/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F6ffd392207abfeefa8341c5b78918e70.jpg)
Російський патріарх "прокляв" владу у Кремлі - що сталось
Про що йдеться у матеріалі:
Російська православна церква, яку нині очолює патріарх Кіріл і яка відкрито підтримує політику Кремля, у минулому рішуче виступала проти влади більшовиків — аж до анафеми. Про це у відео на YouTube нагадав професійний історик, голова Інституту національної памʼяті Олександр Алфьоров, розповідаючи про маловідомий епізод з історії церкви у 1918 році.
Главредз'ясував, що відомо про анафему більшовикам.
"Російська влада в Кремлі була проклята православною церквою"
"Російська влада в Кремлі була проклята православною церквою. І здійснив це прокляття патріарх Московський Тихон", — наголошує Алфьоров.
19 січня 1918 року, у відповідь на криваві дії більшовиків, патріарх Тихон підписав послання, в якому безапеляційно відмежувався від радянської влади та закликав вірян не мати з нею жодних справ. У документі, зокрема, йшлося:
"Владою, даною нам від Бога, забороняємо вам приступати до таємниць Христових. Анафемуємо вас, якщо ви тільки ще носите християнські імена, хоча за походженням своїм належите до православної церкви. Заклинаємо і вас, всіх вірних чад православних, церкви Христової, не вступати з такими виродками роду людського в будь-які спілкування", - писав Тихон.
Дивіться відео історика, голови Інституту національної пам'яті України про ставлення церкви до більшовиків:
Історик підкреслює: "Тобто прокляття — на більшовиків та всіх, хто буде з ними співпрацювати".
Як імператор Петро І став "головою" церкви
Пояснюючи контекст, Алфьоров у новому відео на YouTube нагадав про важливу зміну у стосунках держави й церкви ще у XVIII столітті.
"У 1700 році помирає патріарх Московський Адріян. І Петро І при ньому не обирає патріарха… натомість, через 20 років, запроваджують такий орган, як Святійший Синод", - пояснив він.
Цей орган де-факто перетворив церкву на частину державного апарату.
"Це означає, що імператор стає головою церкви. Сам Синод очолює обер-прокурор, тобто цивільна особа, яка керує священниками. Церква стає нічим іншим, як одним з міністерств", - вказує Алфьоров.
Ця система проіснувала до 1918 року. Проте вже у 1917-му, після падіння монархії, Російський помісний собор відновив патріаршество, обравши на цю посаду Тихона. Той відразу зайняв чітку антимарксистську позицію, яка через рік призвела до конфлікту між церквою та новою владою.
Чому російська влада — "проклята"
"Якраз чому російська православна церква є проклятою? Тому що патріарх Тихон просто сказав, що проклинає всіх, хто буде співпрацювати з більшовиками", — наголосив Олександр Алфьоров.
Сьогодні ж, за його словами, ця церква, відроджена ще Сталіним, перебуває у повному підпорядкуванні владі.
"Сталін відновив православну церкву російську, яка співпрацює і служить Путіну", - резюмував він.
Вам також може бути цікаво:
Про персону: Олександр Алфьоров
Олександр Анатолійович Алфьоров (нар. 30 листопада 1983, Київ) — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України, Голова Інституту національної пам’яті України, майор запасу ЗСУ, передає Вікіпедія.