MY.UAНовини
"Можемо масштабувати до кінця 2025 року": інтерв'ю директора АОЗ про дрони і унікальні проєкти
"Можемо масштабувати до кінця 2025 року": інтерв'ю директора АОЗ про дрони і унікальні проєкти

"Можемо масштабувати до кінця 2025 року": інтерв'ю директора АОЗ про дрони і унікальні проєкти

Агенція оборонних закупівель займається закупівлею озброєння та військової техніки на потреби Сил оборони України. Здебільшого Агенція працює у трьох напрямках закупівлі боєприпасів, БпЛА та РЕБи і техніка.

Директор Агенції оборонних закупівель Арсен Жумаділов в інтерв'ю 24 Каналу розповів про дрони-перехоплювачі для "Шахедів", новий унікальний проєкт для закупівлі дронів напряму військовими та скільки загалом дронів на рік може виготовляти Україна. Деталі – читайте далі у матеріалі.

Три компанії виготовлятимуть дрони-перехоплювачі для "Шахедів"

Чим відрізняється Агенція оборонних закупівель від Державного оператора тилу? Зараз ви керівник АОЗ, а раніше очолювали ДОТ. Хочеться розуміти, чим це кардинально відрізняється зараз?

Агенція оборонних закупівель проводить закупівлі летальної номенклатури. Тобто це здебільшого озброєння і військова техніка. Державний оператор тилу проводить закупівлі нелетальної номенклатури – це харчування, речове забезпечення і паливо-мастильні матеріали. Агенція оборонних закупівель і Державний оператор тилу відрізняються предметами закупівлі.

Щодо процесу, то насправді вони не так вже і сильно відрізняються. Обидві агенції працюють над тим, щоб забезпечити ЗСУ всім, що їм необхідно, своєчасно і в повному обсязі.

Повне інтерв'ю з Аресеном Жумаділовим: дивіться відео

Командир підрозділу "Птахи Мадяра" Роберт Бровді з позивним "Мадяр", посилаючись на розвідку, повідомив, що Росія зможе запускати тисячу дронів на добу вже цієї осені. Чи закуповують вже зараз для Збройних Сил дрони-перехоплювачі, чи ведеться в цьому напрямку робота?

У цьому напрямку деякі закупівлі насправді вже частково відбулись. Вже відбувається виконання контрактів. Деякі закупівлі будуть проводитися щойно знайдуть фінансовий ресурс для того, щоб їх провести.

Щодо протидії такій загрозі як "Шахеди", це завдання є насправді багаторівневим. Дуже ефективно себе показали дрони-перехоплювачі, про які ми говоримо зараз, і щодо яких нещодавно керівництво держави зустрічалося з американськими партнерами для підписання відповідних документів. Тобто це один ешелон захисту.

Є інші засоби, які використовуються для протидії "Шахедам". Усе те, що до нас доводять для закупівлі у цьому напрямку, ми або вже закупили, або наразі закупляємо.

Утім, не можна сказати, що цього є вже в достатній кількості й ми можемо абсолютно точно все збивати. Передусім через те, що насправді технологію перехоплювачів протестували, щоб усі переконались в тому, що вона ефективна, не так давно. Відповідно, наразі цей виробник нарощує своє виробництво, щоб забезпечити нашу потребу.

Є українські виробники, які виробляють таку зброю? Чи все-таки зараз більше пропозицій на західному ринку? І чи є, наприклад, пропозиції від західних партнерів, щоб передати нам це як безплатну допомогу?

Насправді ринок перехоплювачів, тобто дронів, які перехоплюють ударні дрони типу "Шахед" є досить новим. Тієї продукції, про яку я кажу, ще рік тому або не було, або вона була у прототипах. Сьогодні ми законтрактували 3 компанії, які виробляють такі перехоплювачі. Є й українська компанія, є й американська компанія, про яку я згадував дещо раніше.

В Україні запрацює унікальна система для закупівлі дронів

Якщо продовжити тему дронів, то які першочергові потреби у наших оборонців? Чи зникла вже та проблема, коли, наприклад, захисники хочуть один дрон, а їм приходить зовсім інший? Хочеться розуміти, чи можемо ми як держава, повністю задовольнити ці потреби, чи ще досі потрібно закуповувати певні дрони за кордоном.

Якщо ми говоримо про FPV-дрони, то це здебільшого українське виробництво, тобто це наші українські виробники. І тут ключова проблематика наразі те, як побудований ланцюг постачання від збору, потреби й до того, що розподіляється на військові частини. Цей ланцюг не забезпечує потреби, які є у тієї чи іншої бригади.

Тобто бригада, наприклад, хоче той чи інший дрон на одній частоті, а отримує його на іншій частоті. Є розуміння, що існує дуже велика активність того, щоб перепаювати буквально кожний дрон, який бригада отримує від держави.

Для того, щоб розв'язати цю проблему, а саме дуже довгий лаг між тим, що замовили військові й тим, що вони отримали, ми разом із Міністерством оборони України та Генеральним штабом ЗСУ напрацювали й реалізували проєкт, як і нормативний, так і технічний, який називається DOT-Chain Defence System.

Це цифрове середовище, у межах якого підрозділи напряму замовлятимуть ті дрони, які їм потрібні, за контрактами, які укладає АОЗ. Це дозволить максимально наблизити виробника до споживача, щоб всі побажання були максимально враховані. Водночас, щоб у межах цього середовища ці контракти належно виконували, ми будемо, зі свого боку, це контролювати.

Цю систему запускаємо ось вже, тобто ми пройшли досить тривалий період нормативного регулювання і технічної реалізації цього інструменту. Адже ця сфера, як ви розумієте, зарегулювана, зокрема із міркувань інформаційної безпеки. Ми виконали всі необхідні вимоги, щоб ця система відповідала найкращим стандартам в цій галузі, і наразі запускаємо її в пілотному режимі з 12 підрозділами.

Тобто військові заходитимуть на сайт, обиратимуть виробника і зможуть так просто собі купувати дрони?

Ви все правильно зрозуміли. Вони дійсно будуть заходити в систему. Єдине, що це не публічний сайт. Це захищена система. Ми заводимо в цю систему всіх користувачів, які мають уповноваження від бригади. Далі вони бачать у системі, які вироби є доступними до замовлення, які можуть відвантажити якнайшвидше. Вони вибирають ці вироби й далі йде відвантаження, за яке платимо ми як АОЗ.

Тобто сама бригада, військова частина не укладає контракти, вона не проводить оплату. Уся ця формальна складова та бюрократія на нашому боці. Відповідно, ми можемо зі свого боку значно скоротити цей шлях від того, як бригада визначилась щодо того, що вона хоче, і до того, як вона дійсно одержала бажаний дрон.

Скільки саме працюватиме пілотний проєкт, якщо зараз його протестують та усунуть помилки в його роботі?

Пілотний проєкт має виявити ті чи інші складнощі в його роботі, щоб їх можна було усунути до того, як масштабувати його на сотні підрозділів. Усе має працювати без жодних перешкод. Це стосується і організаційної, і технічної, і нормативної складової.

Ми точно винесемо певні уроки, врахуємо їх. Якщо зміни будуть невеликими щодо нормативки чи контрактів, то масштабування може відбутися до кінця 2025 року. Якщо будуть більш значні удосконалення, то масштабування буде дещо відтерміноване.

Який розмір бюджету АОЗ на 2025 рік?

Який бюджет закладений на 2025 рік і чи відомі цифри на 2026-й? На які потреби військових ви орієнтуєтесь, формуючи бюджет? Що саме закуповуватимете більше цього року, порівнюючи з 2024 та 2023 роками?

Станом на сьогодні Агенція оборонних закупівель оперує річним бюджетом у понад 400 мільярдів гривень в межах трьох програм – боєприпаси, БпЛА і РЕБи та техніка. Найбільшою щодо вартості є програма боєприпасів, на другому місці – БпЛА і РЕБи й на третьому – техніка.

Які зміни відбудуться наступного року, буде зрозуміло восени, коли Збройні Сили України зведуть потреби, визначаться щодо пріоритетів. І з огляду на те, як вони бачать картину воєнних дій на 2026 рік, будуть визначені пріоритети. Станом на зараз про це говорити зарано.

Скільки дронів на рік може виготовляти Україна?

Пів року назад, після Нового року, склалася ситуація, коли у виробників була недозавантаженість і на їхніх складах накопичувалась техніка, дрони. Чи змінилась ситуація і виробники зараз завантажені на 100%? Також чи підтримуєте ви експорт зброї?

Загальна виробнича спроможність наших виробників, якщо говорити про FPV-дрони, складає орієнтовно від 8 до 10 мільйонів виробів на рік – у 2025-му. Це те, що декларує сама індустрія. Як держава у 2025 році ми плануємо викупити орієнтовно від 4 до 4,5 мільйонів дронів – кількість буде частково залежати від наявності фінансового ресурсу.

На закупівлю решти ми не маємо фінансового ресурсу як держава. Відповідно додаткова спроможність у виробників є. Однак, як вона буде завантажена – чи наші міжнародні партнери профінансують це виробництво через так звану "данську модель", чи це буде відкритий експорт, – не можу наразі прокоментувати. Це стане зрозуміло приблизно у другому півріччі – чи дійсно запрацює на експорт певна номенклатура.

Скільки тоді не вистачає фінансування, щоб забезпечити потреби військових і завантажити усіх наших виробників?

Якщо в середньому базовий FPV-дрон коштує 20 тисяч гривень за одиницю, то оця недозавантаженість у 5 мільйонів виробів з тим, що є спроможність на ринку, означає, що потрібно ще додатково 100 мільярдів гривень лише по цій номенклатурі. А це не єдина номенклатура, яка є дефіцитною.

Майже все те, що потребує фронт, не забезпечується нами через брак фінансового ресурсу. Коли він з'являється, то розподіляється за пріоритетами й не так, що одна категорія фінансується на 100%.

Плани АОЗ щодо ШІ та інших проєктів

Щодо штучного інтелекту, чи є вже на цьому напрямку закупівлі? Тому що очільник Мінцифри Михайло Федоров казав, що технологія штучного інтелекту дозволить прибрати операторів дронів з поля бою. Проте на це можуть піти роки. Чи з'явились у військових потреби в цьому сенсі й чи можуть їх задовольнити виробники в Україні та за кордоном?

Точно є виробники та інженерні команди, які працюють над тим, щоб інтегрувати ШІ. Я не готовий зараз сказати, що є серійне виробництво таких дронів, які б ми закуповували й про які мені було б відомо. Щойно з'являться серійні виробництва і вони будуть готові постачати не пробні партії, а великі обсяги для Збройних Сил України, найімовірніше, воно з'явиться у потребі. Тоді, ми будемо його контрактувати.

Які ще нові проєкти, що можуть спростити життя військових, окрім маркетплейса, ви ще плануєте?

Інструмент, про який я говорив, ми хочемо поширювати й на іншу номенклатуру, не тільки на дрони. Наприклад, на РЕБи, скиди під дрони. На все те, в чому у нас є з одного боку високо конкурентна пропозиція, з іншого – є користувачі, які мають свої споживацькі вподобання. Усі ці закупівлі намагатимемося переводити у цифрове середовище.

Також ми оголосили в електронній системі Prozorro закупівлю FPV-дронів за тактико-технічними характеристиками. Агенція оборонних закупівель вперше це зробила. Очікуємо, що ці дрони у нас стануть дещо дешевшими, а їхнє постачання – більш плановим.

Теги за темою
Оружие
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ізраїль і Сирія домовилися про припинення вогню за посередництва США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T01:30:11Z
Трамп висуває нові вимоги до ЄС: тарифи можуть зрости до 20%
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:09:01Z
В США закривають вечірнє шоу з популярним ведучим через критику та жарти про Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:30:03Z
Трамп підписав масштабний закон про криптовалюти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T22:57:25Z
Павленко: Буданов дав старт кампанії з підриву ВПК РФ
УкраинФорм
2025-07-18T20:00:23Z
Радник Орбана заявив, що Україну "не просили воювати" з Росією від імені Угорщини
Европейская правда
2025-07-18T19:57:27Z
WhatsApp можуть заборонити в Росії: в чому причина
InternetUA
2025-07-18T19:57:24Z
Подвійний удар Китаю і РФ: у Заходу є півтора року на підготовку до глобальної війни, — командувач НАТО
Фокус
2025-07-18T19:57:02Z
Кандидатів багато: Свириденко розповіла, чому досі не обрали нового міністра культури
24tv
2025-07-18T19:54:01Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Сербська компанія, повʼязана з "Газпромом", укотре просить відстрочки від санкцій США
Европейская правда
2025-07-18T18:49:39Z
В Україні оренда квартир зросла до 47 тис. грн: скільки платять у великих містах
Фокус
2025-07-18T18:33:56Z
Дефіцит продуктів у Львівській області: через нестачу зростають ціни
Политека
2025-07-18T18:00:55Z
Лінія фронту станом на 18 липня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:45:40Z
Грошова допомога у Миколаївській області: як отримати 1000 доларів США
Политека
2025-07-18T20:00:37Z
У Києві чутно вибухи: на столицю летять "табуни" Шахедів
GlavRed
2025-07-18T19:48:45Z
Нова система оплати проїзду в Рівному: про які зміни повідомили жителям
Политека
2025-07-18T19:30:34Z
Найближчим часом буде масований обстріл: біля Києва вже працює ППО
GlavRed
2025-07-18T19:27:35Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: де готові платити від 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-18T19:00:48Z
Обмеження руху в Чернівецькій області: де перекриють дороги
Политека
2025-07-18T18:31:10Z
Справжній потоп накрив Україну: синоптики та рятувальники б'ють на сполох
GlavRed
2025-07-18T18:27:49Z
3 знаки зодіаку, у яких після ретроградного Меркурія почнеться чорна смуга у житті
24tv
2025-07-18T18:24:05Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Україні дозволять брати на роботу без документів ТЦК: що відомо про новий закон
Хвиля
2025-07-18T19:42:27Z
Без шансів на бронювання: ТЦК масово "забуває" зняти з розшуку
Знай
2025-07-18T19:36:59Z
Поки "Боривітер" у Лондоні: українців просять допомогти врятувати останню мозаїку Алли Горської
24tv
2025-07-18T19:30:35Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T19:27:01Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Греція готується до аномальної спеки: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:03:00Z
В Україні змінили процедуру обміну водійських прав: що потрібно знати у 2025 році
Хвиля
2025-07-18T18:51:44Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
У Києві на дах будинку впала частина БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:12:15Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T19:54:50Z
На Прикарпатті померла постраждала внаслідок удару РФ, скоєного 29 червня
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:36Z
Солдат ТЦК і його командир вбили мобілізованого у Києві: у ДБР розповіли подробиці
24tv
2025-07-18T19:24:27Z
На Прикарпатті власника підпільної ІТ-компанії викрили у співпраці з Росією
УкраинФорм
2025-07-18T19:09:37Z
На Вінниччині викрито злочинну групу, яка заволоділа паями померлих людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:48:53Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Що робити, якщо протекла батарейка: корисні поради на всі випадки життя
Фокус
2025-07-18T17:36:04Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z