MY.UAНовини
Непереможна економіка – там, де кожен має шанс
Непереможна економіка – там, де кожен має шанс

Непереможна економіка – там, де кожен має шанс

Провідний аналітик Центру соціальних змін та поведінкової економіки про те, які проблеми в економіці загострила війна

Майбутня відбудова України – це не лише відновлення інфраструктури, це передусім відновлення та розкриття потенціалу кожної людини. І в цьому сенсі не нинішня війна створила існуючі бар'єри на ринку праці – гендерні, вікові, соціальні, освітні. Вона їх лише загострила.

Однак саме зараз ми маємо унікальний шанс перетворити ці виклики на рушійну силу модернізації економіки і суспільства. Наша мета – не просто констатувати проблеми, а активно будувати інклюзивний ринок праці, де кожен громадянин, незалежно від статі, віку чи соціального статусу, має можливості для повноцінної економічної залученості.

Цей матеріал базується на результатах звіту, підготовленого Центром соціальних змін та поведінкової економіки у межах проєкту "Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні", за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та фінансової підтримки Уряду Японії. В нашій роботі над Стратегією підвищення економічної спроможності населення України запропоновані стратегічні рішення та змодельовані результати іхнього впровадження, що виведе Україну на принципово вищий рівень економічного розвитку.

Шлях до інклюзії починається з усвідомлення

Психологи кажуть, що шлях до вирішення проблеми обов'язково перш за все лежить через її усвідомлення. Так і з існуючим бар’єрами на українському ринку праці. Давайте розбиратися.

Депопуляція в Україні продовжується з 90-х років. Вже давно не 52 млн мешкають в Україні. І навіть не 41 млн — як свідчать дані, які часто використовують наші міжнародні партнери. За оцінками Advanter Group на контрольованій території України зараз мешкають 31 млн українців. Вікова структура населення також погіршується.

Статево вікова структура населення України на кінець 2024 року

Джерела: https://ukrstat.gov.ua/ https://ec.europa.eu/eurostat/data/database https://data.unhcr.org/en/situations/ukraine та власні обрахунки авторів

Гендерна нерівність

Треба визнати, що гендерна нерівність на ринку праці в Україні — це не явище, яке з'явилося сьогодні. Хоча війна і підсвітила цю проблему. Гендерна нерівність проявляється у розриві в оплаті, у "скляній стелі" для жінок, у подвійному навантаженні (кар'єра + сім'я) та у стійких стереотипах щодо "чоловічих" професій.

Війна, хоч і прискорила зміни, змушуючи жінок опановувати нові сфери та заміщати чоловіків на робочих місцях, однак існуючі системні бар'єри потребують цілеспрямованих рішень. Що можливо зробити у сенсі розширення можливостей для жінок?

Розрив в середній заробітній платі чоловіків і жінок

Джерело: https://www3.weforum.org/docs/WEF_GGGR_2024.pdf

Для подолання гендерних бар'єрів критично важливим є розширення державної програми "Муніципальна няня" та запуск нових соціальних послуг для сімей з дітьми, особливо у громадах. Також необхідний розвиток гнучких форм зайнятості, таких як дистанційна та часткова робота, а також програми перекваліфікації та навчання для жінок у нетрадиційних для них галузях.

Так, програма Державної служби зайнятості для жінок на "чоловічі" професії, яка складається з 31 спеціальності, вже забезпечує 100% працевлаштування для 100 жінок на місяць. Все це призведе до значного зниження гендерного розриву в оплаті праці та підвищення рівня економічної активності жінок, що, у свою чергу, сприятиме зростанню ВВП та потенційно – підвищенню народжуваності за рахунок кращої підтримки сімей.

Вікові обмеження

Український ринок праці стикається з парадоксом: з одного боку, високий рівень безробіття серед молоді, яка не має достатнього досвіду, з іншого – дискримінація за віком при працевлаштуванні для кандидатів віком 40+, а також відсутність належних можливостей для "активного довголіття" людей старшого віку. І це при тому, коли весь світ вже давно збагнув, що необхідно цінувати досвід і енергію всіх вікових груп, інтегруючи їх у власну продуктивну економіку.

Для подолання вікових бар'єрів необхідно створювати програми працевлаштування для молоді, що, наприклад, поєднують освіту та практику (дуальна освіта), забезпечуючи їхній швидкий вхід на ринок праці. Водночас, такі програми перекваліфікації, як "Ваучер" для осіб старше 45 років, ветеранів, ВПО та людей з інвалідністю, вже показали свою ефективність: 42% їх учасників підвищують зарплату, змінюють роботу та покращують ментальне здоров'я.

Отже зниження молодіжного безробіття та ефективне використання досвіду старших поколінь безаперечно позитивно вплине на дисбаланс на ринку праці України. Також це призведе до збільшення економічної активності пенсіонерів та поліпшення якості їхнього життя, одночасно вивільняючи їхніх родичів для активної економічної діяльності.

Соціальна інклюзія

Значні виклики відновлення українського ринку праці стосуються соціальної інклюзії. Ветерани, внутрішньо переміщені особи (ВПО) та люди з інвалідністю часто стикаються з дискримінацією, відсутністю адаптованих робочих місць, психологічними бар'єрами та браком ефективних програм перекваліфікації.

Динаміка кількості людей з інвалідністю

Джерела:https://ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/2023/zb/10/zb_szn_2022.pdf https://www.facebook.com/olenazelenska.official/posts/pfbid02qC26tCny4gKVbPUDHU945oNFJWoTJBrgV2LT6S9HjmKdHwUsTQk59RJerH3UXDNil

Лише 16% осіб з інвалідністю в Україні офіційно працевлаштовані, що значно нижче за показники ЄС (50–70%). Нам треба усвідомити, що ці люди не є тягарем. Навпаки, вони є нашим величезним невикористаним потенціалом, інтеграція якого у ринок праці важлива і своєчасна.

Зайнятість серед ВПО працездатного віку

Джерело: розрахунок авторів на основі https://www.dw.com/uk/pracevlastuvanna-vpo-problemi-j-osoblivosti/a-68895031

Критично важливим є впровадження комплексних програм психологічної, соціальної та професійної реінтеграції для ветеранів та ВПО. Так, з січня 2026 року набуде чинності новий Закон про забезпечення права осіб з інвалідністю на працю, який передбачає цільові внески замість санкцій, субсидії на робочі місця, соціальний супровід та квоти.

Також необхідно посилити боротьбу з дискримінацією, адже дослідження показують, що 60% роботодавців віддають перевагу кандидатам молодше 40 років, а лише 15% компаній пропонують безбар'єрні умови праці для осіб з інвалідністю. Зусилля у цьому напрямі призведуть до значного підвищення рівня працевлаштування ветеранів (мета – до 90%) та ВПО (мета – до 80-85%).

Освіта та розвиток навичок

Ще одним викликом є негнучка система освіти. Необхідна її адаптація до потреб ринку праці та активний розвиток профтехосвіти, яка вже сьогодні охоплює понад 30 професій. Важливим також є інвестування у "світоглядний" компонент освіти, що виховує стійкість, критичне мислення та підприємливість. Запорукою успіху також є і підтримка навчання затребуваних навичок та цифрової грамотності.

Іншими словами нам необхідне формування висококваліфікованої, адаптивної та інноваційної робочої сили, що відповідає викликам майбутнього. Це забезпечить зростання конкурентоспроможності українських фахівців на внутрішньому та міжнародному ринках.

Співпраця держави, бізнесу та суспільства

Переважна більшість опитаних нами експертів погоджуються з тим, що підвищення економічної активності населення є ключовим фактором відновлення економіки України. Основними чинниками зниження економічної активності визнано війну та високий рівень міграції.

Найефективнішими інструментами стимуляції економічної активності вбачаються підтримка мікропідприємництва через гранти та навчання, а також програми перекваліфікації.

Ключові політичні кроки, які варто реалізувати першочергово, включають оновлення трудового законодавства, пілотні програми в громадах з низьким рівнем економічної активності та зниження податкового навантаження на фонд оплати праці. Серед форматів підтримки людей із низьким рівнем економічної активності експерти обрали профорієнтацію та супровід на шляху до роботи, а також навчання та розвиток навичок.

Реалізація цих стратегій вимагає тісної співпраці всіх зацікавлених сторін. Держава має створювати ефективну політику та стимули, включно із спрощенням бізнес-регуляцій. Бізнес, у свою чергу має інвестувати в інклюзію, створювати робочі місця та підтримувати програми перекваліфікації. Громадськість – займатися адвокацією, підтримкою та менторством.

Джерело: Стратегія підвищення економічної спроможності населення України, Біла книга

За результатами форсайт-сесії, яка стала інтелектуальним підґрунтям для розробки Стратегії підвищення економічної спроможності населення, було ідентифіковано три ключові стратегічні дихотомії, що визначатимуть вектор розвитку України.

По-перше, це перехід від сировинної економіки до економіки з високою доданою вартістю. Цей вибір передбачає відмову від ролі "житниці Європи" та постачальника дешевої сировини на користь виробництва високотехнологічних продуктів, інноваційних послуг та розвитку складних галузей.

По-друге, перед нами стоїть завдання формування культури активного довголіття. Йдеться не лише про соціальну підтримку літніх людей, а й про повноцінне залучення всіх вікових груп, включно з особами похилого віку та людьми з інвалідністю, до економічного та соціального життя країни через програми перенавчання, грантові ініціативи та системні зміни у підходах до пенсійної політики.

І, по-третє, найкритичнішою є необхідність досягнення позитивного міграційного балансу. Це означає, що кількість громадян, які повертаються до України, та залучених фахівців з-за кордону має перевищувати кількість тих, хто виїжджає, що потребує створення конкурентних умов для життя, праці та самореалізації, а також перегляду підходів до інституту громадянства та інтеграції іноземних фахівців.

Джерело: Стратегія підвищення економічної спроможності населення України, Біла книга

Наш шлях – це вибір на користь високотехнологічних продуктів замість сировинної економіки, на користь ліберальної системи, що базується на індивідуальній відповідальності, на користь суспільного щастя, як пріоритету, позиціонування України як глобального Miltech хабу, на користь зростання середнього віку економічної та соціальної активності, активного довголіття та позитивного міграційного балансу.

При цьому інерційним, але найбільш впливовим та найбільш реалістичним є сценарій збереження деструктивних суспільних настроїв і збереження немодернізованої, сировинної економіки. Інвестиції в людський капітал (зокрема і в громадянську просвіту, і в покращення ментального здоровʼя), створення економічних можливостей для українців важливо для економічного розвитку.

За нашим глибоким переконанням, майбутнє України – у повному розкритті людського капіталу, суттєвому зростанні продуктивності праці. Подолання гендерних, вікових та соціальних бар'єрів – це не лише питання справедливості, а й критична економічна необхідність. Кожен бар'єр, який ми руйнуємо, відкриває нові можливості для зростання та процвітання.

Україна має потенціал не просто відновитися, а й стати зразком інклюзивного та продуктивного ринку праці, де кожен громадянин реалізує свій потенціал, сприяючи загальному добробуту та зміцненню держави. Це наш шлях до справжньої економічної незалежності та посттравматичного зростання, для забезпечення стійкого та процвітаючого майбутнього.

З повним текстом "Білої книги" Підвищення економічної спроможності населення України можна ознайомитися за посиланням: White_Book_Підвищення_економічної_спроможності_населення_України.docx

Блог створено на базі звіту, підготовленого Центром соціальних змін та поведінкової економіки у межах проєкту "Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні", за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та фінансової підтримки Уряду Японії.

Думки, висловлені в рубриці блоги, належать автору.
Редакція не несе відповідальності за їх зміст.

Теги за темою
Экономика
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Стало известно, кто склонил Трампа на сторону поддержки Украины
Апостроф
2025-07-20T09:30:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
Землетрясения на Полтавщине: что происходит под землей — рассказ ученого
TSN
2025-07-20T08:06:19Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z