/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F068152ad25bd4896f3d02e6ca323d4fa.jpg)
У світі помер останній носій стародавньої мови, яка існувала сотні років
Стародавня мова корінних американців офіційно вимерла після того, як її останній носій помер у віці 95 років. Плем'я каддо існує з 900 року н. е.
Плем'я каддо в Оклахомі, США, оголосило в понеділок, що помер Едмонд Джонсон, останній представник племені, який вільно володів мовою каддо, пише Daily Mail.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
"Містер Джонсон був не лише важливим носієм знань нашої мови та шанованим старійшиною. Його смерть стала непоправною втратою для нашої спадщини", — повідомили в громаді.
Давньою батьківщиною племені каддо були території сучасних штатів Луїзіана, Техас, Арканзас і Оклахома.
Стародавні предмети, знайдені археологами, дають змогу припустити, що плем'я існувало вже 900 року н. е.
Першими, хто почав знищувати плем'я каддо, стали іспанські поселенці на чолі з Ернандо де Сото. Після численних насильницьких переселень народ Каддо влаштувався на території, яка зараз відома як округ Каддо, штат Оклахома.
"Ми — давнє плем'я. Ми живемо тут із незапам'ятних часів. І ми будемо тут жити", — йдеться на сайті племені.
Тепер, після смерті Джонсона, перед племенем стоїть завдання збереження своєї мови. Він працював з Алайною Талате, директором зі збереження мови племені.
Однак є побоювання, що одноплемінники Джонсона ніколи не зможуть розмовляти мовою каддо, використовуючи той самий словниковий запас, що і він, і що деякі слова і фрази тепер загублені назавжди.
Мертві мови: що відомо
Лінгвісти зазначають, що головна функція природної мови — комунікативна. Щоб ця функція виконувалася, необхідно мати хоча б двох носіїв мови, які б могли спілкуватися між собою. Коли залишається один носій, комунікативна функція мови виявляється втраченою. Зі смертю останнього носія мова вважається мертвою.
Нині у світі налічується до кількох десятків живих останніх носіїв різних мов (за деякими твердженнями їх може бути близько 50).
У 21 столітті померло кілька десятків останніх носіїв мов у всьому світі. Серед них було багато корінних американців. Так, п'ять років тому помер останній, хто говорив мовою племені Тускарора. А 2004 року у віці 98 років померла Ян Хуаньї, остання носійка жіночої мови нюй-шу, яку використовували жінки в Китаї близько 400 років. А в Росії померли двоє носіїв діалектів алеутської мови. Носії алеутської мови були в Росії до 2021 року. За даними Інституту мовознавства РАН, остання носійка алеутської мови в Росії померла 2021 року, унаслідок чого тепер алеутську мову вважають у цій країні зниклою. У США алеутською розмовляє всього 80 осіб.
Нагадаємо, Фокус писав про те, що мертві мови допоможе розшифрувати штучний інтелект.
А також ми розповідали, що відомо про доісторичну мову неандертальців і як вони спілкувалися.