MY.UAНовини
Від Чечні до Афганістану: звідки і кого Росія завозить в окупацію замість українців
Від Чечні до Афганістану: звідки і кого Росія завозить в окупацію замість українців

Від Чечні до Афганістану: звідки і кого Росія завозить в окупацію замість українців

«Де колись бабусі торгували кропом та черешнею, вже торгували мігранти з Центральної Азії»

«Є ті, хто ніколи не поїде туди, бо розуміють: це – підтримка режиму, який окупував іншу країну»

«Їх не хвилює ідеологічний аспект. Вони просто думають: «Мені зараз потрібні гроші»

«Все-таки афганців в масовому порядку будуть боятися залучати»

Росія масово переселяє в захоплені населені пункти України вихідців з Чечні, а також з Бурятії та інших регіонів Сибіру. Йдеться передовсім про військових та їхні сімʼї, повідомив засновник організації Save Ukraine і колишній уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба. Окрім цього, російська влада планує приймати на окупованій частині Донецької і Луганської областей трудових мігрантів із Афганістану.

Як Росія і далі змінює склад населення на захоплених українських територіях і як це впливає на місцеве населення – читайте у матеріалі проєкту «Радіо Свобода» «Новини Приазовʼя».

3 липня 2025 року над будівлею посольства Афганістану у Москві вивішують прапор руху «Талібан». Це сталося за кілька годин після того, як президент Росії Володимир Путін формально визнав Ісламський Емірат Афганістан. Таку назву країни визначили лідери руху «Талібан» після того, як у 2021 році захопили владу в Кабулі.

Донедавна російська влада вважала «Талібан» терористичною організацією. Але у квітні 2025 року Верховний Суд РФ зупинив заборону на діяльність радикального ісламістського руху.

Зустріч представників Росії та «Талібану» у Кабулі
фото з відкритих джерел

Старший мультимедійний редактор Афганської служби Радіо Свобода Омід Марзбан розповів «Новинам Приазовʼя», що російська влада підтримувала «Талібан» і раніше, навіть попри офіційну заборону.

«Існують звіти, що «Талібан» отримував підтримку від російського режиму впродовж останніх 20-25 років, коли вони боролися з силами НАТО в Афганістані. Адже загальне розуміння полягає в тому, що Росія не хотіла бачити сили НАТО в Афганістані – поруч із Центральною Азією.

Тож, очевидно, вони отримували підтримку – політичну, а згідно з деякими звітами, навіть фінансову та військову. І тепер, коли Росія визнає «Талібан» легітимним, так би мовити, режимом Афганістану, для мене особисто це не стало несподіванкою. Ми просто чекали, коли це буде оголошено. Ми й так знали, що така країна, як Росія, це зробить», – каже він.

«Мені просто потрібна робота»

За два тижні до того, як Путін офіційно визнав режим талібів, представники фактичної влади Афганістану брали участь у Петербурзькому міжнародному економічному форумі. На полях форуму сторони домовилися, що 1000 трудових мігрантів з Афганістану незабаром приїдуть працювати в російські регіони.

Йдеться про зварювальників, малярів, електриків, розповів Telegram-каналу «База» керівник Російського ділового центру в Афганістані Рустам Хабібуллін. Він додав, що Росія планує відправити трудових мігрантів з Афганістану до так званих «ДНР» та «ЛНР» (угруповання, створені та контрольовані Росією на окупованих частинах Донецької та Луганської областей, в Україні вони визнані терористичними – ред.).

Омід Марзбан пояснює: багато жителів країни негативно ставляться до Росії.

Омід Марзбан
фото: radiosvoboda.org

«Афганістан має історію радянського вторгнення, і ми це бачили. Люди це пам’ятають. Принаймні моє покоління не жило в той час – я народився, коли радянські солдати залишали Афганістан. Але інші пам’ятають і знають, що окупація Афганістану Радянським Союзом стала початком усіх проблем, які країна переживає й досі.

Тож, з ідеологічної точки зору, безперечно, є ті, хто ніколи не поїде туди, бо розуміють: це означає підтримку режиму, який окупував іншу країну. Але є багато людей, яким просто потрібна робота. Їх не хвилює ідеологічний аспект. Вони просто думають: «Мені зараз потрібні гроші», – зазначив він.

В Росії бояться афганців?

Зараз Афганістан переживає економічну кризу, додає Омід Марзбан. Ситуація загострилася після збройного протистояння між Ізраїлем та Іраном в червні цього року. Адже після них влада сусіднього з Афганістаном Ірану вирішила депортувати мільйон афганських біженців. Мотиви такого рішення «Новинам Приазовʼя» пояснив заступник директора «Центру близькосхідних досліджень» Сергій Данилов.

Робота протиракетної системи Ізраїлю після того, як Іран запустив безпілотники та ракети, 14 квітня 2024 року
фото: Reuters

«Після цієї 12-денної ізраїльсько-іранської війни в Ірані почали звинувачувати афганців-біженців, яких близько мільйона, в тому, що вони нелояльні. І що саме серед них Ізраїль вербував своїх агентів. Це навряд чи відповідає дійсності, але треба було в Ірані знайти когось, на кого списати поразку і на кому відігратися. От вибрали афганських біженців. Зараз їх всіх депортують.

Там жахлива ситуація на кордоні. Вони в пустелі – на спеці, без води, без їжі, без допомоги, без дотримання санітарних умов. Це, звичайно, буде черговий етап афганської кризи, де й так ситуація з економічним добробутом населення не дуже добра, мʼяко кажучи», – каже експерт.

Ізраїль із 13 червня завдав ударів по Ірану, атакуючи ядерні об’єкти, високопоставлених військових та науковців-ядерників. Іран у відповідь запускав ракети та дрони по території Ізраїлю. США вступили в конфлікт 22 червня і завдали удару по трьох іранських ядерних об’єктах. Через два дні Іран, попередивши про це, атакував американську військову базу в Катарі. Ізраїль та Іран погодилися припинити вогонь 24 червня.

Разом з тим, вважає Данилов, Росія не буде масово залучати мігрантів з Афганістану ані на свою територію, ані на окуповану частину України.

Сергій Данилов
фото: radiosvoboda.org

«Чи поїдуть вони в Росію? Вони б поїхали. Але я думаю, що росіяни будуть боятися їх вербувати масово. Ми пам'ятаємо теракти, які були, хоча от зараз і Росія і визнала «Талібан» як законну владу в Афганістані і зняла статус терористів з цієї організації. Але в Афганістані діють і інші, не тільки «Талібан». Виклик кидає «Вілаят Хорасан», тобто афганське відділення «Ісламської держави», які активно вербують якраз серед таджиків, наприклад, серед національних меншин, а також і серед пуштунів. Я думаю, що за всієї потреби в дешевих робочих руках, за всього дефіциту працівників у Росії, вони все-таки афганців масово будуть боятися залучати», – вважає Данилов.

Торговці з Центральної Азії в окупації

Зараз можна тільки робити припущення, чи зʼявляться, до прикладу, в окупованому Маріуполі афганські трудові мігранти. А ось вихідці сусідніх із Афганістаном країн Центральної Азії вже працюють і в Маріуполі, і в інших захоплених Росією містах.

Журналістка з Мелітополя Світлана Залізецька, яка зараз перебуває на підконтрольній Україні території, розповідає: до її рідного міста центральноазійські мігранти почали переселятися з 2023 року.

Російський військовий на вулиці окупованого Мелітополя, травень 2022 року
фото: AP

«З самого початку окупаційна влада оголосила так званий ярмарок під назвою «Ташкент» і завезли в Мелітополь саме торговців. Вони торгували посудом, трикотажем, білизною. Воно було неякісне, але дешеве. Ілюди, особливо ті, які вітали «русский мир», вони нахвалювали цей товар, який був тоді в дефіциті. Багато хто із цих торговців залишився в місті. Ба більше, ще і сім'ї свої попривозили. Тому їх ставало все більше і більше. Вони вже позаймали місця на ринках і – на Кіровському ринку, і на Центральному ринку торгували. Потім вже вони почали займатися стихійною торгівлею – там, де колись бабусі торгували кропом та черешнею, вже торгували мігранти з Центральної Азії», – розповіла вона.

«Дешева робоча сила»

Згодом окупаційна адміністрація Мелітополя почала залучати громадян країн Центральної Азії до будівництва. Зокрема, каже Залізецька, іноземці будують так звану «обласну лікарню», перебудовують захоплене приміщення Таврійського агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного та дитячий садок №8. Російські окупанти створюють для центральноазійських робітників жахливі умови, додає журналістка.

фото з відкритих джерел

«Коли вони будували цей садок, то їх помістили в будівельні вагончики. Вони просто в тих вагончиках і жили. Їх закривали на ніч, щоб вони нікуди не виходили. Вони перестрибували через паркан, щоб купити собі поїсти. А місцевим жителям жалілися, що їх обдурюють з зарплатнею – спочатку їм платили, потім перестали.

А потім їх стало так багато, що Росгвардія, ФСБ і інші силові структури почали влаштовувати облави на цих гастарбайтерів і просто штрафували їх та виселяли. Тобто це така дешева робоча сила – спочатку заплатили, потім перестали платити, потім взагалі штраф за нелегальні або за прострочені документи, і виселяють», – зауважила вона.

Вплив на місцеве українське населення

Між трудовими мігрантами та місцевими жителями нерідко виникають конфлікти. На початку липня Микола Кулеба, засновник благодійної організації Save Ukraine, яка допомагає повертати з Росії та захоплених нею територій українських дітей, у своєму Telegram розповів, що до окупованих міст масово переселяються військові з Чечні та Бурятії з сім'ями.

Російські військові з чеченського батальону «Ахмат» в українському Маріуполі, 17 квітня 2022 року
фото з відкритих джерел

Пресслужба Save Ukraine пояснила «Новинам Приазовʼя», що окупанти займають житло українців, які виїхали або були вбиті. Як вважають в організації, Росія свідомо намагається змінити етнічний склад на захоплених територіях та зменшити критичну масу людей, які б могли виступати проти загарбників.

«На окуповані території переїжджають росіяни, які мають цивільний фах. Часто вони не мають нормального житла і роботи у себе на батьківщині – це бідні, малоосвічені люди. На окупованих територіях вже з’являються китайці, очікується прибуття афганців та індусів. Зокрема, в окупованій Луганській області готуються до відкриття коледжу для дітей з Китаю. З Афганістаном та Індією Росія підписала угоди про трудову міграцію», – повідомили в організації.

Від дій російських військових – незалежно від їхнього етнічного походження – страждають діти. Раніше Микола Кулеба повідомив про злочини російських військових проти підлітків в окупації, серед яких випадки зґвалтувань.

«З 673 дітей, яких Save Ukraine врятувала з окупованих територій і Росії, половина – дівчата. І багато хто з них розповідає про сексуальні домагання. Ці злочини часто залишаються невідомими», – зазначив Кулеба.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Політика етнічного інжинірингу»

Експерт з етнополітики Вадим Сидоров каже, що заміна етнічного складу населення – це традиційні інструменти російської влади.

«Часто люди цього не розуміють. Вони говорять про бурятів або чеченців як про субʼєктів – нібито вони мало не вигодонабувачі цього процесу. А треба розуміти, що вони є інструментами, заручниками. Політика етнічного, демографічного інжинірингу – це традиційна політика в багатьох імперіях. У Росії вона просто досягає «класичного вигляду». В рамках цієї політики ті чи інші народи просто тасуються і міняються місцями. Зараз українські окуповані території заселяються представниками колонізованих народів так званої «Російської Федерації», але були часи, коли було навпаки», – каже експерт.

Окупований Росією Мелітополь
фото: Reuters

На думку Сидорова, російська влада приречена на те, щоб залучати і на свою територію, і в загарбані частини України трудових мігрантів ззовні. Також вимушена спиратися і на людей з національних республік Росії, не сприймаючи їх водночас як рівноправних собі.

«Окупанти думали, що це буде життєвий простір для них. Але, виявляється, це не зовсім так. Виникає свого роду шизофренія, бо з одного боку вони змушені привозити цих людей, з іншого боку самі цьому не раді. А з третього – у них немає альтернатив, тому що їхня демографічна ситуація на нулі й продовжує погіршуватися. Вони засекречують дані й самі себе заганяють у пастку», – додав він.

Григорій Пирлик, «Новини Приазов’я»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Відповідь Трампу: Євросоюз підготував новий перелік американських товарів, на які готовий збільшити мита
ZN UA
2025-07-15T11:25:05Z
Скільки в Україні пенсіонерів і скільки вони отримують
УкраинФорм
2025-07-15T11:18:04Z
Порти Одеса і Чорноморськ та італійські Трієст і Генуя стали партнерами
УкраинФорм
2025-07-15T11:12:21Z
Скільки коштує кілограм картоплі у супермаркеті: актуальні ціни
24tv
2025-07-15T11:06:34Z
Яка найбільша купюра євро та як вона виглядає
24tv
2025-07-15T11:00:30Z
Штучний інтелект обвалив бізнес консалтингових компаній
InternetUA
2025-07-15T10:50:03Z
П’ять країн ЄС вимагають переглянути торговельну угоду з Україною та створити фонд підтримки фермерів
ZN UA
2025-07-15T10:40:47Z
Пенсіонери можуть претендувати на 5 додаткових виплат: кому і скільки виділять
Знай
2025-07-15T10:36:55Z
В Україні заборонили завіз та розвантаження в портах добрив на основі аміаку
24tv
2025-07-15T10:36:49Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
ГРВІ призвела до тяжкого захворювання: в Україні 6-річному Жені пересадили серце дорослої жінки
TSN
2025-07-15T11:00:14Z
Як правильно заморожувати персики: три способи, щоб не втратили смак, текстуру та аромат
Gazeta UA
2025-07-15T09:09:53Z
Різкі перепади погоди викликають головний біль: чи справді зміни провокують мігрень
Фокус
2025-07-15T08:51:39Z
Морозиво не допоможе. Що їсти та пити у спеку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T08:45:11Z
6-річний Євген, якому пересадили серце, готується до виписки з лікарні
Комсомольская правда
2025-07-15T08:13:48Z
Крупа, яка допоможе знизити "поганий холестерин"
24tv
2025-07-15T08:12:57Z
Заспокоять та зволожать: три маски для обличчя, які захистять від сонця
Gazeta UA
2025-07-15T08:09:13Z
В Україні врегулювали питання реалізації ліків і спростили вимоги до аптек
ZN UA
2025-07-15T07:37:22Z
ВРУ вкотре продовжила в Україні воєнний стан
ZN UA
2025-07-15T11:25:29Z
Зеленський показав людей, з якими формує новий уряд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T11:25:01Z
Понад 60 ГО засудили обшуки у Віталія Шабуніна та закликали владу не використовувати правосуддя для політичних розправ
Детектор М
2025-07-15T11:22:31Z
Трамп запитував Зеленського, чи може Україна вдарити по Москві — ЗМІ
ZN UA
2025-07-15T11:21:48Z
Каллас: Ізраїль має поліпшити гуманітарну ситуацію у секторі Гази
Европейская правда
2025-07-15T11:21:32Z
У США ексслужбовець ВПС "зливав" секретну інформацію про війну в Україні на сайті знайомств
TSN
2025-07-15T11:21:22Z
Трамп нарешті усвідомив, як можна зупинити Путіна — The Telegraph
ZN UA
2025-07-15T11:19:23Z
Україна виходить з Конвенції про заборону протипіхотних мін - Рада ухвалила закон
УкраинФорм
2025-07-15T11:18:57Z
50 дней на захват Украины: в чем подвох "ультиматума Трампа" для Путина
Фокус
2025-07-15T11:15:28Z
Різке похолодання зі зливами і градом накриє Україну: стала відома точна дата
GlavRed
2025-07-15T11:25:05Z
В Україні незабаром очікується різка зміна погоди: деталі від синоптикині
TSN
2025-07-15T11:21:13Z
У Києві на два місяці обмежать рух транспорту вулицею Оноре де Бальзака
AutoCentre
2025-07-15T11:15:52Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: кому готові платити від 18 тисяч гривень
Политека
2025-07-15T11:01:16Z
Обстріл Сумщини: РФ, ймовірно, застосувала нові безпілотники
TSN
2025-07-15T11:00:58Z
Ворог окупував населений пункт та тисне ще поблизу п'яти інших: оновлення карти DeepState
24tv
2025-07-15T10:51:34Z
У Києві стартував сезон динь: які ціни та сорти вже доступні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T10:45:56Z
Вціліле обладнання з меткомбінату Ілліча в Маріуполі вивозять у Росію - Центр вивчення окупації
УкраинФорм
2025-07-15T10:42:30Z
Кілька прифронтових селищ на Запоріжжі атакувала сарана
УкраинФорм
2025-07-15T10:36:55Z
Не минуло й року: Сєдокова показала "улюблене плече"
GlavRed
2025-07-15T11:25:20Z
"Красиві люди": Ольга Сумська захопила Мережу архівним знімком із чоловіком
GlavRed
2025-07-15T11:25:13Z
Трейлер авантюрної комедії « Грабіжник за покликанням»
Кино-Театр
2025-07-15T11:18:50Z
Легенда повертається: «Гладіатор-2» уже доступний для перегляду
GlavRed
2025-07-15T11:18:29Z
У популярному радянському фільмі раптово зникли згадки про Україну
Telegraf
2025-07-15T11:15:09Z
3 пари наймодніших босоніжок на літо: що купити на спекотну пору року
24tv
2025-07-15T11:06:28Z
Олена Тополя зі сльозами на очах розповіла про рідних в окупації: "Там дуже страшно"
TSN
2025-07-15T11:00:35Z
Ювелірний дім SOVA представив літні прикраси: каблучки в кольорах лавандового поля та лотоса
Gazeta UA
2025-07-15T11:00:20Z
Обраниця зірки "Сутінків" Паттінсона потрапила до лікарні через штани й назвала діагноз
TSN
2025-07-15T11:00:19Z
Розпочала роботу ХХ Міжнародна школа україністики «Крок до України – МІОК»
УкраинФорм
2025-07-15T11:25:04Z
Столичного екопрокурора подали на звільнення через те, що його дружина "засвітила" незадеклароване майно в шоу "Супермама"
Khreschatyk
2025-07-15T11:24:57Z
Аврора передала 2 780 000 грн для Дітей Героїв
TSN
2025-07-15T11:21:01Z
Президент присвоїв звання бригадного генерала командувачу ОК «Південь» і ще двом високопосадовцям ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-15T11:18:54Z
«Українці тут були, є і будуть»: Володимир Зеленський привітав із Днем державності
Детектор М
2025-07-15T11:15:00Z
"Радіоактивний" голуб на вулицях британського містечка: мережу облетіли кадри загадкового птаха
24tv
2025-07-15T11:12:40Z
Перехід українців на Новоюліанський календар відбувається швидше, ніж очікувалося - Єленський
УкраинФорм
2025-07-15T11:12:39Z
ППО перехопила майже 250 російських дронів
1News
2025-07-15T11:06:33Z
Ламін Ямаль під слідством: зірка "Барселони" зі скандалом відсвяткував 18-річчя
Фокус
2025-07-15T11:06:33Z
СБУ викрила адміністратора та інформатора спільнот для «ухилянтів»
InternetUA
2025-07-15T11:25:32Z
Йому було 114 років. Найстаріший марафонець світу загинув у автокатастрофі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T11:21:52Z
В Індії після наїзду автомобіля загинув найстаріший марафонець світу
УкраинФорм
2025-07-15T11:15:54Z
Засуджено військового, який п’яним спричинив ДТП та покалічив дитину
Украина Криминальная
2025-07-15T11:12:16Z
У столиці затримали жінку, яка на першому побаченні викрала у знайомого майже 50 тисяч доларів
Украина Криминальная
2025-07-15T11:06:12Z
В Україні оголошена масштабна повітряна тривога через ракетну небезпеку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T11:03:19Z
В Албанії під час відпочинку загинула українка: деталі трагедії
TSN
2025-07-15T11:00:26Z
Росіяни скинули вибухівку на прикордонне село Чернігівщини, є поранений
УкраинФорм
2025-07-15T10:57:52Z
Знайдено тіло неповнолітнього буковинця, якого розшукували з 4 липня
Украина Криминальная
2025-07-15T10:48:09Z
Емоційні гойдалки: ТОП-6 пар знаків зодіаку, кому липень обіцяє драму у коханні
GlavRed
2025-07-15T11:25:51Z
Чому досвідчені господині обов’язково додають вершки у фарш для котлет: кулінарний секрет
TSN
2025-07-15T11:21:25Z
Ці 5 квітів можна посадити у липні: зацвітуть за лічені тижні
24tv
2025-07-15T11:12:49Z
Баклажани, які затьмарять м’ясо: цю страву ви готуватимете знову і знову
Telegraf
2025-07-15T11:12:09Z
Коли, як не в сезон: готуємо соковиту галету з томатами – добавки проситимуть ще не доївши
24tv
2025-07-15T11:12:06Z
Де потрібно зберігати соус і спеції на кухні: чому дверцята холодильника не підходять
TSN
2025-07-15T11:00:46Z
Чим засіяти грядку після часнику, щоб земля стала пухкою та родючою: найкращі варіанти
TSN
2025-07-15T11:00:06Z
Цікаві хитрощі з вазеліном: як його можна використовувати з користю
24tv
2025-07-15T10:45:49Z
Гора смачних котлет за кілька гривень: зметуть зі столу за лічені хвилини
GlavRed
2025-07-15T10:27:19Z
Де Хеа: Фіорентина хоче провести успішний сезон
Football.ua
2025-07-15T11:22:26Z
"Челсі" отримає копію: Трамп вирішив залишити собі оригінальний трофей КЧС
Фокус
2025-07-15T11:12:23Z
Барселона відпустила свого воротаря в оренду до клубу Піке
Football.ua
2025-07-15T11:07:58Z
Черкаський ФК ЛНЗ віддав в оренду албанського легіонара Саліху
УкраинФорм
2025-07-15T10:54:30Z
Тренер Саутпорта отримав дискваліфікацію за ставки під час минулої ігрової кар'єри
Football.ua
2025-07-15T10:52:46Z
Кривбас посилився венесуельським нападником
Football.ua
2025-07-15T10:43:56Z
ФК «Шахтар» проведе спаринг зі словенським «Триглавом»
УкраинФорм
2025-07-15T10:39:14Z
Консейсан відхилив дві пропозиції з АПЛ заради Ювентуса
Football.ua
2025-07-15T10:25:12Z
Без Русина: Сандерленд оголосив заявку на передсезонний збір
Football.ua
2025-07-15T10:25:12Z
Українська капсула часу: виявлено 19-річний Lanos у заводському пакуванні
Фокус
2025-07-15T11:00:46Z
Google таємно значно покращив систему навігації у вашому Hyundai
Топ Жир
2025-07-15T10:48:25Z
Велика Британія повертає субсидії при купівлі електромобілів
AutoGeek
2025-07-15T10:33:30Z
Назвали найпопулярніші в Україні вживані авто зі США
Gazeta UA
2025-07-15T10:24:05Z
Land Rover Defender отримав яскраву версію із відкритим верхом
AutoCentre
2025-07-15T10:16:48Z
Запас ходу — 760 км: представлено стильний сімейний електромобіль Mercedes
Фокус
2025-07-15T10:15:07Z
Новий електричний 7-місний Kia коштує дешевше, ніж здається, і пропонує більше, ніж очікується
Топ Жир
2025-07-15T09:48:10Z
15 липня 1941 року: день, коли народився Jeep — символ витривалості, свободи й перемоги
AutoCentre
2025-07-15T09:45:01Z
Новий Mercedes CLA дебютував у практичній версії
AutoCentre
2025-07-15T09:15:17Z
Для смартфонів Samsung повернеться аксесуар, якого всім не вистачало
Фокус
2025-07-15T11:21:50Z
Зберегла красу через роки: 92-річна бабуся в традиційному вбранні підкорила мережу
Фокус
2025-07-15T11:21:19Z
Apple готується до анонсу iPhone 17: відома попередня дата заходу
InternetUA
2025-07-15T11:15:55Z
Рослини спілкуються не тільки між собою, а й із комахами: про що вони говорять
Фокус
2025-07-15T11:15:27Z
Чому смартфони 2010-х залишаються культовими навіть сьогодні
InternetUA
2025-07-15T11:01:05Z
Проектор чи телевізор: що краще купити у 2025 році. Порівняння характеристик
Фокус
2025-07-15T11:00:42Z
Одна з найдавніших: археологи знайшли таємничу мапу на півдні Болгарії
Фокус
2025-07-15T10:51:41Z
Смартфон чи канцтовари: що можна купити на гроші з "Пакунку школяра"
24tv
2025-07-15T10:51:31Z
Стародавній бруд зруйнував міф про льоди віком 750 000 років: усталені теорії виявилися хибними
Фокус
2025-07-15T10:51:30Z