MY.UAНовини
"Дронова революція" під питанням: чому нова зброя на полі бою не стане єдиним рішенням
"Дронова революція" під питанням: чому нова зброя на полі бою не стане єдиним рішенням

"Дронова революція" під питанням: чому нова зброя на полі бою не стане єдиним рішенням

БПЛА змінили правила гри на кожному з фронтів

Україна — одна з перших країн, яка воює у повномасштабному конфлікті з широким застосуванням безпілотних літальних апаратів (БПЛА) і навіть наземних роботизованих систем. Розвідувальні та ударні FPV-дрони, перехоплювачі та морські безпілотники стали звичним інструментом для різних видів військових операцій.

То як далі модернізуватимуть дрони? Чи існує техніка, що не втримає "конкуренцію" і незабаром зникне з поля бою? Відповіді на ці питання знайшов "Телеграф".

Хімічні атаки й нові бойові заряди

Сьогодні розпіарений танк ЗС РФ типу Т-90М "Прорив", який важить близько до 48 тонн і коштує 4-5 мільйонів доларів США, можна вивести з ладу за допомогою дронів-камікадзе типу FPV вартістю близько 500 доларів. Навіть з багатошаровим бронюванням цей танк не здатен вистояти проти масованих нальотів дронів, особливо якщо удари припадають на кормову (задню) частину.

Це лише один з безлічі прикладів того, як українські військові успішно інтегрують дрони у свої операції. Не секрет, що ворог також помітно збільшив використання безпілотних апаратів. За останні місяці фіксуються рекордні хвилі повітряних атак — лише за одну ніч 9 липня 2025 року було запущено 728 БПЛА і 13 ракет. Безумовно, на фронті росіяни в першу чергу тиснуть масою, але вдосконалюють і дрони: обладнують їх сучасними камерами, потужнішими бойовими частинами тощо, а у справі використання дронів на оптоволокні досягли, на жаль, значних успіхів.

То чого далі можна чекати від модернізації безпілотників? Як пояснює в коментарі для "Телеграфу" військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко, основні покращення найближчим часом торкнуться саме бойової начинки дронів.

Він нагадує, що росіяни вже давно використовують FPV-дрони для скидання хімічної зброї просто в українські окопи. Кидають також і гранати з хімічним наповненням. За даними Генерального штабу ЗСУ, лише у травні 2025 року було зафіксовано 888 випадків застосування Росією боєприпасів із хімічними сполуками. Це не щось нове і повторити це технічно важко не буде, інша справа, що такі дії є забороненими міжнародним правом. Застосування хімічної зброї порушує Женевські конвенції та вважається воєнним злочином.

Тому в Україні відбувається активна модернізація інших бойових зарядів — таких як термобаричні, фугасні та інші. З часом види наповнення будуть еволюціонувати, зростатиме і потужність вибухових речовин, і технічні можливості самих дронів. Тестувати будуть також різні габарити БПЛА.

"Коли дрон має пролетіти 40-50 кілометрів з потужною бойовою частиною і водночас тягнути бобіну з оптоволокном, розмір буде мати значення. Більші дрони забезпечують більшу дальність і можуть нести більш руйнівні боєприпаси", — пояснює експерт.

Зброя майбутнього чи лише доповнення?

Ще три роки тому ніхто й гадки не мав, що дрони стануть настільки важливою частиною наземного бою. Утім, як зауважує військовий експерт і аналітик Defense Express Іван Киричевський у розмові з "Телеграфом": дрони знищують можливість сконцентрувати сили на одному напрямку. Це парадокс, адже саме це є основою будь-якої наступальної операції.

"Раніше треба було зібрати всі сили, загнати танкову дивізію вперед і пробивати оборону. Тепер це вже не працює. Це перший елемент. Другий елемент полягає в тому, що ніхто не знає, як протидіяти цьому ефекту. Всі розуміють, що він існує, але не знають, як його зламати", — говорить він.

За його словами, дрон це не панацея та не "зброя для бідних країн", як іноді їх називають.

"Якщо потрібно знищити три танки, то близько пʼяти керованих 155-мм артилерійських снарядів впораються з цим завданням за кілька хвилин. Натомість дрони потребують значно більше часу — у кращому випадку до пів доби. До того ж слід враховувати, що на кожне влучне попадання дрона припадає в середньому близько 15 промахів", — говорить Киричевський.

Він закликає не захоплюватися міфом про "дронову революцію", яка нібито витісняє інші види озброєння, засоби ведення війни і тактики. "Нове — це добре забуте старе", — підсумовує він.

А як же примарний Чорноморський флот РФ?

Як говорить в розмові з "Телеграфом" військовий аналітик, ветеран російсько-української війни та майор запасу Олексій Гетьман, все ж існує техніка, яка поступово втрачає актуальність, або радше відходить на другий план. До прикладу, великі військові кораблі у прибережних водах.

"Згадаймо хоча б Чорноморський флот РФ, який зазнав значних втрат від нашого "москітного флоту". Саме безекіпажні дрони-малюки змогли відігнати російський флот із західної частини Чорного моря, дістаючи його навіть у російських портах. Відтак, сьогодні російський флот виконує свої функції не більше ніж на 15%. Це можна вважати справжньою перемогою на морі", — говорить він.

Чорноморський флот Росії

Нагадаємо, основна частина російських бойових кораблів була змушена залишити Севастополь і переміститися до Новоросійська. Вся їхня діяльність наразі обмежується короткими виходами для запуску ракет, після чого кораблі повертаються в захищені бази.

На думку Олексія Гетьмана, зміна формату війни зовсім не означає, що зникнуть класичні сухопутні операції чи контактні стрілецькі бої. Крім того, було б помилкою стверджувати, що вся броньована техніка цілковито втратить свою актуальність.

Твердження, що у війні не буває абсолютно марної зброї чи способів ураження, підтверджує й військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

"Вся техніка це частина комплексу засобів. Питання в тому, як правильно її використовувати. Ось, наприклад, танки. Часто можна почути, що танки вже у минулому і не мають сенсу, але це не так. Їх просто потрібно адаптувати до сучасних умов бою. І я не маю на увазі те, як це роблять росіяни, коли перетворюють танки (намагаючись убезпечити їх від ударів FPV-дронів — Ред.) на якісь сараї або ангари", — говорить він.

Такі конструкції знижують вразливість танка до дронів, але обмежують обертання башти й ведення вогню. Фото: Сергій Стерненко

"Фактично, танки ще у 2022 році втратили свою першочергову функцію. Іноді цивільні уявляють танковий бій як дуель: машини виїжджають назустріч одна одній, і перемагає той, хто має кращу броню, точність, дальність пострілу чи систему управління вогнем. Утім, прямих танкових боїв лічені випадки", — підкреслює Коваленко.

Якщо переглянути всі епізоди застосування танків, то можна переконатися, що лише у 5% випадків вони використовувалися для прямої атаки. Переважно ж вони забезпечують вогневу підтримку — діють як заміна артилерії.

"Серед військових засобів, які поступово відходять на другий план є протитанкові ракетні комплекси, такі як Javelin, NLAW та український "Стугна-П". У 2022 році вони відігравали надзвичайно важливу роль, але зараз їх дедалі більше витісняють FPV-дрони. Але це не означає, що ПТРК уже нікуди не годяться. Вони все ще ефективні у поєднанні з іншими засобами", — вважає Олександр Коваленко.

Крім того, за словами експерта, до українського "Стугна-П" є інтерес на Близькому Сході. Там якраз специфічна місцевість, де така зброя дуже затребувана.

"На жаль, війни триватимуть. Судячи з усього, нам не уникнути Третьої світової війни, оскільки загострюються розбіжності між потужними країнами світу. І якщо така війна почнеться, то буде переважно дроновою. Без сумніву, БПЛА стануть ключовим елементом майбутніх збройних конфліктів", — резюмував Олексій Гетьман.

Отже, питання не в тому чи потрібні танки та артилерія, а у тому як армії будуть застосовувати звичну бронетехніку у нових умовах. Адже найнебезпечніша пастка — це віра в "чудо-зброю". Важливий урок української війни: дрони хоч і можуть замінити солдата та "залізо" на полі бою, не стануть єдиним рішенням. Майбутнє належить не монополії роботів, а розумній інтеграції з усім спектром озброєнь. І навіть класична піхота залишається незамінною для утримання територій. Країни, які зрозуміють ці нові правила першими, отримують вирішальну перевагу в майбутніх конфліктах.

Нагадаємо, за словами американського політолога Януша Бугайського, саме фактор зміни характеру сучасної війни, може стати каталізатором міжнародної ескалації. Відтак, Польща і Литва вже цього вересня можуть стати об’єктами провокацій під час спільних маневрів Росії та Білорусі "Захід-2025". Експерт підкреслює, що хоча обидві країни вже зміцнюють кордони та будують укріплення від танків, агресія може відбуватися й через кібервійну або ж дронові атаки.

Теги за темою
Зброя
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Водії почали заправлятися рідше: що відбувається з продажем палива в Україні
Хвиля
2025-07-16T03:01:50Z
Не кількістю, а якістю: як втриматися українському соєвому шроту на ринку ЄС
AgroPortal
2025-07-16T03:00:54Z
Oracle інвестує $3 мільярди у ШІ та «хмарну» інфраструктуру в Німеччині й Нідерландах
УкраинФорм
2025-07-16T02:49:08Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Дніпрі: ціни планують підняти в 1,6 раза, на що можуть зрости плаітжки
Политека
2025-07-16T02:31:50Z
Колишнього керівника підприємства держрезерву судитимуть за розтрату ₴14 мільйонів
УкраинФорм
2025-07-16T01:16:56Z
Apple уклала контракт на $500 мільйонів у межах стратегії перенесення виробництва до США
УкраинФорм
2025-07-16T00:22:26Z
Україна зберегла морський експорт зерна попри сотні атак по портах — Кулеба
Хвиля
2025-07-15T23:10:19Z
Один з найбільших банків США побудує «пісочницю» з квантової кібербезпеки
InternetUA
2025-07-15T22:01:10Z
Нове зупинення виробництва на заводі GM з випуску вантажівок викликає більше запитань, ніж дає відповідей
Топ Жир
2025-07-15T21:18:03Z
У ЄС розглядають можливість платити замороженими активами РФ за зброю для України – The Telegraph
ZN UA
2025-07-16T03:10:06Z
Росія масовано атакувала Україну «шахедами»: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T03:00:23Z
Законопроєкт №13347: журналістка розповіла, кого влада звільнила від служби
Политека
2025-07-16T02:49:57Z
США та Європа виставили Ірану дедлайн: Axios розповів, коли вимагають укласти ядерну угоду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T02:45:42Z
У бункері це сприймуть як важку поразку: що може призвести до зламу путінського режиму
24tv
2025-07-16T02:42:00Z
«Бусифікація» добила армію РФ - що тепер задумав Кремль та чого чекати Україні
GlavRed
2025-07-16T02:40:09Z
У Вінниці є постраждалі через російську атаку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T02:21:20Z
Трамп досі сподівається, що Путін хоче миру
УкраинФорм
2025-07-16T02:07:05Z
Аналітики сумніваються, що Трамп запровадить обіцяні 100% мита проти партнерів Росії, – NYT
24tv
2025-07-16T02:04:18Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Три прості вправи, які допоможуть прибрати живіт після 40 років
Gazeta UA
2025-07-16T00:37:45Z
Як скролення телефону впливає на дитину: основні зміни у психіці
Gazeta UA
2025-07-15T21:40:31Z
Як спати у спеку комфортно: перевірені способи для прохолодної ночі вдома
24tv
2025-07-15T18:51:52Z
Договір за Програмою медгарантій за два роки порушили 74 надавачі послуг - НСЗУ
УкраинФорм
2025-07-15T18:22:05Z
"Метелики надії": унікальна конференція про дитячий паліатив пройде в Україні
Telegraf
2025-07-15T18:19:41Z
Брак руху чи переїдання – чому у світі виникла епідемія ожиріння
24tv
2025-07-15T17:40:22Z
Що робити з томатами в липні, щоб був гарний урожай: поради досвідченого дачника
GlavRed
2025-07-15T17:25:10Z
Поширені помилки під час поливу саду в спеку: що не варто робити
24tv
2025-07-15T16:42:34Z
Росіяни вдарили по Вінниці. Там є постраждалі та влучання в цивільну інфраструктуру
ZN UA
2025-07-16T03:04:17Z
У Вінницькій ОВА розповіли про наслідки атаки ворожих безпілотників
УкраинФорм
2025-07-16T03:01:47Z
В Україні сильна спека: прогноз погоди на 16 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T02:33:37Z
Спека відступає: коли погода порадує українців прохолодою
Telegraf
2025-07-16T02:28:42Z
У Водоліїв почнеться новий життєвий етап: гороскоп на 16 липня
24tv
2025-07-16T02:04:50Z
Обмеження руху транспорту в Києві: вводяться екстрені зміни, які вулиці зачепить
Политека
2025-07-16T02:01:24Z
У Кривому Розі зруйноване промислове підприємство – Вілкул
ZN UA
2025-07-16T01:04:14Z
Снайпера «Азова» на ТОТ Донеччини засудили до 24 років колонії
УкраинФорм
2025-07-16T00:07:43Z
Гороскоп за картами Таро на 16 липня 2025 року: Рибам варто додати емоцій, а в Скорпіонів можливі проблеми а
TSN
2025-07-16T00:07:10Z
Розробники Frostpunk 2 анонсували конкурс модів із призом у 10 тисяч доларів
InternetUA
2025-07-16T01:01:36Z
"Виявили новоутворення": міс Україна Всесвіт-2021 потрапила до лікарні
GlavRed
2025-07-16T00:25:46Z
Нічна русалка Селін: тяжкохвора Діон сяє на нових фото
GlavRed
2025-07-16T00:25:41Z
"Занадто ображена на мене": Вірастюк після розлучення продовжує судитися з дружиною
GlavRed
2025-07-15T22:25:29Z
3 пристрасні еротичні фільми, сцени з яких захочеться повторити
24tv
2025-07-15T22:12:35Z
Знайшлася на вулиці одна: де зараз Алла Пугачова
GlavRed
2025-07-15T21:25:03Z
Це диво: дружина Ніколаєва заспівала оду Аллі Пугачовій
GlavRed
2025-07-15T21:25:01Z
В очікуванні на новий сезон: 6 серіалів для фанатів "Бріджертонів", що підкорять ваше серце
24tv
2025-07-15T20:54:02Z
"Це і є щастя": Павло Зібров здивував фотографією з донькою
GlavRed
2025-07-15T19:25:34Z
День бухгалтера 2025: привітання у прозі, віршах та яскравих листівках
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T03:03:28Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Чернігівській області: як отримати підтримку від ООН
Политека
2025-07-16T03:01:43Z
Водіям масово анулюють результати техогляду: кого чекають перевірки по другому колу
Знай
2025-07-16T02:22:35Z
Допомога на дітей з багатодітних сімей: як отримати виплати
ZN UA
2025-07-16T02:22:01Z
Більш як 145 тисяч силовиків-пенсіонерів не мобілізовані – Мінсоцполітики
1News
2025-07-16T02:10:23Z
Що означає слово "картатий": лише одиниці здогадаються
GlavRed
2025-07-16T02:10:10Z
Сніданок довголіття: 100-річна американка розповіла, що їсть кожного ранку
Gazeta UA
2025-07-16T02:04:37Z
Держоператор тилу вже законтрактував 87% річної потреби армії
УкраинФорм
2025-07-16T01:31:41Z
На Осокорках помітили "людину-павука": чоловік миттєво став джерелом жартів
Telegraf
2025-07-16T01:31:09Z
Балістика і 28 «Шахедів»: Вілкул розповів про наслідки атаки на Кривий Ріг
УкраинФорм
2025-07-16T03:10:50Z
Герой, який зупинив стрілянину на авто, отримав несподіваний подарунок від дилера
Топ Жир
2025-07-16T01:18:21Z
Росія обстріляла Краматорськ: у місті сталася пожежа у багатоповерхівці
24tv
2025-07-15T23:54:44Z
У Краматорську після удару РФ виникла пожежа в багатоповерхівці
1News
2025-07-15T23:37:00Z
Ворог атакував балістикою Кривий Ріг та "шахедами" Харків: які наслідки
ZN UA
2025-07-15T21:34:24Z
У Кривому Розі спалахнула пожежа після ракетного удару РФ, постраждали люди
УкраинФорм
2025-07-15T21:22:24Z
До 4-х років ув’язнення засудили одеситку, яка вчинила смертельну ДТП і втекла з місця події
Украина Криминальная
2025-07-15T21:10:47Z
РФ атакує Україну "шахедами" та балістикою: у Харкові 16 вибухів за 14 хвилин, що відомо
Фокус
2025-07-15T20:46:37Z
Нічний відпочинок закінчився трагедією: двоє туристів загинули в басейні
TSN
2025-07-15T20:31:15Z
Розпочинаємо день з гарного настрою: оригінальні млинці з шинкою, сиром та авокадо
24tv
2025-07-16T03:06:58Z
Ребус для геніїв: знайдіть 4 відмінності на картинках із сім'єю в кімнаті за 17 с
GlavRed
2025-07-16T02:58:02Z
Як назавжди позбутися мурах в домі: два надійні методи
GlavRed
2025-07-16T02:28:23Z
Поїздки потягом стали розкішшю, але є секрет: українцям показали, коли квитки коштують копійки
Знай
2025-07-16T02:07:16Z
Уважність на максимум: треба знайти нелогічну деталь всього за 6 секунд
GlavRed
2025-07-16T01:40:26Z
Прийдуть удача та достаток: 6 знаків зодіаку, яким пощастить 16 липня
GlavRed
2025-07-16T00:34:45Z
Ви не здогадуєтесь, але ця річ може нести негатив в дім. Перегляньте свій гардероб
Telegraf
2025-07-16T00:34:45Z
10 курортів, які створені для романтичного відпочинку удвох. Хто перший в рейтингу
Gazeta UA
2025-07-15T23:01:19Z
Ідеальні "сусіди": які кімнатні рослини потрібно тримати вдома
Gazeta UA
2025-07-15T22:13:18Z
Збірна України стартує на Всесвітній літній Універсіаді
УкраинФорм
2025-07-16T02:46:53Z
Потужний нокаутер з обличчям дитини: що відомо про наступного суперника Усика
24tv
2025-07-16T02:06:56Z
Усик – Дюбуа: онлайн-трансляція відкритого тренування боксерів перед реваншем
24tv
2025-07-15T22:12:27Z
Влахович перейшов до Спеції на правах оренди
Football.ua
2025-07-15T21:40:32Z
Ніко О'Райлі може покинути Манчестер Сіті в пошуках ігрової практики
Football.ua
2025-07-15T21:22:27Z
Реал Сосьєдад підписав молодого таланта Арсеналу
Football.ua
2025-07-15T20:55:19Z
"Динамо" зіграє з мальтійським клубом на старті кваліфікації Ліги чемпіонів
ZN UA
2025-07-15T20:31:41Z
Монако і не тільки: де відпочиває Олександр Усик
24tv
2025-07-15T20:31:01Z
Динамо Київ — Корвінул 0:0 Відео найкращих моментів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-15T20:25:22Z
Митові обмеження можуть змусити Volvo налагодити виробництво своїх популярних моделей у США
Топ Жир
2025-07-16T00:33:38Z
Суд присяжних вирішить, чи технології автомобіля сприяли загибелі, або лише не врятували життя
Топ Жир
2025-07-16T00:03:13Z
Porsche готує випуск найбільш екстремального електромобіля в своїй історії
Топ Жир
2025-07-15T23:18:59Z
General Motors мовчки зняла з виробництва кілька нових позашляховиків без пояснень
Топ Жир
2025-07-15T22:48:57Z
Thousands Of Range Rovers May Have A Safety Flaw Lurking Behind The Dashboard
Топ Жир
2025-07-15T22:04:58Z
Наступні моделі Alfa Romeo Quadrifoglio можуть залишитися з бензиновими двигунами
Топ Жир
2025-07-15T20:03:50Z
Українці за пів року ввезли 22 тисячі вживаних авто зі США
360ua.news
2025-07-15T19:13:51Z
ZR1X, можливо, не є топовою моделлю, і це має тривожити всіх
Топ Жир
2025-07-15T18:48:24Z
Донька Шумахера стала чемпіонкою світу у кінному виді спорту через три місяці після пологів
24tv
2025-07-15T18:30:02Z
ШІ знижує трафік новинних і довідкових сайтів – The Economist
InternetUA
2025-07-16T03:01:16Z
Тварини реагують на приховані звуки, які видають рослини
УкраинФорм
2025-07-16T02:28:34Z
Samsung відмовилася від стилуса у Fold 7, але не припиняє роботу над технологіями S Pen
InternetUA
2025-07-16T02:01:28Z
Оголосили конкурс на участь у новій антарктичній експедиції на станцію «Академік Вернадський»
УкраинФорм
2025-07-16T01:58:47Z
Надійний інсайдер розкрив, яку гру робить геймдиректор God of War
InternetUA
2025-07-16T00:01:37Z
Спробуйте знайти метелика серед квітів за сім секунд: мережею шириться нова оптична загадка
Gazeta UA
2025-07-15T23:31:54Z
Космічна подорож Ax-4 завершена: екіпаж із чотирьох країн повернувся на Землю
24tv
2025-07-15T22:15:53Z
Експерти попереджають, що ще одне перевертання полюсів Землі може бути неминучим
TSN
2025-07-15T21:48:29Z
Mafia: The Old Country – перші враження від кримінальної історії від IGN
24tv
2025-07-15T21:06:52Z