MY.UAНовини
Пам’ять під час війни: ліки чи зброя?
Пам’ять під час війни: ліки чи зброя?

Пам’ять під час війни: ліки чи зброя?

Пам’ять під час війни: ліки чи зброя?

Чому Україні потрібна нова політика пам’яті

Окупація російськими військами села Ягідне на Чернігівщині тривала майже місяць. Практично всі його жителі, 368 осіб, провели цей час у підвалі школи. Російські військові перетворили школу на свій штаб, а людей — на живий щит. Найменшому із 69 дітей, яких насильно утримували в підвалі, було трохи більш як місяць. Десятеро осіб, переважно літнього віку, яких зігнали в цей підвал, так і не дочекалися визволення й померли там. Фотографія людей у цьому підвалі потрапила на обкладинку TIME. Постраждалі були включені до національного пріоритету відновлення. Ба більше, суд ухвалив вирок, яким засудив російських військових, причетних до створення цієї катівні. Та спілкуючись із мешканцями, що вижили, розумієш: усі ці дії не дають їм ані спокою, ані відчуття сатисфакції. Адже заподіяне їм монструозне зло потребує комплексного підходу й застосування різних інструментів, здатних забезпечити бодай часткове відчуття відновленої справедливості. Серед таких запитів — і вимога, щоби про ці злочини не забули. Так починає формуватися запит на нашу сучасну політику пам’яті.

Getty Images

Десятки тисяч задокументованих злочинів. Непоправна шкода мільйонам громадян. Повномасштабна війна гостро поставила перед нами питання справедливості — не відкладеної на «після перемоги», а відчутної та практичної вже зараз. Але що, як традиційного правосуддя недостатньо, аби впоратись із цим болем?

Суспільний запит на справедливість величезний. 75% українців вважають, що суди над воєнними злочинцями треба починати негайно. Однак в умовах, коли доступу до територій і самих злочинців майже немає, система правосуддя об’єктивно обмежена в можливостях. Та й самих лише судових процесів замало.

І українці готові до ширших рішень.

Згідно з різними опитуваннями, майже 90% громадян у питаннях подолання наслідків війни виступають за одночасне застосування судових процесів і таких інструментів, як комісії з люстрації, встановлення правди про події війни та компенсації шкоди постраждалим.

Це чіткий сигнал про те, що ми прагнемо комплексної політики, яка не просто покарає винних, а запустить процеси загоєння ран, побудує систему захисту від повторення агресії та гібридних атак на нашу демократію в майбутньому. Ключову роль у цьому може відігравати нова політика пам’яті.

Пам’ять — це не про минуле. Це інструмент для сьогодення

За 30 років ми вже накопичили власний, хоч і фрагментований, досвід: систему соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб, непросту історію роботи з пам’яттю, державну інфраструктуру для реінтеграції (Мінветеранів, ліквідоване наразі Мінреінтеграції, Представництво президента України в АР Крим тощо). Наше завдання зараз — зібрати цей пазл досвідів і політик воєдино й посилити його тими світовими уроками, які справді відповідають нинішньому контексту. Час переосмислювати власний досвід і діяти.

Можливо, ми вперше за весь час незалежності України опинилися в ситуації, коли пам’ять про минуле отримала шанс на дорослу розмову — замість того, щоби бути полем для внутрішніх політичних та історичних суперечок. Сьогодні проактивне пам’ятання, пам’ять через дію — це інструмент, що закриває життєво важливі потреби суспільства, яке перебуває в стані війни. І правильна робота з цим має попередити повторення минулих помилок, таких як розділення та втілення неспроможності.

Політика пам’яті в умовах війни мала б виконувати чотири ключові функції:

  1. Терапевтичну. Надаючи свою історію, фіксуючи ім’я та долю людини, ми проживаємо біль і отримуємо підтвердження, що ця жертва не була даремною. Це наш спосіб упоратися з травмою. Вшанування та комеморація допомагають проживати горе й справлятися з травматичним досвідом.
  2. Об’єднавчу. Розуміння, що «я не один такий», дає змогу гуртуватися, посилювати одне одного й разом формувати спільну розповідь про те, що з нами відбулося та відбувається, а отже, й може відбутися. Спільна пам’ять дозволяє визначити ціннісні координати «свій — чужий» і зміцнювати національну стійкість.
  3. Встановлення справедливості. Коли приватна історія про злочин стає публічною та задокументованою, вона отримує кваліфікацію кримінального злочину, який розглядатиме суд. Це вже неможливо стерти чи заперечити. Це те саме право на правду. Фіксація подій та імен потерпілих і злочинців дає змогу задовольнити прагнення справедливості, навіть коли судове рішення ще далеко.
  4. Безпека та превенція. Збираючи інформацію про те, хто підтримував, а хто зраджував в умовах війни, ми отримуємо можливість не допустити окремих людей до важелів впливу на життя громад і країни в майбутньому. Це наш щит від повторення помилок. Аналіз досвіду опору та вразливостей допомагає захистити демократичні інститути й унеможливити дестабілізацію країни зсередини.

Важливим складником пам’ятання є наповнення підручників чи зйомки фільмів. Водночас завдання політики пам’яті сьогодні мають отримати ширший інструментарій. Це важливо, бо пам’ять залишається зовнішнім полем бою.

В основі переосмислення політики памʼяті має також лежати принцип, де справедливість крокує пліч-о-пліч із відповідальністю. Ця відповідальність має два виміри:

Позитивна — це не лише спільна шана героям, а й інституціалізація успішних практик виживання, опору та памʼятання. Це відповідальність держави зберегти й масштабувати цей досвід. Тут, приміром, і люстрація постає не як покарання, а як превентивний захід, що унеможливлює повторення минулих помилок.

Негативна — це невідворотність притягнення до відповідальності за заперечення чи спотворення пережитих злочинів, правди про війну та її наслідки.

Нова інституція для нових завдань

Для реалізації такого підходу Україні потрібна сильна, незалежна й авторитетна інституція, яка могла б стати центром координації та розроблення рішень, що матимуть довіру в суспільстві. Звісно, цілковита згода українського суспільства в питаннях пам’яті — це завдання із зірочкою, якщо не сказати — неможливе. Але ми повинні прагнути, щоб ухвалені в процесі реалізації політики пам’яті рішення не мали етичних застережень і не створювали підґрунтя для дискредитації. Чи може стати основою для такої платформи Український інститут національної пам’яті? Це питання варто обговорити. Очевидним є лише те, що наразі він створений і працює для вирішення завдань минулого, а мав би стати водночас і документатором, архіваріусом, політичним лобістом та модератором суспільного діалогу в умовах тривалої війни. Нам потрібен такий центр координації та діалогу.

Для ефективної роботи майбутньої інституції критично важливим є процес її створення та функціонування, до якого має бути прикута суспільна увага. Ця інституція повинна мати реальну незалежність і вплив, що включає доступ до керівництва держави; суспільну довіру, що базується на широкій міжсекторальній співпраці представників влади, громадськості, постраждалих та експертів; стабільне фінансування, а також реальну ефективну координацію з ключовими державними органами.

Основними завданнями такої інституції мали б стати:

  1. Створення публічної платформи для діалогу. Авторитетний колегіальний орган із представників держави, громадянського суспільства та експертів зможе виробляти зважені позиції з чутливих питань, запобігаючи радикалізації, й відповідати на запит суспільства в контексті памʼяті та справедливості.
  2. Формування базису для механізмів люстрації. Інституція може стати центром збору, верифікації інформації про співпрацю наших громадян із РФ, обговорення й визначення меж компрометуючої співпраці та сприяння прозорим і належним процедурам повоєнної люстрації задля убезпечення демократичних інституцій від негативних впливів РФ.
  3. Підтримка ініціатив із меморіалізації. Держава має фінансово підтримувати та масштабувати успішні проєкти у сфері мистецтва, освіти та комеморації. Сприяти збереженню пам’яті про трагічні події, вшануванню героїв та формуванню національної ідентичності.
  4. Координація роботи національного архіву (а за потреби — його створення). Це не лише дасть змогу збирати свідчення злочинів, різних подій життя в окупації та інших наслідків війни, а й забезпечить суспільству доступ до верифікованої інформації, а головне — зберігатиме й надаватиме доступ до такої інформації наступним поколінням.

Для реалізації останнього пункту, вочевидь, має бути забезпечено ефективну роботу єдиного національного архіву даних про російську агресію. Попри розмови про «найбільш задокументовану війну», її матеріали за більш як 10 років досі розпорошені. До повномасштабного вторгнення в синергії держави та неурядових організацій були також спроби побудувати єдиний простір у форматі Віртуального музею російської агресії. Розмови про таку потребу ведуться давно та фахово. Державі нарешті варто визначитися й підтримати його створення чи покласти ці завдання на наявну інституцію, як-от Укрдержархів тощо.

Ба більше, така робота є прямим внеском у нашу європейську інтеграцію. Україна вже робить важливі кроки, аби наші історичні документи стали доступними на Архівному порталі Європи, та цифровізує дипломатичну спадщину. Створення ж усеосяжного архіву сучасної війни стане потужним інструментом нашої публічної дипломатії. Це буде не просто сховище, а постійне нагадування Європі про ціну свободи та реальність російської агресії, що має унеможливити спроби викривити чи забути нашу правду.

Тож створення спроможної інституції, яка поєднає зусилля у сфері забезпечення права на правду та вшанування пам’яті жертв, є нагальною потребою. Враховуючи суспільний запит на справедливість, такий крок стане одним із важливих елементів національної стійкості в умовах подолання наслідків російської агресії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Перевірте свої шафи: за ці радянські монети можна отримати сотні тисяч гривень
Telegraf
2025-07-17T14:06:10Z
Як зміниться розмір мінімальної пенсії з 1 серпня
24tv
2025-07-17T14:03:06Z
Елеватори Cygnet почали приймати урожай-2025
AgroPortal
2025-07-17T14:00:16Z
Банки змінять відсотки за депозитами: що буде до кінця 2025 року
GlavRed
2025-07-17T13:57:36Z
Втричі дорожчі, ніж раніше: в Україні стрімко зросла ціна на популярний фрукт
GlavRed
2025-07-17T13:57:35Z
В Україні стартував сезон яблук: ціни шокують покупців
TSN
2025-07-17T13:51:45Z
Tekom Agro Group розпочала обмолот озимої пшениці на 6300 гектарах
Agravery
2025-07-17T13:46:43Z
"Кампанія дезінформації": як зірвалась найбільша угода поглинання в Японії
24tv
2025-07-17T13:42:30Z
Заборгували 85 мільярдів гривень: уряд вирішив проблему з виплатою пенсій
24tv
2025-07-17T13:42:14Z
Росія каже – "взяла" Кам’янське, звідки можна бити по Запоріжжю. ЗСУ пояснили, як насправді
Лига
2025-07-17T14:15:48Z
Зеленський відреагував на оновлення уряду та анонсував наступні кроки
24tv
2025-07-17T14:15:35Z
Це прерогатива президента, – нардепка про відхилення кандидатури Умєрова на посаду посла в США
24tv
2025-07-17T14:12:56Z
Командувач НАТО: Армія США та її союзники можуть миттєво знищити російський Калінінград, вже є план
Лига
2025-07-17T14:12:36Z
У Кремлі цього бояться найбільше: що може кардинально змінити хід війни
24tv
2025-07-17T14:12:31Z
Зеленський запросив посла України в ЄС приїхати в Київ на час зміни уряду
Европейская правда
2025-07-17T14:10:31Z
Зеленський заявив, що обговорює з Трампом "мегаугоду" про продаж зброї
Европейская правда
2025-07-17T14:10:27Z
Джерела: Рада ЄС 18 липня не голосуватиме за 18-й пакет санкцій ЄС проти Росії
Европейская правда
2025-07-17T14:10:24Z
Почнеться "соціальний вибух", в РФ мало часу - що реально може змусити Путіна здатись
GlavRed
2025-07-17T14:09:46Z
Комарі забирають більше життів ніж акули та ведмеді
360ua.news
2025-07-17T14:06:51Z
Жуйка, цукерка і позіхання: чому під час польоту закладає вуха і як вирішити цю проблему
Фокус
2025-07-17T12:45:44Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T12:18:26Z
Боротьба зі шкідниками та знищення бур'янів: як використовувати яблучний оцет у саду
24tv
2025-07-17T12:15:51Z
Сім найотруйніших рослин в Україні, до яких небезпечно торкатися і їсти
Gazeta UA
2025-07-17T12:06:40Z
У який місяць року найлегше почати худнути
TSN
2025-07-17T11:51:38Z
Робот-хірург з ШІ вперше провів операцію без допомоги лікаря
TSN
2025-07-17T11:36:19Z
Кишківник як щит: лікар назвав 3 звички, які знижують ризик раку товстої кишки
24tv
2025-07-17T11:24:27Z
У міських голубів відсутні пальці ніг і деформовані лапи: тут замішані люди
Фокус
2025-07-17T11:21:01Z
Ідентифіковано російського полковника, який командував атакою «Іскандера» на Одесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T14:15:32Z
Ставка на молодих фахівців: Київський КПК оновлює кадровий резерв через партнерство з навчальними закладами
Gazeta UA
2025-07-17T14:12:26Z
Гороскоп на 18 липня: визнання помилок у Тельців, успіх на роботі у Стрільців
Telegraf
2025-07-17T14:00:53Z
Смерчів та пилових бур на півдні України буде дедалі більше - метеоролог
УкраинФорм
2025-07-17T14:00:33Z
"Розвивають успіх": ЗС РФ пожвавилися в напрямку Добропілля на Донеччині
Фокус
2025-07-17T13:57:56Z
На Південно-Слобожанському та Куп’янському напрямках росіяни здійснили по три атаки — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-17T13:54:53Z
В Україні завтра очікуються дощі та грози, вдень подекуди до +34°
УкраинФорм
2025-07-17T13:54:11Z
Росіяни тиснуть на Покровськ і Мирноград: що задумав ворог на Донеччині
TSN
2025-07-17T13:51:43Z
Зафіксовані аварійні відключення електроенергії у трьох областях України
Известия Киев
2025-07-17T13:46:48Z
Суд відмовився поновлювати професора Йосипа Лося на посаді викладача Львівського університету
Детектор М
2025-07-17T14:09:21Z
В Україні запустили електронний реєстр базової мережі закладів культури
Детектор М
2025-07-17T14:03:49Z
Міністерство освіти скасує дистанційне навчання у школах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T14:03:29Z
"Модний гардероб на літо": лисицю розшукують за крадіжку взуття в туристів
Фокус
2025-07-17T14:00:17Z
Безкоштовні продукти для пенсіонерів у Миколаєві та області: українцям підказали, де можна знайти допомогу
Политека
2025-07-17T14:00:10Z
У Канаді діаспора засудила постановку проросійського мюзиклу в Торонто
УкраинФорм
2025-07-17T13:54:22Z
"Менше піару на дронах-перехоплювачах": для боротьби з "Шахедами" треба вертольоти, — експерт
Фокус
2025-07-17T13:45:42Z
Навіть з відстрочкою зроблять ухилянтом: чоловіків штрафуватимуть по-новому – вже не ТЦК
Знай
2025-07-17T13:36:28Z
Безкоштовне житло для ВПО у Рівненській області: як отримати підтримку у складний час
Политека
2025-07-17T13:30:17Z
Померла американська поп-співачка Конні Френсіс
УкраинФорм
2025-07-17T13:51:12Z
Вийшла нова серія книжок за мотивами мультсеріалу «Тото»
Детектор М
2025-07-17T13:42:46Z
Наталка Денисенко на рідкісних фото показала, як подорослішав її син — копія Андрія Федінчика
TSN
2025-07-17T13:36:56Z
"Як можна так опуститися": чому українці критикують Потапа і чим він зараз займається
Telegraf
2025-07-17T13:27:59Z
Третій сезон «Останні з нас» планують випустити у 2027 році
Детектор М
2025-07-17T13:19:37Z
Два українські фільми покажуть на фестивалі в Лісабоні
УкраинФорм
2025-07-17T13:12:13Z
Мені так шкода, – Дорофєєва прокоментувала отруєння в ресторані чоловіка і нарвалась на хейт
24tv
2025-07-17T13:12:03Z
Закохали в себе українців: 3 найпопулярніші мінісеріали на Netflix, які можна подужати за вечір
24tv
2025-07-17T13:09:19Z
87-річна Лариса Кадочникова розсекретила стосунки з молодшим на 25 років адвокатом
TSN
2025-07-17T12:48:37Z
Як зекономити на проїзді у Лондоні: українка розкрила секрет
24tv
2025-07-17T14:12:59Z
Як швидко позбутися білокрилки народними засобами - прості лайфхаки
GlavRed
2025-07-17T13:30:49Z
"Схвалюю таке": стюардеса назвала варіанти одягу, які слід одягати для подорожі літаком
Фокус
2025-07-17T13:21:48Z
Звідки береться пил в оселі: 6 поширених джерел бруду
24tv
2025-07-17T13:18:53Z
Навіщо розкладати пасинки помідорів біля кущів смородини: навіть досвідчені городники в шоці
24tv
2025-07-17T13:06:45Z
Рятуємо вихованців від спеки: як допомогти коту, собаці та навіть хом'ячку пережити українське літо без шкоди для здоров'я
Знай
2025-07-17T13:06:35Z
Буде як свіжа навіть в лютому: ідеальний спосіб заготівлі зелені на зиму
24tv
2025-07-17T13:00:09Z
Дистанційна робота з майже безлюдного острова: мандрівниця розповіла всю правду про таке життя
24tv
2025-07-17T12:15:25Z
Як швидко вивести пирій зі свого городу без хімії: найкращі способи, які дійсно працюють
TSN
2025-07-17T12:06:18Z
Купили маршрут у Telegram - прикордонники зірвали втечу запоріжця з товаришем до Молдови
InternetUA
2025-07-17T14:10:14Z
Столичний сомельє програв у казино 1,7 млн грн, які взяв у інвесторів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T14:03:54Z
Поблизу Умані перекинувся Lexus: загинула водійка, ще одна жінка і двоє дітей - у лікарні
УкраинФорм
2025-07-17T14:00:07Z
В приватній лікарні Києва пацієнт помер після “заспокійливої” ін’єкції
1News
2025-07-17T13:54:54Z
В Іраку внаслідок пожежі у гіпермаркеті загинули щонайменше 60 людей
УкраинФорм
2025-07-17T13:51:58Z
Масований обстріл Дніпропетровської області: куди "прилетіло" та які наслідки
TSN
2025-07-17T13:51:00Z
Після чаркування житель Березнівщини зарізав односельця
Украина Криминальная
2025-07-17T13:45:46Z
Побили до напівсмерті: у селі Гребінки жорстоко побили батька загиблого нацгвардійця
24tv
2025-07-17T13:42:21Z
Ексзаступник начальника Тернопільської ОВА, який вів «бухгалтерію подяк», відправився за ґрати
Украина Криминальная
2025-07-17T13:33:16Z
Усик пояснив важливість реваншу з Дюбуа для України
24tv
2025-07-17T14:12:07Z
Колишнього тренера та спаринг-партнера Повєткіна ліквідували на фронті
24tv
2025-07-17T14:03:45Z
Усик і Дюбуа провели другу дуель поглядів перед реваншем: тепер вже без істерик – пекельне відео
24tv
2025-07-17T13:57:09Z
Ювентус назвав ціну Влаховича
Football.ua
2025-07-17T13:51:53Z
Манчестер Юнайтед збільшує ставку за форварда Брентфорда
Football.ua
2025-07-17T13:49:46Z
Усик прийшов на пресконференцію з Дюбуа у шапці як у гетьмана Скоропадського
Комсомольская правда
2025-07-17T13:42:10Z
Стало відомо, де Шахтар проводитиме домашні матчі єврокубків сезону-2025/26
Football.ua
2025-07-17T13:36:38Z
Директор московського цирку звинуватив Усика у зраді Росії та Криму: крінжова заява від клоуна
24tv
2025-07-17T13:36:11Z
Фірпо повертається до Бетіса
Football.ua
2025-07-17T13:27:56Z
Американській Ford представив електричний Bronco New Energy, але США його не побачать — лише для Китаю
ITC
2025-07-17T14:07:29Z
DAF представляє нове сімейство автовозів
AutoCentre
2025-07-17T14:06:20Z
Ford поділився цікавими фактами з 60-річної історії Transit
AutoCentre
2025-07-17T14:03:52Z
Koenigsegg вважає, що ви не проміняєте Rolex на Fitbit, тож чому обирати електричний гіперкар?
Топ Жир
2025-07-17T14:03:27Z
Який автосканер вибрати: практичні поради від професіоналів у 2025 році
AutoCentre
2025-07-17T13:57:05Z
Вуглецевий комплект Vorsteiner для Lamborghini Revuelto дорожчий за Volkswagen Golf R
Топ Жир
2025-07-17T13:18:46Z
Експерти закликають не мити авто влітку: у чому причина
GlavRed
2025-07-17T12:27:44Z
На європейський ринок виходять нові конкуренти Tesla Model S і Model Y від MG
Фокус
2025-07-17T12:21:33Z
Bentley готує доступну альтернативу Bentayga
AutoCentre
2025-07-17T12:03:58Z
Користувачі AirPods в Україні отримали нову корисну функцію: що відомо
TSN
2025-07-17T14:06:15Z
Нічна зарядка планшета: як це впливає на акумулятор
InternetUA
2025-07-17T14:01:26Z
У поведінці ШІ виявили неочікувані "людські" проблеми: що він може робити
Фокус
2025-07-17T14:00:06Z
Grok Ілона Маска запустив “AI-компаньйонів” з сексуальним підтекстом
ZN UA
2025-07-17T13:46:49Z
Японські науковці збільшили швидкість передачі даних в інтернеті у 4 мільйони разів
InternetUA
2025-07-17T13:46:08Z
Дівчинка заснула на руках у мами, а прокинулася в Діснейленді: її реакція безцінна
Фокус
2025-07-17T13:45:42Z
Німецька компанія Helsing поставила в Україну 1950 дронів-камікадзе зі штучним інтелектом
УкраинФорм
2025-07-17T13:42:43Z
Meta прискорює будівництво мульти-гігаватних дата-центрів для ШІ
InternetUA
2025-07-17T13:34:38Z
Нове дослідження довело, що спілкування з ШІ впливає на те, як ви спілкуємося між собою
24tv
2025-07-17T13:30:41Z