/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fc3237c809561a134eda0e1a0669311ab.jpg)
Чи можуть часті ракетні вибухи спровокувати землетруси в Україні – пояснив науковець
Землетрус / © Pixabay
Масовані обстріли та вибухи, які українці щодня чують по всій країні, викликають тривогу не лише через безпосередню небезпеку. Чимало людей цікавиться — а чи можуть ці вибухи «розбудити» землетруси?
Про це розповів доктор фізико-математичних наук Дмитро Гринь в інтерв’ю РБК-Україна.
За словами науковця, жодного зростання кількості підземних поштовхів через війну не зафіксовано.
«Геологічні об’єкти — це перш за все, структури з величезною масою, яка простягається на велику глибину. Тому, навіть систематичні вибухи тисяч тонн вибухівки вивільнюють замалу енергію для такої величезної маси, щоб вона її кудись зрушила. Прямого зв’язку між вибухами й землетрусами ми не бачимо. Різкого сплеску їх кількості немає — яка була до війни, така й зараз», — зазначив учений.
Він також пояснив, як кліматичні зміни можуть впливати на сейсмічну активність. Наприклад, в Антарктиді через танення льодовиків фіксують локальні землетруси — їх пов’язують зі зменшенням тиску на земну поверхню.
«В Європі та Україні ми не відчуваємо великого зв’язку між землетрусами й кліматом. Але зовсім інша ситуація в Антарктиці: там тануть льодовики і, відповідно, їхня маса зменшується — від цього послаблюється тиск на поверхню землі. І отут є прямий зв’язок між кліматом і появою нових землетрусів — їх з’являється більше», — пояснив учений.
Схожі явища помічені також у Гренландії та Скандинавії. Проте для України такої загрози наразі немає.