MY.UAНовини
Ні армії, ні флоту: Чому Путін мріє бути схожим на імператора Олександра ІІІ, але невдало його копіює
Ні армії, ні флоту: Чому Путін мріє бути схожим на імператора Олександра ІІІ, але невдало його копіює

Ні армії, ні флоту: Чому Путін мріє бути схожим на імператора Олександра ІІІ, але невдало його копіює

«Росія має лише двох союзників — це її армія і флот» — цi слова приписують російському імператору Олександру III. Саме він, як можна помітити, є взірцем для наслідування у нового російського "царя". Володимир Путін щосили намагається стати новим Олександром. Фокус з'ясував, чому це погано у нього виходить.

Кремлівський очільник усіляко натякає, що його улюбленим правителем Росії є Олександр III. Найяскравіший приклад – одне з останніх інтерв’ю Путіна, де «чисто випадково» потрапив в кадр портрет російського імператора на стiнi вiтальнi. 

Зазвичай політики такого рівня як авторитарний керівник Російської Федерації (що уявляє себе її царем) таким способом вказують на свою політичну програму, точніше — модель. Мовляв, ось подивіться на Олександра III — я буду поводити себе так само як він. Так раніше робили самі царі. Проте якщо придивитися до біографії передостаннього російського імператора, то в його стилістиці вкрай мало схожого з правлінням сучасного диктатора. 

Олександр III — один з небагатьох російських правителів, який не вів жодної війни
Фото: Getty Images

Найяскравішим прикладом є той факт, що Олександр III — один з небагатьох російських правителів, який не вів жодної війни. Фокус з’ясовував, ким хоче себе бачити Володимир Путін i чому насправдi замість сучасної версiї царя-реформатора виходить лише бліда подоба.

На честь улюбленого царя Путіна названо атомний підводний човен "Олександр Третій", що базується в Сєвєродвінську
Фото: Getty Images
На честь улюбленого царя Путіна названо атомний підводний човен "Олександр Третій", що базується в Сєвєродвінську
Фото: Getty Images
На честь улюбленого царя Путіна названо атомний підводний човен "Олександр Третій", що базується в Сєвєродвінську
Фото: Getty Images

Новий цар проти Конституції. Успіх на основі родинного горя

В перший день весни 1881 року 36-річного великого князя Олександра струсонула звістка – його батька імператора Олександра II вбили представники терористичної організації «Народна воля». Олександр не мав успадковувати трон, адже він був молодшим сином імператора. Відповідно його й готували бути вічним великим князем, надаючи відповідну освіту. Цесаревичем, тобто спадкоємцем він став у двадцятирічному віці, коли його брат Микола несподівано помер. У спадок від брата, окрім майбутнього трону, Олександр отримав і наречену брата – датську принцесу Дагмар, яку після вінчання, відтак і навернення у православ’я, стали найменувати Марія Федорівна. 

Великий князь Росії Олександр, майбутній цар Олександр III та його наречена Марія Софія Фредерікке Дагмар, яка стане імператрицею Росії як Марія Федорівна
Фото: Getty Images

Через 16 років трагічна смерть батька зробить Олександра головою другої за розмірами імперії у світі — після Британської. Проте в Британії конституційна монархія, а Росії була — абсолютна. Тож на відміну від імператриці Вікторії Олександр III успадкував ніким та нічим не обмежену владу. Першим рішенням на троні стало скасування останнього декрету свого батька, яким у Росії започатковувався конституційний процес. Цим новий імператор окреслив домінантний вектор свого правління.

Олександр III успадкував ніким та нічим не обмежену владу у другій за розмірами імперії у світі
Фото: Getty Images

За життя батька цесаревич уникав публічного втручання у політичні справи. Перші роки після зміни свого статусу він навчався, хоча повноцінної «царської освіти» він так і не здобув. Натомість його вчитель Костянтин Побєдоносцев прищепив йому ідеали, які стали основою «офіційної народності». Коротко основні її постулати можна подати у формі тези «Православ’я, Самодержавство, Народність» — сформована ще за часи царювання діда Олександра Миколи I, проте саме ці постулати найкраще характеризують основи правління Олександра III.

Вірний слуга імператора. Слідом за батьком, але не так, як батько

Два iмператори, два Олександри — батько та син дотримувалися різних поглядів та різних стратегій. У 1870-х роках реформістський запал Олександра II спав. Імператор дійшов тієї точки неповернення, коли йому доводилося обирати: доводити справу до кінця, наступаючи на інтереси керівних станів, чи обмежитися половинчастими рішеннями, які змінять державу лише косметично. Обравши другий варіант, імператор прирік себе на загибель. Тоді вже усі знали, що спадкоємець престолу розходився з батьком у своїх поглядах, проте цесаревич поводив себе, як відданий підданий імператора.

Особливо це проявилося під час російсько-турецької війни 1877-1878 років. Тоді цесаревичу доручили керувати окремою групою військ з чим він успішно справився, заодно познайомившись із корупцією, недбалістю та жахливим управлінням, яке було притаманне російській армії. До розкрадання були залучені аж два великих князі. Олександр сумлінно доповів про це своєму батькові, проте належної реакції на це не було.

Розчаруванням для цесаревича обернулася зовнішня політика. Олександр був прихильником ідеї союзу з німцями, які, на його думку, з їх прусською дисципліною були ментально ближчими російській автократії, ніж французи з їх схильністю до революцій та продукування усіляких свободолюбних ідей. 

Дружби не вийшло. Російська імперія підтримала Пруссію у її війні проти Франції у 1871 році, але на Берлінському конгресі, коли вирішувалася доля Османської імперії, німецький канцлер Бісмарк зробив усе, щоб Росія не отримала максимальних дивідендів від своєї перемоги.

Російський шовінізм та закручування гайок: Олександр починає з арештів

От з таким бекграундом Олександр III став імператором весною 1881 року. Маючи за собою освітній багаж Побєдоносцева з його ідеями народництва в умовах, коли в імперії діяли різноманітні терористичні групи, а сама держава перебувала по суті у дипломатичній ізоляції (єдиний потенційний союзник «зрадив» Росію на Берлінському конгресі) Олександр бачив тiльки один шлях виходу країни з глухого кута – жорстока реакція, ми б сказали — "закручування гайок".

Олександр III був переконаний, що російський народ, якщо йому дати волю, піде шляхом терору і насильства, тому він після розправи із безпосередніми винуватцями смерті свого батька відправив на каторгу усіх їх ідейних послідовників, до яких охоронна служба, "охранка" — аналог органів державної безпеки Росії у наступні історичні періоди — зараховувала усіх, хто прагнув демократичних змін в імперії.

У 1887 році за звинуваченням у підготовці замаху на імператора було заарештовано та страчено наступне покоління активістів «народної волі», зокрема — Олександра Ульянова. Цей акт напевне і був тою самою палкою, яку перегнули. Через 31 рік члени організації, яку очолить брат революціонера Олександра Володимир Ульянов (більш відомий під псевдонімом «Ленін») стратить усю родину імператора Олександра, разом з його сином Миколою II.

"Ми підемо іншим шляхом" – картина Петра Білоусова 1951 року. Після страти старшого брата Олександра в 1887 році як учасника народовольчої змови з метою замаху на життя імператора Олександра III молодий Володимир Ульянов нібито сказав: "Ми підемо іншим шляхом", що означало його відмову від методів індивідуального терору

Олександр III відмінив частину реформ свого батька – забрав і так незначні повноваження в органів місцевого самоврядування земств, які тепер стали чимось схожими на благодійні організації, а не органи влади. Також він посилив цензуру та відібрав автономію в університетів.

Заляканий агресор — не агресор

У зовнішній політиці Олександр III був менш різким. Він намагався будь-що уникнути війни із Великою Британією, мабуть, пам’ятаючи про наслідки Кримської війни. На початку правління намагався розпочати з «чистого листка» відносини з німецькими державами – Австро-Угорщиною та Другим Рейхом. Навіть відновив «союз трьох імператорів» — Росія, Німеччина, Австро-Угорщина. Проте після того, як у 1887 році в Росії дізналися про таємний союзний договір між Німеччиною, Австро-Угорщиною та Італією, Олександр остаточно змінив вектор своєї політики на колись ненависну йому Францію, яка взагалі тоді вже була республікою. У 1891 році з нею було укладено договір про взаємодопомогу.

"Хай живе Росія! Хай живе Франція!". Листівка, випущена з приводу того, що французький флот відвідав російську військово-морську базу в Кронштадті
Фото: Getty Images

Слід відзначити, що у кінці 80-х років Болгарія, яка формально залишалася у складі Османської імперії, розпочала дрейф у сторону німецьких держав. Це суперечило російським інтересам. У Петербурзі прагнули об’єднати усіх слов’ян під своїм правлінням, а також розглядали Болгарію як плацдарм для можливого завоювання Стамбула (відвоювати центр православ’я у турків-мусульман). Проте жодну «спеціальну військову операцію» Олександр III проводити не наважувався.

"Селянський імператор" будує Транссибірську магістраль та нове середньовiччя

Імператор, який проголосив, що єдиними союзниками Росії є армія та флот, намагався модернізувати країну. У 1891 році Олександр III розпочав будівництво Транссибірської магістралі, яка мала врешті з’єднати найдальші точки гігантської країни. Олександр намагався поєднати непоєднуване – технічний прогрес та консервацію середньовічних життєвих устоїв. А зробити це можна було лише силою. 

Сам самодержець був чималої фізичної сили. Під час аварії потяга, яким царська сім’я мандрувала країною, цар Олександр, не чекаючи допомоги, сам підняв дах вагона та звільнив сім’ю із металевого полону. Такої ж сили він намагався надати й своїй країні. Проте не врахував того, що із хворобами борються не фізичною силою, а ліками. Росія уже була хворою — і вольові рішення лише прикривали хворобу, таким чином надаючи їй можливості розвиватися і врешті вбити пацієнта.

Британська королева Вікторія була не дуже високої думки про російського колегу і називала його "точно не джентльменом"
Фото: Getty Images

Британська королева Вікторія, описуючи Олександра III, назвала його «точно не джентльменом». Більшість сучасників називали його селянським імператором. Він любив селян, їх спосіб життя. За чутками, Олександр III навіть у своєму палаці в Гатчині жив у кімнаті обслуги. Цар носив селянський одяг та й зовні по своїй статурі був схожий на «мужика».

Дослідник життя Олександра Скот Мальсом відзначає, що народництво та самодержав’я, до якого так прагнув імператор, своїми коренями тягнеться у середньовіччя, коли більшість населення були неписемними й господарство будувалося на фізичній силі. У кінці ХІХ століття більшість населення Російської імперії все ще було неграмотним, проте країна активно індустріалізувалася, тож соціальні реформи були просто неминучі.

Володимир Маковський, "У сільській школі " (1883). За даними Загального перепису 1897 року рівень грамотності по всій Російській імперії становив 21,1%, в тому числі 29,3% чоловіків і 13,1% жінок
Фото: Википедия

Що цар Олександр III передав Миколi II

Олександру III не судилося побачити жорстокий крах свого проекту. Він залишив це задоволення у спадок своєму синові, який за всім спостерігав «з перших рядів». Імператор не був лицемірним у своїй політиці. До себе він ставився так само, як і до рідної держави. Як і належить справжньому мужику, не звертав уваги на забій нирки, який отримав після тої самої аварії потяга. Врешті ниркова недостатність переросла у нефрит – хворобу, тоді не посильну навіть для найкращої медицини у світі, до якої все ж звернулися, коли вже було пізно – хвороба дійшла до стадії неповернення.

Імператор Олександр III помер у віці 49 років, залишивши своєму синові Миколі II смертельно хвору імперію, яку він начебто поставив на ноги вольовими зусиллями та нагайками. Проте його синові довелося сповна заплатити за гріхи свого батька та усіх своїх попередніх предків — i на Миколi II, восени 1917 року, iснування Російської імперії обірвалося.

Володимир Путін не дотягує до зразка: замість нової версії Олександра III виходить лише бліда подоба
Фото: Getty Images

А що ж Україна?

Яскраво демонструє стиль правління Олександра III ситуація на українських землях (Наддніпрянщина), більшість з яких у кінці ХІХ століття контролювала Російська імперія. Ще його батько-реформатор видав у 1876 році сумно вiдомий Емський указ, за яким усе українське, а особливо мова, піддавалося переслідуванню. Майже усі активні українці були змушені емігрувати, зокрема — автор слів українського гімну Павло Чубинський, «батько» української історії Михайло Грушевський, Михайло Драгоманов та багато інших менш відомих персон. Вони були змушені діяти зі Львова, який в ці часи став центром українського національно-культурного руху, адже знаходився в іншій державі – Австро-Угорщині.

Павло Чубинський, Михайло Грушевський, Михайло Драгоманов були змушені емігрувати через Емський указ
Павло Чубинський, Михайло Грушевський, Михайло Драгоманов були змушені емігрувати через Емський указ
Павло Чубинський, Михайло Грушевський, Михайло Драгоманов були змушені емігрувати через Емський указ

Винятком був лише театр. Новий міністр внутрішніх справ Микола Ігнатьєв тимчасово закрив очі на заборону проведення театральних вистав українською мовою. У місті Єлисаветград одразу виникла театральна трупа під керівництвом Марка Кропивницького (саме його ім’я тепер носить це місто). Проте вже у 1883 році їм було заборонено ставити вистави на території майже усієї Наддніпрянщини. 

  • Ще один штрих: у 1888 році Олександр III особисто видав указ, яким заборонив навіть хрестити дітей українськими іменами – він хотів зробити багатонаціональну імперію мононаціональною державою.

Соціально-економічне життя за правління Олександра III являло собою жорстке розшарування суспільства на багатих, які жили як у казці, та безнадійно бідних людей. Лише 10% дітей Наддніпрянщини мали хоча б початкову освіту. Особисто вільні селяни де-факто економічно повністю були залежні від поміщиків, на яких продовжували працювати, відробляючи маленький шматок найгіршої землі, який їм надав ще Олександр II у ході своєї земельної реформи. Такі відробітки, які селяни називали «новою панщиною», тривали майже до початку Першої світової війни. 

Єдиним виходом для більшості селян було потрапити у місто та влаштуватися на промислове підприємство, де вони мали важко працювати фактично за їжу без жодних соціальних гарантій з високим ризиком отримати виробничу травму і втратити взагалі все. Промисловість в основному була зосереджена в руках іноземців.

Чому Володимир Путiн — не Олександр III

Придушення свобод, спроба всіх вишикувати в один ряд, пієтет перед "армією та флотом" – що ще спільного в Олександра Третього та Володимира Путіна, який так любить фотографуватися біля пам'ятника передостанньому імператору?

Консерватизм, захист інтересів прогнилих еліт коштом більшості населення, фасадна модернізація та шовінізм – ось речі, які об"єднують Олександра III та Володимира Путіна
Фото: Фокус

Консерватизм, захист інтересів прогнилих еліт коштом більшості населення, фасадна модернізація та шовінізм – ось речі, які об’єднують Олександра III та Володимира Путіна. Проте схоже, що на відміну від сучасного російського самодержця, Олександр III не був лицеміром і реально усвідомлював справжню силу своєї держави. Тому зміг оберегти її від воєн, розуміючи, яку біду вони можуть принести. Путін цю деталь біографії Олександра Третього, мабуть, у пiдручнику проґавив.

Теги за темою
Владимир Путин
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На конференції з відновлення України у Римі уклали угоду про розробку механізмів доступного житла - Кулеба
УкраинФорм
2025-07-13T00:54:04Z
В Україні навчатимуть жінок професіям у сфері енергетики
УкраинФорм
2025-07-12T23:24:21Z
Приватбанк повідомив про технічні роботи у застосунку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T22:00:48Z
"Є надія його побачити": експерт розповів, куди полетів літак, який помітили у небі над Києвом
Фокус
2025-07-12T21:42:27Z
"Приватбанк" призупинить усі платежі через Приват24 вночі 13 липня
24tv
2025-07-12T21:19:10Z
Платити більше не потрібно: в Україні скасували податки частині мобілізованих підприємців
Хвиля
2025-07-12T20:45:32Z
Світовий банк дає Україні 30 мільйонів доларів на реформи у дошкіллі
24tv
2025-07-12T20:21:53Z
Чи можна в Україні садити сади на землях сільгосппризначення
24tv
2025-07-12T19:03:09Z
Ціни на сталь та сонячні панелі в Китаї досягли рекордних мінімумів
InternetUA
2025-07-12T18:31:24Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Лікарка розказала, які кавуни в жодному разі не можна купувати
Фокус
2025-07-12T19:30:29Z
Цією намазкою з тунця ви нагодуєте всю родину: готується за лічені хвилини, а смак — неперевершений
Telegraf
2025-07-12T19:18:39Z
У Житомирі медики успішно прооперували 100-річного пацієнта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T18:45:10Z
Безсоння та кошмари: які продукти порушують ваш сон
24tv
2025-07-12T17:12:16Z
Дослідники виявили неочікувану користь кавуна для здоров’я
Portaltele
2025-07-12T16:48:15Z
Для чого потрібні дві голки в одному шприці: розкрито неочевидне призначення
GlavRed
2025-07-12T16:27:51Z
Як забезпечити гігієну сну та навіщо вона потрібна: пояснення сомнолога
ZN UA
2025-07-12T14:28:25Z
Кремль може заморозити вклади росіян: економіст повідомив про критичну ситуацію
GlavRed
2025-07-13T01:27:40Z
У Штатах шахрай підробив голос Рубіо та розіслав повідомлення міністрам
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T01:21:56Z
Кім Чен Ин підтвердив «беззастережну підтримку» дій Москви у війні проти України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T01:06:26Z
Трамп може конфіскувати заморожені активи Росії в США, щоб надати допомогу Україні, – CBS News
Telegraf
2025-07-13T00:51:33Z
У Росії три сотні балістичних "Іскандерів" і північнокорейських аналогів – ГУР
Лига
2025-07-13T00:51:13Z
Бунт проти Путіна: Тука розкрив, хто може очолити новий заколот у РФ
GlavRed
2025-07-13T00:39:12Z
"Сміховинні обмеження": що буде з 18-м пакетом санкцій проти Росії
24tv
2025-07-13T00:30:49Z
США вимагають від Японії та Австралії пояснити позицію у можливій війні з Китаєм через Тайвань
Хвиля
2025-07-13T00:21:06Z
У світі з'явиться нова держава, але є нюанс: Нова Каледонія і Франція підписали історичну угоду
24tv
2025-07-13T00:06:44Z
Харківщина на конференції URC2025 презентувала проєкти індустріальних парків і видобутку солі
УкраинФорм
2025-07-13T01:25:55Z
На Львівщину прибули пікапи та мотобайки для ЗСУ від британських благодійників
УкраинФорм
2025-07-13T01:15:07Z
У Києві відбулася презентація книги «Воїн світла» маріупольської поетеси
УкраинФорм
2025-07-13T00:18:01Z
Гороскоп за картами Таро на 13 липня 2025 року: Овнам варто спробувати щось нове, а Тельцям слід знайти баланс
TSN
2025-07-13T00:03:58Z
Росіяни ударом КАБа вбили людей у Сумській громаді: ДСНС показала наслідки бомбардування
ZN UA
2025-07-12T23:45:18Z
Через негоду на Харківщині затримуються потяги: в Укрзалізниці розповіли деталі
24tv
2025-07-12T22:51:42Z
Пошкоджені покрівлі, повалені дерева та обірвані дроти: якої біди наробила негода у Харкові
TSN
2025-07-12T22:48:57Z
У Сіверськодонецьку окупанти щоночі відключають воду принаймні на шість годин
УкраинФорм
2025-07-12T22:30:46Z
"Потоп - потопом, а манікюр за розкладом". Курйозне відео з паводком у Львові завірусилось у мережі
Telegraf
2025-07-12T22:30:33Z
Військовим виплатять до 1,2 млн гривень: у Міноборони назвали умови
Хвиля
2025-07-13T01:21:23Z
Вітаємо з Днем рибалки 2025! Барвисті листівки та кумедні побажання зі святом
Telegraf
2025-07-13T01:12:57Z
Перевірка військово-облікових документів: хто має право це робити
ZN UA
2025-07-13T01:03:37Z
Коли пройде нове засідання формату "Рамштайн": генерал Бундесверу дав відповідь
Telegraf
2025-07-13T00:36:23Z
Понад 1,2 мільйона українців за час війни отримали допомогу від благодійного фонду «Карітас»
УкраинФорм
2025-07-13T00:36:15Z
Такого раніше не було: в європейській країні зграї фламінго атакують урожаї рису, фермери у відчаї
Фокус
2025-07-13T00:12:18Z
На Торецькому напрямку Сили оборони за допомогою дрона-перехоплювача знищили безпілотник ZALA
УкраинФорм
2025-07-12T23:55:46Z
Волинська трагедія: Польща планує нові розкопки
1News
2025-07-12T23:45:40Z
Генерал ФРН відповів, на якому етапі перебуває проєкт щодо дронів-перехоплювачів для України
24tv
2025-07-12T22:24:41Z
Захід грає у політичне шоу, поки Україна веде реальну війну – Ландсбергіс
ZN UA
2025-07-12T20:33:44Z
Служить у ЗСУ, але сумує за професією: де зараз український актор Дмитро Сова
24tv
2025-07-12T19:45:40Z
Без перуки: Ніколь Кідман показала своє природне волосся на відпочинку
24tv
2025-07-12T19:39:59Z
Зваблива дівчина зірки Шахтаря засвітила груди на відпочинку біля басейну
24tv
2025-07-12T18:48:58Z
Лірика від Тіни Кароль та возз'єднання Дорофєєвої й Позитива: 8 музичних прем'єр тижня
24tv
2025-07-12T17:03:20Z
Камалія показала своїх доньок від колишнього чоловіка Захура: тепер їх не впізнати
Фокус
2025-07-12T16:30:13Z
Цей колір одягу сильно старить: що не можна носити після 50 років
24tv
2025-07-12T16:27:32Z
Як дебютний альбом Каті Chilly змінив українську музику та де його можна зараз почути
24tv
2025-07-12T16:21:13Z
Куди сходити у Києві 14-20 липня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T16:06:09Z
На Харківщині понад 100 рятувальників ліквідовують наслідки негоди: кадри від ДСНС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T23:33:02Z
«Зевс виконав прохання». У Дніпрі блискавка вдарила одразу після слів оператора
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T22:15:09Z
У Запорізькому ботанічному саду, який потерпав через ворожі атаки, встановили модульне укриття
УкраинФорм
2025-07-12T22:09:36Z
Буревій на Харківщині: скільки життів забрала негода та наслідки удару стихії
TSN
2025-07-12T22:03:25Z
У жахливій ДТП на Львівщині загинула лікар-інтерн з тернопільської клініки
24tv
2025-07-12T21:51:05Z
Правоохоронці встановили особу окупанта, який розстріляв авто з родиною на Харківщині
УкраинФорм
2025-07-12T21:27:57Z
Судитимуть українця, який видавав себе за працівника банку та ошукував людей
InternetUA
2025-07-12T21:00:29Z
Негода на Харківщині: є загиблі та поранені, блискавка влучила в електричку, машини плавають вулицями
FaceNews
2025-07-12T20:30:33Z
Перевіряли документи з ТЦК: на Прикарпатті чоловік погрожував поліцейському сокирою
24tv
2025-07-12T20:30:14Z
Купатимуться в коханні та романтиці: липень змінить життя ТОП-4 знаків
GlavRed
2025-07-13T00:27:58Z
Старовинне село Франції, яке підкорює кожного мандрівника: атмосферні фото
Gazeta UA
2025-07-12T23:03:48Z
Гороскоп на 13 липня: Стрільцям - не відмовлятись, Рибам - насолода митями
FaceNews
2025-07-12T20:57:42Z
Вишуканість може бути бюджетною: рецепт буряка по-корейськи, якому і ресторан позаздрить
24tv
2025-07-12T20:51:21Z
Насолода сезону: 3 прості рецепти цвітної капусти – не захочете нічого додавати
24tv
2025-07-12T19:36:50Z
Які риси характеру має справді крутий хлопець: було б добре мати бодай 3 із цих 6
24tv
2025-07-12T19:30:54Z
Коли викопувати моркву та як її зберігати: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-12T19:27:43Z
Вбережіть помідори від тріщин: золоті правила городників
24tv
2025-07-12T18:36:28Z
Ростуть у тіні та в поганому ґрунті: 4 найбільш невибагливі квітки
24tv
2025-07-12T18:00:44Z
Adobe випустив повноцінний Photoshop для смартфонів — що вміє новий застосунок
InternetUA
2025-07-13T01:01:29Z
Звільнений творець Subnautica подав до суду на видавця гри
InternetUA
2025-07-13T00:01:12Z
Складна цифрова головоломка приховала число 257: спробуйте знайти за 5 секунд
Gazeta UA
2025-07-12T23:30:47Z
У Франції виявили рідкісну голову статуетки граветтської культури
Gazeta UA
2025-07-12T22:39:05Z
Магнітна буря "червоного" рівня вгатила по Україні: відома дата піку
GlavRed
2025-07-12T22:27:26Z
Складаний iPhone наближається до виробництва
Portaltele
2025-07-12T20:48:06Z
ASUS показала найдорожчу відеокарту в історії
InternetUA
2025-07-12T20:27:20Z
Ось які дані про вас збирає Windows
Portaltele
2025-07-12T18:48:06Z
Блогерка з TikTok описала етапи життя з арабським мільйонером і викликала шквал критики
360ua.news
2025-07-12T18:09:48Z
Неймовірно, але це справжній Nissan 350Z
Топ Жир
2025-07-13T01:18:38Z
Цей універсал Lexus виглядає так чудово, що ви будете злитись, дізнавшись, що його не існує
Топ Жир
2025-07-12T23:48:05Z
Китайці розкуповують цей електромобіль за $15 тисяч швидше, ніж Toyota встигає його виробляти
Топ Жир
2025-07-12T21:48:26Z
Юристи отримали 57 мільйонів, а власники GM залишилися майже ні з чим у справі про двигуни V8
Топ Жир
2025-07-12T20:03:55Z
У Данії вперше електричний літак здійснив тестовий політ
УкраинФорм
2025-07-12T18:33:12Z
Хтось відмовився від прибутку у 435 тисяч доларів за цей Porsche
Топ Жир
2025-07-12T18:18:22Z
Цей штат може запровадити плату за кожен кілометр вашої поїздки
Топ Жир
2025-07-12T16:33:50Z
П’ять років тюрми за BMW для Путіна: у Німеччині покарали порушника санкцій
360ua.news
2025-07-12T15:21:37Z
Ми перевірили китайського конкурента Toyota Land Cruiser, і він нас приємно здивував
Топ Жир
2025-07-12T14:48:44Z
"Ніхто не стоїть вище інтересів клубу": Спортінг покарає Дьокереша за неявку на передсезонні збори
Football.ua
2025-07-12T21:40:07Z
Топ-клуб УПЛ продав футболіста, який відмовився грати в Україні через обстріли
ZN UA
2025-07-12T21:27:53Z
Батіста залишив Полісся й повернувся до Південної Америки
Football.ua
2025-07-12T21:13:34Z
Англійські клуби готові оформити трансфер лідера збірної України
24tv
2025-07-12T20:57:44Z
Енді Керролл виступатиме в шостому англійському дивізіоні
Football.ua
2025-07-12T20:57:23Z
Ліверпуль може поборотися за Родріго в разі відходу Діаса
Football.ua
2025-07-12T20:24:12Z
Бігала по корту та кричала: реакція Швьонтек на тріумф на Вімблдоні-2025
24tv
2025-07-12T20:18:24Z
Все залежить від Сашка, – Берінчик зробив прогноз на реванш між Усиком та Дюбуа
24tv
2025-07-12T20:12:04Z
Аталанта зацікавилася Мікаутадзе на тлі продажу Ретегі
Football.ua
2025-07-12T19:54:21Z