MY.UAНовини
Антиросійські санкції РНБО. Як зробити їх ефективними
Антиросійські санкції РНБО. Як зробити їх ефективними

Антиросійські санкції РНБО. Як зробити їх ефективними

Антиросійські санкції РНБО. Як зробити їх ефективними

Ми часто чуємо і говоримо про санкції. Хтось радіє, коли їх застосовують, хтось нарікає, що вони не працюють, і багатьом здається, що загалом процедуру накладення санкцій в Україні продумано не дуже добре. І певною мірою всі мають рацію.

Закон «Про санкції» визначає, що рішення про застосування тих чи інших санкцій повинна приймати Рада національної безпеки та оборони України (РНБО), а президент вводить їх у дію своїми указами. Але 2022 року дещо змінилося в питанні реалізації таких обмежень — після внесення змін до закону запрацював новий механізм стягнення активів на користь держави. Відтоді майно осіб, які підтримують збройну агресію Росії, стало можливо конфіскувати за рішенням суду.

Оновлення санкційної політики не лише надало нові можливості державі, а й підсвітило проблемні зони. Так, першим кроком до стягнення активів поплічників Кремля залишається рішення РНБО про блокування їхніх активів. І від того, наскільки якісно зроблено цей крок, залежить, чи встоїть справа не лише у національному, але й у міжнародному суді.

Що ж може не спрацювати і як це покращити? Розбираємося, як забезпечити ефективність санкційного процесу від А до Я.

Як і на кого РНБО накладає санкції

Згідно із законом про санкції, вносити до РНБО пропозиції про застосування таких обмежень до конкретної особи, компанії або держави можуть парламент, президент, Кабінет міністрів, Національний банк і Служба безпеки України. При цьому підстави для застосування санкцій у законі виписано доволі широко, хоча й вичерпним переліком, і всі вони стосуються захисту національних інтересів держави або прав її громадян.

Однак ми не можемо дізнатися, які саме дії та докази їхнього підтвердження було викладено в таких пропозиціях органів. І так само незрозуміло, що саме зрештою дало підстави РНБО застосувати санкції, — жодних таких документів не публікують. Усе тому, що часто основою для накладення санкцій стають матеріали кримінальних справ, де підсанкційні особи є фігурантами, тож оприлюднювати таку інформацію не можна. Втім, за міжнародним стандартом, у рішенні РНБО мав би бути загальний виклад мотивів накладення на особу санкцій.

До прикладу, у рішенні Ради Європи від 27 травня 2024 року вказано таке обґрунтування санкцій щодо Медведчука: «Віктор Медведчук просував політику та дії, спрямовані на підрив довіри та легітимності уряду України. Медведчук має тісні особисті зв’язки з Володимиром Путіним і пов’язаний з його режимом, а через своїх соратників, зокрема Артема Марчевського, він контролював українські ЗМІ та використовував їх для поширення проросійської пропаганди в Україні та за її межами».

В Україні ж підсанкційна особа може дізнатися підстави застосування до неї санкцій, тільки оскарживши таке рішення до Верховного суду, який може витребувати відповідні матеріали у РНБО. Так, нещодавно Верховний суд ухвалив задовольнити таке клопотання адвокатів Петра Порошенка, який оскаржує санкції проти себе.

Взагалі за законом Україна може накладати санкції на іноземні держави та компанії, українські фірми, які перебувають під контролем іноземної компанії або особи, іноземців, осіб без громадянства, а також на суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність. До громадян же України всі санкції, окрім позбавлення державних нагород, можуть бути застосовані, лише якщо ці люди здійснюють терористичну діяльність. І це можна пояснити тим, що для таких осіб держава має внутрішні засоби впливу — ту ж таки кримінальну відповідальність за державну зраду, колабораціонізм тощо.

Однак, на жаль, останнім часом РНБО дедалі частіше вдається до санкціонування громадян України, коли притягнути їх до кримінальної відповідальності складніше.

Як приклад можна згадати рішення РНБО від 12 лютого 2025 року щодо застосування санкцій до Петра Порошенка, Костянтина Жеваго, Геннадія Боголюбова, Ігоря Коломойського та Віктора Медведчука. Всі вони є фігурантами кримінальних справ за різними статтями Кримінального кодексу України, а Коломойський навіть перебуває під вартою. При цьому Порошенко та Жеваго є громадянами України, а от щодо Віктора Медведчука, Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова ситуація трохи інша — перші два були позбавлені громадянства України за рішенням президента, а останній має лише посвідку на постійне проживання в Україні (попри це, в реєстрі санкцій він вказаний громадянином України).

Тож у цьому разі для накладення санкцій на Петра Порошенка та Костянтина Жеваго РНБО повинна була мати достатні підстави, щоб вважати їхні дії тероризмом, за прикладом Януковича. Крім того, незрозуміло, чому в це рішення повторно включили Віктора Медведчука, який перебував під санкціями ще до повномасштабного вторгнення і щодо активів якого наразі розглядається справа про конфіскацію.

Ці нюанси вказують на огріхи процедури накладення санкцій. Але ширшим є питання, наскільки державі в особі РНБО необхідно накладати санкції на осіб, якщо їх можна притягнути до кримінальної відповідальності, особливо якщо це стосується громадян України. Зміщення фокусу з кримінального провадження на застосування санкцій у справах на кшталт описаних вище схоже на додаткову страховку для притягнення фігурантів скандальних розслідувань до відповідальності. Але якщо придивитися уважніше, то ця тенденція свідчить насамперед не про забезпечення справедливості будь-яким шляхом, а про підміну понять.

Тобто для пошуку швидших рішень влада також розширює можливості свого політичного впливу через санкції, тим самим ризикуючи правами людини й громадянина, принципом верховенства права та іншими демократичними цінностями. Важливо, аби санкції як засіб політичного впливу, що від початку мав на меті захистити національні інтереси від недружніх країн і суб’єктів, не перетворилися на зручний і спрощений замінник правосуддя.

Проблеми з блокуванням активів підсанкційних осіб

Як уже згадувалося, крім безпосереднього обмеження права власності підсанкційної особи як самостійної санкції, після 2022 року блокування активів стало потрібне також для того, аби упевнитися, що ці активи не зникнуть до або під час судового розгляду щодо їхньої можливої конфіскації.

У цьому контексті цікава історія з броварським бізнесменом Сергієм Шапраном. Нещодавно він отримав підозру у низці кримінальних правопорушень за те, що 2024 року йому вдалося стати новим власником українських активів російського підприємця Ігоря Наумця вартістю 1 млрд грн — навіть попри накладені на росіянина санкції РНБО та арешт його майна. Простіше кажучи, Сергій Шапран, ймовірно, вивів ці активи з-під блокування РНБО. Як у нього це вийшло?

Як виявили журналісти проєкту «Схеми», Наумцю «допомогли» продати санкційні активи, і серед таких «помічників» були й публічні посадовці. Зокрема, серед них — скандальний суддя Печерського районного суду Києва Сергій Вовк, який своєю ухвалою зняв арешти з українських компаній Ігоря Наумця.

І хоча компанії все ще були заблоковані РНБО, Наумцю вдалося перехитрити систему й через фірми-посередниці продати Сергію Шапрану не самі корпоративні права, як це зазвичай відбувається, а майнові комплекси українських компаній — ділянки, будівлі, ворота, техніку тощо. Тобто дорогі заблоковані підприємства «частинами» перейшли у власність броварського бізнесмена.

Так Ігор Наумець ухилився від санкцій і вигідно продав свої українські активи, Сергій Шапран їх вигідно купив, а Україна втратила потенційно 1 млрд грн від їхньої потенційної конфіскації.

Ця історія показує: наразі система контролю за активами підсанкційних осіб настільки дірява, що блокування цих активів, як і їхній арешт діють буквально до першого «договорняка» з посадовою особою. А ще гірше, що підозру у цій справі отримав лише Сергій Шапран, адже в Україні досі не криміналізовані обхід і порушення санкцій, тобто відсутній механізм притягнення до кримінальної відповідальності тих посадовців, з якими вдалося «домовитися».

Інша проблема — коли на момент подання позову про конфіскацію не всі активи підсанкційної особи заблоковано відповідальними органами, оскільки їх не вдалося виявити одразу. Особливо це притаманно для майна компаній із складною структурою власності.

Так, уже кілька разів після розгляду санкційної справи Міністерство юстиції зверталося до Вищого антикорупційного суду із повторними позовами про стягнення нововиявлених активів тих самих осіб (справа Міхаіла Шелкова та ПАТ «Корпорація ВСМПО-АВІСМА», справа Олєга Дєріпаскі, справа Вячеслава Богуслаєва).

Це можна покращити, зокрема, через збір інформації про майно особи ще на етапі внесення її до санкційного списку, а також підвищивши якість даних державних реєстрів і їхньої інтероперабельності. Втім, центральною проблемою неефективного блокування активів підсанкційних осіб залишається саме відсутність скоординованої співпраці між усіма залученими відомствами на чолі з РНБО.

***

Як бачимо, антиросійські санкції в Україні мають чимало слабких місць на всіх етапах процесу, і сьогодні точно не можна затягувати з виправленням помилок у протидії агресору на всіх рівнях.

Включення путінських посіпак до санкційних списків РНБО і блокування їхніх активів так само важливі, як і безпосередня конфіскація чи управління цими активами. При цьому варто забезпечити відповідність санкційної політики України міжнародним правовим стандартам, аби не наразитися на успішне її оскарження у національних і міжнародних судах.

Також не менш важливо уникати зловживань новим санкційним механізмом і пам’ятати про його головне сутнісне призначення — захист національних інтересів і безпеки.

Втім, найбільшим недопрацюванням санкційної політики України залишається те, що порушення та обхід санкцій досі не стали злочинами, і ці дії не тягнуть за собою кримінальної відповідальності. Доказ — справа Сергія Шапрана. Адже навіть при виправленні всіх недоліків системи санкції проти пособників Кремля не будуть достатньо ефективними, якщо їхнє виконання не забезпечене певним засобом примусу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Компанії все частіше беруть на роботу пенсіонерів: які посади пропонують
24tv
2025-07-18T08:57:25Z
Стефанішина назвала 2027 рік кінцевим терміном у підготовці України до вступу в ЄС
Европейская правда
2025-07-18T08:57:18Z
Нова енергетика України: сигнали, які ми не маємо права проігнорувати
Лига
2025-07-18T08:57:01Z
Середня зарплата не дорівнює середній пенсії: які виплати отримуватимуть українці
GlavRed
2025-07-18T08:45:26Z
Китай за місяць майже вдвічі наростив експорт стратегічних металів
ZN UA
2025-07-18T08:43:42Z
Цінопад на ринку: в банках євро нижче 49 гривень
24tv
2025-07-18T08:36:52Z
Гривня недооцінена: індекс Біг-Мака визначив, скільки має коштувати долар в Україні
24tv
2025-07-18T08:30:38Z
Український ринок сиру перебуває в застої
AgroPortal
2025-07-18T08:30:05Z
У східних регіонах України почало дорожчати житло: міста-лідери
Хвиля
2025-07-18T08:27:55Z
У ЄС станом на квітень знижувалась кількість клопотань про притулок
Европейская правда
2025-07-18T08:57:25Z
Польща закликала своїх громадян не їздити в Росію
Европейская правда
2025-07-18T08:51:50Z
Словаччина розблокує 18-й пакет санкцій проти росії – Фіцо
iPress
2025-07-18T08:51:47Z
Військові виплати вбивають економіку РФ швидше, ніж санкції - аналітики ISW
Gazeta UA
2025-07-18T08:51:33Z
Зеленський призначив Умєрова на нову посаду: указ
TSN
2025-07-18T08:51:17Z
Стефанішина розповіла про свої завдання як уповноваженої щодо співпраці зі США
Европейская правда
2025-07-18T08:48:42Z
Фінляндія вітає безпековий пріоритет у новому бюджеті Євросоюзу
УкраинФорм
2025-07-18T08:48:32Z
Активізація переговорного треку: Зеленський та Умєров обговорили завдання РНБО
ZN UA
2025-07-18T08:45:00Z
Стефанішина підтвердила, що ЄС готувався відкрити перший кластер перемовин з Україною 18 липня
Европейская правда
2025-07-18T08:43:02Z
Пластиковий сир: що виявили вчені в популярному молочному продукті
Фокус
2025-07-18T05:45:19Z
Бджолина отрута допомагає побороти рак грудей: важливе відкриття
24tv
2025-07-18T04:18:49Z
Туберкульоз минулого місяця зареєстрували у понад 1300 людей
Gazeta UA
2025-07-18T04:12:43Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
Негода накрила Прикарпаття: 3 села залишилися без транспортного сполучення
24tv
2025-07-18T08:54:06Z
Сили оборони мають всі шанси звільнити Сумщину від ЗС РФ, — офіцер бригади "Сталевий кордон"
Фокус
2025-07-18T08:51:53Z
У Карпатах встановили станцію моніторингу радіаційного фону
УкраинФорм
2025-07-18T08:45:48Z
Що не можна купувати у Ретроградний Меркурій: це треба запам'ятати
24tv
2025-07-18T08:36:17Z
Ремонт столичного крематорію. Бюро економічної безпеки упередило розтрату 160 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:30:05Z
Закопували токсичні відходи в ґрунт. На Київщині директор та працівники двох підприємств підуть під суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:15:59Z
Отруєння у львівському ресторані China Hi: госпіталізували 70 людей
УкраинФорм
2025-07-18T08:15:59Z
Росіяни скинули авіабомбу на Костянтинівку та атакували дроном авто волонтерів – є загибла
Лига
2025-07-18T08:12:44Z
Ситуація критична: на окупованій Донеччині може зупинитись важлива ТЕС
24tv
2025-07-18T08:09:51Z
«Щоб усі всіх чули». Як Суспільне працює над розвитком інклюзивного контенту
Детектор М
2025-07-18T08:57:06Z
Україна запускає платформу для тестування зброї безпосередньо в бою
360ua.news
2025-07-18T08:51:59Z
«Війна з мого вікна»: журналістка Світлана Галюта презентувала книгу про окупацію Київщини
Детектор М
2025-07-18T08:48:46Z
В Україні на одного новонародженого припадає троє померлих – «Опендатабот»
ZN UA
2025-07-18T08:48:44Z
Розробники з Південної Кореї представили передовий бойовий танк K1A2
InternetUA
2025-07-18T08:46:55Z
За десять років народжуваність в Україні зменшилася у 2,2 рази
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:36:10Z
АРМА розкрило схему фіктивного постачання дронів для ЗСУ
Известия Киев
2025-07-18T08:34:49Z
Італійські розробники представили новітню танкову гармату Hitfact MkII NG
InternetUA
2025-07-18T08:34:37Z
Курсант розстріляв двох інструкторів на полігоні
360ua.news
2025-07-18T08:30:58Z
Зірка "Кіборгів" Ясіновський розповів чомусь пішов з акторства і хто вплинув на його повернення до професії
Комсомольская правда
2025-07-18T08:54:12Z
Зірка серіалу "Спіймати Кайдаша" відверто зізнався, що готовий піти на війну: "Я піду служити"
24tv
2025-07-18T08:45:21Z
Зручні кросівки, які завжди мають стильний вигляд
Gazeta UA
2025-07-18T08:39:10Z
Зірка "Спіймати Кайдаша" Григорій Бакланов вперше розповів про нову кохану
Комсомольская правда
2025-07-18T08:36:51Z
«Вартові Різдва»: вийшов перший трейлер різдвяної комедії з Бокланом, Кукуюком і Бліндарем у головних ролях
GlavRed
2025-07-18T08:33:15Z
Стильні окуляри на літо 2025: найкраща добірка для модних дівчат
24tv
2025-07-18T08:30:12Z
Зірка «Тіней забутих предків» зустрічається з чоловіком, який молодший за неї на 25 років
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:21:45Z
Міністерство культури і національної спадщини
Детектор М
2025-07-18T08:09:25Z
"Камера поцілунків" викрила службовий роман CEO IT-гіганта на концерті Coldplay
InternetUA
2025-07-18T08:01:50Z
Огірки будуть плодоносити довше, якщо знати один секрет городника
Gazeta UA
2025-07-18T08:54:09Z
Ви помилково вважали їх українськими: 4 поширені імені, які мають іноземне коріння
24tv
2025-07-18T08:45:42Z
Попелиця втікатиме з вашого городу: натуральний інсектицид, який працює краще за хімію
TSN
2025-07-18T08:36:51Z
Не Морське око: шалено красиве озеро в Карпатах біля України
24tv
2025-07-18T08:30:03Z
Китайський гороскоп на завтра 19 липня: Драконам - випробування, Свиням - розчарування
GlavRed
2025-07-18T08:27:38Z
Ще не пізно: посадіть ці рослини в липні, аби восени зібрати урожай
24tv
2025-07-18T08:09:32Z
"55 інфарктів та нервовий зрив": українці жартують зі спроб купити квитки в Укрзалізниці
24tv
2025-07-18T07:39:47Z
Страшно і незручно: де не можна розміщувати дзеркало у квартирі
24tv
2025-07-18T07:30:02Z
Розчин лише з 2 інгредієнтів: полийте цим перець у липні, щоб збільшити врожай удвічі
Telegraf
2025-07-18T07:06:18Z
За сексуальне насильство щодо 6-річної дівчинки судитимуть мешканця Київщини
Украина Криминальная
2025-07-18T08:54:08Z
Наймолодшій – чотири роки. Через отруєння в ресторані Кацуріна госпіталізовано вже 70 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:39:14Z
В Одесі затримали жінку, яка збиралася підірвати обласний ТЦК
24tv
2025-07-18T08:21:19Z
На Львівщині стався обвал на вугільній шахті: є постраждалий
24tv
2025-07-18T08:21:13Z
Росіяни вдарили по Дніпропетровщині, двоє загиблих
1News
2025-07-18T08:09:07Z
Викрадача новонародженої дівчинки з кременчуцького перинатального центу засуджено до суворішого покарання
Украина Криминальная
2025-07-18T07:57:59Z
На Київщині та у низці областей - повітряна тривога через загрозу БПЛА
УкраинФорм
2025-07-18T07:51:43Z
У Києві співробітник ТЦК насмерть забив чоловіка, від якого відмовились військові частини
Комсомольская правда
2025-07-18T07:51:36Z
Росіяни атакували з дрона велосипедиста на Херсонщині, чоловік загинув
УкраинФорм
2025-07-18T07:48:17Z
Усик – Дюбуа: онлайн-трансляція церемонії зважування перед реваншем
24tv
2025-07-18T08:54:32Z
Челсі мріє про Роджерса, може відновити інтерес до Шешко і стежить за Гарначо
Football.ua
2025-07-18T08:51:52Z
Монако продовжив контракт із талановитим бомбардиром
Football.ua
2025-07-18T08:48:59Z
Жіноча збірна України з баскетболу 3х3 дізналась суперників на чемпіонаті Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:48:12Z
Fight for life: Артем Пивоваров випустив спільний трек з DJ Korolova та Олександром Усиком
Вива
2025-07-18T08:45:15Z
Челсі активізує переговори з Аяксом щодо Гато
Football.ua
2025-07-18T08:34:37Z
УАФ представила оновлений формат Кубка України та новий трофей турніру
УкраинФорм
2025-07-18T08:33:29Z
Манчестер Сіті відпустив свого півзахисника до Серії А
Football.ua
2025-07-18T08:30:01Z
У Малі ліквідували воєнного злочинця, тренера російського боксера Повєткіна - джерело
УкраинФорм
2025-07-18T08:30:01Z
У NASA стверджують, що планета Сатурн може плавати на воді: чи можливо це
Фокус
2025-07-18T08:45:55Z
Подорож у минуле: прихована функція Google Maps зворушила Мережу, як її ввімкнути
Фокус
2025-07-18T08:36:21Z
Де в Україні найродючіші землі: науковці назвали конкретний населений пункт в одній області
GlavRed
2025-07-18T08:27:16Z
Оновлення Android виправить помилки на популярних смартфонах: що потрібно зробити
Фокус
2025-07-18T08:27:13Z
У мережі сміються з начальника компанії, якого з коханкою показали на весь стадіон
Фокус
2025-07-18T08:21:09Z
Що відбувається з батареєю смартфона при повній розрядці
InternetUA
2025-07-18T08:16:25Z
Приватність у смартфоні: що ми втрачаємо, коли не зважаємо
Фокус
2025-07-18T08:15:02Z
Чому не працює швидка зарядка: експерти назвали несподівану причину
Фокус
2025-07-18T08:12:35Z
OpenAI представляє Агента ChatGPT, який виконує завдання, використовуючи ваш комп'ютер
24tv
2025-07-18T08:09:59Z
Рекламна кампанія RENAULT – UN.PATENT здобула золотого Канського лева
AutoCentre
2025-07-18T08:43:25Z
На український ринок виходить новий Volkswagen Transporter T7: ціни та версії
Фокус
2025-07-18T08:36:34Z
Українці купують більше китайських авто: які марки найпопулярніші
24tv
2025-07-18T08:33:52Z
Дешевше ніж очікувалось: кросвен Kia Carens отримав повністю електричну версію
ЗаРулем
2025-07-18T08:33:44Z
Mitsubishi випустив семимісцевий кросовер за $30 000
AutoCentre
2025-07-18T08:16:06Z
На базі Toyota: Subaru презентувала спортивний електрокросовер для молоді
Фокус
2025-07-18T07:45:42Z
Subaru презентувала новий електричний кросовер на базі Toyota C-HR
AutoCentre
2025-07-18T07:10:37Z
Запас ходу — 1300 км: виробник смартфонів показав стильний електричний універсал
Фокус
2025-07-18T06:27:23Z
На Нюрбургрінг виїхав новий кросовер Range Rover
AutoCentre
2025-07-18T06:06:21Z