У ЄС розглядають можливість платити замороженими активами РФ за зброю для України – The Telegraph
У ЄС розглядають можливість платити замороженими активами РФ за зброю для України – The Telegraph
Країни Європи вивчають можливість використання заморожених активів РФ, аби оплатити озброєння для України на 10 млрд доларів, про яке раніше заявляв президент США Дональд Трамп, пише The Telegraph. Згідно з планом, прибуток від майже 200 млрд євро активів Центробанку РФ, конфіскованих ЄС, може стати частиною внеску до нового військового фонду.
У виданні зазначили, що цей потенційний крок став першою офіційною темою обговорення серед європейських урядів після того, як Трамп оголосив про угоду щодо озброєння України через НАТО. За даними дипломатичних джерел The Telegraph, міністри закордонних справ ЄС запитали під час зустрічі в Брюсселі 14 липня, як працюватиме план Трампа. За словами одного джерела, ширші деталі європейські столиці ще не отримали.
Згідно з найімовірнішим планом, центральний грошовий фонд, контрольований НАТО, поповнюватиметься європейськими союзниками та Канадою. Потім ці гроші будуть використані для придбання американської зброї та боєприпасів зі «списку покупок», створеного українським урядом.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський запропонував колегам з Євросоюзу, щоб внесок блоку до фонду надходив з прибутку від заморожених російських активів. Брюссель обговорював власний бюджет на закупівлю зброї за використання конфіскованих активів. Але використання коштів на нову схему вважається ефективнішим і кращим способом зберегти підтримку України з боку Трампа.
Європейські джерела відзначають значну зміну позиції президента США щодо України після того, як його раніше звинувачували у дружньому ставленні до Москви. За словами представників НАТО, деталі угоди про військову допомогу ще не узгоджені, хоча перші поставки батарей ППО Patriot в Україну очікуються протягом кількох днів.
Співрозмовники видання повідомили, що їм ще доведеться узгодити деталі. Наприклад, які ракети далекого радіуса дії можуть бути надані Києву. Більшість цих рішень будуть у руках Білого дому найближчими днями, коли схема набуде форми.
Раніше Трамп заявив, що до відправки в Україну готується 17 систем Patriot. Також він попередив Кремль, що якщо протягом 50 днів не буде укладено угоди про припинення вогню, то США запровадять вторинні мита у розмірі 100% проти торгових партнерів РФ. Водночас ЗМІ повідомляють, що у Кремлі не налякані цими погрозами.
За даними The New York Times, майже вся зброя, яку США збираються продати Європі для подальшої поставки в Україну, вже доступна для доставки Києву. Вона або надходить з існуючих військових запасів, або ж була щойно виготовлена.
Чим насправді керується Трамп у своїй політиці щодо України, аналізував Олег Шамшур у статті «Трамп проти себе: хто переможе — «домінатор» чи «геній оборудок»?