/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F5058370d4af479bec775a92e0841b6b3.jpg)
Біоінженери створили жуків-кіборгів для пошуку людей під завалами
Біоінженери перетворили жуків з родини чорнотілок на кіборгів, чиїми рухами можуть керувати для пошуку людей під завалами. Ці комахи можуть рухатися по стінах і долати перешкоди на своєму шляху краще, ніж інші комахи-кіборги та роботи із цим же призначенням. Тому такі жуки-кіборги можуть бути ефективним і доступним методом для пошуку людей під завалами, адже вже мають природні системи балансування й орієнтування в просторі, які для роботів ще потрібно розробляти. Дослідження опублікували в журналі Advanced Science.
Як створювали жуків-кіборгів?
Для створення кіборгів науковці використали жуків Zophobas morio, личинок яких вживають в їжу в деяких країнах світу, а також використовують для розщеплення пластику. У тіла цих жуків дослідники вживили електроди під надкрилами, щоб стимулювати в них рух в один або інший бік. Цими електродами керували дистанційно через крихітний «рюкзак» з мікроконтролером на спині комах. Коли активували електроди з обох боків, комаха швидше рухалася вперед, а коли один з бічних — убік або залазила на стіну.
Завдяки цьому науковцям вдалося покерувати комахою, яка з ефективністю понад 92 відсотки долала п’яти- та восьмиміліметрові перешкоди на своєму шляху, висота яких приблизно дорівнює довжині жука. Завдяки своїм чутливим антенам жуки могли відчути висоту перешкоди, що допомагало їм легше її долати. Також комахи з ефективністю понад 70 відсотків долали перехід між горизонтальною та вертикальною поверхнею всього за п’ять секунд. Шорсткі лапи та гачки на них допомагали жукам рухатися по таких вертикальних поверхнях, що також корисно для проведення розшукових операцій. У майбутньому до такої системи сподіваються додати також камери, які допомагатимуть розпізнавати постраждалих.