MY.UAНовини
Зрадська зрада. Чи дійсно зрадників стає більше?
Зрадська зрада. Чи дійсно зрадників стає більше?

Зрадська зрада. Чи дійсно зрадників стає більше?

Зрадська зрада. Чи дійсно зрадників стає більше?

Служба безпеки України ретельно звітує про кількість і кваліфікаційні ознаки затриманих навідників, підпалювачів або терористів. Складається враження, що людей, які зраджують свою країну, стає більше.

У цьому, як і в усіх інших пафосних місцях, треба зробити видих.

«Складається враження» — це про нашу травмовану емоційну сферу. Хоч би про що ми думали, все зазвичай скочується в конспірологію й апокаліпсис. Але оскільки це атитюди, набуті риси поведінки, то воно як закотилося в голову, так і викотилося. Особливо якщо там багато вільного місця. Просто ці гойдалки надто інтенсивні, і здається, що світ іде обертом. Світ про це взагалі не в курсі.

Правове тлумачення злочину визначається оперативно-слідчими діями, збором доказової бази з дотриманням процедур і вироком суду, dura lex sed lex.

І є атрибуція. Прийняття і специфічне осмислення зрадливого чину «широких народних мас», бо так виглядає. Коли оцінка явища базується на контрасті між власними утопічними фантазіями і реальністю, вона завжди трагічна. Що більша відмінність цих потенціалів, то романтичніше-поетичніша людина, то більший у неї шанс на високе страждання.

Є традиційна симпатія світового медіахробацтва до всього огидного, бо більшість нейронів головного мозку заточена на генерування тривожності (задля виживання). Тобто висока клікбейтність страшного або неприємного — це не заслуга SMMників, а просте паразитування на біологічних особливостях / запитах нашої підсвідомості. Ви читаєте про щось недобре — масштабування тривожності на порядок відбувається автоматично.

Я міг би в 100500-й раз порекомендувати не заварювати собі вранішньої кави на стічних медіаводах, проте «миші плакали, кололися, але продовжували жерти кактус».

Перш ніж говорити про психологію зради, давайте з’ясуємо, що таке вірність. Якщо людина гадки не має, що таке вірність і нащо воно треба, то зрада як морально та юридично осудне явище для неї не існує.

Спершу була лояльність. Від латинського legalis, «законний», тобто той, хто дотримується правил. Згодом у французькій мові з’явилося слово loyal, тобто «вірний чомусь-комусь», «чесний», «хто не зраджує».

Про вплив французької культури на формування норм аристократичної поведінки написано стоси книжок, яких сьогодні, однак, уже ніхто не читатиме. Тут є неполіткоректний нюанс: позаяк ми здебільшого валандалися в Російській імперії, франзужчина позитивно ліпилася і до наших неодворян на цих теренах.

Трохи інша історія, просто більш чітко сформульована, була в німецькій мові, бо нашого спадку австро-угорського цісаря Франца-Йосипа теж нікуди не подінеш. Там культура була тісно пов’язана з ідеєю васальної відданості сюзерену та поняттям особистої честі. (Щоб мати поняття особистої честі, для початку треба бути особистістю.)

У середньовічному німецькому героїчному епосі, наприклад, вірність васала своєму сюзерену вважалася найвищою заповіддю, заради якої він міг іти на смерть або вчиняти навіть жорстокі дії. Ця вірність базувалась на самовідданій службі, безстрашності та прийнятті долі. Тобто те, що ми читали про японців як про якесь диво-дивне самурайське, в Європі було звичним явищем.

Польська шляхетська культура косплеїла лицарство тоді, коли воно вже давно перестало бути в Центральній Європі трендом. А втім, сформувала специфічну культуру «гонору», у тому числі за рахунок приниження й упослідження хлопських мас. Де слово «козак» стало лайкою.

Англійські кейси подібні, але треба розуміти, що в континентальній Європі вони завжди були дисидентськими і цікавили відносно невелику кількість аристократії.

Цей примітивний історичний екскурс для того, щоб звернути увагу читачів на факт, що етичні складові вірності мали стосунок лише до нечисленних вищих верств населення. Де склалася якась система васальних стосунків довкола конкретного трону.

Тепер про наші традиції багатовекторності.

Запорізькі козаки не мали сталої зовнішньополітичної орієнтації. Їхня політика часто змінювалася залежно від історичних обставин, загроз і можливостей, які виникали у відносинах із сусідніми державами — Московією, Османською імперією та Річчю Посполитою. У різні періоди запорожці шукали підтримки в інших держав, коли московський вплив посилювався і загрожував їхній незалежності. Були союзи з московитами, були з Кримським ханством і Туреччиною, була служба для Польщі. Для пушкіністів еталон зрадника — Іван Мазепа, для поляків — Богдан Хмельницький. Активно перебігаючим туди-сюди народним масам ніхто претензій особливо не пред’являв, бо не по чину таке хлопоманство.

Тобто в документовані періоди людської історії зміна політичних орієнтацій на потребу була досить банальним явищем. Наступні покоління романтиків, особливо письменники на кшталт Вальтера Скотта, заднім числом знаходили для таких суто зоологічних моделей поведінки високоморальні виправдання, притягнуті за вуха з власного часу.

Отже, інститут соціальної репутації діяв тільки для вищих верств. Для загалу репутаційні ризики зводилися до конфесійних. Сьогодні ти вірний вірянин, а завтра криво подивився на пана — і вже єретик.

У кожному випадку, світському чи церковному, прошивка індивідуальної свідомості на безальтернативну належність гарантувалася серйозним покаранням у рамках станового інтересу. Для еліти — на цьому світі, для посполитих — на тому. Тобто коли барон, шляхтич чи дворянин міняли політично-фінансову орієнтацію з одного короля на іншого, то це зрада, а коли після епідемії чуми селяни мігрували від гіршого пана до кращого, то це демократія і права людини.

Сучасна демократія — дуже юне явище, їй максимум 150 років. (За Самюелем Гантінгтоном, вона виникла наприкінці XIX століття. І побійтеся Зевса, не тицяйте пальцем в античні часи. Тогочасні «демократичні» подробиці будуть дуже неполіткоректні.) Хоч би скільки говорилося про рівність прав, ієрархічність, збудована на збереженні виду і продовженні роду, — природа будь-якої живої спільноти. Боротьба за збільшення прав ніколи не супроводжувалася збільшенням поточної відповідальності за них, тільки як репарація за минуле.

Нижче наведене не сприймайте як політологію, але ж треба перекинути якийсь нехиткий місточок між поведінкою, заснованою на вигоді, і поведінкою, заснованою на цінностях.

Сучасна електоральна демократія побудована на такому безсоромному публічному цілуванні виборців в усі місця, що за інших обставин це тягнуло би на серйозну аморалку і кримінал.

Українська версія ще й експлуатує при цьому етнічний колорит, тобто оформлює будуари виборчих кабінок у національному стилі для більшого розслаблення сфінктерів.

Десятиріччя такого позитивного підкріплення, вироблення умовного рефлексу поведінки призвели до мовчазного взаємного визнання станової (або класової, кому як) нерівності.

При цьому правляча паразитуюча міноритарна верства, сама показуючи приклад ефективного ігнорування Конституції, заохочує посполитих до того самого в рамках їхніх можливостей. Такий клептократичний симбіоз — дуже поширене явище. Українська специфіка в тому, що війна обірвала циклічність електорального петтінгу і бюджетного грумінгу. І держава в особі тих, кому це обломилося, пригадала про конституційні обов’язки посполитих.

Людям ці позапланові нагадування в хвіст не вперлися, бо є ж консенсус: ми не ліземо до вас, ви — до нас, а у кабінці домовимося про ціну цінностей.

Виняток — родинне виховання, де є тяглість передачі культури, звичаїв і цінностей. Виховання, де батьки важливіші дітям за владу, що для всякої влади є інституційним кошмаром, попри її волелюбну демагогію.

Поясню ще раз, чому ми емоційно гостріше сприймаємо як огидну масовість зрадливих злочинців-ноунеймів, яких нині оберемками пакують СБУ і Нацпол, аніж інформацію про арешт за таке саме експолітика, високопосадовця, генерала і тому подібне. Бо квазидемократія привчила нас до поділу на «ми» і «вони». Вони — засадничо корупціонери, зрадники, ну і далі за списком. Це таке психологічне відпозиціонування: якщо «вони» — погані, то «ми» — автоматично хороші. «Ми», хороші, мали довгу традицію «взяти» щось із колгоспу, заводу, роботи собі в злиденне хазяйство. Головне, щоб через прохідну пролізло. Це не крадіжка, боронь Боже, просто «взяв». А крадуть — «вони».

І тут оба-на, вечір у хату, вламується в нашу національну хюгге-наливайку вульгарний когнітивний дисонанс.

Коли в історичному розрізі чи в актуальності ми говоримо про зраду людини, яка присягала на вірність і відповідальна за життя та благополуччя десятків тисяч «маленьких українців», то десь підсвідомо ми готові до того, що серед «них» це закономірно. І навіть зловтішаємося.

Ми — це інші. Але Сартр у п’єсі «За зачиненими дверима» казав: «Пекло — це інші». Зло банальне. Книга Ханни Арендт про суд над Адольфом Айхманом називається «Банальність зла: Суд над Айхманом в Єрусалимі». Бездумність без злочинної мотивації є основою жахливих злочинів. Книга зустріла критику з боку тих, хто неодмінно хотів бачити в злочинцеві психіатричну патологію, але ні. Цього відкриття не пережив американський головний військовий психіатр Нюрнберзького процесу Дуглас Келлі, який так і не знайшов ніяких психіатричних відхилень у чільних нацистів і невдовзі вчинив самогубство.

Серед «ми» виявляється незліченна кількість патогенних мікроорганізмів, які і не підозрюють, що вони — чиста нечисть, бо «ето другоє», а вони нікому нічого не обіцяли.

Відбувається якесь звикання, нормалізація думки, що зрадників може бути аж так багато. І це правда, але тут питання в масштабі.

Дратівлива кількість — це не масштаб. Кількість генетичного матеріалу мікроорганізмів у нашому тілі приблизно у сто разів більша за наш власний геном, але це не привід впадати в психоз і переживати втрату ідентичності.

Можливо, ви чули притчу про чотирьох сліпих мудреців, які мацали слона за різні місця і на підставі цієї тактильності казали, що таке слон. Я в молодості написав оповідання «П’ятий мудрець», де припустив, що був іще один сліпий мудрець, який вхопився за слоняче причинне місце, і тоді відкрилася йому вся мудрість світу.

Воно десь так виглядає, коли ми нервово хапаємося за зрадську зраду.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
"План Маршалла" для Украины: сколько денег и за чей счет
Апостроф
2025-07-16T11:51:48Z
ЕС может одобрить крупнейший в истории бюджет: сколько перепадет Украине
Comments UA
2025-07-16T10:31:40Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Нужны субсидии и государственная поддержка: металлурги обеспокоены неопределенностью относительно CBAM
Апостроф
2025-07-07T14:45:48Z
Нацбанк выпустил новую монету номиналом 10 грн: в чем ее особенность
TSN
2025-07-06T16:06:24Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Ультраправая "АдН" догоняет в рейтинге правящую ХДС-ХСС
Европейская правда
2025-07-16T12:07:22Z
После ультиматума Трампа россияне сделали две вещи и мяч снова на стороне США
Comments UA
2025-07-16T11:54:32Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Шмыгаль подал в отставку
ZN UA
2025-07-15T15:10:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Украинского олигарха подозревают в передаче лекарств России
Апостроф
2025-07-16T12:00:20Z
"Каждый десятый погибает, а каждый пятый становится инвалидом": Россию охватила опасная болезнь
Comments UA
2025-07-16T11:36:10Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Новый график движения транспорта в Кропивницком: кто столкнется с неудобствами
Политека
2025-07-16T12:01:01Z
РФ придумывает криминальные "истории" о военных ВСУ
Апостроф
2025-07-16T11:39:16Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
🕯️Помер народный художник Украины Владимир Никита
ZN UA
2025-07-16T12:04:11Z
Nintendo и Sony нашли героя и принцессу: Раскрыт каст экранизации The Legend of Zelda
GameMag
2025-07-16T11:34:33Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Как получить отсрочку от мобилизации в связи с уходом за бабушкой: советы юристов
Знай
2025-07-16T12:07:12Z
В Париже сделали срочное заявление о дальнейшем вооружении Украины: детали
Comments UA
2025-07-16T11:57:57Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Российский военный в Херсонской области изнасиловал пожилую женщину под угрозой убийства
Новости Украины
2025-07-16T12:06:34Z
В Николаеве мужчину избили люди сотрудники ТЦК: продолжается расследование
Новости Украины
2025-07-16T12:00:44Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Идеальный яблочный пирог: для его приготовления требуется минимум усилий, а получится он вкуснее шарлотки
Telegraf
2025-07-16T11:16:48Z
Как отмыть сковороду с антипригарным покрытием: о чем нужно помнить
Gazeta UA
2025-07-16T08:58:47Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Усик трогательно высказался о войне в Украине
Telegraf
2025-07-16T08:22:44Z
Дюбуа "накричал" на Усика во время битвы взглядов перед реваншем
Комсомольская правда
2025-07-16T06:13:45Z
Глаза в глаза: Усик и Дюбуа снова обменялись взглядами
Апостроф
2025-07-15T16:36:21Z
Российской фигуристке отказали в переходе в сборную Азербайджана
ZN UA
2025-07-15T12:22:09Z
"Немного подавлен": Дюбуа разочаровался перед боем с Усиком
Фокус
2025-07-15T12:10:24Z
Реванш Усик - Дюбуа: стало известно количество проданных билетов
Корреспондент
2025-07-15T11:36:41Z
Слышал "Шахеды" по WhatsApp: Усик рассказал, что переживает его семья в Украине
Фокус
2025-07-15T11:21:53Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Чиновники "за копейки" покупают авто: журналисты обнаружили сотни таких случаев
UAToday
2025-07-16T02:19:09Z
За это дело водителей могут оштрафовать: что нельзя перевозить в авто
Знай
2025-07-15T13:52:11Z
Жара наступает: как спасти свой автомобиль от перегрева
Comments UA
2025-07-15T13:39:48Z
"Проснулся и увидел это": парень одолжил машину у брата и это плохо кончилось
Фокус
2025-07-15T10:06:58Z
Volvo заявила о списании $1,2 млрд из-за пошлин США и задержек EX90
Лига
2025-07-15T09:57:56Z
Владельцам мопедов на заметку: важная информация от Главного сервисного центра МВД
Знай
2025-07-15T07:51:54Z
Избавился от машины через сервис выкупа авто и не пожалел
VGorode
2025-07-15T06:48:32Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Страшно красиво: Разработчики Dying Light: The Beast вдохновлялись «Атакой титанов»
GameMag
2025-07-16T12:04:44Z
Пиратство игр не является воровством: автор Minecraft выступил с неожиданным заявлением
Знай
2025-07-16T11:52:02Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z