MY.UAНовини
Великий розкол Церкви Христової: як у липні 1054 року відбулося розділення на католиків і православних
Великий розкол Церкви Христової: як у липні 1054 року відбулося розділення на католиків і православних

Великий розкол Церкви Христової: як у липні 1054 року відбулося розділення на католиків і православних

Тільки через дев'ять століть були відкликані обопільні анафеми

Однією з доленосних подій світової історії, яка масштабно вплинула на майбутню історію Європи у Другому тисячолітті, став церковний розкол між двома гілками, чи можна сказати, центрами християнства – західним і східним. Він за фактом відбувся 1520 липня 1054 року оголошенням взаємних анафем від імені вже на той час померлого папи римського Лева IX та патріарха Константинопольського Михаїла Керуларія.

Політичне питання

Відносини між західною і східною християнськими церквами після розділення Римської імперії на дві частини і переїзду імператора Константина Великого у Візантій (майбутній Константинополь) виглядали, скоріше, як нетривке, часто бурхливе, зі взаємними звинуваченнями в "неістинності", співіснування Римські первосвященники постійно наголошували на своїй зверхності над всіма іншими християнськими церквами. Їхній авторитет вважався незаперечним, але постійно знаходився під прицілом константинопольських патріархів, які зайняли провідні позиції серед чотирьох тодішніх східних патріархатів.

Імператор Візантії Константин IX Мономах. Фрагмент фрески у соборі святої Софії у Стамбулі (Константинополі). Вікіпедія

Із занепадом Західної Римської імперії першоієрархи зі столиці Візантії, маючи підтримку імператорів, розпочали боротьбу за "вирівнювання", як мінімум, прав з римськими понтифіками, які вважали себе першими в ієрархії "за божественним правом". Особливо складними і вибухонебезпечними були стосунки між Римом і Константинополем наприкінці IX століття, коли патріарх Фотій оголосив себе Вселенським патріархом. Півтора століття ситуація не виходила з-під контролю, тим більше, що західна церква переживала перманентну кризу. Авторитет представників вищого кліру був підважений серед усього населення: ні для кого не було секретом, що і папи, і єпископи мали дружин, коханок, і просували на вищі посади найближчих родичів, використовуючи свій вплив.

Грецько-британський історик Діонісій Статакопулос у книзі "Візантійська імперія" писав: "Пережив цей кризовий період, римська церква підхопила реформаторські настрої, ініціатором яких було абатство Клюні в Бургундії. Повернення до чистішої церковної практики, не затьмареної шлюбами священнослужителів і продажем церковних посад (симонією), особлива увага до богослужіння та благодійності, але насамперед свобода відправлення релігійних обрядів без втручання місцевих феодалів та єпископів – такими були ідеали абатів Клюні".

Саме обрання у Вормсі, а потом і у Римі папою Лева IX (1049—1054), прихильника цих ідей, після багатьох десятиліть кризи у західній церкві стало каталізатором реформ. І головне, папська адміністрація постійно наголошувала на верховенстві Римської кафедри; і це стосувалося не тільки єпископату та патріархатів східних церков, але й світської влади.

Папа римський (1049—1054) Лев IX

Одночасно патріарх Константинопольський Михаїл Керуларій фактично став першим серед рівних у східній церкві і не бажав бути найменшою мірою підзвітним римському первосвященнику.

Патріарх Константинопольський Михаїл Керуларій (ліворуч) бере участь у диспуті між священниками східної церкви (у білому вбранні) і західної (папський легат Гумберт). Вікіпедія

Призвідником конфлікту на церковному рівні (на теологічному він вирував давно, про що ми скажемо пізніше) вже у 1050-ті роки стало значною мірою політичне питання. Землі Південної Італії знаходилися під управлінням Візантійської імперії. І там суперечки між церковними ієрархами західної та східної церков щодо юрисдикції досягли апогею: Михаїл Керуларій наказав закрити храми, які знаходилися під юрисдикцією Ватикану. В цей час у Середземномор’ї посилилася експансія нових жорстоких завойовників із півночі – норманів (відомих на Київській Русі як варяги). Вони захоплювали плацдарми в цьому регіоні, постійно тримаючи в напрузі і Папську державу, і італійські держави, і володіння Візантії на Апеннінах.

Отже, у січні 1054 року до Константинополя прибула папська делегація. Першим кроком делегатів, яких очолив кардинал Гумберт, було досягнення порозуміння з імператором Константином IX Мономахом щодо визволення з полону Лева IX і боротьби з норманами в Італії. Лев IX знаходився у почесному полоні у Беневенто, після програної битви з норманами.

Понтифіка звільнили лише через дев’ять місяців, 12 березня цього року; він був змушений визнати владу норманських правителів у південній Італії та зректися добросусідських відносин з Візантією. До речі, донька імператора, Марія-Анастасія була матір’ю Володимира Всеволодовича Мономаха, знаменитого великого князя київського (1113–1125).

Після звільнення папи (він дуже скоро помер, 19 квітня 1054 року) на перший план у представників Ватикану, які затрималися на кілька місяців у Константинополі, вийшли питання теологічні. Питання, які остаточно розсварили папських легатів і патріарха Михаїла Керуларія, який вимагав визнання папою рівним йому в канонічних правах згідно з рішеннями Халкідонського собору 451 року.

Відлучення від церкви

Каменем спотикання стали і питання догматичні: західна церква наголошувала, що Дух Святий сходить і від Сина (filioque), а не лише від Отця. Східна церква з цим не погоджувалася. До речі, сама західна церква лише в 1014 році остаточно вносить filioque в переклад літургії латиною.

Також велика розбіжність виявилася під час причастя: на Заході перетворення під час євхаристії хліба і вина у плоть і кров Спасителя можливе лише з використанням виключно прісного хліба. Східна церква зберегла метафізичне сприйняття євхаристії, коли тіло і кров присутні в хлібі і вині не матеріально, а отже можна використовувати як дріжджовий, так і квасний хліб. Причастя на Заході хлібом і вином приймало виключно духовенство (звичайні люди лише хлібом), а от на Сході всі миряни буквально.

Кардинал Гумберт зайняв непримиренну, навіть зневажливу, зверхню позицію. Він навіть не намагався домовлятися з патріархом Михаїлом Керуларієм, наполягаючи на абсолютному верховенстві папи і розв'язанні теологічних питань на користь західної церкви. Найшла коса на камінь, і патріарх відмовився визнавати повноваження делегації, бо було вже відомо про смерть папи Лева IX; багато дослідників вважають, що Константинопольський патріарх значною мірою провокував делегатів Ватикану. І от 15 чи 16 липня 1054 року Гумберт "перед богослужінням, увійшовши до соборної церкви св. Софії, зложив на вівтарі буллу, якою екскомунікував (виключив з Церкви) патріарха Михаїла Керуларія, архієпископа Леона з Охрида, Михаїла Константина, патріаршого канцлера, та всіх тих, що були на боці патріарха. На завершення Гумберт, зневажаючи святиню, демонстративно обтрусив порох із взуття і крикнув убік богомольців: "Бог бачить і буде судити!" (Василь Балух, "Візантиністика. Курс лекцій"). 20 липня вже на соборі візантійської (грецької) церкви – патріарх не міг одноосібно приймати рішення – були відлучені від церкви всі папські легати, як такі, що знаходяться в єресі і у вірі, і в обрядах.

Точка неповернення

Після обопільних анафем настала точка неповернення: відтепер між західною (католицькою) та східною (православною) церквами був зафіксований розкол. Спроби його подолати відбувалися неодноразово протягом наступних століть. І лише з розвитком екуменічного руху, в 1965 році папа римський Павло VI та патріарх Константинопольський Афінагор I відкликали взаємні анафеми.

Розкол між католицизмом і православ’ям після рокового липня 1054 року поглиблювався не стрімко, але невпинно. Особливо сильною стала ворожнеча після захоплення і сплюндрування Константинополя західним лицарством у 1204 році.

Відзначимо лише два епізоди з кількох у пізньому Середньовіччі та на початку Нового часу, коли у ролі домінуючої сторони під час підписання договору про фактичне поглинання (унію) виступали католицька церква і римський понтифік.

Синод під час підписання Флорентійської унії 1439 року. Ілюстрація з Нюрнберзької хроніки, 1493 рік

На Флорентійському соборі у липні 1439 року Ватикан зумів "викрутити руки" делегації православних: передостанньому імператору Візантії Іоанну VIII Палеологу, константинопольському патріарху Йосифу II та – умовно – митрополиту Київському і всієї Русі Ісидору. Останній з самого початку був агентом римського первосвященника. Імператор знаходився у безвиході через експансію турок-осман, володіння колись великої держави обмежувалися кількома десятками тисяч кв.км на європейському березі Босфора і в Мореї-Пелопоннесі. Однією з умов при підписанні документів собору була допомога Константинополю перед неминучим поглинанням Османською імперією. Проте більша частина кліру і абсолютна більшість населення Константинополя відкинули унію. А допомога "латинян" виявилася недостатньою й столиця Візантії в 1453 році була захоплена Воїнами ісламу. Патріархи Константинопольські опинилися фактично на окупованій мусульманами території – на Фанарі…

Собор святої Софії у Стамбулі (Константинополі). З 2020 року - мечеть. Сучасне фото автора, 2010 рік

Можна сказати, що в такому ж ключі проходив і собор, який відбувся 6—8 жовтня 1596 року в Бересті, коли була підписана унія між католицькою та православною церквами на українських та білоруських землях у Речі Посполитій. "Якийсь час здавалося, що справу зроблено. Усі – папа, король, єпископи – хотіли об’єднання. Усі крім значної кількості віруючих, до якої входили князь Острозький та його союзники серед православних магнатів, члени братств і чернецтво. Магнати не хотіли втрачати контроль над церквою – у добу Реформації вона була важливим релігійним та політичним рушієм, яким не можна було легковажити; братства хотіли реформ знизу, а не зростання влади єпископів; деякі з архімандритів, які керували монастирями, не прийнявши чернечого постригу, бажали зберегти контроль над церковними землями; і частина ченців, духівництва та звичайні віруючі, які не могли уявити собі відступництва від константинопольського патріарха. Це була кон’юнктурна, але могутня коаліція, яка ставила під загрозу плани Риму, Варшави та православних ієрархів", – відзначає американо-український історик Сергій Плохій у книзі "Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності". Але це зовсім інша, дуже цікава історія, варта окремої статті.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:33:02Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T09:30:41Z
The Times назвало ім'я людини, здатної змусити Путіна закінчити війну
GlavRed
2025-07-20T09:27:03Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T09:18:42Z
У Кремлі прокоментували різку зміну риторики Трампа щодо Путіна і Росії
24tv
2025-07-20T09:15:24Z
Україна не програє у війні, адже Мерц допоміг змінити думку Трампа – Вадефуль
Лига
2025-07-20T09:12:22Z
Російський дрон атакував Чугуїв
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:11Z
Канцлер Німеччини прокоментував євроінтеграційні перспективи України
360ua.news
2025-07-20T09:03:05Z
Які три фактори найбільше заважають бізнесу – опитування підприємців
24tv
2025-07-20T09:36:42Z
Більше грошей на комуналку: кому до субсидії додадуть ще 700 гривень
24tv
2025-07-20T09:03:22Z
Єврокомісар шокований небезпекою деяких товарів на Shein і Temu
Европейская правда
2025-07-20T08:58:52Z
Продовження пільгового режиму на імпорт електромобілів не планується - Гетманцев
УкраинФорм
2025-07-20T08:37:27Z
Кусто Агро докупила тракторів та комбайнів
AgroPortal
2025-07-20T08:30:00Z
Зміни для вкладників у вересні: чи будуть менші відсотки за вкладами
24tv
2025-07-20T08:15:54Z
Євроінтеграція України: Гетманцев розказав, як потрібно реформувати податкову систему
ZN UA
2025-07-20T08:15:20Z
На Українській універсальній біржі укладено перші контракти на 100 тонн пшениці нового врожаю
Agravery
2025-07-20T08:15:00Z
Пишний про 18 пакет санкцій: Комплексна ізоляція фінсектору Росії набирає обертів
УкраинФорм
2025-07-20T07:45:54Z
Кельтський гороскоп дерев на 20 липня 2025 року: Тельцям — заспокоєння горобини, Скорпіонам — трансформація тиса, Рибам — натхнення верби
TSN
2025-07-20T09:33:03Z
Температура перевищить норму: в які області України увірветься нереальна спека
GlavRed
2025-07-20T09:27:29Z
Синоптики попередили про грози та град: якою буде погода на Львівщині 20 липня
24tv
2025-07-20T09:09:54Z
Суттєва відмінність: як росіяни змінили тактику штурмів на Лиманському напрямку
24tv
2025-07-20T09:03:47Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 21 по 27 липня: спека не збирається відступати, якою буде температура повітря
Политека
2025-07-20T09:01:24Z
В Україну 21 липня повернеться сильна спека, у деяких областях - до +33
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:13Z
Цим українцям варто бути обережними 23 липня. До чого готуватись
Telegraf
2025-07-20T08:57:55Z
Правоохоронці задокументували наслідки ударів російських БпЛА по Ізюму: двоє людей постраждали
Мій Харків
2025-07-20T08:39:53Z
Графік відключення води на тиждень з 21 до 27 липня в Черкаській області: названо райони, які залишаться без постачання
Политека
2025-07-20T08:31:15Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Підживлення помідорів дріжджами: простий спосіб з неймовірним результатом
24tv
2025-07-20T07:57:58Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Значні знижки на комуналку: хто зможе платити на 50 % менше
Знай
2025-07-20T09:36:47Z
Ведмедиця, яка вбила бігуна в Італії, житиме у притулку в Німеччині
Европейская правда
2025-07-20T09:34:35Z
Пенсія до 50 років: хто може отримувати виплати достроково
24tv
2025-07-20T09:24:52Z
На пенсію можуть не сподіватися: кому надійде соцдопомога
Знай
2025-07-20T09:06:59Z
Чи можна зривати плоди з гілок сусідського дерева, які ростуть над твоїм подвір'ям
24tv
2025-07-20T09:03:23Z
Забудьте про "жіночко"і "мужчіна": як правильно українською звертатись до незнайомця
Telegraf
2025-07-20T08:48:36Z
Мобілізація їх омине: ким у серпні не зацікавиться ТЦК
Знай
2025-07-20T08:36:50Z
Ваші пращури мали особливий талант: 5 прізвищ, які давали найздібнішим українцям
24tv
2025-07-20T08:30:28Z
Fondation Hirondelle та IRMI оголосили конкурс індивідуальних грантів для журналістів
Детектор М
2025-07-20T08:21:02Z
Лана Дель Рей показала свою кухню, яка кидає виклик усім трендам
24tv
2025-07-20T09:30:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T09:15:07Z
Британська співачка Charli XCX і барабанщик The 1975 одружилися
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:27Z
Привиди та моторошні звуки ночами: які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда"
Telegraf
2025-07-20T08:39:31Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після скандалу зі "зрадою" на концерті Coldplay
Комсомольская правда
2025-07-20T08:13:17Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T08:03:12Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Альтернатива ковбасі: 7 продуктів, які можна покласти на хліб
Telegraf
2025-07-20T09:27:44Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T09:27:34Z
Можна готувати хоч щодня: такий пиріг з абрикосами просто тане у роті
Telegraf
2025-07-20T09:18:38Z
Які кольори поєднувати з блакитним: 5 несподіваних, але дуже вдалих комбінацій для інтер'єру
24tv
2025-07-20T09:15:48Z
День маленьких змін. Гороскоп на 20 липня для всіх знаків
360ua.news
2025-07-20T08:27:12Z
На висоті понад 1700 метрів: яке озеро називають льодовиковою перлиною Карпат
24tv
2025-07-20T08:09:34Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:15Z
В Ірані перекинувся автобус, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-07-20T09:33:12Z
Біля узбережжя Камчатки стався землетрус понад 7 балів: є загроза цунамі
Фокус
2025-07-20T09:15:37Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T09:15:30Z
На Одещині судитимуть фермера за умисне ухилення від сплати податків
AgroPortal
2025-07-20T09:00:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T08:57:26Z
"Ой, мамочка, як трясе!": на Камчатці сталася серія землетрусів , там оголошена небезпека цунамі
24tv
2025-07-20T08:48:23Z
До +44°: Грецію на тиждень накриє сильна спека
УкраинФорм
2025-07-20T08:28:48Z
Росія атакувала Запоріжжя: пошкоджено житлові будинки, є постраждалі
24tv
2025-07-20T08:18:41Z
Російська пропаганда отримала подвійний удар
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:55Z
Фламенгу прийняв пропозицію Роми щодо флангового захисника
Football.ua
2025-07-20T09:39:03Z
Українські військові на фронті дивляться бій Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:36:47Z
Олександр Усик розчулив зверненням до дружини після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-20T09:30:28Z
Усик дав особливе ім'я удару, яким нокаутував Дюбуа: відео фірмової "плюхи"
24tv
2025-07-20T09:24:16Z
Соцмережі вибухнули від палкої підтримки дружина Усика у реванші проти Дюбуа: емоційне відео
24tv
2025-07-20T09:18:17Z
ПСВ веде переговори про перехід ще одного гравця Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-07-20T09:15:18Z
Теніс. Лазаренко виграла свій найбільший титул в юніорській кар'єрі
УкраинФорм
2025-07-20T09:06:41Z
Україна – Канада: де дивитися вирішальну гру нашої збірної у Лізі націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:06:23Z
Павуки-оси дурять не тільки нас, а й штучний інтелект
InternetUA
2025-07-20T09:31:26Z
Повно скарбів: у Чехії виявили велике кельтське місто віком 2200 років
Фокус
2025-07-20T09:27:35Z
Apple готує свій перший складаний iPhone: ключові особливості моделі Fold
InternetUA
2025-07-20T09:01:31Z
Рідкоземельні мінерали з Китаю не потрібні: літій для акумуляторів добудуть просто з озер
Фокус
2025-07-20T09:00:01Z
GTA 6 працюватиме найкраще на PS5 Pro – нові чутки обіцяють унікальну продуктивність
24tv
2025-07-20T08:48:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T08:33:09Z
Як вибрати смартфон, що не втратить актуальності через кілька років: поради експертів
InternetUA
2025-07-20T08:28:13Z
Baby Grok: Маск анонсував додаток на основі штучного інтелекту для дітей
УкраинФорм
2025-07-20T08:12:20Z
Як захистити смартфон від спеки, води й піску влітку
InternetUA
2025-07-20T07:48:50Z
Mercedes-Benz eActros 600 займеться розвезенням пошти
AutoCentre
2025-07-20T09:09:18Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z