MY.UAНовини
Якими насправді є США та чому там двічі обрали Трампа. Уривок із "Голосів BLM" Оксани Брюховецької
Якими насправді є США та чому там двічі обрали Трампа. Уривок із "Голосів BLM" Оксани Брюховецької

Якими насправді є США та чому там двічі обрали Трампа. Уривок із "Голосів BLM" Оксани Брюховецької

Зміст:
  1. 1960-ті: історія мого дитинства та боротьби за свободу
  2. Як відбувалися зміни і моя справа сьогодні
  3. Після виборів і Black Lives Matter
  4. Наші діти й наша історія

У другій половині липня у львівському видавництві репортажної та документальної літератури "Човен" виходить друком важлива книжка української дослідниці Оксани Брюховецької "Голоси BLM" – історія сьогодення Сполучених Штатів Америки, якої ми не знаємо.

"Голоси" – це результат чисельних інтерв'ю і кількарічної роботи над текстами, розпочатої 2020-го в США у розпал пандемії і протестів Black Lives Matter. Вони поширилися того ж року всіма Сполученими Штатами після того, як білий офіцер поліції зумисно вбив чорного чоловіка на ім’я Джордж Флойд, і які підтримали в багатьох країнах світу.

Герої книжки, розповідаючи власні історії, розгортають перед нами складну історію сьогодення Сполучених Штатів: перед читачем постає Америка, якої ми не знаємо, але якою вона є насправді.

"Голоси" також про те, хто і чому двічі обрав президентом Сполучених Штатів Дональда Трампа, одного з найсуперечливіших політиків сучасності.

LIGA.net публікує історію активістки, громадської діячки Джо Енн Бленд. Дитиною вона була учасницею Руху за громадянські права 1960-х та маршів під проводом Мартіна Лютера Кінґа в Сельмі, Алабама. Джо Енн стала наймолодшою серед дітей, ув’язнених за протести.

1960-ті: історія мого дитинства та боротьби за свободу

Я народилася і виросла в Сельмі, Алабама. Це Південь, і Сельма розташована якраз посередині штату Алабама. На той час це був один із особливо расистських штатів в Америці, сеґреґація була нормою.

Люди, які мали такий вигляд, як я, не могли робити багато чого з того, що було дозволено білим людям. Пам’ятаю, що не можна було піти до ресторану, не можна було міряти одяг у крамницях. Але я не розуміла, чому мені цього не можна. Думала, що це тому, що білі люди не хочуть, щоб ми це робили. І я не знала, що насправді в інших містах у той час такі самі люди, як я, мали право це робити.

Моя мама померла в залі білої лікарні, коли мені було три роки. Моя бабуся приїхала з Детройта, щоб поховати свою єдину дочку, і залишилася допомагати нам, дітям, і моєму батькові. У батька нас залишилось, окрім мене, ще троє. До цього бабуся жила в Детройті, і ми називали його "Північ". І на Півночі вона мала свободу, якої ми не мали на Півдні. Вона могла робити багато речей, які нам були заборонені. Тож вона почала розказувати жінкам у нашій спільноті про ці свободи. Бабуся не могла збагнути, чому на Півдні досі нічого не змінилося відтоді, як вона поїхала звідти 35 років тому.

Її представили жінці на ім’я Амелія Бойнтон. Міс Бойнтон і її чоловік Семюель були людьми, які давно усвідомили, що якби ми, чорні люди, могли голосувати, то змогли би змінити деякі з тих законів, які були несправедливими до нас. Ще від початку 1930-х вони працювали в організації з назвою "Ліга виборців округу Даллас" і на цій території здійснювали спроби реєструвати афроамериканців для участі в голосуванні. Бабуся стала відвідувати зустрічі активістів і брала нас із собою. Це було нудно, але треба було туди ходити. Ми, діти, змушені були сидіти в ногах у цих творців історії, доки ті розробляли стратегії боротьби за річ, яка називалася "свободою".

Я думала, що свобода в Америці вже була раніше дана всім людям, бо вже знала, що Авраам Лінкольн звільнив усіх рабів. Можливо, дорослі не знають про це, думала я, бо вони продовжували говорити про здобуття свободи. І щоразу, коли я питала про це, ніхто з них конкретно не міг мені пояснити так, щоб я зрозуміла.

Якось одного дня ми були на вулиці Брод, це головна вулиця в Сельмі. Там була крамниця Carter, вона і сьогодні там є. У 1960-х, коли я росла, Carter мала велику обідню стійку, і мені дуже хотілося за неї сісти, але бабуся казала, що мені не можна. Вона казала, що кольорові діти – так нас тоді називали – не можуть сидіти за цією стійкою. Що такий був закон. Але це не зупиняло мене від бажання сісти там щоразу, коли ми проходили повз, і я бачила, як за нею сидять білі діти, облизують ріжки з морозивом, крутяться на високих стільцях. Мені так хотілося, щоб це я була на їх місці. (...) І від того дня я стала боротися за свободу, бо мені дуже хотілося сісти за ту стійку. (...)

Ми, діти, ходили до будівлі суду й піднімалися на другий поверх, де працювала реєстраційна комісія для участі в голосуванні. Іноді вони бачили, що ми йдемо, і зачиняли перед нами двері. Не дозволяли заходити всередину. Тоді ми ставали на коліна на сходах будівлі суду, і хтось читав молитву до Творця з проханням розтопити серця цих злих людей, щоб нашим батькам дозволили голосувати, доки ми не виростемо, щоб голосувати самим.

Вони швидко оскаженіли і стали підганяти жовті шкільні автобуси до будівлі суду, пакувати нас туди і відвозити в тюрму. Нас запроторювали в камери, призначені для однієї-двох осіб. Я ніколи раніше не була в камері, де 20 чи 40 людей стиснуті в такому обмеженому просторі. Якщо вам щастило, чи, навпаки, не щастило опинитися біля ліжка, то ви б не змогли на ньому довго сидіти. Матраца не було, лише металева основа. І це зовсім не було зручно для спини. Туалет був просто поряд, під ногами. Ніякої приватності, прямо тут під ногами, у присутності цієї великої кількості людей, що щільно тулилися поруч. (...)

Фото: Видавництво "Човен"

Це все робили для того, щоб зламати наш дух. Але, зрештою, вони відпускали нас. Ми поверталися додому, приймали ванну, їли смачну їжу, і я розуміла, що все ще не можу сісти за стійку в Carter. І я знову з’являлася перед будівлею суду і часто знову потрапляла до тюрми того самого дня.

У грудні 1964 року було надіслано листа чоловікові на ім’я доктор Мартін Лютер Кінґ із запрошенням 1 січня виступити на нашій програмі. Доктор Кінґ прийняв запрошення, бо вже знав про роботу із впровадження реєстрації для голосування, яку виконувала Ліга виборців округу Даллас протягом 37 років. Також він знав про роботу щодо виборчої реєстрації, яку від 1963 року тут проводив Студентський ненасильницький координаційний комітет.

Якщо ви вивчатимете рух Мартіна Лютера Кінґа, то дізнаєтесь, що він ніколи не вирушав туди, де рух ще не був організованим. Існували активістські групи, які на той час уже досягли певних зрушень. І Сельма не була в цьому винятком. Ліга виборців округу Даллас була створена за 30 років до його появи тут, тож підґрунтя вже було закладено. Так само, як інші місця, він обрав Сельму, бо вона вже була організована.

Доктор Кінґ обрав Сельму головним штабом боротьби за виборче право для чорних людей у Сполучених Штатах. І відтоді тут усе закипіло. Доктор Кінґ (...) направив преподобного Джеймса Оранжа в округ Перрі. Там преподобний Оранж зміг організувати студентів. Було легко організувати студентів, оскільки їхні батьки працювали на тих самих людей, які намагалися не допустити нас до здобуття права брати участь у голосуванні. Вони ходили маршем до будівлі суду й були арештовані, усі, з преподобним Оранжем. (...)

7 березня ми зібралися на майданчику біля житлового комплексу Джорджа Вашинґтона Карвера і під проводом Джона Луїса і Хосії Вільямса пішли вулицею Брод. На мосту Едмунда Петтуса ми наштовхнулися на стіну поліції. Перша лінія маршу зупинилася, і Джон Луїс попросив дозволу пройти. Поліціянт відповів: не буде ніякого маршу між Сельмою і Монтґомері, маєте дві хвилини, щоб розійтися і повернутися до вашої церкви. І менш ніж за хвилину вони нас атакували.

Я ніколи не переживала фізичного насильства. Мені подобалися марші, це було весело – відчувати дух руху, співати, розмовляти, бути з моїми друзями, не йти до школи, я любила все це. Коли я піднялася на найвищу точку моста, то перебувала посередині потоку приблизно з шести сотень людей, що йшли по двоє. (...) Вони наступали з двох боків – спереду і ззаду, просто били людей. Усіх підряд – молодих, старих, чорних, білих, чоловіків, жінок. Це не мало значення. Люди лежали довкола і стікали кров’ю, не рухаючись, і неможливо було зупинитися, щоб їм допомогти, бо тебе б також побили.

Я чула постріли, але того дня на мосту не стріляли кулями, наскільки я знаю. Вони випустили в натовп дві каністри газу. Газ випалював нам очі, заходив у легені, неможливо було дихати, нічого не було видно, ширилася паніка. Ти весь час натикаєшся на тих самих людей, від яких утікаєш. Здавалося, що це тривало вічність. І якщо можна було тікати від тих, хто були на ногах, то від тих, хто були на конях, годі було втекти. Бідолашні коні були переляканими, вони ставали на диби і брикались. Топтали людей, ламали їм кістки. Останнє, що я пам’ятаю на тому мосту того дня, – жінку і коня, що наскочив на неї. Я не знала, що сталося, чи чоловік на коні штовхнув її, і вона впала, чи кінь біг прямо на неї, не знаю. Знаю тільки, що коли сиджу тут, на цьому мосту 56 років по тому, то і досі чую звук удару її голови об бруківку. (...)

21 березня ми знову вирушили від каплиці. Пройшли тим самим мостом, і цього разу ті самі поліціянти мали нас захищати впродовж усього шляху від Сельми до Монтґомері. П’ять днів зайняло дійти пішки до столиці. П’ять днів. Між Сельмою і Монтґомері немає мотелів, їх і сьогодні там нема. Все необхідне в цьому поході ми мусили брати із собою.

6 серпня того самого 1965 року Закон про виборче право був підписаний. І він усунув перешкоди, що заважали нам, чорним людям, голосувати і через які ми весь час перебували під загрозою нападів.

Як відбувалися зміни і моя справа сьогодні

Тепер я можу міряти одяг у крамницях. Я можу їсти в ресторанах. Але зміни відбувалися повільно. До тієї крамниці Carter зі стійкою одні хлопці прийшли інтегруватися. Їх не хотіли обслуговувати, вони покликали шефа. Сталася сутичка, у якій хлопці, очевидно, провалили принцип ненасильства. Власник закрив крамницю, а коли відкрив знову, то стійки там уже не було. (...)

Отже, зміни відбувалися повільно, особливо тут, на Півдні. Це не було так, що одного ранку ми прокинулися і отримали все, усі права, які надала нам конституція. За кожне право, яке ми маємо, точилася битва, відбувалася боротьба.

Фото: Видавництво "Човен"

Інтеграцію шкіл почали з четвертого класу. І я пам’ятаю одну чорну сім’ю, яка першою пішла в білу школу. Наступного року пішли ми. Я пішла у восьмий клас інтегруватися в білу школу. (...) Це було просто нестерпно і, думаю, це спричинило трансформацію в мені, наклало відбиток на те, ким я є сьогодні. (...)

Дев’ять років я працювала в армії. Коли вперше повернулася з армії додому, то вирішила знову залишитися на Півдні. (...)

Я знайшла роботу в лідерській організації для молоді, у проєкті "Лідерство ХХІ століття". Ми працювали з проблемами в спільноті. Молоді люди виходили на вулиці. Я розповідала їм свої історії про те, як ми боролися в 1960-х, як ми впоралися з цим. (...)

Тиждень по тому я заснувала компанію "Мандрівка для душі", тепер я подорожую Сполученими Штатами. Зустрічаюся з людьми звідусіль. І люди відвідують Сельму, де я проводжу тури й розказую їм нашу історію. І мені подобається це. Мені платять за виступи, тож я можу сплачувати свої рахунки, так і живу. (...)

Після виборів і Black Lives Matter

(...) Республіканці ніколи не вагалися, просуваючи свій порядок денний, ніколи. Незалежно від того, кого це травмувало, їхній порядок денний завжди був першим. Але схоже на те, що коли ми у владі, то хочемо налагодити компроміс. Що за чортівня! Ми не повинні йти на компроміси. (...)

Тож, думаю, він [Байден] має просувати свій порядок денний. І просувати вперед, бо ми втомлені. Ми пригноблені вже дуже довгий час. Пригноблення не вчора почалося. Ми не думаємо, звісно, що він чудотворець. Коли обрали Обаму, він втратив конгрес. Потім, я знаю, він втратив сенат. І він нічого не міг вдіяти, і Джо Байден був його віцепрезидентом. Він це добре знає. То чому ж він не робить? Дональд Трамп відразу підписував розпорядження, і ніхто не сказав ані слова, він був тираном, і ніхто не сказав ані слова. Тепер ти кажеш мені, що не можеш робити того самого? Настав твій час! (...)

Наші демонстрації Black Lives Matter були переважно мирні, я не пам’ятаю жодної з бійками. Тільки одного разу, коли в Монтґомері люди пішли протестувати навпроти Капітолія і написали Black Lives Matter на тротуарі, їх арештували. Але арешти, як ми знаємо, привертають увагу до проблеми. Коли вас арештовують, це показують у новинах, і люди починають про це говорити. Це те, що відбувалося з нами в 1960-х, зокрема з дітьми. Вони відправляли дітей у тюрму, і це вплинуло на моральний компас Америки. А тепер із Black Lives Matter, думаю, кожен, хто дивився, як молодий чоловік Джордж Флойд помирає, як його замордували на очах у людей, кожен це відчув. Вважаю, це змінило моральний компас людей. І саме тому ми бачили на цих протестах людей різних кольорів, а не лише чорних людей. (...)

Наші діти й наша історія

Школи у Сполучених Штатах здебільшого розділені на білі й чорні, і не тільки на Півдні, а й у всій країні. І це справді сумно, тому що саме у школах наші діти можуть знайомитись одні з одними для того, щоб розвіяти деякі безумні уявлення своїх батьків. Це буде можливо, якщо вони знатимуть одні одних ближче. Але ми їх не змішуємо. Білі діти – сюди, чорні діти – туди. Отже, все, що діти чують, це те, що говорять їм люди, які є такими самими, як вони. Вони не намагаються пізнати інших, щоб позбутися того страху, що передається білим дітям спадково, коли вони вірять у те, що кажуть їхні батьки. Тільки коли вони потрапляють до коледжу, то починають змінюватися.

Коли ви у змішаному колективі, то змушені мати справу з людьми, які виглядають не так, як ви, і одного дня ви прокидаєтесь і кажете: о, вона не настільки погана, або він не настільки поганий; те, що мені казав батько, – неправда. І тоді ви шукаєте незалежності від тих поглядів, і так настають зміни. Саме тому я думаю, що Black Lives Matter робить хорошу організаційну роботу. Тому що те, що ми називали проблемами чорних людей, це водночас проблеми людей загалом, і тому люди всіх кольорів вийшли боротися з цими проблемами. Не тільки люди, які мають такий вигляд, як я. І це те, що мені подобається в цьому русі.

Фото: Видавництво "Човен"

Насамперед я зрозуміла за всі ці роки, що неможливо прикрасити нашу історію. І діти відчувають фальш. Ви маєте дати їм розуміння того, що це було минуле, а ми – в сьогоденні. Ви вивчаєте це для того, щоб переконатися, що таке не повториться в наш час. Я часто бачила трансформації в дитячих групах, вони можуть їхати автобусом із Каліфорнії до Алабами разом, і вони всі друзі та щасливі, незалежно від кольору шкіри. Коли починаєш їм розповідати цю історію, то бачиш, як вони розділяються на групи. Білі діти, з одного боку, відчувають, що чорні діти їх звинувачують, чорні діти, з іншого боку, дійсно звинувачують їх, закочують очі.

Але, як я вже сказала, потрібно, щоб діти зрозуміли, що такого більше ніколи не повинно статися ні з якими людьми. І якщо ви не знатимете, що таке відбувалося, то будете приречені на те, щоб дозволити цьому статися знову. Отже, якою буде ваша роль у тому, щоб запобігти цьому? І я практично щодня навчала цього перед ковідом. Тому що дітей не можна відпускати з відчуттям вини чи ненависті. Не у цьому ідея навчання історії. Якби справжня історія була написана, білі діти нікого б не ненавиділи. (...)

***

Оксана Брюховецька – дослідниця, художниця і кураторка з Києва.

Чотири роки мешкала у Сполучених Штатах. У 2020-му, коли відбувалися протести Black Lives Matter, жила в Новому Орлеані, із сім’єю долучалась до вуличних демонстрацій. Згодом подорожувала півднем Америки, зокрема Луїзіаною, Міссісіпі та Алабамою, ознайомлюючись з історією афроамериканців та їхніми визвольними рухами. Понад 20 інтерв’ю, записаних у США, стали основою дослідження, представленого в цій книжці.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
РФ нанесла окружающей среде Украины ущерб на 108 млрд евро
Корреспондент
2025-07-12T20:00:33Z
Куб газа подорожал почти на 5 грн: украинцев шокировали новой ценой
Знай
2025-07-12T19:06:56Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько часов нужно спать, чтобы сжигать "лишний" жир
Gazeta UA
2025-07-12T20:21:18Z
Как отпугнуть комаров: проверенные и безопасные методы
Gazeta UA
2025-07-12T19:39:50Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Трамп и Путин "разменяли Украину": эксперт назвал главную цель США
GlavRed
2025-07-12T18:30:27Z
Грядут большие перестановки в Минобороны: Зеленский сделал заявление
Comments UA
2025-07-12T18:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Спасатели ликвидировали последствия обстрела в Славянске. ФОТО
Новости Украины
2025-07-12T20:03:17Z
В гидрометцентре сообщили, где в воскресенье ждать дождей
Корреспондент
2025-07-12T18:21:45Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T18:30:06Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Эксперт объяснил, что такое "локационно потерянные" дроны и почему они не страшны
UAToday
2025-07-12T20:06:52Z
На возраст не посмотрят: в каких случаях возможна мобилизация 18-летних
Знай
2025-07-12T19:36:24Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Юная жена Остапчука Екатерина разбила его телефон и не растерялась: "Я поверила в себя"
Знай
2025-07-12T18:51:41Z
Какую прическу сделать в жару: стильные варианты на короткие волосы
Gazeta UA
2025-07-12T14:42:12Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Сумская область под обстрелами: погибли мирные, горят дома
Новости Украины
2025-07-12T20:15:05Z
В Украине расследуют загадочную смерть британского добровольца: тело нашли со связанными руками
TSN
2025-07-12T20:00:15Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как уберечь семью от развода: пять главных причин разрыва отношений
Gazeta UA
2025-07-12T19:57:40Z
Будет долго вас радовать ароматом: что добавить в вазу, чтобы надолго сохранить букет
Знай
2025-07-12T19:51:18Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
«Інтерпайп» визнано лідером співпраці бізнесу з освітою в Україні
AgroNews
2025-07-12T17:15:41Z
Уран переходит в Близнецы: кому из знаков Зодиака пора забыть о спокойной жизни
Знай
2025-07-12T16:51:23Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Свой первый матч на Евробаскете Украина U-20 проиграла
Корреспондент
2025-07-12T20:09:35Z
Энцо Мареска: ПСЖ - команда экстра-класса, но и мы тоже не новички
Корреспондент
2025-07-12T19:09:26Z
Свентек становится победительницей Уимблдона в одиночном разряде
Корреспондент
2025-07-12T18:48:50Z
Трансфер украинца Забарного в ПСЖ может сорваться — СМИ
ZN UA
2025-07-12T18:21:21Z
Усик: Экс-чемпионы Фьюри и Джошуа могли бы провести очень интересный бой
Корреспондент
2025-07-12T18:00:00Z
Джейдон Санчо, который не нужен Манчестер Юнайтед, нужен Ювентусу
Корреспондент
2025-07-12T17:48:55Z