоди продовжить використовувати внутрішній прикордонний контроль як політичний інструмент, а не як останній засіб гарантування безпеки, Шенгенська зона може незабаром розвалитися.

Що стоїть на кону для Європи?

Якщо це станеться, економічні збитки можуть бути дуже серйозними. Відновлення прикордонного контролю уповільнить рух товарів, порушить ланцюжки своєчасних постачань і збільшить транспортні витрати, особливо в таких галузях економіки, як сільське господарство, роздрібна торгівля та промисловість. Працівникам транскордонних підприємств доведеться довше добиратися на роботу, а малий бізнес у прикордонних регіонах може втратити важливих клієнтів. Для звичайних громадян це може означати збільшення черг на кордонах, підвищення цін у магазинах і скорочення доступу до послуг та ринків праці за кордоном.

Але символічні, нематеріальні втрати можуть бути не менш значними, попереджає Коломбі: "Шенгенська зона - це один з найпомітніших символів загальноєвропейської ідентичності і флагманське досягнення". Якщо вона руйнується, то зникає й найочевидніший спосіб відчути ЄС як транснаціональний проєкт, націлений на інтереси громадян.

Аби цьому запобігти, ЄС і його держави-члени, на думку експертів, мають знову підтвердити основну ідею Шенгенської угоди: європейці повинні мати можливість вільно переміщатися по спільному континенту без страху, затримок або політичного позерства з боку влади.

Автори: Тесса Клара Вальтер, Єгор Філін

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Чи можна в Україні садити сади на землях сільгосппризначення
24tv
2025-07-12T19:03:09Z
Ціни на сталь та сонячні панелі в Китаї досягли рекордних мінімумів
InternetUA
2025-07-12T18:31:24Z
Податкова закрила ключову інформацію для бізнесу, – Опендатабот
24tv
2025-07-12T18:30:16Z
ЄС готує конкурента Starlink: Eutelsat отримає €1,5 млрд
InternetUA
2025-07-12T18:06:29Z
Російська вугільна галузь на межі краху: Китай скоротив закупівлі, шахти закриваються
360ua.news
2025-07-12T17:00:39Z
Подорожчання продуктів у Сумській області: що помітно змінилося в ціні
Политека
2025-07-12T17:00:17Z
Чи продає Україна нафту за кордон та в які країни
24tv
2025-07-12T16:30:46Z
Дефіцит продуктів у Київській області: який товар зникає з магазинів
Политека
2025-07-12T15:30:30Z
"Бальна" пенсія замість мінімалки: українцям готують нову формулу виплат - як зміниться добробут стареньких
Знай
2025-07-12T15:07:54Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Лікарка розказала, які кавуни в жодному разі не можна купувати
Фокус
2025-07-12T19:30:29Z
Цією намазкою з тунця ви нагодуєте всю родину: готується за лічені хвилини, а смак — неперевершений
Telegraf
2025-07-12T19:18:39Z
У Житомирі медики успішно прооперували 100-річного пацієнта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T18:45:10Z
Безсоння та кошмари: які продукти порушують ваш сон
24tv
2025-07-12T17:12:16Z
Дослідники виявили неочікувану користь кавуна для здоров’я
Portaltele
2025-07-12T16:48:15Z
Для чого потрібні дві голки в одному шприці: розкрито неочевидне призначення
GlavRed
2025-07-12T16:27:51Z
Як забезпечити гігієну сну та навіщо вона потрібна: пояснення сомнолога
ZN UA
2025-07-12T14:28:25Z
США передумали: Україна не отримає ракети для збиття шахедів, їх компоненти віддають в Перську затоку
FaceNews
2025-07-12T19:42:58Z
Путін хоче зустрітися з Зеленським, але тільки після капітуляції України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T19:27:30Z
Зеленський анонсував зміни в Міноборони та ухвалення закону про множинне громадянство
ZN UA
2025-07-12T19:24:44Z
Велика Британія має готуватись до війни з Росією: генерал зробив гучну заяву
TSN
2025-07-12T19:21:31Z
Нетаньягу повідомив Трампу про готовність до нових ударів по Ірану – WSJ
iPress
2025-07-12T19:16:56Z
Президент Польщі закликав Зеленського активізувати ексгумації жертв Волинської трагедії
iPress
2025-07-12T19:16:50Z
російська пропаганда поширила фейкове відео про канцлера Німеччини
iPress
2025-07-12T19:16:42Z
Трамп несподівано підтримав санкції у 500% проти покупців російської нафти – The Times
iPress
2025-07-12T19:16:36Z
Лідери країн ЄС відреагували на заяву Трампа про 30% тарифи
Европейская правда
2025-07-12T19:16:23Z
Луцьк вкотре атакували ворожі БПЛА та ракети, постраждали житлові будинки - міськрада
УкраинФорм
2025-07-12T19:39:50Z
Лінія фронту станом на 12 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T19:33:50Z
У Харкові – апокаліпсис: місто накрила негода, подекуди зникло світло, є жертва і постраждалі
24tv
2025-07-12T19:33:13Z
Подорожчання проїзду в Київській області: що відбувається з цінами
Политека
2025-07-12T19:30:10Z
У Харкові лютує сильна буря: що відомо
TSN
2025-07-12T19:06:55Z
"Поки просто може": яка мета путінських обстрілів України
24tv
2025-07-12T18:48:45Z
Війська РФ обстріляли з артилерії Новоданилівку на Запоріжжі, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-07-12T18:39:01Z
Нова система оплати за проїзд в Ужгороді: що треба знати містянам
Политека
2025-07-12T18:00:34Z
Росія захопила в Україні аномальне озеро: у чому його загадка
Telegraf
2025-07-12T17:57:34Z
Американські розробники представили наземних роботів Coyote для захисту винищувачів
InternetUA
2025-07-12T19:39:32Z
У ФРН зробили гучну заяву про постачання ракет до Patriot ЗСУ: що відомо
GlavRed
2025-07-12T19:27:39Z
Пенсія на 300 гривень більше: хто має право на надбавку та як подати заяву
Хвиля
2025-07-12T19:15:27Z
В Арізоні чоловіка оштрафували за роздачу безкоштовної води у спеку
360ua.news
2025-07-12T19:15:17Z
У Польщі очікують отримати найближчим часом згоду на подальші пошукові роботи у Пужниках
УкраинФорм
2025-07-12T19:12:51Z
Німеччина потенційно зможе надсилати Україні ракети до Patriot власного виробництва
24tv
2025-07-12T19:06:14Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Харківській області: як отримати
Политека
2025-07-12T19:00:18Z
Розкриті технічні характеристики британської високоточної авіабомби StormBreaker SDB II
InternetUA
2025-07-12T18:54:20Z
Численні соцвиплати скасують: допомогу від держави надаватимуть по-новому
Знай
2025-07-12T18:36:14Z
Служить у ЗСУ, але сумує за професією: де зараз український актор Дмитро Сова
24tv
2025-07-12T19:45:40Z
Без перуки: Ніколь Кідман показала своє природне волосся на відпочинку
24tv
2025-07-12T19:39:59Z
Зваблива дівчина зірки Шахтаря засвітила груди на відпочинку біля басейну
24tv
2025-07-12T18:48:58Z
Лірика від Тіни Кароль та возз'єднання Дорофєєвої й Позитива: 8 музичних прем'єр тижня
24tv
2025-07-12T17:03:20Z
Камалія показала своїх доньок від колишнього чоловіка Захура: тепер їх не впізнати
Фокус
2025-07-12T16:30:13Z
Цей колір одягу сильно старить: що не можна носити після 50 років
24tv
2025-07-12T16:27:32Z
Як дебютний альбом Каті Chilly змінив українську музику та де його можна зараз почути
24tv
2025-07-12T16:21:13Z
Куди сходити у Києві 14-20 липня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T16:06:09Z
У Києві стартували зйомки родинної комедії «Потяг до Різдва»
УкраинФорм
2025-07-12T15:42:17Z
У Запоріжжі спалахнув багатоповерховий будинок: серед постраждалих діти
TSN
2025-07-12T19:33:29Z
У Куп'янську рятувальники під обстрілами вивели з палаючої багатоповерхівки жінку
УкраинФорм
2025-07-12T19:18:08Z
На Харківщині вирує негода: внаслідок падіння дерева загинула жінка, постраждала 7-річна дівчинка
УкраинФорм
2025-07-12T19:03:11Z
У Харкові під час страшної негоди дерево впало на 7-річну дівчинку: її госпіталізували
24tv
2025-07-12T19:03:02Z
У центрі Брюсселя сталася стрілянина: що відомо
TSN
2025-07-12T18:30:13Z
Авіакатастрофа в Індії: у кабіні пілотів виникла плутанина через вимкнення подачі палива
24tv
2025-07-12T18:03:20Z
Перевіряли документи з ТЦК: на Прикарпатті чоловік погрожував поліцейському сокирою
24tv
2025-07-12T17:33:39Z
У Запоріжжі сталася масштабна пожежа в багатоповерхівці: є поранені у важкому стані
24tv
2025-07-12T17:12:51Z
Пасажири літака промучились 17 годин через "двох дурнів": що вони накоїли
Фокус
2025-07-12T17:12:47Z
Насолода сезону: 3 прості рецепти цвітної капусти – не захочете нічого додавати
24tv
2025-07-12T19:36:50Z
Які риси характеру має справді крутий хлопець: було б добре мати бодай 3 із цих 6
24tv
2025-07-12T19:30:54Z
Коли викопувати моркву та як її зберігати: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-12T19:27:43Z
Вбережіть помідори від тріщин: золоті правила городників
24tv
2025-07-12T18:36:28Z
Ростуть у тіні та в поганому ґрунті: 4 найбільш невибагливі квітки
24tv
2025-07-12T18:00:44Z
Картопля виросте великою: що потрібно внести в ґрунт
24tv
2025-07-12T17:39:07Z
Ціни не змінюються 10 років: турист назвав місто у Європі, яке застигло у часі
24tv
2025-07-12T17:18:32Z
Один продукт з кухні — томати плодоноситимуть до вересня: допомагає від фітофтори, а плоди виростають по 600 г кожен
TSN
2025-07-12T15:36:59Z
Як зробити, щоб кухонна техніка довше служила та краще працювала
24tv
2025-07-12T15:36:04Z
Ось які дані про вас збирає Windows
Portaltele
2025-07-12T18:48:06Z
Блогерка з TikTok описала етапи життя з арабським мільйонером і викликала шквал критики
360ua.news
2025-07-12T18:09:48Z
Оптична загадка для найуважніших: спробуйте знайти кролика за шість секунд
Gazeta UA
2025-07-12T17:54:18Z
Чому варто тримати Wi-Fi роутер подалі від дзеркал
InternetUA
2025-07-12T17:18:54Z
Microsoft повернула класичний звук запуску з Windows Vista
Portaltele
2025-07-12T16:48:19Z
Смартфон із батареєю на 25 500 мА·год і нічним баченням здивував мережу
360ua.news
2025-07-12T16:24:48Z
Є доступ до Wi-Fi, але сайти не відкриваються: як виправити цю прикру помилку на смартфоні
Фокус
2025-07-12T16:00:35Z
Rockstar могли випадково виказати свої плани на GTA 4
24tv
2025-07-12T16:00:06Z
6 кращих браузерів для Android замість Google Chrome
InternetUA
2025-07-12T15:48:34Z
Фенербахче придбав захисника Гента, який ледь не перебрався до Мілана
Football.ua
2025-07-12T19:30:19Z
Найдорожчого футболіста Манчестер Сіті засікли п'яним на концерті Oasis: відео інциденту
24tv
2025-07-12T19:24:10Z
Реал Ов'єдо продовжив контракт із 40-річним Касорлою після повернення до Ла Ліги
Football.ua
2025-07-12T18:54:27Z
Гімнаст Ковтун не зможе виступати ще рік через зміну українського громадянства
ZN UA
2025-07-12T18:51:48Z
ЗСУ ліквідували російського тренера з лапти та окупанта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T18:51:05Z
Антоненко: Оболонь потроху набирає обертів
Football.ua
2025-07-12T18:27:48Z
Борнмут відхилив усі пропозиції ПСЖ: де продовжить кар'єру Забарний
24tv
2025-07-12T18:24:59Z
Мілан веде переговори з воротарем Фіорентини
Football.ua
2025-07-12T18:04:25Z
Україна в напруженій грі поступилась Німеччині на старті чемпіонату Європи U-20
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T17:57:55Z
У Данії вперше електричний літак здійснив тестовий політ
УкраинФорм
2025-07-12T18:33:12Z
Хтось відмовився від прибутку у 435 тисяч доларів за цей Porsche
Топ Жир
2025-07-12T18:18:22Z
Цей штат може запровадити плату за кожен кілометр вашої поїздки
Топ Жир
2025-07-12T16:33:50Z
П’ять років тюрми за BMW для Путіна: у Німеччині покарали порушника санкцій
360ua.news
2025-07-12T15:21:37Z
Ми перевірили китайського конкурента Toyota Land Cruiser, і він нас приємно здивував
Топ Жир
2025-07-12T14:48:44Z
Apple подала заявку на придбання прав у США на показ перегонів «Формули-1» - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-12T14:48:13Z
Розсекречено салон нового суперкара Lexus
AutoCentre
2025-07-12T13:34:55Z
Флорида додала до патрулювання Mustang, але він більше завойовує симпатії, ніж штрафи
Топ Жир
2025-07-12T13:33:13Z
Ринок електрокарів в Україні б’є рекорди: хто купує і які моделі в топі
24tv
2025-07-12T12:33:19Z