/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F2178d8fbb22f146f36e46bd63a28dcad.jpg)
Вихід на пенсію на 5 років раніше: українців попередили про 30% втрату виплат
Пенсійна реформа в Україні затримується через складні дискусії в уряді щодо параметрів майбутньої системи. Законопроєкти про реформу солідарної та накопичувальної пенсійних систем подані на розгляд Кабінету міністрів, але парламент їх ще не розглядав.
Про це розповіла Дарія Марчак, перша заступниця міністра соціальної політики України, в інтерв'ю Радіо Свобода.
"Пенсійна система в Україні потребує докорінних змін з багатьох причин", – зазначила Марчак. За її словами, солідарна система має численні неефективності, включаючи знецінення частини страхового стажу та "160 різних типів надбавок, дотяжок, у яких заплутається будь-хто, не кажучи вже про пенсіонера".
Багатошарова система замість одноманітної
Заступниця міністра пояснила, що Україні потрібна багатошарова пенсійна система за європейським зразком. "Коли ми дивимося на європейські чи американські високі пенсії, дуже часто це пенсія, яка є багатоскладовою. Частина виплачується з солідарних коштів, частину людина накопичила сама, частину їй забезпечив ще додатково роботодавець", – розповіла Марчак.
"Ми всі розраховуємо сьогодні лише на солідарну пенсію. А солідарна пенсія, її завдання – забезпечити мінімально необхідний рівень", – наголосила посадовиця.
Спеціальні пенсійні режими гальмують реформу
Одним з ключових стримуючих факторів є питання спеціальних пенсійних режимів. "Загальний пенсійний вік у нас – від 60 до 65 років, але при цьому буквально кожен п'ятий у країні має право на достроковий вихід на пенсію", – констатувала Марчак.
За її словами, це коштує державі "десятки мільярдів гривень тих коштів, які ми недоотримуємо в доходи пенсійної системи і які ми платимо з видатків пенсійної системи паралельно".
Поради молоді: від чого залежить майбутня пенсія
Дарія Марчак наголосила, що майбутня пенсія безпосередньо залежить від сьогоднішніх дій. "Люди, які сьогодні працюють, вони мають знати дві важливі речі. Їхнє майбутнє залежить від їхнього сьогодення", – підкреслила вона.
"Вихід на пенсію на додаткові 5 років раніше зменшує вашу пенсію на 30%. А продовження робочого періоду, терміну роботи на 5 років, додатково збільшує вашу пенсію на 30%. Люди про це не знають", – розповіла заступниця міністра.
Окрему увагу вона звернула на ІТ-працівників: "Якщо людина працює як IT-фахівець і отримує високу конкурентну заробітну плату, але при цьому платить податки як ФОП третьої групи, то розмір пенсії буде розраховуватися з мінімальної заробітної плати".
Добровільна накопичувальна система вже працює
Марчак нагадала, що можливості для накопичення вже існують. "У нас є приблизно 50 000 людей, які вже сьогодні отримують свою накопичувальну пенсію з недержавних пенсійних фондів", – повідомила вона.
За словами посадовиці, дослідження Київської школи економіки показало, що "80% людей приблизно не розуміють, від чого залежить їхня майбутня пенсія".
"На жаль, ця дискусія є дуже складною. З урахуванням того, що, звичайно, фінансовий стан у країні дуже важкий", – пояснила Марчак причини затримки реформи.