Верховна Рада визнала переселення 1944-1951 років з Польщі в Україну депортацією
Верховна Рада визнала переселення 1944-1951 років з Польщі в Україну депортацією. Про це повідомила народна депутатка Євгенія Кравчук у своєму фейсбуці.
- Проголосували у другому читанні проєкт Закону #2038 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання депортованими громадян України, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки, — написала вона.
Як приклад Кравчук навела своїх дідуся та бабусю Антона і Марію Худзіків. За словами парламентарія, у 1945 році їх примусово переселили із рідного села під Перемишлем на Тернопільщину.
За ухвалення законопроєкту у другому читанні проголосували 284 народні депутати. Євгенія Кравчук розповіла, що закон передбачає надання переселеним особам статусу депортованих; компенсацію шкоди, заподіяної депортацією, зокрема, у вигляді одноразової грошової допомоги (її розмір, порядок і умови визначить уряд). Уразі смерті депортованої особи цю допомогу виплатять спадкоємцям — дружині/чоловіку або дітям.
За словами нардепки, близько 750 тисяч людей були примусово переселені з території Польської Народної Республіки у ті роки.
Вона нагадала, що у 1944-1951 роках відбулася примусова депортація українців з території Польщі в рамках операції "Вісла", а також інших переселень, які відбувалися на основі двосторонніх угод між СРСР та Польщею.
Проєкт закону стосується визнання депортованими громадян України, які були примусово переселені з території Польщі у 1944-1951 роках. По суті, це засудження дій тогочасного комуністичного режиму.
- Переселення, яке мало бути добровільним, перетворилося на примусову депортацію, репресії, втрату домівок, а для декого життя… - зазначила вона.
- 5 червня МЗС України висловило розчарування тим, що Сейм Польщі встановив День пам'яті жертв "геноциду, скоєного ОУН та УПА".
- 10 травня на Тернопіллі археологи знайшли останки понад 40 людей — можливих жертв Волинської трагедії.