/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2Fd06cb8227f336ddd0c792182cdf56a7c.jpg)
Фізична активність проти безсоння: що працює краще – ліки, терапія чи спорт
Автори дослідження опублікованого в BMJ Evidence Based Medicine підкреслюють: фізичні вправи варто розглядати як один з основних способів боротьби з порушеннями сну, пише 24 Канал.
Безсоння – проблема, з якою стикаються від 4 до 22% людей. Вона не тільки погіршує самопочуття, а й збільшує ризик психічних та фізичних захворювань, включаючи деменцію та серцево-судинні патології.
Медикаментозна терапія часто супроводжується побічними ефектами. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) визнана ефективною та безпечною, однак доступна не всім через брак фахівців.
Нове дослідження фізичної активності для покращення сну
Нове дослідження охопило 22 роботи з 1348 учасниками, які випробували 13 різних підходів до лікування безсоння, зокрема сім видів фізичних вправ: йогу, тайцзі, ходьбу та біг, аеробні та силові тренування та їхні комбінації. Тривалість програм варіювалася від 4 до 26 тижнів.
Як альтернативи розглядалися КПТ, гігієна сну, аюрведа, масаж, акупунктура, стандартна терапія та відсутність лікування. Ефективність оцінювали за шкалами, а також за такими показниками, як загальний час сну, його ефективність (частка сну в загальному часі в ліжку), кількість нічних пробуджень та швидкість засинання.
Які фізична активність покращує сон
КПТ, як і раніше, перевершує стандартне лікування, значно збільшуючи тривалість та ефективність сну, а також прискорюючи засинання.
Фізична активність не сильно поступається:
- Йога здатна додати майже 2 години до сну та покращити його якість приблизно на 15%.
- Ходьба та біг значно зменшують вираженість безсоння, а тайцзі не тільки покращує якість сну, а й прискорює засинання – цей ефект зберігається до двох років.
Автори також пропонують пояснення, чому спорт такий ефективний проти безсоння:
- Йога та тайцзі допомагають тілу та мозку розслабитися, знизити тривожність та емоційне напруження.
- Медитативні практики сприяють регуляції емоцій, зменшують потік нав'язливих думок і навіть можуть знижувати рівень запальних молекул в організмі.
- Аеробні навантаження (ходьба, біг) знижують рівень кортизолу, сприяють виділенню мелатоніну та збільшують час глибокого сну.
Звичайно, не всі дослідження були бездоганними за якістю, і вибірка є відносно невеликою. Проте дані переконливо доводять: доступні та недорогі фізичні вправи можуть стати ефективним та безпечним методом першої лінії в терапії безсоння.