MY.UAНовини
Таємниця "списку Епштейна": як скандал з вечірками багатіїв шокував Америку і чи причетний Трамп
Таємниця "списку Епштейна": як скандал з вечірками багатіїв шокував Америку і чи причетний Трамп

Таємниця "списку Епштейна": як скандал з вечірками багатіїв шокував Америку і чи причетний Трамп

Тема так званого списку Епштейна – тобто переліку високопосадовців і знаменитостей, нібито причетних до злочинів Джеффрі Епштейна – стала своєрідним міфом, що вплинув на американську політику останніх років. Особливо потужно ця тема зарекомендувала себе в медіапросторі навколо Дональда Трампа.

Скандал довкола Епштейна спалахнув у 2019 році, ще під час першого президентського терміну Трампа, коли фінансиста звинуватили в сексуальній експлуатації неповнолітніх. Відтоді "список Епштейна" перетворився на конспірологічний символ: прихильники теорій змови вірять, що існує таємний перелік впливових осіб (переважно з політичної еліти та шоу-бізнесу), які були клієнтами або спільниками Епштейна. Ця ідея живиться й реальними фактами – Епштейн справді мав розгалужені зв’язки та записник контактів, де фігурували імена багатьох багатіїв, але значною мірою вона підтримується непідтвердженими чутками.

Дональд Трамп волею долі опинився в епіцентрі цих розмов. З одного боку, він у минулому товаришував із Епштейном, а з іншого – серед його найвідданіших прихильників поширена віра в те, що Трамп веде боротьбу з так званою "педофільською елітою".

У матеріалі 24 Каналу проаналізували роль "списку Епштейна" в політичній кар’єрі Трампа – від його першого президентства до кампанії-2024 та другого терміну.

Трамп і Епштейн: від приятельських вечірок до публічної дистанції

Дональд Трамп і Джеффрі Епштейн познайомилися ще в 1980 – 1990-х роках, коли обидва належали до кола нью-йоркської та флоридської еліти. У 2002 році, задовго до політичної кар’єри, Трамп відгукувався про Епштейна дуже тепло, називаючи його в своєму дусі – "фантастичним хлопцем". В інтерв’ю в тому ж році Трамп відзначив смак Епштейна до жінок "молодшого віку":

Вважають, що він любить вродливих жінок не менше за мене, і багато з них молодшого віку,
казав Трамп журналу New York Magazine.

Ця знаменита цитата пізніше стала приводом для критики, адже в світлі обвинувачень проти Епштейна вона звучить зловісно, якщо не кримінально. Однак дружба Трампа з Епштейном тривала недовго. Відомо, що Епштейн бував у маєтку Трампа Мар-а-Лаго у Флориді та з’являвся на спільних фотографіях з ним у 1990-х.

За даними The Washington Post, в особистому записнику контактів Епштейна (так званій "чорній книжці", що стала надбанням преси в 2009 році) були 14 телефонних номерів, пов’язаних із Трампом та його оточенням. Водночас є свідчення, що приблизно у 2007 році Трамп порвав стосунки з Епштейном. Адвокат Trump Organization Алан Гартен зазначав, що Трамп "заборонив Епштейну з’являтися" в Мар-а-Лаго після того, як проти фінансиста висунули перші кримінальні обвинувачення у Флориді.

Сам Трамп згодом стверджував, що "не був фанатом" Епштейна і "давно посварився з ним", натякаючи, що їхні шляхи розійшлися ще до того, як історія набула розголосу. Це відмежовування дозволило Трампу згодом відійти й від скандалу. Коли в липні 2019 року Епштейна знову заарештували за звинуваченнями у секс-торгівлі неповнолітніми, президент Трамп публічно наголосив, що давно не підтримує зв’язків з ним.

  • На той момент адміністрація Трампа зіткнулася з іншим незручним фактом: міністр праці Александр Акоста був тим самим прокурором, який у 2008 році уклав скандально м’яку угоду про негласне припинення переслідування Епштейна. Під тиском критики Акоста подав у відставку в липні 2019-го, щоб не кидати тінь на Білий дім.
  • Отже, до кінця першого терміну Трамп зміг офіційно заявляти, що "не знається з Епштейном багато років". Ба більше, його союзники висували контраргументи на користь президента. Наприклад, адвокат деяких жертв Епштейна Бредлі Едвардс розповів, що в 2009 році звертався до багатьох знайомих фінансиста, і "Трамп був єдиним, хто відповів на дзвінок і погодився поговорити".

За словами Едвардса, Трамп надав інформацію і "не справив враження людини, яка причетна до чогось негідного". Цей факт – хоч і поданий зі слів адвоката – охоче підхопили прихильники Трампа як доказ його невинуватості та готовності допомогти слідству. Проте історія на цьому не завершилась. Смерть Джеффрі Епштейна 10 серпня 2019 року у в'язниці Мангеттена – офіційно визнана самогубством – дала початок новій хвилі теорій змови. Власне, з цього моменту й народжується феномен "списку Епштейна", який перетворився на політичний мем та інструмент впливу на суспільну думку.

Хто згаданий у списках Епштейна: імена


Списки Епштейна базуються на численних судових документах, журналах польотів приватного літака Епштейна, телефонних записах, особистих записниках, а також свідченнях жертв і свідків. Серед згаданих – політики, бізнесмени, науковці, артисти, члени королівських родин та інші публічні фігури. Проте факт згадування імені в документах не означає причетність до злочинів чи незаконних дій.

Серед чоловіків, з якими нібито контактував Епштейн – Білл Клінтон, Дональд Трамп, принц Ендрю, Білл Ґейтс, режисер Вуді Аллен, ексдиректор ЦРУ Лоуренс Іґлберґер, колишній сенатор Джордж Мітчелл, Девід Коперфільд, а також кілька журналістів і науковців.

"Епштейн не вчиняв самогубства": конспірологія, QAnon і зміцнення міфу

Новина про загадкову смерть Епштейна миттєво породила масу сумнівів. Обставини здавалися підозрілими: камера спостереження не зафіксувала момент смерті, охоронці заснули та сфальсифікували рапорти, а розтин виявив переломи кісток шиї, що можуть свідчити про удушення.

Це стало ідеальним ґрунтом для конспірологів. Фраза "Epstein didn’t kill himself" ("Епштейн не вчинив самогубство") стрімко поширилася спершу в інтернет-мемах, а потім і в офлайні. Її писали всюди: у дописах соцмереж, на футболках і стікерах, навіть у вигляді жартів у телеефірах. Восени 2019 року ця фраза вийшла за межі анонімних форумів – її почали озвучувати національні політики та медійники різних поглядів. Наприклад, демократ, мер Нью-Йорка Білл де Блазіо відкрито припустив: "щось тут не сходиться" щодо смерті Епштейна.

Особливо ж гучно тему підхопили крайні праві та прихильники теорій змови. Рух QAnon, що зародився у 2017 році на анонімних форумах, стверджував, буцімто Дональд Трамп веде таємну війну проти сатанинсько-педофільної "глибинної держави". Для адептів QAnon викриття злочинів Епштейна стало "доказом" їхнього світогляду: адже тут справді був заможний торговець людьми з елітними зв’язками, який "зловживав юними дівчатами багато років, уникаючи правосуддя".

Отже, в їхніх очах Епштейн підтверджував існування тієї самої "таємної змови педофілів", про яку вони давно торочили. Коли Епштейн помер за загадкових обставин, QAnon та інші конспірологи відразу ж заявили: його "прибрали", щоб приховати імена впливових злочинців. Так з’явилося переконання, що десь має бути "список Епштейна" – перелік високопоставлених клієнтів, яких фінансист забезпечував неповнолітніми дівчатами.

Ця віра підживлювалася реальними деталями, які стали надбанням публіки. Відомо, що Епштейн мав приватний острів та літак, на якому гостювали різні знаменитості. Незадовго до смерті Епштейна було оприлюднено журнали польотів його приватного літака, де фігурували, зокрема, імена колишнього президента Білла Клінтона (він літав з Епштейном у справах свого фонду).

Саме на це натякали численні інтернет-дописувачі: мовляв, щойно відкрилися документи про польоти Клінтона на "острів педофілів", як Епштейна загадково знайшли повішеним у камері. Та й Дональд Трамп, попри все, теж з’явився в тих журналах – принаймні один переліт 1997 року з Палм-Біч на Ньюарк він здійснив на літаку Епштейна.

Для прихильників теорій змови такі уривки фактів склалися в цілісну, хоча й хибну картину глобальної змови. QAnon відіграв особливу роль у популяризації теми "списку Епштейна". Як відзначає дослідник конспірологій Майк Ротшильд, у середовищі QAnon існує постійне очікування "документу чи списку, який нарешті покінчить зі злом Нового світового порядку". Віруючі щоразу сподіваються, що ось-ось вийде наяву таємне досьє, здатне викрити всіх членів "кабали" – але щоразу цього не стається.

У січні 2024 року, коли в суді оприлюднили чергову порцію документів, пов’язаних зі справою Епштейна, серед правих конспірологів знову здійнялася хвиля активності. Вони очікували сенсації, яка "розіпне відомих лівих за участь у секс-торгівлі", але реальність виявилася прозаїчнішою – розкриті матеріали були частиною позову однієї з жертв і хоча й містили імена відомих людей, майже не дали нових доказів їхньої причетності до злочинів.

Однак прихильників теорій змови це не зупинило – вони або ігнорували відсутність сенсації, або вигадували свої пояснення.

Як зазначив Ротшильд, "немає нічого, що Трамп міг би зробити, аби втратити лояльність цих людей… Якщо щось не вписується в їхню картину світу, вони просто цього не помічають або придумують химерне виправдання".

Таким чином, ядро трампівського електорату, яке схильне до QAnon-риторики, перебрало тему Епштейна на озброєння, не допускаючи думки про негативну роль самого Трампа. Показовим прикладом проникнення конспірології в політичний мейнстрім став інцидент із конгресменом-республіканцем Полом Гозаром. У листопаді 2019 року, під час слухань щодо імпічменту, він опублікував у Twitter серію з 23 емоційних твітів. Уважні читачі помітили, що перші літери кожного допису складаються в приховане повідомлення: "EPSTEIN DIDN’T KILL HIMSELF" – "Епштейн не вчинив самогубство".

Коли Гозара запитали про цей акронім, він не став відхрещуватися, жартома відповівши новим прихованим меседжем про "Зону 51". Фактично конгресмен тим самим підморгнув консервативній аудиторії, давши зрозуміти, що поділяє її сумніви щодо смерті Епштейна. Цей випадок, висвітлений Washington Post, продемонстрував готовність деяких республіканців підігрувати популярним змовницьким мемам.

У ті ж дні навіть телеведучі в сатиричному ключі піднімали цю тему: так, Тревор Ноа пожартував, запитавши Гілларі Клінтон "як це ви вбили Епштейна?".

Загалом же, перші місяці після смерті Епштейна закріпили цю тему як стале гасло правих кіл – своєрідний пароль розчарування в "системі", що об’єднав як ультраконсерваторів, так і суспільство, схильне не довіряти владі.

MAGA-інфлюенсери і "список Епштейна": від соцмереж до Білого дому

За часів першого президентства Дональда Трампа сформувався цілий шар медіа-особистостей та активістів, відомих як MAGA-інфлюенсери, які гаряче підтримували президента та просували різноманітні наративи для його електорату. Тема Епштейна стала для них зручною зброєю, хоч і з подвійним лезом. Деякі з цих коментаторів та діячів наголошували на зв’язках Епштейна з демократами, тим самим захищаючи Трампа та атакуючи його опонентів. Інші ж, навпаки, згодом стали критикувати вже самого Трампа за недостатню прозорість у цій справі.

Розглянемо кілька помітних прикладів.

  • Відразу після смерті Епштейна в 2019 році прокремлівські коментатори та блогери поширили версію про причетність родини Клінтонів. Президент Трамп власною персоною підсилив цю конспірологічну хвилю: у серпні 2019-го він ретвітнув повідомлення актора-коміка Терренса Вільямса, де стверджувалося, що Епштейна "заглушили, бо у нього була інформація на Білла Клінтона", з хештегами #ClintonBodyCount та #EpsteinSuicide.

Цей крок президента – поширення відверто бездоказової теорії – викликав широкий резонанс. The Washington Post зазначала, що таким чином глава держави "перетворив безпідставні чутки на національну новину", легітимізувавши їх для масової аудиторії.


Дональд і Меланія Трампи, Джеффрі Епштейн та Гіслейн Максвелл / Фото Davidoff Studios Photography

  • Водночас інші праві коментатори, такі як Джек Пособец чи Майк Цернович (відомі своєю активністю у змовницьких колах онлайн), послідовно розкручували тему "списку" в соцмережах і вимагали "назвати імена" впливових збоченців. Цернович навіть судився за розсекречення документів у справі Гіслейн Максвелл – співучасниці Епштейна.

Хоча його мотиви не були суто альтруїстичними, це лише додало йому популярності серед прихильників ідеї, що ось-ось спливуть імена "усіх монстрів". У політичному русі MAGA зразка 2020 – 2021 років з’явилися нові обличчя, які відкрито симпатизували QAnon і експлуатували тему педофілів-демократів. До прикладу, Марджорі Тейлор Ґрін, обрана до Конгресу в 2020 році, до свого обрання висловлювала підтримку конспірології QAnon. Вона ж у соцмережах натякала, що демократи "прикривають педофілів" і вимагала повного розслідування зв’язків Епштейна. Інший конгресмен, Метт Ґейц, під час слухань у 2020-му ставив питання директорці ФБР про долю "зниклого відеозапису з камери Епштейна", підтримуючи тим самим сумніви в офіційній версії його смерті. Такі виступи показали: навіть у владних колах теза про змову навколо Епштейна не була табу.

Протягом кампанії 2024 року та подальших подій MAGA-інфлюенсери знову активізували тему "списку". Серед найголосніших – ультраправа активістка Лора Лумер, відома поширенням теорій змови. Вона стала одним із лідерів вимоги до нової адміністрації Трампа (в разі його повернення) розкрити повну правду про справу Епштейна. Після виборів 2024 року Лумер фактично очолила онлайн-кампанію проти тодішньої генпрокурорки (й водночас давньої союзниці Трампа) Пем Бонді, звинувачуючи її у приховуванні "клієнтського списку" Епштейна. У своїх дописах Лумер попереджала, що "відсутність реальних результатів і прозорості в Мін’юсті… коштуватиме республіканцям місць у Конгресі".


Дональд Трамп та Пем Бонді / Фото Manuel Balce Ceneta / AP

Її підтримували інші – колишня зірка Fox News Мегін Келлі, яка під час виборів 2024 відкрито агітувала за Трампа, теж різко критикувала Бонді. Келлі писала, що "широкі верстви партії" втратили довіру до генпрокурорки, адже та "вводила в оману щодо Епштейна" і ухиляється від публічних питань. Навіть провідні телеведучі консервативних медіа демонстрували невдоволення: на конференції Turning Point USA влітку 2025 року ведуча Fox News Лора Інгрем запитала аудиторію, чи задоволені вони розслідуванням справи Епштейна – і у відповідь зал вибухнув гучним несхваленням (освистуванням).

Це був сигнал – частина трампістського електорату вважає, що обіцяне "викриття всіх винних" не здійснилося. На цій самій конференції інший впливовий молодий діяч, Чарлі Керк (співзасновник TPUSA), спершу висловив співчуття критиці на адресу генпрокурорки. Проте після особистого дзвінка від Дональда Трампа Керк змінив тон: він повідомив, що президент запевнив його в підтримці Бонді і просив "рухатися далі" від цього скандалу.

Така закулісна взаємодія показала розкол: частина MAGA-еліти намагалася вгамувати бунт, закликаючи довіряти Трампу, тоді як радикальніші голоси вимагали дій. Наприклад, колишній стратег Білого дому Стів Беннон у своєму шоу закликав Трампа: "Негайно передай докази по Епштейну спецпрокурору!".

А Лара Трамп, невістка президента і теж медіа-постатть, намагалася заспокоїти базу, заявивши блогеру Бенні Джонсону, що, мовляв, "ніякої великої змови приховати інформацію немає" і що прозорість таки забезпечать "скоро, скоріше раніше ніж пізніше". Проте багатьох такі запевнення не переконали. До кінця першого року другого президентства Трампа всередині його табору розгорівся справжній бунт на ґрунті "списку Епштейна". Politico назвала це "стрімко метастазуючим повстанням MAGA", яке загрожувало розколоти прихильників Трампа і навіть відволікало від інших політичних перемог президента.

Суть кризи полягає в невиконаній обіцянці повністю розсекретити архіви по справі Епштейна. Генпрокурорка Пем Бонді свого часу анонсувала "сенсаційні викриття: багато імен і бортових журналів", заявивши на Fox News у лютому 2025-го, що "список лежить у неї на столі, чекає на перегляд".

Однак в липні 2025 року міністерство юстиції та ФБР оприлюднили службовий меморандум, який фактично спростував конспірологічні очікування. У ньому зазначалося, що після перегляду 300 гігабайтів даних не виявлено жодного "викривального списку клієнтів" Епштейна і "жодних доказів шантажу впливових осіб". Також підтверджено попередній висновок: Епштейн покінчив життя самогубством, а не став жертвою вбивства.

Цей висновок, хоч і базувався на тривалому розслідуванні, викликав шок і лють серед частини MAGA-спільноти. Консервативні інфлюенсери обрушили шквал критики на Бонді та інших посадовців. Reuters відзначала, що від Лори Лумер аж до мільярдера Ілона Маска – який теж долучився до хору критиків – звинувачували Мін’юст у "прикритті правди".

Маск, зокрема, ще до оприлюднення меморандуму публічно запитував, чому список клієнтів Епштейна досі не оприлюднено, підігріваючи підозри. Усередині ж адміністрації стався конфлікт між тими, хто раніше підтримував теорії змови, а тепер мусив озвучити протилежне. Заступник директора ФБР Ден Бондіно (в минулому – популярний радіоведучий і подкастер) та директор ФБР Каш Патель самі колись заявляли про "існування списку" і про те, що "влада приховує інформацію про Епштейна".

Тепер же їхні власні відомства визнали, що доказів нема. Бондіно, за даними джерел, настільки розлютився на генпрокурорку Бонді за її управління перевіркою, що "просто не вийшов на роботу" наступного дня після публікації висновків. В кулуарах говорили про його можливу відставку.

Зміна курсу: як Трамп балансував на темі Епштейна

Дональд Трамп за цей час пройшов помітну еволюцію в публічній позиції щодо Епштейна. На початку свого шляху він хизувався знайомством з фінансистом, підкреслюючи його "прекрасні риси". Пізніше, ставши президентом, Трамп рішуче дистанціювався від колишнього товариша і навіть готовий був дати зелене світло конспірологічним натякам, якщо вони вигідно відволікали увагу від нього самого. Наприклад, його ретвіти про ClintonBodyCount у 2019 році показали: президент не гребує підтримати чутки, що звинувачують політичних опонентів (Клінтонів) у нібито вбивстві Епштейна.

Це було частиною ширшої тенденції – Трамп взагалі часто "поширював конспірологічні теорії щодо своїх опонентів", від вигадок про "таємне громадянство" Барака Обами до хибних натяків на причетність батька Теда Круза до вбивства Кеннеді.

Така риторика зміцнювала підтримку його ядра: виборці, схильні вірити в змови, бачили в Трампі лідера, який "говорить неприємну правду про еліти". Критики ж звинувачували його у безвідповідальному підбурюванні і тиражуванні брехні. Втім, коли тема "списку Епштейна" почала загрожувати вже самому Трампові, він зробив спробу загасити пожежу. Під час свого другого президентського терміну, зіткнувшись із "бунтом" прихильників, Трамп двічі за короткий час виступав із заявами, покликаними втихомирити базу.

У липні 2025 року він написав емоційний пост в соцмережі Truth Social: "Що там відбувається з моїми хлопцями (і дівчатами)? Вони всі нападають на генпрокурора Пем Бонді, яка ФАНТАСТИЧНО виконує свою роботу! Ми – одна команда MAGA, і мені не подобається те, що діється".

Президент наголосив: "У нас ІДЕАЛЬНА адміністрація… а егоїстичні люди намагаються їй нашкодити через цього хлопця, що ніяк не помре, Джеффрі Епштейна".

Цей допис набув сумнозвісного статусу – його масово коментували незгодні (так багато, що ABC News відзначила: пост Трампа був зафлуджений відповідями сильніше, ніж зібрав вподобань, тобто "ratioed").

Це безпрецедентна ситуація для майданчика, де, здавалось б, зібрані його найвідданіші фани. Власна база масово висловила президенту несхвалення, вперше публічно йдучи наперекір його вказівкам. Трамп спробував поєднати дві лінії: з одного боку, він захищав свою чиновницю (Бонді) і силовиків (Каша Пателя у ФБР та Дена Бондіно), нахвалюючи їх як "найкращих професіоналів".

З іншого – намагався зберегти добрі стосунки з конспірологічно налаштованим електоратом. Замість відкрито засудити теорії змови, Трамп обрав м’якший підхід. Він назвав справу Епштейна "досить нудною" і запевнив, що "вся достовірна інформація вже надана".

На пряме запитання журналіста, чи фігурує його ім’я в матеріалах, Трамп різко відповів, що ні, дорікнув репортеру за "нахабність" і заявив, що якщо генпрокурорка вважає за потрібне щось оприлюднити, то нехай оприлюднить. Водночас він бездоказово припустив, ніби деякі оприлюднені документи "сфабриковані політичними ворогами – Обамою, Гілларі Клінтон і адміністрацією Байдена".

Тобто, фактично, спробував перевести стрілки на тих же демократичних опонентів, яким колись приписував "вбивство" Епштейна. Цікаво, що ще у 2020 році, коли заарештували Гіслейн Максвелл – багаторічну помічницю і подругу Епштейна – Трамп поводився неоднозначно. На пресконференції його спитали, чи вірить він, що Максвелл видасть впливових чоловіків зі свого кола. Трамп лише знизав плечима і промовив: "Не знаю… Я бажаю їй усього доброго, якщо чесно".

Ці "добрі побажання" жінці, обвинуваченій у секс-торгівлі дітьми, шокували багатьох. Як писало у 2020 році видання Politico, навіть у міністерстві юстиції тоді підняли брови: прокурори обурювалися, що президент не висловив співчуття жертвам, зате "передає привіт обвинуваченій", можливо, натякаючи їй на винагороду за мовчання.

Цей епізод ілюструє певну двозначність Трампа: коли вигідно – він поширював найбільш дикі звинувачення на адресу опонентів, але коли питання торкалося його власних потенційних секретів, він міг проявляти дивну м’якість до фігурантів справи. У 2025 році Трамп, втомлений від теми Епштейна, намагався її закрити. AP News зазначала, що він буквально не розумів, "чому справа Епштейна має когось цікавити", та дратувався, що ця тема "підриває його адміністрацію через якогось хлопця, що ніяк не "помре" в інформаційному просторі". Однак виявилося, що випустити джина змов із пляшки легко, а загнати назад – майже неможливо.

Політичні союзники Трампа прямо попереджали його, що придушувати питання "списку Епштейна" – контрпродуктивно. Його перший радник з нацбезпеки Майкл Флінн (який після відставки сам став героєм QAnon-спільноти) публічно звернувся до Трампа:

Будь ласка, зрозумійте, "Справа Епштейна" нікуди не зникне.

Інші праві активісти, як от вже згадана Лора Лумер, продовжували наполягати на "відповідях" і розслідуванні всієї історії. Дехто з консервативних коментаторів навіть пропонував кроки для порятунку ситуації – той-таки Бенні Джонсон виклав "чотири кроки, як виправити "кризу меморандуму по Епштейну", серед яких вимога пресконференції і виклик на допит… Білла Клінтона.

У підсумку, Трампові довелося балансувати: публічно він підтримував свою команду і заперечував власну участь чи важливість теми, але також завуальовано підгодовував конспірологічний табір натяками на вину демократів. Для його опонентів у Демократичній партії ця ситуація стала приводом для критики. Демократи в Конгресі навіть вносили поправку, щоб примусити оприлюднити матеріали по Епштейну, ставлячи республіканців у незручне становище – адже ті на словах цього вимагали, але на ділі голосували проти, коли ініціатива виходила від демократів. Вони відверто глузували, що Трамп і його оточення самі роздмухали цю теорію змови, а тепер пожинають плоди свого "темного посіву". Один з демократів влучно заявив:

Це була змова, полум’я якої Трамп, Бонді та ці екстремісти MAGA роздмухували роками, а тепер вона обернулася проти них.

Між міфом і реальністю

Історія "списку Епштейна" в політичній кар’єрі Дональда Трампа – це історія про те, як конспірологічний міф може вплинути на реальну політику. Спочатку ця тема слугувала Трампу радше щитом: його прихильники використали її, щоб атакувати противників (насамперед Клінтонів) і виправдати свого лідера, ігноруючи незручні факти про його власні зв’язки з Епштейном.

Рух QAnon та інші теорії змови вплели Епштейна у свою апокрифічну історію боротьби добра (Трампа) зі злом ("глибинною державою"), цементуючи лояльність значної частини електорату. MAGA-інфлюенсери – від інтернет-активістів до відомих медійників – підхопили цей наратив, поширюючи його серед мільйонів американців. Для багатьох із них "Епштейн" став ще одним паролем своєї спільності, поряд із гаслами на зразок "Make America Great Again" чи "Stop the Steal". Проте згодом міф почав жити власним життям, не підкоряючись навіть Трампові. Коли конспірологічні очікування зіткнулися з реальністю відсутності "сенсаційного списку", найбільш віддані прихильники відчули себе зрадженими.

Вперше значна частина бази MAGA відкрито розкритикувала улюбленого лідера за "зам’яття справи". Це засвідчило ризики загравання з теоріями змови: вони можуть мобілізувати електорат, але й виходять з-під контролю, створюючи "джина, якого важко загнати назад у пляшку".

Дональд Трамп, який свого часу охоче підливав олії у вогонь конспірології, у підсумку мусив пожинати і негативні наслідки. Його еволюція – від компліментів Епштейну і натяків на "вбивць Клінтонів" до роздратованого "Невже ви ще про Епштейна говорите?" – відображає і трансформацію політичного клімату навколо нього. Загалом, "список Епштейна" так і залишився примарою: ані обіцяного переліку всіх грішників, ані гучних посад за таємничими клієнтами (окрім вже відомих кількох осіб) світ не побачив.

Натомість тема міцно закріпилася як маркер довіри/недовіри. Для трампістського руху – символ того, що "еліти приховують правду", для його опонентів – черговий приклад небезпечної дезінформації. Досвід показав, що популістська риторика, помножена на теорії змови, здатна серйозно впливати на політичний порядок денний. Трамп зумів консолідувати навколо себе електорат, готовий вірити у глобальні змови, але коли настала пора цей електорат вгамовувати, виявилось, що він живе власними мріями про "справедливість над злочинними елітами". Сага з "Епштейнгейтом" стала застереженням – факти рано чи пізно беруть гору, і навіть найбільш вправний політик ризикує стати заручником тих міфів, які сам же й поширював.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ізраїль і Сирія домовилися про припинення вогню за посередництва США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T01:30:11Z
Трамп висуває нові вимоги до ЄС: тарифи можуть зрости до 20%
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:09:01Z
В США закривають вечірнє шоу з популярним ведучим через критику та жарти про Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:30:03Z
Трамп підписав масштабний закон про криптовалюти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T22:57:25Z
Павленко: Буданов дав старт кампанії з підриву ВПК РФ
УкраинФорм
2025-07-18T20:00:23Z
Радник Орбана заявив, що Україну "не просили воювати" з Росією від імені Угорщини
Европейская правда
2025-07-18T19:57:27Z
WhatsApp можуть заборонити в Росії: в чому причина
InternetUA
2025-07-18T19:57:24Z
Подвійний удар Китаю і РФ: у Заходу є півтора року на підготовку до глобальної війни, — командувач НАТО
Фокус
2025-07-18T19:57:02Z
Кандидатів багато: Свириденко розповіла, чому досі не обрали нового міністра культури
24tv
2025-07-18T19:54:01Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Сербська компанія, повʼязана з "Газпромом", укотре просить відстрочки від санкцій США
Европейская правда
2025-07-18T18:49:39Z
В Україні оренда квартир зросла до 47 тис. грн: скільки платять у великих містах
Фокус
2025-07-18T18:33:56Z
Дефіцит продуктів у Львівській області: через нестачу зростають ціни
Политека
2025-07-18T18:00:55Z
Лінія фронту станом на 18 липня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:45:40Z
Грошова допомога у Миколаївській області: як отримати 1000 доларів США
Политека
2025-07-18T20:00:37Z
У Києві чутно вибухи: на столицю летять "табуни" Шахедів
GlavRed
2025-07-18T19:48:45Z
Нова система оплати проїзду в Рівному: про які зміни повідомили жителям
Политека
2025-07-18T19:30:34Z
Найближчим часом буде масований обстріл: біля Києва вже працює ППО
GlavRed
2025-07-18T19:27:35Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: де готові платити від 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-18T19:00:48Z
Обмеження руху в Чернівецькій області: де перекриють дороги
Политека
2025-07-18T18:31:10Z
Справжній потоп накрив Україну: синоптики та рятувальники б'ють на сполох
GlavRed
2025-07-18T18:27:49Z
3 знаки зодіаку, у яких після ретроградного Меркурія почнеться чорна смуга у житті
24tv
2025-07-18T18:24:05Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Україні дозволять брати на роботу без документів ТЦК: що відомо про новий закон
Хвиля
2025-07-18T19:42:27Z
Без шансів на бронювання: ТЦК масово "забуває" зняти з розшуку
Знай
2025-07-18T19:36:59Z
Поки "Боривітер" у Лондоні: українців просять допомогти врятувати останню мозаїку Алли Горської
24tv
2025-07-18T19:30:35Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T19:27:01Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Греція готується до аномальної спеки: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:03:00Z
В Україні змінили процедуру обміну водійських прав: що потрібно знати у 2025 році
Хвиля
2025-07-18T18:51:44Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Грала з кожної праски: яку пісню кожен українець чув у 2009 році
24tv
2025-07-18T17:18:26Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
У Києві на дах будинку впала частина БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:12:15Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T19:54:50Z
На Прикарпатті померла постраждала внаслідок удару РФ, скоєного 29 червня
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:36Z
Солдат ТЦК і його командир вбили мобілізованого у Києві: у ДБР розповіли подробиці
24tv
2025-07-18T19:24:27Z
На Прикарпатті власника підпільної ІТ-компанії викрили у співпраці з Росією
УкраинФорм
2025-07-18T19:09:37Z
На Вінниччині викрито злочинну групу, яка заволоділа паями померлих людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:48:53Z
В навчальному центрі шерифа Лос-Анджелеса стався вибух, загинули троє правоохоронців
Лига
2025-07-18T18:48:08Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Що робити, якщо протекла батарейка: корисні поради на всі випадки життя
Фокус
2025-07-18T17:36:04Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z