MY.UAНовини
Чому військові змушені в судах вибивати собі законні виплати за тяжке поранення
Чому військові змушені в судах вибивати собі законні виплати за тяжке поранення

Чому військові змушені в судах вибивати собі законні виплати за тяжке поранення

37-річний ветеран Андрій Свинаренко отримав поранення під час захисту країни й протягом тривалого часу перебував на стаціонарному лікуванні. І вже під час реабілітації дізнався, що йому припинили виплати — попри потребу в подальших операціях. Тепер із допомогою правозахисників Андрій намагається через суд повернути належне.

Журанлісти видання ZN.UA дослідили цю проблему та з’ясували, що багато військовослужбовців змушені обстоювати своє право на цю виплату. Причини цього та способи дій у межах законодавства пояснюють юристи-правозахисники.

Андрій служив у 36-й бригаді морської піхоти й наприкінці літа 2023 року отримав тяжке поранення на Донецькому напрямку. В результаті ураження спинного мозку військовий втратив можливість ходити й потребував тривалого стаціонарного лікування та реабілітації. Проте військова частина відмовила йому у виплаті додаткової щомісячної винагороди в розмірі 100 тис. грн, мотивуючи це тим, що реабілітація нібито не є лікуванням у стаціонарі.

«Поранення дуже тяжке. Дев’ять місяців проходив курс реабілітації, поки не списали. За останні чотири місяці перед списанням припинили виплати. Повторні операції проводилися з допомогою волонтерів і знайомих. Я щойно другий день як після чергової операції», — розповідає Андрій і додає, що випадково дізнався про Правозахисну групу «СІЧ» і відразу звернувся по юридичну допомогу.

Що передбачає законодавство

Військовослужбовці, які перебувають на стаціонарному лікуванні у зв’язку з тяжким пораненням, отриманим під час захисту Батьківщини, мають право на додаткову щомісячну винагороду в розмірі 100 тис. грн. Виплата розраховується пропорційно кількості днів перебування в стаціонарі. Це зазначено в постанові Кабінету міністрів України №168.

«На момент звернення Андрія до військової частини чинна редакція постанови не містила уточнення щодо реабілітації, однак пізніше в пункті 1-2 було прямо зазначено, що стаціонарна реабілітація також прирівнюється до лікування», — пояснює юристка Правозахисної групи «СІЧ» Катерина Щекоткова, яка допомагає ветерану отримати необхідні виплати.

Юристка направила звернення до Міністерства оборони України з проханням перевірити обґрунтованість відмови у виплаті. У відповідь на перевірку від Міноборони військова частина заявила, що реабілітація не є підставою для виплати.

«Ми відразу звернулися до суду. Аргументували, що стаціонарна реабілітація є частиною процесу лікування, тому додаткову винагороду має бути нараховано», — зазначила Катерина.

Постанова №168 визначає лише дві вимоги для нарахування винагороди:

  1. Поранення (контузія, травма, каліцтво) має бути пов’язане із захистом Батьківщини — це підтверджується відповідною довідкою.
  2. Військовослужбовець перебував на стаціонарному лікуванні в медичному закладі у зв’язку з цим пораненням — це підтверджується медичною документацією.

Тож до судового позову юристка долучила потрібні документи Андрія:

  • довідку про обставини поранення;
  • висновки військово-лікарської комісії;
  • медичні документи з періоду стаціонарного лікування та реабілітації.

На сьогодні справа Андрія — на стадії виконання рішення суду, тобто очікування виплати від військової частини. Втім, каже ветеран, наразі військова частина не поспішає, й він досі очікує на належну йому грошову винагороду.

Масовість порушень

Історія Андрія — не поодинокий випадок, а приклад системної проблеми, з якою масово стикаються українські військові. Порушення щодо невиплати грошового забезпечення під час лікування — одне з найпоширеніших, і кожен юрист Правозахисної групи «СІЧ» супроводжує такі справи.

Це підтверджує й керівниця юридичного відділу Ксенія Онищенко: «Більшість звернень до наших юристів від військових пов’язана саме з невиплатами 100 тисяч гривень під час тривалого лікування тяжких поранень. Часто причиною відмови називають технічні формальності: несвоєчасність ВЛК, відсутність рапорту, лікування понад чотири місяці тощо. Але жодна з цих причин не має законного підґрунтя».

Навіть попри офіційне роз’яснення Міноборони від 11 квітня 2023 року №423/1932 військові частини й далі порушують права військових, позбавляючи їх належних виплат.

Поранені військові мають лікуватись, а не «гратись у кур’єра»

Одним із серйозних порушень є вимога військових частин від пораненого військовослужбовця самостійно передавати медичні документи, зазначає юристка Правозахисної групи «СІЧ» Юлія Полєхіна, яка з 2016 року допомагає військовим і документує воєнні злочини РФ.

Відповідно до Порядку здійснення в особливий період обміну медичними та іншими документами військовослужбовців, затвердженого постановою Кабміну від 23 серпня 2023 року №91, медичні та інші документи військовослужбовця (зокрема виписки, рішення ВЛК, інші документи щодо лікування) передаються між закладами охорони здоров’я та військовими частинами / ТЦК через систему електронного документообігу Міністерства оборони України (ЕДО Міноборони).

«Військовослужбовець не зобов’язаний самостійно відстежувати документообіг. Не можна покладати на нього обов’язок контролювати оформлення, передачу медичних документів до військової частини. Якщо документи військового там не опиняються — це не його провина. Це відповідальність медичного закладу та військової частини, які мають обмінюватись інформацією через електронну систему документообігу», — пояснює Юлія Полєхіна.

Це означає, що у випадках, коли військова частина не подає документів на виплату додаткової грошової винагороди, посилаючись на відсутність медичної документації, відповідальність за це лежить не на військовослужбовці, а на медичному закладі та/або командуванні частини, що зобов’язане забезпечити взаємодію через систему ЕДО.

«Командування частин має це чітко усвідомлювати й не порушувати прав військовослужбовців, які, перебуваючи у важкому фізичному стані, ще й змушені боротися за свої законні виплати. Уявіть: людина з тяжким пораненням, яка пересувається на милицях або є непритомною, має ще й думати про те, чи провели їй ВЛК і чи надіслали документи. Це абсурд», — каже Юлія Полєхіна.

Часто військовослужбовці навіть не знають про свої права й про те, до кого вони можуть звернутися.

«У багатьох військових після поранення взагалі немає жодного контакту, крім телефону ротного. Людина щойно мобілізована, прослужила місяць, отримала тяжке поранення — і все. У неї немає інструкцій, немає відповідальних осіб, до яких вона могла б звернутися. І коли ротний каже: «Він невчасно надіслав ВЛК», я питаю: «Ви себе чуєте? Людина — на милицях, у важкому стані, й ви справді очікуєте, що вона думатиме про пересилання вам медичних документів?». Це повністю перекручене розуміння відповідальності. Військовослужбовець не зобов’язаний «гратися в кур’єра». Його завдання — лікуватися, вижити та повернутися до життя. Усе інше — це робота системи», — впевнена юристка.

Втім, на практиці трапляються випадки, коли боєць перебуває у важкому стані або втрачає свідомість, і документообіг повністю зупиняється, бо він фізично не може за цим стежити. Це — серйозне порушення його прав і закону.

Перерви між лікуванням не скасовують виплат винагороди

Юристка Правозахисної групи «СІЧ» Юлія Полєхіна пояснила ще один важливий аспект: виплата додаткової грошової винагороди у зв’язку з отриманням тяжкого поранення не передбачає обов’язкової умови безперервного перебування на стаціонарному лікуванні.

Це означає, що в разі повторного або наступного перебування військовослужбовця на стаціонарному лікуванні після важкого поранення, пов’язаного із захистом Батьківщини, він має право на отримання додаткової винагороди.

«Не має значення, чи військовослужбовець перебував на лікуванні після тяжкого поранення безперервно (наприклад, переведений за епікризом з одного закладу до іншого), чи був виписаний, а згодом — навіть за місяць — знову госпіталізований для подальшого лікування того самого поранення. Всі ці періоди враховуються, й право на виплату залишається чинним», — каже юристка.

За кордоном — теж враховується. Якщо лікування триває поза межами України й стосується отриманого поранення, — ці госпіталізації також мають бути включені в розрахунок виплати.

Важливо: факт перерви між періодами стаціонарного лікування тяжкого поранення не скасовує права на додаткову грошову винагороду в розмірі 100 тис. грн, якщо йдеться про те саме поранення, пов’язане з бойовим завданням. 

Типова помилка військових частин

Утім, частини часто помилково вважають, що винагорода надається лише раз або що повторна госпіталізація не підлягає поданню, якщо була перерва після першої виписки. Це не відповідає чинним нормативним актам.

Юристи наголошують: якщо є офіційні документи про повторне стаціонарне лікування (навіть після перерви), що стосується цього ж поранення, і якщо це підтверджено ВЛК чи медичною документацією, то військова частина зобов’язана подати документи на додаткову виплату.

«Це дуже важливий аспект, бо на практиці військові частини часто помилково вважають: якщо лікування після тяжкого поранення було перерване — все, право на подальшу виплату втрачається. Наприклад, боєць отримав тяжке поранення, пролежав у стаціонарі місяць-два, був виписаний, а за певний час знову госпіталізований — і частина вже вважає, що не зобов’язана подавати документи на додаткову грошову виплату за це повторне лікування. Це неправильно», — каже Юлія Полєхіна.

У разі порушень юристи рекомендують подавати скаргу або запит до:

  • медичного закладу (щодо непереданих документів);
  • командування частини (щодо бездіяльності);
  • або до органу військової прокуратури чи Офісу Омбудсмена.

Суди іноді — єдиний спосіб відновити справедливість

Утім, каже керівниця юрвідділу Правозахисної групи «СІЧ» Ксенія Онищенко, скарги до Міністерства оборони, Центрального управління захисту прав військовослужбовців чи Омбудсмена тощо не дають належного результату: «Врешті скарги, які надсилають до відповідних державних органів, зазвичай просто перенаправляють до військових частин, тобто до тих самих структур, які й порушили права військових. У підсумку об’єктивного розгляду не відбувається, а проблема так і залишається невирішеною».

У більшості випадків відновити справедливість вдається лише через суд, і практика рішень є переважно позитивною для військовослужбовців. Один із таких прикладів — справа Андрія Свинаренка, про яку ми розповіли на початку статті.

«Це показує, що проблема є системною — від бюрократичної плутанини до свідомого ухилення військових частин від оформлення необхідних документів. Реальна кількість таких випадків може бути ще більшою, адже багато бійців не мають ресурсу добиватися справедливості самостійно», — резюмує Ксенія Онищенко.

Військові, які ризикують життям заради безпеки країни, заслуговують на чесне ставлення й належне забезпечення їхніх законних прав. Утім, якщо ви стикнулись із порушенням ваших прав, не варто миритись із несправедливістю. Потрібно боротися — через звернення, скарги, суди. А якщо самотужки складно — звертатися по правову допомогу до фахівців, які знають, як захистити ваші права.

Авторка: Ліка Толорая, журналістка, громадська активістка

Джерело: ZN.UA

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Стало известно, кто склонил Трампа на сторону поддержки Украины
Апостроф
2025-07-20T09:30:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Россия снова подбросила Украине тела своих солдат
Корреспондент
2025-07-17T21:48:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
Землетрясения на Полтавщине: что происходит под землей — рассказ ученого
TSN
2025-07-20T08:06:19Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Ретроградный Меркурий 2025: популярные приметы и предрассудки, в которые до сих пор верят
TSN
2025-07-20T09:09:41Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z