MY.UAНовини
12 розломів України: що роз'єднує націю і як із цим боротися
12 розломів України: що роз'єднує націю і як із цим боротися

12 розломів України: що роз'єднує націю і як із цим боротися

Україна ніколи не була монолітною, з жалем визнає музикант і волонтер Денис Блощинський — і перераховує 12 розломів, що розділяють націю. Але в кожному з цих розламів прихована й колосальна енергія для зростання. Кістка, що зростається після перелому, стає в цьому місці значно міцнішою

На що насправді йде наша стійкість

Коли в країні війна, може здатися, що ключові фокуси уваги очевидні: ось зовнішній ворог, ось внутрішні проблеми, бракує грошей, а тривожність про майбутнє стала нашою тінню. І в кожного з цих викликів ніби є гострий край, наче камінчик у кросівку. Він постійно муляє, натирає, забирає сили, але ми вперто намагаємося йти вперед. Та куди саме? Як швидко та як довго ми зможемо так іти?

Я хочу поміркувати вголос про ці "камінчики", навести на них різкість. Проаналізувати розломи, що існували в нашому суспільстві десятиліттями й трансформувалися під час війни, і ті, що з'явилися вже в останні роки цієї трагедії. За даними IOM (2025), війна спричинила зсуви: 4.59 млн ВПО, ~5.5 млн емігрантів, через мобілізацію пройшло ~1 млн чоловіків — це не просто цифри, а нові прірви в суспільстві.

Українське суспільство ніколи не було монолітною конструкцією. На ньому завжди погано приживалися будь-які експерименти з побудови "соціальних хмарочосів". Наша сила в іншому — в горизонтальних зв'язках, у "садках вишневих коло хати", у людяному ставленні одне до одного. А от з монолітністю завжди були проблеми. Найпоширеніший розлом часів Незалежності — уявне протистояння Сходу та Заходу. Цю тріщину, прокладену політтехнологами по Дніпру, безумовно, живило історичне підґрунтя: розташування України між імперіями та постійна зміна центрів тяжіння. Але таких розломів у нас значно більше.

Спробую сформулювати (на мою власну думку!) ключові:

1. Тектонічний злам (географічний)

Його коріння сягає часів Австро-Угорської та Російської імперій, а підживлювала його різниця в історичному досвіді, мовних впливах та цінностях. Повномасштабна війна стала сейсмічною подією, яка майже знівелювала цей розрив. Хоч він десь ще тримається за інерцією, та факт, що Схід і Південь стали епіцентрами опору, а мільйони переселенців зі східних та підведенних частин країни стали невід'ємною частиною життя західних регіонів, кардинально змінив ситуацію. Тектонічні плити зрушили.

2. Відкрита рана (мовний)

Ця рана наче почала потроху загоюватися, але розріз знаходиться на занадто видному місці, і його постійно хтось ненароком зачіпає в транспорті чи в крамниці — чи бабуся з повною крамом совітського добра сумкою, чи безпечна молодь з бумбоксом російської репачини не плечах. І розріз знову починає кровити. Для тих, хто все життя говорив російською, історичні аргументи про століття русифікації часто не працюють. Навіть балістика й "шахеди", якими нас обстрілюють люди, що віддають російською свої смертельні накази, не для всіх стають крапкою в цій дивній суперечці між "українцями" та "українцями з русифікованою ментальністю". Хвиля українізації 2022 року потроху натрапила на контрхвилю, і вартовим здорового глузду знову доводиться пояснювати, що мова української політичної нації має бути українською.

3. Боротьба за віру (релігійний)

Колись цей розрив пролягав між православними та "всіма іншими". У всякому випадку так це формулювалося в спільнотах московської православної церкви, до якої я сам певний час належав. Тепер він майже повністю змістився в площину боротьби між "правильним" і "неправильним" православ'ям: тими, хто підтримує московську церкву в Україні, і тими, хто стоїть на боці автокефальної Православної Церкви України. Наші військові капелани найкраще можуть розповісти, як справжній міжконфесійний діалог народжується в окопах, де суперечки двадцятирічної давнини втратили будь-який сенс і Бог всіх вирівнює шансами пережити черговий обстріл. Але впертість деяких громад та їхнє небажання виходити з-під парасольки російської церкви, навіть глибоко на заході країни, — це теж виклик, який не можна ігнорувати.

4. Дві реальності (між фронтом і тилом)

Військовий досвід проти цивільного життя. Цей розлом ще тільки намічає свої страшні контури, але з кожним роком ставатиме все глибшим і болючішим. Ми бачили його ще з 2014 року, але кількість мобілізованих у 2014-2021 роках не дозволяла усвідомити його справжній масштаб. Тоді я його тільки відчував серед військових вздовж лінії зіткнення в АТО та бачив в очах друзів, які відновлювалися після поранень в Києві. Тепер мобілізація пройшлася по сотнях тисяч родин, друзів, колег, розділивши суспільство і породивши німе, але важке питання, що зависло в повітрі: "Чому не ти?".

5. Бюрократична стіна (між ветеранами та системою)

Бюрократія проти фронтової реальності. Жодне міністерство у справах ветеранів, жодні нововведення в "Резерв+" не зможуть зупинити зростання цього розриву найближчим часом. Бо наша державна машина не бачить у ньому стимулу для змін, вона "заточена" під інше. Ветерани стикаються з корупцією, байдужістю, формалізмом. Жоден з них не може розуміти, чому відбити якусь посадку чи вижити в окопі іноді видається легше, ніж щось отримати від держави. Цей досвід генерує найнебезпечніший капітал — тотальну недовіру до державних інституцій.

6. Прірва можливостей (соціально-економічний)

"Багаті" проти бідних. Ця нерівність тягнеться з 1990-х, коли сформувався олігархічний клас та його сервісний прошарок, що обслуговує їхні інтереси. Саме ці люди генерують контент для російської пропаганди про "українські порші на вулицях Європи", вечірки мажорів та незадекларовану нерухомість. Війна лише загострила цей розрив, додавши до нього нові виклики: відкуп від мобілізації, що примножує відчуття тотальної несправедливості, та підміну моделі успіху — замість підприємництва пропонується схема "стань чиновником, сядь на потік, і ти забезпечений". Моя велика мрія — трансформувати цей розрив назавжди в бік "підприємці" проти лінівих. Але поки що це застигла прірва успадкованої олігархічної системи, яку навіть розривом назвати важко.

7. Свій серед чужих (між переселенцями та місцевими)

Близько 3.7 мільйона внутрішньо переміщених осіб — це не просто статистика. Це люди, що конкурують за обмежені ресурси: житло, роботу, місця в садках. Це породжує внутрішню дискримінацію та соціальну напругу. Як у класичній теорії маргінальності Роберта Парка, ВПО опиняються "між двох світів" — вони вже не там, але ще й не зовсім тут. Цей статус створює соціальну стигму, з якою доведеться працювати роками.

8. Конфлікт досвідів (між поколіннями)

Віковий розрив — природний процес, що прискорюється технологіями. Але Україна додала до нього своє "ноу-хау": обмеження на виїзд для молоді, що по-своєму посилює цю прірву. Тут вже не працює спрощена історія про "молодь на фронті проти пенсіонерів у тилу", адже чоловіки 40+ в армії стали частиною культури мемів сучасної воєнної дійсності. Натомість починає проявлятися різниця у поглядах на саму війну, на майбутнє та на ціну, яку ми платимо.

9. Урбаністичний (центр і периферія)

Прірва між великими містами та малими містечками/селами в Україні завжди була суттєвою. Війна ж спустошила села через мобілізацію, а великі міста переповнила переселенцями. Ми отримали колосальний демографічний та соціальний дисбаланс, який лише поглиблює існуючу нерівність у доступі до медицини, освіти та можливостей. Особливо це стає помітним тим українцям, які пройшли випробовування тимчасовою еміграцією і повернулися назад з маленьких європейських міст до України.

10. Ментальний (пасіонарії та патерналісти)

Цей розрив пролягає по найтонших шарах нашого суспільства. Він прийшов на зміну застарілому "прозахідному-проросійському" поділу. Війна посилила поляризацію між тими, хто бере на себе відповідальність, діє, волонтерить і воює (пасіонарії), та тими, хто займає пасивну, очікувальну позицію, сподіваючись, що держава чи хтось інший все вирішить за них (патерналісти).

11. Вина вцілілого (між тими, хто виїхав, і тими, хто залишився)

Мабуть, це один з найглибших розломів, бо він базується не на ідеології чи поглядах, а на первинному страху. Йдеться про страх за виживання – фізичне та економічне. Але насамперед – про прагнення зберегти життя, своє і своїх дітей, від ракет, окупації та невизначеності. Коли вибір стоїть саме так, він перестає бути просто раціональним. Він стає екзистенційним. І саме тому ця прірва між тими, хто поїхав, і тими, хто лишився, наповнена складними емоціями: від почуття провини до гірких звинувачень.

12. Різні війни (між травмованими війною та тими, хто живе "нормально")

Це розрив між тими, по кому війна проїхалася танком, і тими, хто намагається жити звичним життям. Часто ці люди живуть на одній вулиці, але в паралельних всесвітах. ПТСР, за прогнозами, торкнеться 20-30% ветеранів та ВПО. Ця травма стає не індивідуальною, а соціальною проблемою, яка змінює суспільство назавжди.

Ці розломи динамічні. Війна, як підсилювач, робить старі тріщини глибшими та породжує нові. Хоча на деякі впливає позитивно. Демографічно — це катастрофа. Соціально — шанс.

Але в кожному з цих розламів, окрім страшного болю, розпачу та руйнації, прихована й колосальна енергія для зростання. Кістка, що зростається після перелому, стає в цьому місці значно міцнішою. Але лише за однієї умови: якщо перелом правильно діагностовано, а гіпс накладено фахово. Якщо потрібна операція — її треба робити, аби людина не залишилася з інвалідністю.

Для кожного розриву можна і треба розробляти свої програми та стратегії. Але стратегії мають народжуватися не спонтанно, а внаслідок глибокої, щирої роботи над ідеями щодо подолання цих розломів, над осмисленням причин та причин причин розломів. Це має бути свідома робота: звертати увагу, аналізувати, усвідомлювати наслідки та намагатися на них вплинути.

Перед нашим суспільством стоїть саме такий вибір. Ми можемо стати сильнішими, зціливши свої переломи. А можемо перетворитися на хронічно травмований організм, що надовго втратив життєво важливі функції. Все залежить від нашої уваги, нашої волі та нашої праці. Адже на кону не просто майбутній поступ. На кону — наша здатність не втратити людяність.

Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Як не повторити катастрофу Польщі: п'ять кроків до порятунку України
Теги за темою
Украинаукраинцы
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Варшаві пройшла масова демонстранція проти міграції
Европейская правда
2025-07-19T13:13:56Z
Нардеп розповів, скільки людей Україна мобілізує щомісяця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T13:06:28Z
Стефанчук зробив заяву про вибори в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:51:35Z
У Польщі стався серйозний збій системи управління повітряним рухом
Европейская правда
2025-07-19T12:19:46Z
Соратник розказав, чому Фаріон дивилися на війну оптимістично
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:12:48Z
Шмигаль заявив про масштабування антишахедних рішень в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:45:49Z
Сибіга поспілкувався із главою МЗС Молдови
Европейская правда
2025-07-19T11:43:52Z
Сибіга: Україна повертатиме в офіційний вжиток українські назви іноземних міст
Европейская правда
2025-07-19T11:25:11Z
Зеленський доручив синхронізувати санкції ЄС в українській юрисдикції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:18:59Z
Найбільший український енергохолдинг заявив про великі плани на Європу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:12:15Z
За півроку ДТЕК інвестував 4 млрд грн у ремонти ТЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:48:46Z
Чехія легалізувала вирощування та зберігання канабісу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:45:19Z
Prometey виставив на продаж діючий елеватор на Дніпропетровщині
AgroPortal
2025-07-19T09:00:56Z
Світові ціни на фундук зростуть: причина — погода в Туреччині
AgroPortal
2025-07-19T08:30:36Z
В Україні прогнозують 29,26 млн т урожаю кукурудзи
AgroPortal
2025-07-19T07:30:25Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
На Закарпатті побудують сухий порт із базою для біоетанолу
AgroPortal
2025-07-19T13:00:54Z
Президент присвоїв двом воїнам звання Герой України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:39:08Z
На Сумщині телятник пропонують в оренду за 75 грн
AgroPortal
2025-07-19T10:30:02Z
Конфлікт у столичному метро: поліція розшукала дівчину, яка схвалювала РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:54:30Z
У клубі Києва під час вечірки вмикали російську музику
VGorode
2025-07-19T08:18:04Z
Російський командир наказав пристрелити власного пораненого бійця – перехоплення ГУР
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:12:41Z
«Атеш» виявив польовий госпіталь у бригаді морпіхів РФ в Севастополі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:18:30Z
Суд відмовився арештувати «будинок розпусти» у центрі Києва, пов'язаний з Кличком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:49Z
Виконував бойові завдання на рідній Лиманщині та в районі Авдіївки. Згадаймо Ярослава Труша
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:00:23Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Більшість німців не підтримують заборону ультраправої "АдН"
Европейская правда
2025-07-19T11:01:10Z
Кажани дедалі частіше оселяються у багатоповерхівках: пояснення науковиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:00:00Z
Рік без Ірини Фаріон. Спогади найкращої подруги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:45Z
У Фінляндії можна безкоштовно отримати житло: як працює програма
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T09:03:44Z
Вступна кампанія 2025: майже 400 тис абітурієнтів вже готові до вступу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:54:42Z
Україна повернула з окупації 11 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:45:41Z
Літературознавиця, що викладає в західних університетах: Міф про «велику російську культуру» досі живий
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T08:00:38Z
Рік після загибелі Ірини Фаріон: Львів вшановує пам'ять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:06:07Z
Чи правильно казати «зеесушник», «есбеушник»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:15:26Z
В Іспанії на аукціоні продали найдорожчий сир у світі
AgroPortal
2025-07-19T06:30:18Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Донька Полякової після весілля показалася з чоловіком у лікарняній палаті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:24:57Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
У Фінляндії розбився невеликий літак
Европейская правда
2025-07-19T12:42:03Z
В Австрії загинув німецький альпініст, зірвавшись зі скелі
Европейская правда
2025-07-19T12:31:57Z
У Києві мати-ґвалтівниця та її спільник отримали вирок за сексуальне насильство над дитиною
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T12:00:26Z
На Київщині потяг збив чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T11:30:26Z
Вдарила чоловіка шампурем: поліція на Черкащині розслідує вбивство під час відпочинку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:39:23Z
У Німеччині через інцидент з феєрверками на ярмарку постраждали 19 осіб
Европейская правда
2025-07-19T08:37:27Z
Українські військові ліквідували міну, прибиту хвилями до узбережжя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:27:05Z
Атака на Павлоград: пошкоджено пожежну частину, підприємства, п’ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:45:18Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
Головний бій року. Все, що потрібно знати про протистояння між Усиком та Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T07:42:05Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
В Туреччині розпочали перевірки Visa та Mastercard
Европейская правда
2025-07-19T07:13:58Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Липневі тарифи: скільки коштує зарядити електрокар в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T10:00:44Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z