/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F98453bb6f85cccab2b58b4404dc92a1e.jpg)
9500 років пліч-о-пліч із людиною: вчені вважають, що знайшли найдавнішу породу собак у світі
У новому дослідженні вчені використовували ДНК сучасних собак, а також тварин, знайдених в археологічних розкопках. Це допомогло вивчити найтривалішу історію взаємин людини та породи собак.
Їздові собаки відіграють життєво важливу роль для людей, що живуть в Арктиці, вже понад 9500 років. Ба більше, повсюдне поширення цієї породи в полярному регіоні свідчить про їхню значущість. Попри те, що сьогодні у світі існує величезна кількість їздових собак, гренландських їздових собак вважають найдавнішими з них, а можливо, і найдавнішими загалом серед усіх порід, пише IFLScience.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Дуже особливі собаки Арктики
Гренландський їздовий собака, відомий як кіммек, служить інуїтам уже близько 1000 років. Представники цієї породи все ще активні й сьогодні, проте їхня чисельність швидко скорочується через зміну клімату та інші загрози. Наприклад:
- зникнення снігу та льоду;
- зростання кількості снігоходів.
Унаслідок цього чисельність гренландських їздових собак різко скоротилася: з приблизно 25 000 особин у 2002 році до лише 13 000 у 2020 році. Таке різке скорочення чисельності стало сигналом для вчених, стурбованих майбутнім породи.
Найдавніша порода у світі
У новому дослідженні постдокторантка Національних інститутів охорони здоров'я США Тетяна Фейєрборн із колегами зібрали зразки ДНК сучасних собак, а також решток стародавніх, знайдених на археологічних пам'ятках по всій Гренландії. У результаті вченим вдалося секвенувати геном 92 собак, що охоплюють близько 800 років. Після вчені порівняли зразки з даними понад 1900 геномів собак.
Результати засвідчили, що кіммек утворюють окрему кладу з іншими стародавніми арктичними собаками, особливо з аляскинською собакою віком 3700 років. Це відкриття не просто демонструє генетичну спадкоємність собак, але також підкріплює теорію про швидку міграцію інтуїтів з північної Канади до Гренландії. Нові дані припускають, що міграція, ймовірно, відбулася приблизно на 200 років раніше, ніж у 12 столітті, як заведено вважати. Це підкріплює аргумент про те, що інуїти прибули до Гренландії до норвезьких мандрівників.
Відомо, що норвезьке поселення в Гренландії проіснувало до 15 століття й ознаменувало поділ між жителями острова та європейцями. Однак дансько-норвезькі колоністи заснували торгівельну факторію в Кітаа на початку XVIII століття, що призвело до тіснішої взаємодії між європейцями та інуїтами. Водночас результати вказують на те, що між собаками породи кімміт і європейськими собаками було дуже мало генетичного змішування. Натомість ці собаки діляться на чотири генетичні групи, які можна зіставити з географічним розселенням людей по всьому острову.
Автори дослідження вважають, що отримані ними результати закладають підґрунтя для майбутніх досліджень з використанням часових рядів геномів регіональних популяцій для вивчення локальної еволюції тварин під впливом людини та навколишнього середовища.
Раніше Фокус писав про воскресіння лютововка: наскільки насправді близькі жахливі вовки і сірі вовки.