MY.UAНовини
Україні потрібна інформаційна ППО
Україні потрібна інформаційна ППО

Україні потрібна інформаційна ППО

Якщо бюджети Росії на інформаційну війну в сотню разів більші, то за рахунок чого Україна все ж здатна відбитися від інформаційної навали раш*зму? Таке питання я колись поставив на конференції зі стратегічних комунікацій.

Очевидно, що в України є свої точки сили, які «чарівним чином» допомагали їй зберігатися і за століття панування Московії, і в перші десятиліття незалежності, і в перші дні повномасштабного вторгнення – та й ось уже майже 3,5 роки війни на виснаження.

То що скажуть про російсько-українську війну років так через сто? Можливо, що розпад імперії спричинив низку війн, і одна з найбільших була російсько-українська. Імперський центр спробував утримати свою зону впливу крайніми діями – війною, бо програвав в інших формах впливу. А українці, які століттями не мали своєї держави, але усвідомлювали свою ментальну відмінність від росіян, нарешті захотіли будувати демократичну країну, а не імперію з тиранами – і обрали боротьбу.

Українці були готові воювати за ідеали, за майбутнє для наступних поколінь – без брудного насильства, яке вони переживають зараз. Без безкінечних загарбницьких війн і злочинів вождів-самодурів. Без сектантського мислення, де у будь-якій ситуації є «святі ми (Росія), і неправильні вони», які підлягають підкоренню.

Отже, для майбутніх поколінь усе виглядатиме зрозуміло. Зіткнулися дві ідеї. З одного боку – традиційна імперська, з ідеєю величі, сили: «ми всіх переможемо – захопимо увесь світ». Вона тваринно приваблива і має історичну інерцію п’ятсотрічної імперії, збудованої на постійних завоюваннях. З іншого – ідея свободи, рівності перед законом, демократії, внутрішнього зростання. А також ідея незалежності українського народу, його виходу з багатовікового рабства.

До речі, щодо міфу про «один народ»: сучасні дослідження ДНК (на 2020–2024 роки), принаймні як зазначає GPT-4o, свідчать: українці генетично ближчі до білорусів, словаків і поляків, ніж до більшості росіян. Центральні та східні росіяни мають значну частку фіно-угорського та азійського генетичного впливу, чого в українців майже немає. Йдеться саме про факт генетичної окремішності, а не про те, що хтось кращий чи гірший. Той самий сервіс ДНК MyHeritage показує, що географічні кордони базової етнічної групи Східної Європи (зелений колір на карті) проходять на сході, фактично по межах України та Білорусі. 

Один з варіантів базових етнічних груп за сервісом MyHeritage для вихідця з території сучасної Росії

Давид проти Голіафа

Хтось скаже: «А хіба в Україні є рівність перед законом, справедливість?» І буде правий. Але тут доречна аналогія: Україна – це молода політична нація часто незграбна, недосвідчена. Вона – як підліток, який, з одного боку, вже має силу, іноді навіть переважає «батьків» (усталені суспільства) у здатності мислити ново, креативно, технологічно, швидко. Але з іншого боку – багатьох елементарних і практичних речей ще не вміє, не розуміє, лінується або боїться. І потребує підказок від досвідчених дорослих.

Росія ж у цій аналогії не підліток, а старший чоловік. Тому він значно вправніший, але злочинець, який так і не зійшов з сумнівної доріжки. То хто заслуговує на підтримку: вбивця з витонченою риторикою та манерами – чи підліток, який ще не завжди вміє чітко висловити себе й свої емоції, організувати своє життя, але який не чинив злочинів і захищається від нападника? Це питання – для любителів розповідей про «українське дикунство».

Саме колонії нерідко здобувають перемогу

Образ нашої війни – це битва молодого Давида проти досвідченого Голіафа. Або вихід євреїв (українців) із єгипетського (московського) рабства. І якщо результат битви з Голіафом ще не остаточно відомий, то вихід з московського рабства вже майже неминучий. Після цієї підлої спроби вбивства й стирання цілого народу важко уявити, що українці коли-небудь це забудуть і знову асоціюватимуть себе з росіянами.

Іронічно, але саме путінізм остаточно створив сучасну політичну українську націю. Глибину нашої трансформації ми ще й самі до кінця не усвідомили.

Скільки ще проіснує цей кремлівський режим – може, чотири роки, до 2029? Хтозна. Але стратегічно він приречений. Він тримається на брехні, а правда, хоч і повільно, але невпинно відвойовуватиме позиції – і в самій Росії. Чесні молоді росіяни з подивом відкриватимуть, що режим тотально бреше.

Історія свідчить: в антиімперських війнах імперія зазвичай сильніша й краще організована за «підлітка»-колонію. Але попри це – саме колонії нерідко здобувають перемогу.

Достатньо подивитися на досвід довгих війн, до яких вже належить і україно-російське протистояння. Маємо приклади: війна Нідерландів проти Іспанської імперії (1568 – 1648) та війна США за незалежність від Британської імперії (1775 – 1783).

По-перше, колишнім колоніям допомогла перемогти нова ідеологічна рамка. Та сама ідея свободи, рівності, прагнення побудувати нову систему управління – без контролю імперського угруповання. Успіх новостворених Нідерландів, з їхньою релігійною толерантністю, торговим розвитком і відсутністю монарха, перетворив країну на один з найбагатших регіонів Європи та своєю чергою надихнув американців створити США та новий демократичний світ.

Одна з найвідоміших робіт Рембрандта «Нічна варта» (1642 р.), зображає шикування стрільців міської варти Амстердама

Отже, антиколоніальні війни – це завжди боротьба слабшого за правду. Але слабший має реальні шанси на перемогу. На ранніх етапах опір часто має вигляд хаотичної мережі різних незалежних груп, які діють з великим ентузіазмом. Але вони мають: 

  1. моральну перевагу;
  2. є місцевими з відповідними знаннями;
  3. отримують підтримку зовнішніх гравців.

Але з часом і нідерландці, і американці у своїх війнах пройшли шлях від хаотичних горизонтальних структур до певної централізації й більш ефективної координації. Нідерландці навіть створили Ост-Індійську компанію – інструмент військово-економічного впливу, що став однією з найбагатших транскорпорацій в історії людства.

Справедлива війна на своїй землі неминуче залучає українців до протистояння агресору – до захисту свого дому та гідності. Ідеться як про фізичну, так і про інформаційно-ідеологічну війну. Відома фраза Наполеона: «У війні моральний дух співвідноситься з матеріальними засобами як три до одного». Креативні, асиметричні тактики дозволяють зрівнювати шанси. Але для перемоги все ж потрібна краща централізація й координація. 

У цьому сенсі Росія перебуває у вкрай невигідній позиції. У тривалій війні на виснаження – всупереч поширеній думці про «неможливість перемогти Росію з її безмежними ресурсами» – саме вона має всі шанси посипатися раніше. Українці борються за свій дім, коли нікуди відступати. Це, ймовірно, розуміють і в Кремлі – звідси розмови про «заморожування» конфлікту для досягнення максималістських цілей іншими методами чи наступними війнами. 

Справедлива війна на своїй землі неминуче залучає українців до протистояння агресору – до захисту свого дому та гідності

Для України ж ключовий виклик – створити систему залучення внутрішніх ресурсів до оборони. Прикро, коли люди роками ховаються вдома, читають раш*стські пабліки про блокпости ТЦК, які їх налаштовують проти України і через недовіру до держави не знаходять форматів, як долучитися до оборони хоч у якийсь спосіб. Це, мабуть, і є однією з головних проблем сьогодні.

Водночас у України є велика ідея, важлива для всього світу. Йдеться про питання: буде світ із правилами – чи без? Саме принцип верховенства права створює стабільність, безпеку та можливість складного розвитку для всіх. Світ, де діє сила закону, а не закон сили. І зрештою – це вигідно всім. Бо імперський, агресивний шлях Росії – якщо не обмежити його зараз – веде до глобальної катастрофи в перспективі десятиліть. До нової світової війни. Ідея-фікс про світове панування через кров, що вкорінилася в колективному несвідомому росіян, так чи інакше до цього приведе. «Ніколи не питай, по кому дзвонить дзвін – він дзвонить і по тобі».

«Вашингтон перетинає Делавер» Емануеля Лойце (1851 р.) зображає поворотний момент війни за незалежність – несподіваного нападу американців на гессенські війська

Ми вже бачимо колосальний вплив російських наративів на США, Європу та весь світ. Із певного ракурсу, це схоже на своєрідний реванш Москви над Заходом за програну Холодну війну. А можливо, йдеться про кризу, що виникла під час поступового об’єднання світу в єдиний інформаційний простір. Головне питання зараз – яким буде цей новий світ: чи зможе демократія себе захистити?

Побудувати свій інфосвіт 

Щодо уроку централізації та кращої координації, можливо, Україні потрібен корпус комунікаційників, умовно, на 300-500 людей стратегічно-оперативного рівня. Зараз, як відомо, в нашій армії відбувається масштабування успішних підрозділів – створення корпусів. То чи не потрібно масштабувати ефективних керівників страткому та «пропаганди здорової людини» так само, щоб давати їм більше ресурсів та повноважень. «Бог на боці великих батальйонів». Щоб сконцентрувати роботу на масштабних проєктах з впливом на різні цільові аудиторії, звільнивши від мікроменеджменту. Вони мають створювати і масштабувати наративи, працювати з блогерами, запускати синхронізовані повідомлення (ефект мультисинергії, коли залучаються різні носії інформації з тим самим меседжем), проводити фокус-групи в різних спільнотах, виводити у публічний простір якісні державні джерела, підвищуючи їхню авторитетність і впізнаваність.

Прості приклади: у нас банально не вистачає документальних фільмів різними мовами про гібридний напад 2014 року, про те, як раш*зм створював собі казус беллі для війни під виглядом «ДНР» та «ЛНР», хоча є купа розрізнених відео та плівок СБУ з перехопленими розмовами бойовиків та російських військових. Або про той самий Маріуполь з тисячами вбитих цивільних, системні розстріли полонених, випорожнення росіян у житлі українців, тощо. Щоб ті ж росіяни – поступово дізнавалися правду про себе.

Або – держава, здається з 2022 року, чомусь припинила централізовано комунікувати через білборди і зовнішню рекламу, хоча це інструмент виходу на тих, хто живе у власній закритій інфобульбашці. Нагадаю, за дослідженням Вадима Денисенка «Ватна Україна. Наративи, обличчя, перспективи» щонайменше 10% населення можна трактувати як проросійський електорат. Відсутня якісна система державних розмовних клубів для практики української мови з її носіями, хоч би онлайн. Ці приклади – це такі собі фортифікаційні споруди, які Україна чомусь «забуває» будувати на державному рівні.

Ще один фронт – подолання внутрішнього інформаційного хаосу, який провокує раш*зм. Він зацікавлений у сварках, недовірі, апатії, взаємопоборюванні українців, розчаруванні один в одному: «все не те, все не так, і в усьому винна влада». Так запускається черговий цикл українського «колеса Сансари», який розмиває державність і паралізує розвиток. Відповідно має існувати «інформаційна ППО» для захисту свого інфопростору.

Досвід показує: є випадки, коли й популярні журналісти-антикорупціонери, і відомі «патріоти» від політики можуть працювати на Росію – свідомо чи ні. Це факт. Адже це, мабуть, найзручніший інструмент для саботажу.

Як створити такий фільтр – своєрідний екран, який допоможе суспільству мати орієнтири та розрізняти руйнівну критику і конструктивну демократичну дискусію? Адже факт «правди» сам по собі не є критерієм. Людина ж у повсякденному житті не висловлює всі свої думки лише тому, що вважає їх правдою, так само, як не діє під впливом кожного свого «правдивого» внутрішнього імпульсу. То має бути якийсь механізм самоконтролю – і в особистому житті, і в суспільстві? Не вся правда – правда.

Раз на 350 років можна провести простий експеримент: не пересваритися, зберегти єдність – і подивитися, що з цього вийде.

Росія б’є постійно в одну точку – «українці насправді росіяни». Україна має так само доносити меседж: кожен росіянин заслуговує на краще майбутнє

Не кожна інформаційна битва варта втрат. Як і у війні фізичній, в інформаційній війні важливо обирати ті бої, які ми здатні виграти, щоб уникати втрат та деморалізації і не опинитися потім на межі виживання. Моя думка – не треба вимагати перейти терміново усім на українську. Хто зміг – той вже перейшов і таких людей дійсно багато.

Або, наприклад, переносити памʼятник Пушкіну в Одесі прямо зараз. Московія століття інвестувала в їхній символічний капітал. За «розчерком пера» дива не станеться – його не перемогти.

Ми ж розуміємо наскільки ризикованими та складними є наступальні операції у війні, то в інформаційно-ідеологічній галузі вони мають бути так само старанно сплановані. Зараз треба зберегти Україну, а потім будуть десятиліття стратегічної державної політики, коли буде достатньо сил для здійснення реформ. А люди будуть мати ресурс на органічний розвиток, який вичерпався на цей момент.

У Наполеона є фраза і на цей випадок: «Найвища майстерність полягає в тому, щоб знати, коли не слід вступати в бій».

Висновки

Отже, імперія має перевагу: багатовікові «комунікаційні запаси», нагромаджені століттями панування, впорядковані структури, досвід «великої гри». Українці ж мають моральну перевагу – справедливу війну, нову ідею свободи, законності, поваги до людської особистості.

Українці як володарі більш сильної ідеї, а тому мають формувати позитивний світогляд. Не лише відповідати реактивно, а й пропонувати мету. Й росіянам, які не стали раш*стами, ми маємо так само запропонувати альтернативу.

Росія б’є постійно в одну точку – «українці насправді росіяни». Україна має так само чітко доносити меседж: кожен росіянин заслуговує на краще майбутнє та світ. Свобода людині – свобода народам. Якою буде форма цього – реальна федерація, незалежні держави, союз за типом ЄС чи «демократична і сильна Росія майбутнього» – це вже їхній клопіт.

Наша асиметрична перевага – у знанні місцевості, у розумінні локальних контекстів та звʼязках. А також у гнучкості, швидкості, довірі, емоційності. В усьому, в чому неповоротка імперія програє. Україна може програвати у кількості контенту. Але завжди має вигравати в смислах.

І, звісно, наш союзник – його високість, гумор, який вже працює. Гумор, меми, тролінг, десакралізація – все це руйнує сектантську магію імперського страху. Гумор не лише висміює – він імунізує проти секти і не дозволяє вербувати нових адептів.

Мʼяка іграшка часів війни

Потрібно підтримувати й низову ініціативу, відкривати людям двері до участі в інформаційній боротьбі. Кожен – медіа. Кожен українець може створити контент, що має силу. І мікро-, і макроблогери – всі важливі. Свою роль відіграє й бізнес – через іміджеві, культурні, комунікаційні проєкти, які надихають суспільство.

Історична обізнаність – руйнує імперські міфи. Як і викриття технологій пропаганди, стратегій агресивних маніпуляторів. У цьому мають брати участь і психологи, і науковці.

Нам також потрібна підтримка світу – в інформаційній, пропагандистській, культурній площинах. Будь-який внесок важливий: медіа, увага, культурні та освітні проєкти – адже усе це дає кумулятивний ефект.

Волею долі Україна стала точкою розлому. Але врешті-решт, відповідь на питання «чи бути Україні» дає український народ.

Денис Самигін, для «Главкома»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Куб газа подорожал почти на 5 грн: украинцев шокировали новой ценой
Знай
2025-07-12T19:06:56Z
Оставят без прав на 6 месяцев: водителей предупредили о жестком наказании
Хвиля
2025-07-12T18:30:26Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как отпугнуть комаров: проверенные и безопасные методы
Gazeta UA
2025-07-12T19:39:50Z
Как заснуть в нестерпимую жару: полезные лайфгаки
UAToday
2025-07-12T19:27:05Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Трамп и Путин "разменяли Украину": эксперт назвал главную цель США
GlavRed
2025-07-12T18:30:27Z
Грядут большие перестановки в Минобороны: Зеленский сделал заявление
Comments UA
2025-07-12T18:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
В гидрометцентре сообщили, где в воскресенье ждать дождей
Корреспондент
2025-07-12T18:21:45Z
Обещали работу, а держали в рабстве: 16 человек уволили из бесчеловечных условий
Comments UA
2025-07-12T18:21:07Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T18:30:06Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
На возраст не посмотрят: в каких случаях возможна мобилизация 18-летних
Знай
2025-07-12T19:36:24Z
Молодежь массово покидает страну: омбудсменка об ужасных последствиях для Украины
Знай
2025-07-12T19:21:43Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Юная жена Остапчука Екатерина разбила его телефон и не растерялась: "Я поверила в себя"
Знай
2025-07-12T18:51:41Z
Какую прическу сделать в жару: стильные варианты на короткие волосы
Gazeta UA
2025-07-12T14:42:12Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Купянске после удара дрона загорелась многоэтажка, спасатели вытащили женщину. ФОТО
Новости Украины
2025-07-12T19:42:54Z
Водитель Bolt под наркотиками сбил девушку
Новости Украины
2025-07-12T19:39:28Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Гороскоп на 13 июля: не позволяйте тревогам взять верх
Новости Украины
2025-07-12T19:21:54Z
Лучше перестать есть этот продукт на ночь, потому что он вызывает кошмары
Знай
2025-07-12T17:51:42Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
«Інтерпайп» визнано лідером співпраці бізнесу з освітою в Україні
AgroNews
2025-07-12T17:15:41Z
Уран переходит в Близнецы: кому из знаков Зодиака пора забыть о спокойной жизни
Знай
2025-07-12T16:51:23Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Энцо Мареска: ПСЖ - команда экстра-класса, но и мы тоже не новички
Корреспондент
2025-07-12T19:09:26Z
Свентек становится победительницей Уимблдона в одиночном разряде
Корреспондент
2025-07-12T18:48:50Z
Трансфер украинца Забарного в ПСЖ может сорваться — СМИ
ZN UA
2025-07-12T18:21:21Z
Усик: Экс-чемпионы Фьюри и Джошуа могли бы провести очень интересный бой
Корреспондент
2025-07-12T18:00:00Z
Джейдон Санчо, который не нужен Манчестер Юнайтед, нужен Ювентусу
Корреспондент
2025-07-12T17:48:55Z
Манчестер Юнайтед закрывает потребность в голкипере: его нашли в Ботафого
Корреспондент
2025-07-12T16:54:17Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z