MY.UAНовини
Китай створює кіборгів-бджіл, а Росія – щурів: як це можуть використати на війні чи для розвідки
Китай створює кіборгів-бджіл, а Росія – щурів: як це можуть використати на війні чи для розвідки

Китай створює кіборгів-бджіл, а Росія – щурів: як це можуть використати на війні чи для розвідки

Останніми роками у світі розвивається інтерес до кіборгів-комах – живих жуків, тарганів або бджіл із вбудованими електронними контролерами. Їх можна використовувати з різною метою – від розвідки до війни.

Зокрема, у 2025 році китайські вчені зі школи біоінженерії Пекінського інституту технологій створили "мозковий контролер" вагою всього 74 мг, який кріплять на спині бджоли та електричними імпульсами стимулюють її мозок, змушуючи повертати вліво, вправо, летіти вперед чи назад.

Про те, які країни ведуть розробки мініатюрних кіборгів і роботів з біосенсорами – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Що відомо про кіборгів-бджіл з Китаю?

Науковці з Пекінського технологічного інституту перетворили звичайних бджіл на справжніх кіборгів. Вони встановили на комах мікроконтролер вагою всього 74 мг, що дає змогу дистанційно керувати польотом бджоли – змушуючи її летіти вперед, назад, ліворуч або праворуч. Команда передається просто до мозку бджоли за допомогою мікроголок і електричних імпульсів.

Як повідомляє South China Morning Post, експериментальні комахи виконували ці команди у 90% випадків.

У своєму дослідженні вчені припускають, що такі кіборги-бджоли можуть стати незамінними в умовах, коли традиційні дрони безсилі – зокрема, для проникнення у важкодоступні райони, проведення пошуково-рятувальних операцій після стихійних лих, а також для таємних розвідувальних місій у містах, боротьби з тероризмом чи контрабандою наркотиків.

Роботи на основі комах успадковують чудову мобільність, здатність до маскування та адаптивність до навколишнього середовища від своїх біологічних носіїв,
– мовиться в статті дослідників.

Ідея використання комах у військових цілях не нова. Раніше науковці вже експериментували з тарганами, перетворюючи їх на розвідників для пустельних місій. А японська команда цього року навіть навчила цикад видавати звуки, схожі на мелодію з фільму Top Gun.

Перевагою справжніх бджіл є їхня природна витривалість і маневреність. Саме тому китайські вчені вважають їх перспективними агентами для "розвідки та виявлення в умовах міського бою".

Однак до створення повноцінної "армії бджіл-диверсантів" науковцям ще далеко. Найбільше обмеження – енергозабезпечення. Щоб система працювала, бджола має бути під’єднана до джерела живлення через дроти. Акумулятор, який міг би забезпечити автономність, важить щонайменше 600 міліграмів – тобто в рази більше, ніж усе інше обладнання разом узяте.

У наступних дослідженнях команда планує вдосконалити техніки стимуляції мозку комах і зробити поведінку бджіл більш передбачуваною. Зрештою, вчені хочуть створити платформу, яку можна буде використовувати для повноцінних розвідувальних та пошукових операцій.

Тварини з нейроінтерфейсами та біомедичні чіпи

У сфері нейроінтерфейсів останні роки характеризуються активним переходом до клінічних випробувань. Наприклад, у Китаї в рамках державного проєкту було успішно імплантовано гібридний нейрочіп Beinao No. 1 групі пацієнтів, а раніше він уже показав здатність примусово повертати рухи живої істоти: експеримент із Beinao No. 2 на мавпі продемонстрував, що примат з імплантом може контролювати механічну руку силою думки.


Китайські вчені досягли певного етапу з першими імплантатами Beinao-1 / Фото yicaiglobal

Китайські дослідники при цьому офіційно заявляють, що мета – лікування паралічів, а не озброєння. Однак технологія двосторонніх інтерфейсів між мозком і машинною апаратурою (BMIs) загалом вважається стратегічним пріоритетом і для військових розробок.

У США DARPA фінансує низку програм у сфері нейротехнологій – від неінвазивних систем зв’язку з мозком (програма N3) до імплантатів для підсилення сприйняття солдатів. Частина результатів цих розробок публікується в наукових звітах та демонструється на військових виставках, але конкретні приклади "тваринних кіборгів" практично не афішуються.

Подібні проєкти ведуться й у Сінгапурі (керування жуками та тарганами), США (DARPA HI-MEMS) та Японії.

Так, група професора Хіротоки Сато у 2024 – 2025 роках розробила бездротові "рюкзаки" на спинах тарганів, які для пошуково-рятувальних операцій використовують алгоритми рою – коли один "лідер" керує групою, допомагаючи комахам долати перешкоди. Новий алгоритм зменшив потребу в електричних "поштовхах" на близько 50%, дозволяючи гібридним комахам самостійно обходити складні ділянки.

Як можуть виглядати комахи-кіборги: дивіться відео

Біосенсори і гібриди з живою тканиною: розробки Ізраїлю

Паралельно розвиваються системи, що поєднують електроніку з сенсорними можливостями живих організмів. В Ізраїлі в Тель-Авівському університеті створено роботів-навігаторів з аналоговими біосенсорами. Наприклад, на шасі поставили орган чуття сарани, яку під’єднали до електродів – комахи мають дуже тонкий нюховий апарат.

При контакті з молекулами запаху антена генерує електричний сигнал, який робот-"ніздря" з машинним навчанням розпізнає як конкретний запах. Така машина у рази чутливіша за звичайні газоаналізатори – потенційно вона може ідентифікувати сліди вибухових речовин, наркотиків чи навіть хвороб, які виявляють за запахом.

Інший приклад – той же університет продемонстрував у 2021 році робота, що "чує" за рахунок вуха мертвої сарани: електронний чіп підключає барабанну перетинку комахи, і коли дослідники плескають у долоні, звукові вібрації передаються на робота – одне плескання викликає рух вперед, два – назад.

Які проєкти є в США та Європі?

У США підрозділ Пентагону DARPA окремо виділив напрямок HyBRIDS (Hybridizing Biology and Robotics), що шукає рішення для реального поєднання синтетичних компонентів з живими (клітини, тканини, з цілими організмами). Мета – створити "біогібридні" системи з перевагами обох світів: точністю та керованістю техніки й стійкістю, енергоефективністю та адаптивністю природи.

Хоч конкретні результати поки переважно демонструються в наукових публікаціях, самі проєкти свідчать про наміри мілітаризації біоробототехніки. Євросоюз також активно фінансує міждисциплінарні дослідження біороботів, зокрема через Horizon2020/Europe (приклад – співпраця з Японією над керованими тарганами для пошуку в завалах).

Загалом, у провідних країнах останні 2 – 3 роки зросла активність у біоінженерних розробках для армії. Наука намагається використати переваги живих істот для розвідувальних і допоміжних цілей: фахівці створюють автономних "комах-розвідників", системи пошуку вибухівки на основі тваринних органів чуття, вивчають технології нейрокерування і поєднання тканин з електронікою.

Ці досліди часто подаються як підсилення людських можливостей або допомога рятувальникам, але в армійському контексті їх розглядають як перспективні засоби майбутньої тактики.

Кіборги-щури з Ростова: як російські науковці намагалися перетворити гризунів на живі детектори вибухівки?

У Росії ще у 2015 році вчені з Південного федерального університету (Ростов-на-Дону) спробували залучити щурів до боротьби з тероризмом і наркотрафіком – як елемент біотехнічної системи із нейроінтерфейсом. За їхнім задумом, в мозок гризуна вживлюється мікрочип, що зчитує активність його нюхового аналізатора. Якщо тварина вловлює навіть мінімальні сліди вибухових або наркотичних речовин, мозок подає сигнал, який фіксується комп’ютером.


Щури з мікрочипами / Колаж 24 Каналу та ChatGPT

Ініціатором цієї розробки була створена при НДІ нейрокібернетики ім. Когана лабораторія Нейротехнології сприйняття і розпізнавання. Як йшлося в росмедіа, головна мета проєкту з щурами – створення системи оперативного виявлення небезпечних речовин у місцях масового скупчення людей або на складних об'єктах.

Ідея полягала ж в тому, щоб використовувати біоелектричні сигнали мозку щурів замість традиційної дресури.

Гризуни здатні розрізняти запахи в десятки разів краще за будь-який сучасний прилад,
– наголошував керівник лабораторії Дмитро Медведєв.

За його словами, навіть якщо концентрація речовини буде надто низькою, щоб викликати поведінкову реакцію, нейронна активність усе одно зафіксує присутність загрози.

Проєкт не передбачав складної підготовки тварин – завдяки мініатюрним сенсорам і автоматизованому аналізу сигналів передбачалося використовувати великі групи гризунів для перевірки складних об'єктів. При цьому щурі мали б працювати автономно, без тривалого навчання, та проникати туди, куди не може потрапити техніка чи кінологічні групи.

Згідно з планом, до середини 2016 року науковці мали створити повноцінний макет системи розпізнавання вибухівки та наркотиків за електричною активністю мозку. На момент відкриття лабораторії заступник гендиректора російського "Фонду перспективних досліджень" Олександр Панфілов підкреслював, начебто світ гостро потребує нових методів виявлення загроз у складних умовах, і російські дослідники, мовляв, рухаються в правильному напрямку. Про те, чи вдалося довести цю технологію до робочої моделі, публічних даних наразі немає. Як і безліч інших російських проєктів "без аналогів", щури з чипами пішли в історію.

Теги за темою
Китай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
«Укрзалізниця» оголосила рамковий тендер на закупівлю 15,5 тис т металопрокату
AgroNews
2025-07-17T18:18:09Z
Новые штрафы от налоговой с июля: кто из украинцев попадет под волну проверок
Знай
2025-07-17T17:36:41Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В НАТО заявили о готовности стереть Калининград с карты за считанные часы
Gazeta UA
2025-07-17T19:33:42Z
Еще одна страна может присоединиться к Германии, чтобы купить оружие Украине
TSN
2025-07-17T19:30:29Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Лето, жара и стройная фигура: как худеть в зной с кайфом, а не с насилием над собой
Знай
2025-07-17T18:51:56Z
У детей в США резко вырос уровень крайне тяжелого ожирения
Корреспондент
2025-07-17T18:00:24Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Африканское лето или зонт всегда в сумке: какой сюрприз приготовит август 2025 в Украине, прогноз погоды
Знай
2025-07-17T19:36:11Z
Россияне слили в TikTok видео «окруженного» украинского бойца: что не так с «солдатом»
Новости Украины
2025-07-17T18:15:00Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Врач-палач пытал украинских пленных: кто устроил ад в колонии №10 в Мордовии. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T19:18:24Z
В Украине хотят отменить "дистанционку": что готовят школьникам
Хвиля
2025-07-17T19:06:57Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В оккупированной Ялте скончался известный режиссер-фанат Путина, родившийся из Донецка
Comments UA
2025-07-17T18:51:54Z
Кевин Флинн возвращается: Disney показала новый трейлер фильма «Трон: Арес»
GameMag
2025-07-17T18:40:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Секреты привлекательности: пять неожиданных вещей, которые заставят обратить на вас внимание
TSN
2025-07-17T19:06:42Z
С перчинкой и без банальщины: 5 нетипичных рецептов лечо и консерваций с болгарским перцем
Знай
2025-07-17T16:51:39Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Украинские БПЛА парализовали химический гигант в РФ. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T19:33:53Z
Оккупантам досталось? В Мариуполе произошел серьезный пожар
Telegraf
2025-07-17T19:30:12Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Тактика Турана себя не оправдала: много мячей мимо
Корреспондент
2025-07-17T19:33:00Z
Полесье узнало своего первого соперника в Лиге конференций
Корреспондент
2025-07-17T18:54:48Z
Теннисистка Онс Жабер приостановила спортивную карьеру
Корреспондент
2025-07-17T18:39:45Z
УАФ будет награждать новым кубком победителя Кубка Украины-2025/26
Корреспондент
2025-07-17T18:09:51Z
По-Усиковски: "Don`t push the horses" в исполнении Усика на английском
Корреспондент
2025-07-17T17:51:02Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Telegram официально "приземляется" в России
Корреспондент
2025-07-17T19:33:13Z
Джульетта вернётся? Создатели ремастера Lollipop Chainsaw готовят новые проекты по франшизе
GameMag
2025-07-17T19:31:39Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z