MY.UAНовини
Тепер усі знають: на початку липня у Лісабоні - День борщу. Як живе українська діаспора в Португалії
Тепер усі знають: на початку липня у Лісабоні - День борщу. Як живе українська діаспора в Португалії

Тепер усі знають: на початку липня у Лісабоні - День борщу. Як живе українська діаспора в Португалії

6 липня в Лісабоні вже вчетверте пройшов фестиваль борщу. Його організовують українські біженці, щоб згуртувати діаспору, зібрати кошти на лікування військових, на фронт та познайомити португальців із українською культурою.

Про те, як з'явилася ця ініціатива, чим живе фестиваль сьогодні та як його сприймають місцеві жителі - розповіла Наталія Варга, голова об'єднання "Україна в Португалії".

"З кожним роком на фестиваль приходить все більше людей"

Наталія Варга – голова Товариства українок у Португалії. Фото: Особистий архів

– Ми проводимо фестиваль борщу у Португалії вже четвертий рік поспіль. Перший раз організували його 2022-го, одразу після початку повномасштабного вторгнення. Тоді ж борщ увійшов до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Це стало поштовхом до створення фестивалю. Та й дату обрано не випадково: 1 липня борщ було внесено до списку ЮНЕСКО, і хоча це був буденний день, ми відзначаємо свято в першу неділю місяця. Тепер усі знають: на початку липня у Лісабоні – День українського борщу.
Раніше португальці знали, що в нас є якийсь суп - "сопа", як вони його називали, - але не розуміли, що це за блюдо. Першого року ми просто варили борщ і роздавали безкоштовно. Реакція була несподіваною: люди пробували порцію, а потім поверталися з контейнерами – хтось із цеберком з-під морозива, хтось із літровою банкою – щоб взяти борщ додому та почастувати родину. Було і зворушливо, і кумедно.

Але фестиваль із самого початку ніс і благодійну місію. Тоді ми роздавали не лише борщ, а й інші українські страви – голубці, деруни, вареники, бутерброди із салом. Все безкоштовно, але стояла коробка для пожертвувань. Зібрані кошти ми передали дитячій лікарні – на потреби військових. На той час португальський лікар збирався до Львова, і ми допомогли закупити медичне обладнання.

У наступні роки борщ уже продавали, але щоразу заздалегідь оголошували, на що підуть гроші. Наприклад, в один рік збирали на тепловізори, в інший – на дрони. А цього року запустили проєкт "Діти героїв під сонцем любові, що зігріває": до нас приїдуть діти із Сум, чиї батьки загинули на війні. Вони проведуть у Португалії десять днів - усі зібрані кошти підуть на їхній відпочинок, екскурсії та турботу.

Перший рік був пробним, але людей прийшло багато – і з кожним разом їх стає дедалі більше. Якщо раніше все трималося на ентузіазмі місцевої діаспори, то зараз на ярмарок приїжджають майстри з усієї Португалії: гончарі, художники, творці ляльок-мотанок, вишивальниці, свічники, миловари. Програма насичена – ярмарок, концерт, дитячі розваги, благодійна лотерея. У нас багато талановитих українців – діти співають, танцюють, працюють ансамблі, вокалісти. Іноді запрошуємо одного-двох португальських артистів – все на благодійній основі, ніхто не отримує гонорарів.

Насамперед нас завжди підтримує посольство України в Португалії. Щороку присутній сам посол, представники духовенства – священники Української греко-католицької церкви, португальські політики. Місце проведення надає муніципалітет Лісабона: щоразу йдуть нам назустріч та виділяють парк безкоштовно – це дуже допомагає.

Команда кухарів. ФБ Наталія Варга

"Португальці знають про Україну часом більше, ніж деякі з нас"

– Нас завжди підтримує посольство України в Португалії – щороку приїжджає посол, представники духовенства, португальські політики. Але основна аудиторія – місцеві жителі, їм все цікаво.

Навіщо ми організовуємо цей фестиваль? Головна мета – об'єднати українську громаду, дати людям можливість зустрітись, поспілкуватись. З початку війни сюди приїхало багато жінок та дітей, і для них це особливо важливо.

Кожен фестиваль висвітлюють місцеві ЗМІ. Португальці приходять на наші свята, цікавляться традиціями. Наприклад, на наш "останній дзвінок" часто заглядають "сусіди" - у них такого немає, просто останній навчальний день. А у нас торжество – музика, вірші, сукні...

Особливий ажіотаж викликали бандуристи. Національна капела гастролювала семи містами Португалії, і в Лісабоні зала була повна. Багато хто вперше почув бандуру - і був вражений. Такі події не просто знайомлять європейців із Україною, вони створюють мости між культурами.

Не без наших зусиль португальці знають про Україну більше, ніж деякі українці. Ми постійно говоримо про нашу країну – на кожному заході, у кожному інтерв'ю. Розповідаємо про традиції, красу, але перш за все - про війну. Пояснюємо: Україна – це стіна між Європою та Росією. Якщо вона впаде, агресор не зупиниться. Європейці мають це розуміти.

Я очолюю товариство "Україна в Португалії" і водночас є віцепрезидентом Спілки українців Португалії - великої асоціації, що входить до Європейського та Всесвітнього конгресів українців. Наша організація існує 22 роки та об'єднує 14 філій по всій країні. Саме Спілка українців стала ініціатором фестивалю борщу.

При Спілці українців у Португалії діє культурно-освітній центр "Дивосвіт". Буквально два тижні тому цей центр відзначав своє 20-річчя. Там навчаються діти з українських та змішаних сімей – ті, кому батьки хочуть зберегти зв'язок із мовою та традиціями.

Зараз у Португалії стільки українських ініціатив, що щотижня відбувається хоча б один захід: ярмарки, концерти, мітинги. Ми, керівники асоціацій, робимо все на волонтерських засадах – після основної роботи та у вихідні.

Щосуботи в Лісабоні проходять мітинги на підтримку України - це теж спосіб згуртування. Люди приходять, щоби відчути: вони не одні.

Спробувати українські страви могли усі охочі. Фото: надано Наталією Варгою

"Українські вишиванки викликають справжній бум"

– Місцеві жителі нашою культурою захоплюються. Їм подобаються українські пісні – навіть якщо вони не розуміють слів, їх зачіпає музика. Люблять нашу кухню. Але справжній бум викликають вишиванки: на кожному ярмарку щонайменше 10-15 португальців їх купують.

Цікаво, що навіть у мережевих магазинах на кшталт Zara почали з'являтися сорочки з елементами, що нагадують українську вишивку. Звичайно, це не справжні вишиванки, але тренд очевидний.

У мене є знайома з острова Мадейра – у неї більше вишиванок, ніж у мене, хоч я українка! Вона приїжджає на всі наші ярмарки і щоразу бере 2-3 нові. Якось ми навіть літали до неї з цілою валізою вишиванок - на острові таких не знайти.

Окрім одягу, популярна наша кераміка, писанки, патріотичні брошки та прикраси у синьо-жовтих кольорах. Португальці носять їх не задля галочки, а в повсякденному житті. Особливо цінуються прикраси з вишивкою – сережки, браслети, брошки.

Португальці дуже привітні. Українців, які тікали від війни, вони зустрічали з особливою теплотою. Коли почалося вторгнення, багато хто пропонував свою допомогу, говорив: "У нас є вільні кімнати - готові взяти сім'ю на пів року чи рік".

Хор УГКЦ у Лісабоні, регент хору Стасів Іванна. Фото: надано Наталією Варгою

Я живу тут 15 років і не пригадаю жодного конфлікту на національному ґрунті. Хоча спочатку було непросто: мама згадує, що в перші місяці я постійно збиралася повернутися в Україну. Але згодом Португалія стала другою домівкою.

Моя сім'я переїжджала поступово: спочатку мама 2001 року, потім чоловік, а я – вже з дітьми. Усі родичі, окрім сестри, залишилися в Україні, тож живемо між двома країнами. Зазвичай щороку їздимо на батьківщину, але цього літа я залишаюся – хочу присвятити серпень проєкту для дітей загиблих героїв.

Незважаючи на теплий прийом, багато біженців мріють повернутися. Офіційної статистики немає, але, судячи із спілкування, українці розділилися приблизно порівну. Половина – ті, хто вже адаптувався: особливо люди з Донецька, Маріуполя, Харкова, яким нема куди повертатися. Інші мають намір виїхати додому, як тільки це стане можливим.

Діти адаптуються швидше: португальські школи одразу відчинили двері для учнів з України, надали адаптовані програми. 2022-го багато хто поєднував онлайн-навчання в українських школах з уроками португальської. Ця країна зробила все, щоби ми відчували підтримку. Але хоч би як було комфортно, дім - це Україна.

На ярмарку особливою популярністю користуються українські прикраси та вишиванки. Фото: надано Наталією Варгою

До речі

Як пройшов фестиваль борщу-2025 у Лісабоні

– День видався дуже теплим у всіх сенсах слова. Сто літрів борщу розійшлися за мить. Те ж сталося з півтори тисячі вареників. Португальці приходили спочатку спробувати, а потім – із контейнерами, щоб взяти додому для рідних. Усі залишилися задоволені та щасливі.

На святі були почесні гості, українці з Лісабона та передмістя та дуже багато португальців, у тому числі тих, хто живе поряд з парком, де все відбувалося.

Захід тривав цілий день. Ми планували розпочати о четвертій годині, але вже з двох працював ярмарок – люди поступово приходили. Для дітей ми організували розваги: ​​батути, аквагрим, повітряні кульки – кожен, від найменшого до дорослого, знайшов собі щось цікаве.

Була також дуже зворушлива історія. Минулого року на нашому фестивалі 9-річний хлопчик, надихнувшись, попросив мікрофон, щоб заспівати зі сцени. Йому так сподобалося, що він попросив маму записати його до вокальної школи. І ось тепер він уже виконав три пісні. Люди плакали від першої - настільки це було щиро і сильно.

Ще одна дівчинка – дочка українки та португальця – теж вразила нас. Їй 10 років. Незважаючи на акцент, вона легко читає напам'ять вірші Шевченка. Це доводить: діти живуть Україною. А коли вони самі просять виступити – це особливо цінно.

Справжній аншлаг стався під час концерту, на якому виступали українські та португальські артисти. Серед португальських виконавців особливо хочеться відзначити тенора Жуа Мендосу. Він підтримує Україну з початку повномасштабного вторгнення: 2022 року він виступав із концертом у Львові, а також співав для Папи Римського. Він не втомлюється повторювати, що завжди підтримуватиме Україну, бо носить її в серці. Фінальним акордом став концерт гурту «Шалені Укри» з Лісабона – хлопці влаштували справжній вибух емоцій на сцені, ми їм дуже вдячні.

Ми раді, що на фестивалі було багато почесних гостей. Це посол України в Португалії – Марина Михайленко, представники дипломатичного корпусу, президент Junta de freguesia São Domingos de Benfica – José da Câmara, Maria João Ramos, representant Junta de freguesia Benfica, президент ініціативи "Ліберал" – Angelique da Teresa, священники УГКЦ НСВВ о. Микола Ярема, о. Матей Дзюрбан, священник УПЦ Вселенського патріархату о. Ігор Невинський.

І як минулими роками, наше свято – це не так про борщ, як про Україну. Завжди нагадую, що війна триває не три роки, а вже одинадцять. І всі виступи – посла, священників, португальських представників - зводилися до одного: до заклику не припиняти допомогу Україні. Навіть місцеві депутати та інші португальці говорили про це зі сцени. Усі були об'єднані однією метою – підтримати Україну.

Найбільше людей зібрав вечірній концерт. Фото: надано Наталією Варгою

Теги за темою
Фестиваль
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
97 мільйонів за рік — українські школи відкрили секрет економії на закупівлях
ZN UA
2025-07-12T10:03:12Z
ЄБРР та Єврокомісія зменшують ризики для інвесторів в зелену енергетику України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T10:00:49Z
Біткоїн б'є рекорди. Чи готові великі банки вкладатися у "крипту"
InternetUA
2025-07-12T09:31:06Z
Україна підірвала російський газопровід – Bloomberg
iPress
2025-07-12T09:16:18Z
Що не так з українським агроекспортом: міністр назвав реальні втрати через мита
Фокус
2025-07-12T09:06:41Z
Яка має бути зарплата, щоб нарахували максимальну пенсію
24tv
2025-07-12T09:06:30Z
Як в Україні продати земельну ділянку без кадастрового номера
24tv
2025-07-12T09:03:39Z
Мобілізовані ФОП на час служби звільнені від сплати податків: як скористатися новими нормами
Украина Криминальная
2025-07-12T08:57:13Z
Нідерланди оголосили про виділення 300 млн євро на відновлення та зміцнення України
Известия Киев
2025-07-12T08:33:14Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як концерти і ярмарки покращують ментальне здоров’я — науковці пояснили
360ua.news
2025-07-12T08:15:10Z
Європою шириться новий штам коронавірусу : який тривожний симптом не можна ігнорувати
Знай
2025-07-12T07:51:40Z
Цей продукт допоможе відростити волосся: він знаходиться у вас під ногами
24tv
2025-07-12T07:03:14Z
Безсонні ночі й робочі ранки: як не зламатися. Поради сомнолога
ZN UA
2025-07-12T05:33:48Z
Як щоденні звички псують ваші зуби — пояснення експерта
TSN
2025-07-11T20:06:07Z
Темний шоколад і зелений чай можуть діяти як ліки від гіпертонії
360ua.news
2025-07-11T19:15:07Z
Як почистити зволожувач повітря, щоб запобігти росту цвілі та бактерій
24tv
2025-07-11T19:03:21Z
Україна може виробляти достатньо далекобійної зброї - експрем’єр Швеції
УкраинФорм
2025-07-12T10:12:29Z
У Росії до "іноагентів" внесли організацію, що допомагала шукати зниклих безвісти на війні
24tv
2025-07-12T10:09:54Z
Кадиров одягнувся у триколор та влаштував цирк у Грозному
Telegraf
2025-07-12T10:06:32Z
Україна має акцентувати на спільних історичних перемогах з Польщею - глава Інституту нацпам’яті
УкраинФорм
2025-07-12T10:00:14Z
Заява редакції ZN.UA щодо тиску влади на голову ЦПК Віталія Шабуніна
ZN UA
2025-07-12T09:54:00Z
"Працюємо з ментами": як діють схеми з переправлення ухилянтів до Придністров'я і скільки коштує "квиток"
TSN
2025-07-12T09:48:23Z
Допит на кордоні: ЗМІ заявили про затримання українців-втікачів від мобілізації
GlavRed
2025-07-12T09:45:23Z
Глава МВС Польщі розповів про перші підсумки перевірок на кордонах з Німеччиною і Литвою
Европейская правда
2025-07-12T09:39:03Z
ЗМІ: на війні проти РФ загинув доброволець з Угорщини
Европейская правда
2025-07-12T09:36:55Z
Ні житла, ні людей. Як зараз виглядає окупований Маріуполь та що з його відновленням
Telegraf
2025-07-12T10:15:18Z
ГУР перехопило наказ російського командира про страту українських військовополонених
УкраинФорм
2025-07-12T10:15:14Z
Викрито масштабний незаконний видобуток піску, який міг спричинити екологічну катастрофу на Київщині
Украина Криминальная
2025-07-12T10:09:59Z
Новий графік транспорту в Дніпропетровській області: містянам розповіли про зміни
Политека
2025-07-12T10:00:49Z
ЗМІ: З травня чисельність угруповання РФ, яке воює проти України, збільшилася на 60 тисяч
ZN UA
2025-07-12T10:00:45Z
У Чернівцях 13 липня оголосили днем жалоби
УкраинФорм
2025-07-12T09:48:33Z
Сумна статистика: є найгарячіший напрямок на фронті. ВИСНОВКИ.
FM-TV
2025-07-12T09:48:07Z
Окупанти захопили Зірку та Білогорівку, просуваються на Харківщині
Gazeta UA
2025-07-12T09:45:58Z
ЗС РФ окупували нові території: DeepState повідомив про захоплення двох населених пунктів
Фокус
2025-07-12T09:42:02Z
НАТО створює нову систему постачання зброї Україні – NYT
iPress
2025-07-12T10:15:48Z
В Ізмаїлі відкрили рекрутинговий центр ВМС України
УкраинФорм
2025-07-12T10:15:26Z
Росія випустила понад 500 дронів по Україні – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T10:12:43Z
Абсолютно безкоштовно: за що можуть не платити пенсіонери в Україні
24tv
2025-07-12T10:09:10Z
У Лондоні відзначили 100-річний ювілей діаспорянки Іванни Мащак
УкраинФорм
2025-07-12T10:06:19Z
Навіть відмінники не знають: як правильно сказати українською "уйти в загул"
Фокус
2025-07-12T10:00:26Z
Субсидії для пенсіонерів у Київській області: у ПФУ пояснили, чи можна отримати допомогу при недостатньому стажі
Политека
2025-07-12T09:30:01Z
Куди подіти воду, якою мили покійника: священник відповів
GlavRed
2025-07-12T09:27:54Z
Нерухомість за кордоном: у яких країнах українці найбільше купують житло
24tv
2025-07-12T09:06:16Z
Андре Тан показав наймодніші джинси та кросівки у 2025 році: що обирають ікони стилю
Фокус
2025-07-12T10:00:08Z
Камалія показалася з ексчоловіком і доньками в Іспанії та приголомшила, як вони змінилися за 8 років
TSN
2025-07-12T09:48:47Z
Стильні зачіски для літа: з ними ви завжди виглядатимете на всі 100%
24tv
2025-07-12T09:48:44Z
Леся Нікітюк показала тіло через місяць після пологів
GlavRed
2025-07-12T09:27:58Z
Костянтин Грубич показав покійну 17-річну доньку на пам'ятному фото і довів до сліз
TSN
2025-07-12T08:58:58Z
Співак Бібер показав сімейні фото на фоні чуток про розрив
360ua.news
2025-07-12T08:48:51Z
Народжена в любові: Катя Кузнєцова в одній спідниці привітала себе з днем народження
GlavRed
2025-07-12T08:27:19Z
Ви точно його пам’ятаєте: який фільм став найпопулярнішим у 1998 році
24tv
2025-07-12T08:09:57Z
Шоу «Холостяк» не для них: Дурнєва не влаштував гонорар, а Грабар вважає, що це крінж
Комсомольская правда
2025-07-12T08:04:09Z
Хлопця віднесло у море на 14 км: його знайшли живим на безлюдному острові
Фокус
2025-07-12T10:00:02Z
У Львові пошкоджено корпуси Політехніки: через нічну атаку вибито понад сотню вікон
24tv
2025-07-12T09:33:56Z
Столичні оперативники затримали грабіжника, який відібрав пенсію у 85-річного чоловіка
Украина Криминальная
2025-07-12T09:30:39Z
Нічна атака дронами та ракетами: загиблі в Чернівцях
iPress
2025-07-12T09:16:40Z
У Києві затримали іноземця, підозрюваного у вбивстві чоловіка на Троєщині
УкраинФорм
2025-07-12T09:12:17Z
У Львові зросла кількість постраждалих від атаки РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T09:09:38Z
Ворог зранку вдарив КАБами по Синельниківському району, двоє загиблих
УкраинФорм
2025-07-12T08:30:31Z
У Могилів-Подільському зловмисник зберігав й розповсюджував дитяче порно та розбещував малолітню дитину
Украина Криминальная
2025-07-12T08:27:28Z
Нічний масований удар: кількість постраждалих і загиблих зросла, нові деталі
Фокус
2025-07-12T08:15:38Z
Суперілюзія: знайдіть кота, що сховався, серед безлічі сов за 5 секунд
GlavRed
2025-07-12T09:45:48Z
Одна помилка, через яку морква гине і виростає маленькою: виправте її у липні
24tv
2025-07-12T09:36:17Z
Одна ложка популярного засобу — і ви забудете про неприємний запах з морозильної камери: ефективність перевірена
TSN
2025-07-12T09:33:47Z
Лише 3% людей змогли знайти дзвін серед ключів за 11 с: перевірте себе у цій головоломці
Gazeta UA
2025-07-12T09:27:50Z
Як прибрати сліди від скотчу на стіні: прості поради
24tv
2025-07-12T09:27:40Z
Турист випадково виявив череп єдинорога: який вигляд він має
TSN
2025-07-12T09:18:21Z
Вони притягують добро: 5 жіночих імен, які надійно захищають від зла
24tv
2025-07-12T08:24:14Z
Альтернатива морю: термальні курорти Закарпаття, куди варто поїхати влітку
24tv
2025-07-12T08:21:30Z
Гороскоп Таро на завтра 13 липня: Дівам - новий початок, Стрільцям - везіння
GlavRed
2025-07-12T07:27:32Z
Безоплатне розмитнення авто: у яких українців є на це право
24tv
2025-07-12T09:33:50Z
1548 к.с. й 300 км/год у сімейному кузові: Xiaomi готує найшвидший серійний електрокросовер YU7 Ultra
ITC
2025-07-12T09:16:09Z
Автобус Setra S 517 HD перетворили на ексклюзивний VIP-шатл
AutoCentre
2025-07-12T09:13:39Z
Офіційна презентація нової Mazda CX-5 2026
AutoCentre
2025-07-12T07:09:40Z
Німецький дилер отримав п'ять років в’язниці за продаж дорогих автівок до Росії
УкраинФорм
2025-07-12T06:36:30Z
Тест-драйв Ford Puma 1.0 MHEV 155: гібрид, який про керованість
AutoCentre
2025-07-12T06:09:02Z
Американський монстр зіткнувся з суперкаром – результат вражає
Топ Жир
2025-07-12T01:18:28Z
Новий електричний кросовер-купе Audi з топовою версією на 509 кінських сил
Топ Жир
2025-07-12T00:18:45Z
Цей унікальний купе кардинально відрізняється від сучасних моделей Chrysler
Топ Жир
2025-07-11T23:48:01Z
Піолі — головний тренер Фіорентини
Football.ua
2025-07-12T10:15:38Z
Полісся — Млада Болеслав: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-12T10:04:29Z
Айнтрахт хоче зберегти Екітіке, але очікує пропозицій з АПЛ
Football.ua
2025-07-12T09:57:48Z
Челсі цікавиться Доннаруммою
Football.ua
2025-07-12T09:49:12Z
Головний тренер Сток Сіті вперше висловився про трансфер Таловєрова
24tv
2025-07-12T09:48:43Z
Енцо Фернандес – про умови проведення фіналу КЧС: Грати за такої температури дуже небезпечно
Football.ua
2025-07-12T09:42:07Z
Колишній клуб Пеле та Бекенбауера повернеться у професійний футбол
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T09:33:32Z
Українські легкоатлети виступили на етапі Континентального туру в Ірландії
УкраинФорм
2025-07-12T09:24:50Z
Дьокереш про можливе повернення до АПЛ: Це було б чудовою помстою!
Football.ua
2025-07-12T09:21:34Z
Експерт зламав ChatGPT і отримав ключі Windows через гру
InternetUA
2025-07-12T10:04:28Z
Геологи знайшли нове пояснення утворенню найбільших родовищ у Тибеті
360ua.news
2025-07-12T09:51:14Z
Користувачі WhatsApp готові перейти на Signal і iMessage через одну дратівливу функцію
Фокус
2025-07-12T09:30:44Z
Тести не брешуть: експерти назвали 3 смартфони з найкращими селфі-камерами
Фокус
2025-07-12T09:00:27Z
Росія і Білорусь готуються створити власний штучний інтелект
Детектор М
2025-07-12T08:33:05Z
Нові шахрайські схеми онлайн: як вберегти гроші на карті
24tv
2025-07-12T08:33:00Z
Росіяни показали морський дрон із "аналогом Starlink", але технологія запізнися на 30 років — аналітики
ZN UA
2025-07-12T08:30:01Z
9 прихованих налаштувань iPhone, які захистять вашу приватність просто зараз
InternetUA
2025-07-12T08:28:06Z
Заснований на традиційних цінностях: Росія і Білорусь створять власний ШІ
Фокус
2025-07-12T08:15:13Z