MY.UAНовини
Волинь-43: як "синдром жертви" Варшави шкодить примиренню між поляками та українцями
Волинь-43: як "синдром жертви" Варшави шкодить примиренню між поляками та українцями

Волинь-43: як "синдром жертви" Варшави шкодить примиренню між поляками та українцями

Питання про кількість жертв з обох боків до сьогодні залишається відкритим

Сейм Республіки Польща 4 червня 2025 року проголосував за встановлення 11 липня нового державного "Дня пам’яті про поляків – жертв геноциду, скоєного ОУН-УПА на східних кресах Другої Речі Посполитої". Ця подія відбулася через два дні після завершення другого туру президентських виборів, на яких переміг представник опозиційної правоцентристської коаліції "Право і справедливість" Кароль Навроцький. Його інавгурація відбудеться орієнтовно у серпні.

І ще один нюанс, і це навіть важко сприймати українцям в умовах широкомасштабної війни, яку розв’язала РФ в Україні: за яскраво постколоніальний закон проголосували всі депутати сейму, крім Александри Узнанської-Вішнєвської, яка утрималася. Отже, різновекторні політичні сили Польщі (від лівих-посткомуністів, лібералів до правоцентристів і крайніх націоналістів-українофобів із "Конфедерації") продемонстрували одностайну позицію, підтримавши антиукраїнський закон. Ініціатором і автором якого був Тадеуш Самборський, відомий своїми давніми прокремлівськими поглядами представник правлячої ліберальної коаліції прем’єр-міністра Дональда Туска.

"Ворог у нас спільний – Росія"

Вже 2 липня 2025 року ще чинний президент РП Анджей Дуда підписав цей закон, який, безумовно, ускладнює проблемні питання нашого з поляками спільного минулого. Міністерство закордонних справ України 5 червня оприлюднило свою заяву, в якій рішення Сейму РП розцінюється як таке, що "йде врозріз з духом добросусідських відносин між Україною і Польщею. Такі односторонні кроки не сприяють досягненню взаєморозуміння й примирення, над якими тривалий час працюють наші країни, зокрема у форматі Спільної українсько-польської групи з питань історичного діалогу, яка діє за участю міністерств культури та інститутів національної памʼяті двох країн. Україна послідовно виступає за наукове, неупереджене вивчення складних сторінок спільної історії. Ми переконані, що шлях до справжнього примирення лежить через діалог, взаємну повагу і спільну роботу істориків, а не через політичні односторонні оцінки… Вкотре нагадуємо, що не слід шукати полякам ворогів серед українців, а українцям — серед поляків. Ворог у нас спільний – Росія".

З ухваленням цього закону польські політики (із ними, на жаль, солідарні й абсолютна більшість місцевих істориків) фактично припинили історичні дискусії й фіксують однозначний і дуже зручний для них погляд щодо польсько-українського протистояння в роки Другої світової війни. І в цій парадигмі є місце полякам виключно як жертвам, а українцям – як "різунам" та вбивцям. В офіційному обґрунтуванні законопроєкту ми читаємо: "Це було особливо жорстоке геноцидне винищення – Genocidium atrox… Виконуючи волю кресов’ян та їхніх нащадків, які десятиліттями вимагають правди… депутати вносять пропозицію встановити 11 липня як Національний день пам’яті поляків – жертв геноциду, скоєного ОУН-УПА".

Отже, введення в дію цього закону не залишає маневру для прискіпливих дослідників, які керуються не емоціями, а фактами. І якщо відповідальний історик у Польщі почне дошукуватися правди в цьому питанні, то цілком можливим є його переслідування і навіть притягнення до відповідальності в "законному порядку".

У ніч на 23 лютого 1944 року в селі Мала Березовиця жертвами нападу невідомої озброєної групи став 131 селянин польської національності. Убивці говорили російською мовою, убивство було жорстоке. Жертви поховано у колективній могилі неподалік лісу. На фото з "Історичної правди" - стела з прізвищами селян

На жаль, постійний пошук компромісів, толерування ситуації виключно з українського боку, яке продовжується вже як мінімум 25 років, не дає бажаного результату. Польська сторона, як бачимо, і при реальній владі ліберальної коаліції "Громадянська платформа", продовжує нагнітати ситуацію. А прихід до президентського палацу у Варшаві євроскептика і націоналістично налаштованого нового президента ситуацію ще більше ускладнює.

Саме політична конкуренція під час як парламентських, президентських, так і місцевих виборів у цій державі, знову й знову підіймають градус дискусій про історичну пам’ять двох націй. Навіть у такій складній ситуації Україна повинна знаходити підходи до всіх гілок влади у Польщі. Є один важливий нюанс: повноваження президента в цій країні не такі широкі, як, наприклад, у президента України чи Франції.

Суспільна думка у Республіці Польща вважає, що початком, а не кульмінацією польсько-українського протистояння в роки Другої світової війни став напад саме 11 липня 1943 року підрозділів Української повстанської армії (УПА) на польські селища, села та колонії на півночі Волині, а саме в трьох повітах (Володимир-Волинському, Горохівському та Ковельському). Польські та закордонні дослідники називають різну кількість населених пунктів: від багатьох десятків до понад 150. І вони для обґрунтування своєї тези про широку антипольську акцію цього дня послуговуються єдиним документом: депешею генерала Тадеуша Коморовського в штаб Верховного головнокомандувача Польських збройних сил у Лондоні від 19 серпня 1943 року. Ось головний меседж цієї депеші: "11 і 12 липня вирізано 60 польських сіл у Горохівському і Володимир-Волинському районі".

Ретельний аналіз того, що саме відбувалося 11 липня 1943 року, зробив український історик і політик Володимир В’ятрович: "у польських документах того часу знаходимо доволі детальні описи кільканадцяти (тобто між 11 і 19) акцій, які відбулися в ніч із 11 на 12 липня, точно названо 12 місцевостей (хоча датою знищення частини з них також названо період між 13 і 18 липня). Проте немає свідчень про наведені Коморовським масштаби – 60 населених пунктів. Можна припустити, що у звіті генерала йшлося про результати антипольських операцій протягом цілого липня 1943 року".

До сьогодні серед дослідників немає одностайної думки, чи був насправді наказ щодо проведення антипольської акції, підписаний одним з командирів УПА Дмитром-Романом Клячківським. І чи мало до цього наказу відношення вище керівництво ОУН та УПА. Володимир В'ятрович, розглядаючи допит в НКВС одного з командирів Юрія Стельмащука, висуває гіпотезу, що антипольські акції були місцевою ініціативою Дмитра Клячківського і що рішення керівництва ОУН проводити їх не було, він також наводить протокол допиту радянськими слідчими колишнього командира УПА-Захід Олександра Луцького, в якому той зазначає, що він і Центральний Провід ОУН були проти масового знищення мирного польського населення.

Рій УПА під командою "Чумака" з сотні Володимира Щегельського ("Бурлака")

Неможливо штучно виокремити криваві події на Волині 1943 року зі складного комплексу польсько-українських відносин як мінімум 1910–1940-х років – від польсько-української війни 1918–1919 років, а також жахливих "пацифікацій" у 1930 році до проведеної вже комуністичною владою РП операції "Вісла", коли більш як 140 тисяч українців депортували на північ і схід Польщі. Часто польські дослідники кажуть про абсолютно мирне співіснування поляків з національними меншинами (українцями, євреями, німцями, білорусами, литовцями), проте насправді це абсолютна, вибачте на слові, маячня. Крім "пацифікацій" (замирення) українських селян, відбулася "пацифікація" в освіті та на релігійному ґрунті (тільки у Волинському воєводстві на літо 1939 року вціліла лише 51 православна церква, а решту або зруйнували, або ж перетворили на костели).

Руйнація польською владою православної церкви на Грубешівщині влітку 1938 року в рамках "ревіндикації" (повернення майна). Під час цієї акції відбувалося примусове навернення православних до римо-католицької віри

На офіційний початок Другої світової війни, а саме на 1 вересня 1939 року на теренах цього воєводства залишилося лише вісім народних шкіл для українців, а 1459 шкіл були польськими; дітям заборонялося навіть на перервах між уроками розмовляти українською, а вчителі мали великі лінійки, якими били неслухняних "аборигенів" по руках. Проте кількість поляків у цьому воєводстві – практично всі римо-католики – не перевищувала 17%; українців – майже 70%, євреїв – понад 10%. Що це як не утиски на національному та релігійному ґрунті?

"Волинський експеримент" міжвоєнної Польщі

На Волині з 1930 року проходив "Волинський експеримент", яким уряд воєводи Генріка Юзевського намагався проводити поступову політичну асиміляцію місцевих українців із широким залученням осадників, в основному військових і уродженців західних воєводств. Також відбувалося відмежування (Сокальський кордон) земель Волинського воєводства від воєводств в Галичині – Львівського, Тарнопольського і Станіславського, де ще за часів імперії Габсбургів та після війни 1918—1919 років між ЗУНР та Другою Річчю Посполитою продовжували вирувати міжнаціональні конфлікти між поляками і українцями. Увесь час між двома світовими війнами варшавський уряд ставився до "східних кресів", які населяли здебільшого українці та білоруси, як до своєї історичної колонії. Польський публіцист Збігнєв Залуський в есеї "Шляхи до достовірності" писав: "Ніколи міжвоєнна Польща не була, по суті, інтегрованою країною. Завжди в ній була Польща "А" і Польща "Б". Це стосувалося не тільки економічної політики держави, а й позиції всіх політичних сил. Усі вони ігнорували в своїй діяльності східні окраїни…"

Етнографічна карта Другої Речі Посполитої (1937)

Рівень національної самосвідомості українців на Галичині був значно вищим, ніж на Волині, вони виступали згуртованою силою в обороні своїх прав. А Волинь майже півтора століття знаходилася під владою Російської імперії, яка послуговувалася девізом "поділяй і володарюй" в цьому регіоні. Перед Першої світовою війною на виборах до Держдуми завжди перемагали проросійські великодержавні шовіністи, а саме чорносотенці під гаслами захисту українського населення від сваволі "польських панів" і захисту православної релігії…

Розміри та наслідки кривавого польсько-українського протистояння на південно-східних теренах колишньої Другої Речі Посполитої важко уявити без цілого комплексу причин – політичних, економічних, етнічних, релігійних, нарешті військових. На теренах Волині діяли абсолютно різновекторні сили. У поляків це Армія Крайова, Народові збройні сили, Воля і Незалежність; в українців – ОУН (Степана Бандери) і меншою мірою ОУН (Мельника), "Поліська Січ" Бульби-Боровця. Не забуваймо, що протистояння відбувалося в умовах війни, коли морально-етичні орієнтири знаходяться на найнижчому рівні. Конфлікт підживлювали як радянські партизани (практично завжди вони підтримували поляків, які поповнювали їхні загони), а також німецька адміністрація та поліція. Допоміжна поліція нацистами набиралася ще з літа 1942 року здебільшого з мешканців польських населених пунктів. Саме восени цього року на Волині виникла Українська повстанська армія. І вже тоді на теренах сусідньої Холмщини польське підпілля розпочало насильницькі акції проти українського населення. Як відзначав український історик, професор Юрій Шаповал, "фермент протистояння ніколи не зникав".

Вояки польської Армії Крайової на відпочинку. Після 1942 року

Польський дослідник Ян Турнао писав про польсько-український конфлікт в часи Другої світової війни: "Наші уявлення, наші почуття формувала значно довша історія; побратима кров плинула століттями, і ми – поляки – також проливали її багато. Пам’ятаймо про це, читаючи про жорстокість українців". Жодного виправдання масовому винищенню поляків і українців на Волинській землі в 1943–1944 років немає. Проте нам у Варшаві дедалі частіше наголошують на препарованій "правді", зосереджуючись хронологічно виключно на 1943 році, а географічно – на Волинській землі, хоча вже наступного року збройне протистояння охопило і Галичину. Інформація про втрати серед українців постійно маргіналізується, наголошується виключно на "відплатних акціях" польських підпільників. Питання про кількість жертв з обох боків до сьогодні залишається відкритим. Польські та українські дані коливаються від 18 тисяч до понад 100 тисяч поляків, а українців від 2,5 до 30 тисяч.

Підрозділ Армії Крайової під час знищення українського села Сагринь, 10 березня 1944 року. Фото: "Історична правда"

Одностороннього каяття бути не може апріорі. А саме цього вже не одне десятиліття домагається з більшою чи меншою інтенсивністю варшавська влада. Видатний діяч польської антикомуністичної опозиції, уродженець Львова Яцек Куронь (1934—2004) писав: "На такі роковини я дивлюся зі змішаними почуттями. Загиблим ми повинні віддати честь; ми мусимо про них пам’ятати. Однак, якщо це робити у ритмі річниць, то ми вихоплюємо кожну подію з її історичного контексту і таким шляхом даємо сфальшовану картину польсько-українських взаємин".

Теги за темою
УкраинаПольща
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Подорожчання молочних продуктів у Харкові: за що містянам доведеться платити найбільше
Политека
2025-07-12T04:30:54Z
Курс валют на вихідні, 12-13 липня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-07-12T04:18:27Z
Компанії з Європи шпигують за технологіями українських дронів та видають за свої розробки – The Telegraph
Telegraf
2025-07-12T04:09:42Z
Всього 15-22 гривні за кіло: на ринках рекордно впали ціни на один з овочів
Хвиля
2025-07-12T03:00:01Z
На ТОТ Херсонщини спостерігається дефіцит м'яса та яєць - «Жовта стрічка»
УкраинФорм
2025-07-12T02:42:10Z
Журналістка розповіла про нові податки: «Хочуть ввести вже до кінця цього року»
Политека
2025-07-12T02:37:28Z
Грабіжницькі ціни: популярні фрукти стали недоступною екзотикою
Знай
2025-07-12T02:21:54Z
Бензин уже не подешевшає: водіям назвали основну причину високих цін на пальне
Хвиля
2025-07-12T02:15:29Z
Окупація ЗАЕС загрожує світовим інвестиціям в атомну енергетику
Хвиля
2025-07-12T01:12:43Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як щоденні звички псують ваші зуби — пояснення експерта
TSN
2025-07-11T20:06:07Z
Темний шоколад і зелений чай можуть діяти як ліки від гіпертонії
360ua.news
2025-07-11T19:15:07Z
Як почистити зволожувач повітря, щоб запобігти росту цвілі та бактерій
24tv
2025-07-11T19:03:21Z
Ось чому жовтіють зуби: ви робите 5 помилок, але їх можна легко усунути
24tv
2025-07-11T18:57:35Z
Мігрень на зміну погоди: що робити, коли головний біль атакує
TSN
2025-07-11T18:48:08Z
Тривожність у понеділок — не тільки про роботу, як це впливає на здоров’я
360ua.news
2025-07-11T18:27:22Z
Не 10 тисяч: скільки насправді кроків треба ходити щодня
GlavRed
2025-07-11T17:27:11Z
Росіяни масовано обстрілюють Україну: вибухи в Києві, Луцьку, Львові, Чернівцях
Gazeta UA
2025-07-12T04:42:30Z
Втрати РФ у війні проти України перетнули нову психологічну позначку
TSN
2025-07-12T04:33:18Z
"Шахеди" і ракети на заході України: усі деталі про нічний масований удар РФ
TSN
2025-07-12T04:18:05Z
Експерт пояснив, чому Трамп вирішив надати Україні зброю
TSN
2025-07-12T03:39:39Z
Зустріч Алієва і Пашиняна: як РФ програла
GlavRed
2025-07-12T03:27:57Z
Росіяни ув’язнуть у злиднях: названо ключовий момент, коли економіка РФ рухне
GlavRed
2025-07-12T03:27:51Z
"Попереду - морок": несподіваний сценарій бунту у РФ із "табакеркою в голову" Путіну
GlavRed
2025-07-12T03:27:26Z
Війна не стане перешкодою для членства України в ЄС — єврокомісарка
ZN UA
2025-07-12T03:06:55Z
Росіяни знайшли спосіб запускати більше дронів по Україні: як це відбувається
24tv
2025-07-12T02:39:31Z
Ворог минулої доби атакував 16 населених пунктів Запорізької області
УкраинФорм
2025-07-12T04:36:26Z
Генеральний штаб ЗСУ інформує про втрати ворога на 12.07.25
Украина Криминальная
2025-07-12T04:33:08Z
Обстріл західної частини України: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T04:30:15Z
Харків зазнав 10 ударів російськими дронами, поранені двоє людей
УкраинФорм
2025-07-12T04:15:20Z
У Києві на вихідних 12-13 липня відбудуться продовольчі ярмарки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T04:12:59Z
Окупанти вдарили по Луцьку: зруйновані будинки, виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T04:00:47Z
Робота для пенсіонерів у Києві: де і кому платять понад 30 тисяч
Политека
2025-07-12T04:00:36Z
Масована атака Росії на Львів, наслідки вибухів в українських містах: хронологія 1235 дня війни
24tv
2025-07-12T04:00:10Z
На Київщині зупинили незаконний видобуток піску, який міг спричинити екологічну катастрофу
УкраинФорм
2025-07-12T04:00:08Z
Пенсії у липні: хто отримає підвищені виплати
Знай
2025-07-12T04:36:25Z
Польща підняла в повітря винищувачі через комбіновану атаку по Україні
УкраинФорм
2025-07-12T04:33:05Z
Дешевше і цікавіше: пенсіонерка покинула дім, щоб плавати на круїзному лайнері до кінця життя
24tv
2025-07-12T04:27:59Z
Яке церковне свято у суботу, 12 липня: чому сьогодні не можна виходити з дому ввечері
24tv
2025-07-12T04:03:12Z
12 липня - яке сьогодні церковне свято, традиції та заборони, все про цей день
Комсомольская правда
2025-07-12T04:00:59Z
Як з'явилися чоловічі парфуми: коротка історія революції в ароматах
24tv
2025-07-12T03:57:11Z
Безкоштовне житло для переселенців у Кривому Розі: де мають можливість допомогти
Политека
2025-07-12T03:30:12Z
Чому не можна казати "страховка" і "парковка": якими словами їх потрібно замінити
GlavRed
2025-07-12T03:27:17Z
Подарує молодість та красу на довгі роки: що потрібно зробити сьогодні
Gazeta UA
2025-07-12T03:00:55Z
Як сьогодні живе зірка 90-х – Катя Chilly, яка вражала унікальним фольквиконанням
24tv
2025-07-12T04:03:02Z
З Днем фотографа 2025: найщиріші привітання у картинках і прозі
24tv
2025-07-12T03:06:32Z
4 нові захопливі мінісеріали Netflix, які можна подивитися за вихідні
24tv
2025-07-11T21:33:00Z
Даша Квіткова побувала на концерті Imagine Dragons: соліст укотре підняв прапор України
24tv
2025-07-11T20:39:56Z
"Хітяра!" Українець написав пісню, як його дістали "Шахеди", та став зіркою мережі
Telegraf
2025-07-11T20:15:32Z
Увійшли в історію кіно: 3 найвідоміші класичні фільми, які можна подивитися на Netflix
24tv
2025-07-11T20:03:47Z
Це несподіване місце для прогулянок, але вам варто його побачити: де воно знаходиться і чим цікаве
Telegraf
2025-07-11T19:54:48Z
Міністри культури України та Італії відкрили виставкові проєкти в межах програми URC2025
УкраинФорм
2025-07-11T19:24:31Z
Сусідка здивувала всіх: таємничі квіткові візерунки біля дверей виявилися стародавнім мистецтвом
Фокус
2025-07-11T18:06:38Z
Чим відрізняються дві пари молодят: 3 відмінності треба знайти за 29 секунд
GlavRed
2025-07-12T04:27:16Z
Заживуть краще за всіх: кому зі знаків зодіаку пощастить з фінансами вже ось-ось
GlavRed
2025-07-12T03:27:54Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках з гравцем у боулінг за 25 секунд
GlavRed
2025-07-12T03:27:46Z
Терези будуть у центрі уваги: гороскоп на 12 липня
24tv
2025-07-12T02:03:54Z
Чому одяг може погано відчищатись у пральній машині: що треба перевірити
GlavRed
2025-07-12T00:27:14Z
Так вирішила доля: 4 знаки зодіаку, народжені бути багатими
GlavRed
2025-07-11T23:27:27Z
Арабський "шейх" вирішив охолодитись в Україні? Курйозне відео з полтавського пляжу збирає перегляди
Telegraf
2025-07-11T22:33:02Z
Огірки, як у МакДональдзі робити простіше простого - рецепт
GlavRed
2025-07-11T22:27:58Z
Зберете з одного куща 10 кілограмів малини: обріжте їх, щоб вони гнулись від ягід
24tv
2025-07-11T21:21:33Z
У Луцьку атакою ворога знищений житловий будинок
УкраинФорм
2025-07-12T04:43:17Z
Є часткове руйнування підʼїзду, стався витік газу та води, – ОВА про ворожу атаку по Львову
24tv
2025-07-12T04:21:45Z
«Білі янголи» евакуювали з Лиманського напрямку ще вісьмох людей
УкраинФорм
2025-07-12T03:54:48Z
Трагедія у Чернігові: 17-річна дівчина потонула у річці Десна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T03:45:18Z
Обіцяли підробити медичні документи й статус у Резерв+: на Дніпропетровщині викрили шахраїв
InternetUA
2025-07-12T03:25:03Z
Російський удар по Луцьку: зруйнований будинок і пошкоджені оселі
24tv
2025-07-12T03:21:57Z
На Прикарпатті жінка виманила у військових майже пів мільйона гривень
УкраинФорм
2025-07-12T02:57:57Z
Атака на Львів: місто охопило димом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T02:45:53Z
Внаслідок комбінованої атаки на Львів пошкоджений двоповерховий житловий будинок
УкраинФорм
2025-07-12T02:30:52Z
Американський монстр зіткнувся з суперкаром – результат вражає
Топ Жир
2025-07-12T01:18:28Z
Новий електричний кросовер-купе Audi з топовою версією на 509 кінських сил
Топ Жир
2025-07-12T00:18:45Z
Цей унікальний купе кардинально відрізняється від сучасних моделей Chrysler
Топ Жир
2025-07-11T23:48:01Z
Новітній суперкар Lamborghini готується до гоночої траси
Топ Жир
2025-07-11T23:03:06Z
Позов попереджає: білі автомобілі Toyota можуть постраждати від сонячного світла
Топ Жир
2025-07-11T22:18:39Z
Honda, можливо, нарешті отримає від Nissan вантажівку, яку їй так бракувало
Топ Жир
2025-07-11T21:48:15Z
Тепер у вас є унікальна можливість придбати цей Bugatti
Топ Жир
2025-07-11T20:48:32Z
Jeep представив новий позашляховик за $76 535 для тих, хто цінує вигідні покупки
Топ Жир
2025-07-11T20:03:31Z
Приготуйтеся до більш виразного та стильного дизайну нового Audi Q3
Топ Жир
2025-07-11T19:18:03Z
Обережно: GGBet!
Взгляд
2025-07-12T04:27:48Z
Хакери зламали ШІ-бот McDonald’s для наймання персоналу, просто ввівши пароль 123456
InternetUA
2025-07-12T04:04:09Z
У Telegram з'явиться реклама поверх відеороликів під час їх перегляду
InternetUA
2025-07-12T03:04:25Z
YouTube тестує новий інтерфейс плеєра з капсульним дизайном
InternetUA
2025-07-12T01:01:35Z
Археологи знайшли гробницю засновника династії мая
Gazeta UA
2025-07-11T22:42:20Z
Ранкова програма «Ранок у великому місті» тепер виходитиме на власному ютуб-каналі
Детектор М
2025-07-11T20:18:55Z
Що робити, якщо пральна машина "стрибає": зверніть увагу на проблеми
24tv
2025-07-11T20:03:33Z
YouTube обмежить монетизацію контенту, створеного за допомогою ШІ
ZN UA
2025-07-11T19:45:27Z
Бразильська "заклинателька тварин": 5-річна Софія заколисує звірів своїм співом
TSN
2025-07-11T18:48:19Z
Як у першому бою, – Ф'юрі зробив прогноз на реванш між Усиком та Дюбуа
24tv
2025-07-12T04:12:59Z
Найбільший гонорар, топ-20 світу: скільки за свою кар'єру заробила Світоліна
24tv
2025-07-12T04:12:44Z
12 років не могли поділити ЛЧ: історія матчів Челсі – ПСЖ перед фіналом КЧС-2025
24tv
2025-07-12T02:21:58Z
Жіноче Євро-2025 з футболу. Італія - у чвертьфіналі
УкраинФорм
2025-07-11T21:42:55Z
Шахтар — Бріньє Гросуплє 5:0 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-11T21:40:05Z
"Сподіваюся, все скоро вирішиться": першій ракетці Росії довелося виступити "за мир" на Вімблдоні
ZN UA
2025-07-11T21:36:28Z
Ліверпуль офіційно вивів з обігу номер загиблого Діогу Жоти
24tv
2025-07-11T20:57:36Z
Галатасарай надіслав покращену пропозицію щодо Осімгена у 75 млн євро — Романо
Football.ua
2025-07-11T20:54:57Z
Гамбург узгодив із Лейпцигом підписання Поульсена
Football.ua
2025-07-11T20:36:26Z