MY.UAНовини
Як українці Росію колонізували: історія клинів на Кубанi, в Поволжi, на Далекому Сходi
Як українці Росію колонізували: історія клинів на Кубанi, в Поволжi, на Далекому Сходi

Як українці Росію колонізували: історія клинів на Кубанi, в Поволжi, на Далекому Сходi

Фокус зібрав матеріали про українську колонізацію території сучасної Російської Федерації.

Понад сто років тому Україна практично стала колоніальною державою із заморськими (точніше — заокеанськими) територіями на узбережжі Тихого океану. А завадили цьому держави Антанти – які самі були могутніми колоніальними імперіями i закликали українців вступати до російської армії. Українці, в свою чергу, заявили: якщо їх почнуть виселяти з Сибіру у Наддніпрянщину, це запустить процеси деколонізації, що знищать світовий порядок, тож такого допустити не можна.

Наведене вище — не уривки альтернативної історії, написаної божевільним. Це реальії української діаспори на Далекому Сході Росії в роки національної революції.

Як українці "вклинилися" до Росії

Найвідомішим епізодом колонізації козаками земель Московського царства є історія Слобідської України, більша територія якої зараз таки входить до сучасної української держави. Проте окрім Слобожанщини на території, яка зараз підконтрольна Москві, українцями було утворено ще чотири різнокольорові клини – Жовтий, Сірий, Малиновий та Зелений. Клинами в часи козаччини називали земельні наділи. А вже їхнi кольори зумовлювали різноманітні фактори – від природних умов до домінантних ресурсів та символіки.

У 1732 році на Поволжя переселили 537 козацьких сімей
Фото: Getty Images

Жовтий клин — Волзька Січ та чумачий промисл

Найстарішим є Жовтий клин – колонії українців на Поволжі, які стали утворюватися ще з середини XVIII століття. Волею царя Петра I було засновано сторожову лінію з центром у місті Царицин (сучасний Волгоград), а вже у 1732 році сюди переселили 537 козацьких сімей.

Жовтий клин

  • Географічний регіон: Поволжя
  • Період: XIX століття — наші дні
  • Населення: українці, росіяни, татари, мордва, калмики, поволзькі німці
  • Сьогодні Жовтий клин — це (частково) Астраханська область, Волгоградська область, Самарська область РФ

Все було дуже просто – російські монархи вирішили перенести досвід Слобідської України далі на схід – на території колишньої Золотої орди. Вони почали заселяти землі, дотичні до Великого степу, козаками, надаючи їм вольності. Козаки повинні були просто заселяти території та облаштовувати їх відповідно до своїх звичаїв. Таким чином вони утворювали живий щит проти степових орд, які могли загрожувати імперії.

Коли ж на озері Ельтон знайшли родовища солі, московити стали переманювати в регіон й інших українців, які відзначилися своєрідною традицією та організацією вже на економічному поприщі. Мова й де про чумаків, які умудрилися налагодити торгівлю сіллю із Кримським ханством. І це в умовах постійних татарських набігів. На фоні цього організувати логістику з Ельтона до Саратова, навіть попри небезпеку нападів місцевих кочівників-калмиків, було просто справою техніки.

Іван Айвазовський, "Чумаки в Малоросії" (1850-1860)
Фото: Википедия

Імперська влада надала чумакам усі можливі привілеї, аби лише заохотити їх налагодити свій промисел у нових регіонах. Відзначимо, що козаки та чумаки, тобто українці, стали першим слов’янським населенням на цих землях, які до приходу монголо-татар населяли булгари, хозари, ще раніше сармати та інші кочівники степу.

Герб міста Енгельс (колишня Покрівська слобода) нагадує про українських чумаків, які осваювали ці землі
Фото: Википедия

Проте із "просуванням імперії на схід" (так у Росії заувальовано називають завойовницькі війни, які імперія вела проти місцевих народів упродовж XVII-XVIII століть) актуальність козаків та чумаків спала. Їх спіткала та ж доля, що й запорожців разом із жителями Слобожанщини та Лівобережжя – Російська імперія прибрала надані права та асимілювала українців із місцевими та іншими колоністами, які заселяли цю територію, коли вона стала більш безпечною для проживання.

Сучасне місто Енгельс колись звалося Козакштадт
Фото: Википедия

Цікаво, що німецькі колоністи на місто Покровська слобода (сучасний Енгельс), яке стало їх адміністративним центром, казали "Козакштадт", тобто "місто козаків".

Малиновий клин: деградація запорожців, які підкорилися імперії

Дослідник місцевої історії Євген Бурсанідіс-Седлецький стверджує що перші українські колоністи з'явилися на території Кубані ще у XVII столітті й селилися серед ногайських орд. Цілеспрямована колонізація цих територій почала відбуватися після анексії Кримського ханства та ліквідації Запорізької Січі у кінці XVIII століття. Тоді уряд імперії вирішив використати тих козаків, які вирішили підкоритися імператриці Катерині II для своєї експансії на Кавказ.

Перехід на Кубань. Частина монументу Антону Головатому в Одесі
Фото: Википедия

У 1792 році було утворено Кубанське козацьке військо, завданням якого було те ж що й завжди – заселяти найнебезпечніші території прикордоння імперії, закриваючи собою добробут тих, хто поселявся у наступних рядах.

Малиновий клин (Кубанщина)

  • Географічний регіон: Кубань
  • Період: XVIII століття — наші дні
  • Населення: українці, росіяни, вірмени, білоруси, поволзькі німці
  • Сьогодні Малиновий клин — це Краснодарський край, Ростовська область, Адигея, Карачаєво-Черкесія, Ставропольський край РФ

Малиновий клин, на відміну від усіх інших, заселявся цілеспрямовано й організовано у рамках проекту кубанського козацтва. З часом колишні запорожці асимілювалися з іншими поселенцями та козаками, якими російська влада заселяла край. У середині ХІХ століття, коли остаточно було зламано опір автохтонних народів Кавказу, ці землі стали більш безпечними й усе пішло по опробованому в інших регіонах сценарію.

Кубанське козацьке військо, фото кінця XIX ст.
Фото: Википедия

Гетьман Скоропадський та різні уряди УНР намагалися включити Кубань до складу України, проте поразка від більшовиків не дозволила цим планам здійснитися.

Хоча козаки й зуміли зберегти свою ідентичність й місцеве населення себе часто ідентифікую саме козаками (навіть вказуючи це слово у графі "національність"), проте на момент приходу до влади більшовиків вони були хіба блідою тінню справжнього козацтва. Радянська влада практично ліквідувала це явище, а відроджене козацтво кінця XX століття стало швидше пародією на історичне минуле Кубані. Місцеві козаки навіть брали участь у сепаратистських акціях Росії на українському Донбасі у 2014 році.

Кубанські козаки на Червоній площі у Москві
Фото: krasnodar.bz

Попри таку деградацію саме місцевого козацтва, Малиновий клин (Кубань) найменше піддався асиміляції та досі являється найбільш українським регіоном сучасної Російської Федерації.

Населення Кубані за рідною мовою, 1897
Фото: Википедия

Зелений клин — українці на Амурі

Найколоритнішим та найекзотичнішим епізодом української колонізації земель Російської імперії стала історія Зеленого клину. Вперше українці потрапили на Далекий Схід в якості покарання за непокору царю. Першим відомим засланим в Сибір українцем був гетьман Дем’ян Многогрішний, якого цар Олексій Михайлович запроторив у Іркутський острог ще у другiй половині XVII століття. Через сто років сюди на каторгу відправляли гайдамаків, які брали участь у повстанні Коліївщина у 1768 році.

Зелений клин (Зелена Україна, Закитайщина)

  • Географічний регіон: південь Далекого Сходу Росії
  • Період: XIX століття — н.в.
  • Населення: українці, росіяни, буряти, нанайці, євреї, китайці
  • Сьогодні Зелений клин — це (частково) Амурська область, Єврейська автономна область, Приморський край, Хабаровський край РФ

Деякі історики вказують, що Хабаровськ — під найменуванням Хабарівка — заснував у 1858 році уродженець Полтавщини Яків Дяченко, який тоді керував експедиційним батальйоном.

Проте достовірним фактом стало заснування українцями поселень Троїцьке (1863 р.), Середнєбільське та Новотроїцьке (1864 р.). Увесь цей регіон опинився у Російській імперії після укладання Пекінського пакту у 1860 році. Це був один з актів так званого "століття приниження" — так у Китаї називають ХІХ століття, упродовж якого тоді ще Китайській імперії під військовим тиском було нав’язано ряд невигідних угод, які фактично перетворили імперію Цінь в колонію. Тож у Пекіні сприймають анексією Росією Примор’я як використання пригнобленого становища Китаю та прагнуть реваншу й відновлення територіальної справедливості. Цей регіон у сучасному Китаї називають зовнішньою Маньчжурією.

Прибуття переселенців у місто Благовіщенськ. Листівка кінця 19-го – початку 20 століття
Фото: Википедия

У Санкт-Петербурзі вже тоді розуміли слабкість своїх позицій на Далекому Сході й усіляко спряли його колонізації. Працьовиті та ініціативні українські селяни одними з перших погодилися на умови царського уряду й одразу по звільненні з кріпацтва (1861 рік) вирушили у тривалу подорож на Далекий Схід у пошуках вільної землі.

Мандрівка до Тихого океану займала роки, тому імперський уряд шукав шляхи покращення логістики. Врешті було вирішено відправляти людей до Примор’я на пароплаві. У 1883 році з Одеси вирушив перший такий рейс. Пароплав мандрував через Чорне, Червоне моря та Індійський і Тихий океан. Проте навіть такий чудернацький маршрут, який займав кілька місяців, все одно був набагато легший за сухопутний шлях.

До 1886 року усі витрати на дорогу брав на себе уряд. Така щедрість пояснювалася земельною кризою, яка була наявна у західній частині імперії після проведеної в інтересах поміщиків селянської реформи. Це закінчилося навіть убивством імператора-реформатора терористами — вихідцями із середовища ображеного селянства. Особливо криза браку сільськогосподарських земель відчувалася на українських територіях, де охочих працювати на себе на своїй землі було значно більше, ніж вільних земельних ділянок. Тож селяни були готові податися у прямому сенсі на край світу в пошуках омріяної власної землі.

Особливо прискорилася колонізація Зеленого клину з упровадженням столипінської реформи. Тоді в Російській імперії склалися унікальні обставини, коли держава навіть стала заохочувати приватну ініціативу. У купі зі спорудженням Транссибірської магістралі це спричинило переселенський бум.

Важливо Ні армії, ні флоту: чому Путін мріє бути схожим на імператора Олександра ІІІ, але невдало його копіює

Загалом упродовж кінця ХІХ початку ХХ століття на Далекий Схід Росії переселилися сотні тисяч українців. Причому це були саме активні українці як в господарському, так і суспільно-політичному значеннях. Тож на землях Зеленого клину стали активно формуватися українські суспільні організації, особливо після революції 1905 року, коли було скасовано Емський указ, який повністю забороняв українську мову та будь-яку проукраїнську діяльність.

Тож до другої революції 1917 року українці Далекого Сходу були повністю готовими. Українські колоністи утворювали місцеві ради та провели чотири далекосхідні з’їзди, суть яких зводилася до бажання стати далекосхідною колонією УНР або Держави гетьмана Скоропадського. Цікаво, що більшовики у 1918 році визнали повноваження українських представницьких органів.

На карті 1920 року Зелений клин займає близько 400 кв кілометрів — включаючи Хабаровськ та Владивосток
Фото: Википедия

Проте не визнали їх країни Антанти, які здійснили інтервенцію в регіоні. Українців змусили долучитися до армії російського адмірала, прихильника відновлення імперії Олександра Колчака. Там українців розсіяли по різних підрозділах та поступово знищили.

Після своєї перемоги більшовики провели зачистку усіх активних людей в регіоні. Було знищено й український актив — зауважимо, що репресії проти українських активістів було проведено ще до приходу до влади Сталіна. Цікаво, що на початку тридцятих мав місце короткий період українізації, який завершився остаточним розгромом українського руху на Далекому сході.

Сірий клин: вижити серед степу

Спорудження Транссибірської магістралі окрім інтенсифікації колонізації Зеленого клину паралельно спричинило утворення ще одного осередку українців за Уралом – Сірого клину, який, щоправда, виходить за межі кордонів сучасної Російської Федерації.

Етнічні українці Сірого клину, сучасне фото
Фото: Википедия

Сірий клин – це в основному поселення українців, які "не доїхали" до Зеленого клину, зійшовши з потяга посеред казахського степу.

Сірий клин

  • Географічний регіон: Південно-Західний Сибір, Північний Казахстан
  • Період: XIX століття — наші дні
  • Населення: українці, казахи, росіяни
  • Сірий клин сьогодні — це (частково) Омська область, Новосибірська область, Алтайський край РФ, Костанайська область, Північно-Казахстанська область, Акмолинська область, Павлодарська область Казахстану

Насправді перші українські поселенці у цій місцевості стали з’являтися ще у перші роки після селянської реформи — у 1870-х роках. А з відкриттям Транссибірської магістралі, а потім і зі столипінською реформою потік українців до регіону суттєво посилився. У 1920-х роках радянська влада нарахувала тут близько мільйона українців.

Враховуючи упередженість більшовиків у національному питанні, можна сміливо стверджувати, що це мінімальні цифри. В Казахстанi діяли українські освітні та культурні заклади, проте більшість з них не пережили сталінського терору 1930-х років.

Російська влада, яка ніколи не визнавала існування українського народу на нашій власній території, тим паче не бажала визнавати жодних українських колоній на територіях, які вона вважала та вважає своїми споконвічними. Тому імперська влада, в якій формі вона б не існувала, намагалася всіляко придушити українську активність та стерти національну ідентичність.

Основна фаза формування Зеленого клину та початок колонізації Сірого клину здійснювалися в умовах дії Емського указу, який взагалі заперечував існування українців як окремої нації. В той час Жовтий клин було практично асимільовано, а на Малиновому клині асиміляція кубанського козацтва тривала повним ходом.

Фотографії етнографа Аркадія Зарембського, зроблені на Далекому Сході сто років тому
Фото: Фототека РЕМ
Фотографії етнографа Аркадія Зарембського, зроблені на Далекому Сході сто років тому
Фото: Фототека РЕМ
Фотографії етнографа Аркадія Зарембського, зроблені на Далекому Сході сто років тому
Фото: Фототека РЕМ
Фотографії етнографа Аркадія Зарембського, зроблені на Далекому Сході сто років тому
Фото: Фототека РЕМ
Фотографії етнографа Аркадія Зарембського, зроблені на Далекому Сході сто років тому
Фото: Фототека РЕМ
Фотографії етнографа Аркадія Зарембського, зроблені на Далекому Сході сто років тому
Фото: Фототека РЕМ

Проте, опинившись на чужій землі, яка все ж зовні була дуже схожою до їх рідної, українці почали її облаштовувати так як уміли. В умовах різноманітних заборон в гуманітарній сфері українська ідентичність проявила себе на підсвідомому рівні у побуті та організації господарства. Українці споруджували хати-мазанки, розводили волів та відтворювали той же спосіб життя, який вели на Батьківщині, бо по-іншому жити вони просто не вміли. Так ландшафти зауральського степу та далекосхідного Приамур'я вкрили такі знайомі нам хати з солом'яними дахами. А за свідченнями очевидців, місцеві ринки нагадували скоріш базари Наддніпрянщини.

Особливо цинічно діяли проти українських громад у Росії більшовики, які публічно декларували рівноправ’я народів та їх право на національну ідентичність. Вони не гребували ні відвертими маніпуляціями при переписі населення, ані прямим фізичним знищенням найактивніших українців. Життя українців на сибірській землі у творі "Тигролови" на особистому досвіді змалював письменник Іван Багряний.

Іван Багряний, "Тигролови". Палітурки першого видання 1946 року
Фото: Википедия
Іван Багряний, "Тигролови". Палітурки першого видання 1946 року
Фото: Википедия

Що далi?

Чинний російський авторитарний режим перебрав усі найгірші елементи більшовизму. Останнє вбивство українського активіста Анатолія Кріля на Зеленому клині датується 2004 роком.

Фото: Getty Images

За таких обставин жодного активного проукраїнського руху на землях, які раніше компактно заселяли українці, бути не може. Так само як і неможливо об’єктивно визначити етнічний склад населення цих територій. Але усе може змінитися із падінням сьогоднішнього кремлівського режиму — і карта колишньої імперії розквітне новими кольорами.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украинцам спишут часть долгов за водоснабжение: что для этого нужно
Знай
2025-07-07T04:21:54Z
Списание долгов за коммуналку: когда это возможно, какие документы нужны и куда обращаться
Знай
2025-07-14T18:06:28Z
Новые правила для индексации пенсий: какие изменения готовят для украинцев
Знай
2025-07-14T17:36:13Z
Нацбанк выпустил новую монету номиналом 10 грн: в чем ее особенность
TSN
2025-07-06T16:06:24Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
The Rasmus выступит на Atlas Festival и станет послом детского благотворительного фонда
Telegraf
2025-07-14T17:57:53Z
Молочница, раздражение и дискомфорт: почему женщинам тоже не нравятся презервативы
Знай
2025-07-14T16:51:29Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Перестановки в Кабмине: Зеленский рассказал, кто возглавит Минобороны
Хвиля
2025-07-14T18:06:12Z
В кремлевской Думе ответили, боятся ли санкций Трампа
Comments UA
2025-07-14T18:03:58Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
В Николаеве закроют детские сады из-за перебоев с водой
Корреспондент
2025-07-14T18:04:21Z
Гороскоп на 15 июля для всех знаков Зодиака: кому повезет в этот день
Comments UA
2025-07-14T17:27:22Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Удар по мобилизации. Россия атакует ТЦК
Корреспондент
2025-07-07T21:18:24Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Евгения Эмеральд после скандального развода примирилась с бывшим мужем-объюзером
Gazeta UA
2025-07-14T17:45:45Z
Австрия выбирает город для проведения Евровидения-2026
Апостроф
2025-07-14T17:21:17Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
В Литве стартует кампания по сбору средств на дроны для Украины
Европейская правда
2025-07-14T18:09:30Z
США выделят $10 млрд в первой волне вооружения Украины - СМИ
Корреспондент
2025-07-14T18:06:47Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Райское наслаждение: этот кокосовый десерт вы будете готовить снова и снова
Знай
2025-07-14T17:51:21Z
Гороскоп на 15 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-14T15:30:11Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Мошенничество в сфере финуслуг: в Украине заблокировали работу сети колл-центров
Апостроф
2025-07-14T18:03:37Z
«Запоріжкокс» завершив капітальний ремонт коксової батареї №2
AgroNews
2025-07-14T17:15:16Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Кроуфорд поддержал Пакьяо перед его предстоящим сражением
Корреспондент
2025-07-14T17:36:30Z
Объявлен состав символической сборной КЧМ-2025
Корреспондент
2025-07-14T17:09:03Z
Такого еще не было: какой гонорар получит Усик за бой с Дюбуа
Comments UA
2025-07-14T15:51:43Z
УЕФА объявил судейскую бригаду на ответный матч Шахтера и Ильвеса
Корреспондент
2025-07-14T15:12:14Z
Тренер Дюбуа озвучил, при каком условии возможна трилогия Усика и Фьюри
Корреспондент
2025-07-14T14:39:16Z
Английский клуб выдвинул предложение в 70 миллионов евро по Забарному
Корреспондент
2025-07-14T14:15:11Z
На фронте погиб Юрий Бредак – титулованный украинский гребец
Комсомольская правда
2025-07-14T13:18:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
США залишаються головним ринком експорту для українського чавуну
AgroNews
2025-07-14T18:13:25Z
Указывает на что-то важное: археологи продолжают исследовать мозаику с незаконных раскопок
Фокус
2025-07-14T18:12:55Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Представлены Audi Q6 и SQ6 Sportback e-tron
Корреспондент
2025-07-14T17:21:25Z
Dongfeng представил новый гибридный кроссовер Voyah Free+ с запасом хода до 1458 км
Gazeta UA
2025-07-14T12:39:42Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z