Трамп не реагує на Росію достатньо жорстко — The Telegraph
Трамп не реагує на Росію достатньо жорстко — The Telegraph
Президент Дональд Трамп серйозно взявся за російську загрозу. Після обіцянки нових поставок озброєння Україні та погроз запровадити нищівні вторинні мита, якщо Росія не пристане на мир упродовж п’ятдесяти днів, Трамп назвав мирні сигнали Росії Владіміра Путіна "самими лише словами без жодних дій". Попри ці різкі заяви, Трамп висловив сподівання, що Путін усе ж зробить кроки до миру в Україні до завершення цього п’ятдесятиденного терміну.
Однак такий оптимізм не відповідає нинішнім настроям у Кремлі, пише політолог Самуель Рамані у колонці для The Telegraph.
Головну заяву Трампа в Москві сприйняли не з тривогою, а з полегшенням. Індекс Московської біржі зріс на 2,7%, а російський рубль зміцнився на 0,8% щодо китайського юаня. Російські чиновники побоювалися масштабних нових санкцій і були задоволені тим, що Трамп обмежився запровадженням здебільшого непридатних до виконання мит проти країн БРІКС.
Риторика, яка лунає з оточення Путіна, залишається агресивною. Колишній президент Росії Дмитро Мєдвєдєв пригрозив завдати ударів по західних країнах у разі ескалації війни в Україні. Оглядач із питань оборони на телеканалі «Росія-1» Ігор Коротченко закликав до інтенсифікації ударів по критичній інфраструктурі України і висловив надію, що ці атаки змусять Україну капітулювати в межах наступних п’ятдесяти днів.
Російська армія перетворює цю войовничу риторику на агресивні дії. 16 липня Росія випустила понад 400 ракет і дронів по енергетичній інфраструктурі України. На напрямках Куп’янська, Покровська й Костянтинівки Росія зосередила 160 тисяч військових. Очікується, що в найближчі дні розпочнетьсямасштабний літній наступ на сході України.
Ці сигнали свідчать про те, що Трамп не реагує на Росію з достатньою рішучістю. Щоб змусити Путіна прийняти мирну угоду, потрібна справжня стратегія максимального тиску. Вона має ґрунтуватися на трьох взаємопов’язаних елементах.
Перший — це усунення лазівок у санкційному режимі, які забезпечують Росію ресурсами для подальшої агресії. Попри участь «Росатому» в окупації Запорізької АЕС і його допомогу іранській ядерній програмі, США досі не запровадили санкцій проти цієї компанії. Завдяки цьому винятку «Росатом» використовує заплутану корпоративну структуру, щоб, за деякими даними, фінансувати російську оборонну промисловість.
Замість вторинних мит проти імпортерів з Росії США мали би запровадити цільові санкції проти нафтопереробних заводів, які переробляють російську нафту. Аналітик Центру дослідження енергетики та чистого повітря Вайбхав Рагхунанда оцінює, що такі санкції позбавили б Кремль 750 мільйонів доларів щорічних податкових надходжень.
Санкції проти «тіньового флоту» також потрібно посилити, доки США не внесуть до санкційного списку всі близько 600 танкерів, які Росія використовує. Сполучені Штати мають координуватися з ЄС щодо усунення лазівок для обходу санкцій ще на ранніх етапах. Адже нинішній санкційний режим є реактивним, що дає змогу Росії відточувати свої тактики ухилення від санкцій раніше, ніж Захід встигає зреагувати.
Другий елемент — це розширення спектра озброєння, яке надходить в Україну. Ймовірно, у пакет допомоги, профінансований союзниками по НАТО, увійде батарея ППО Patriot і ракети великої дальності ATACMS. Хоча постачання озброєння на 10 мільярдів доларів здається значною сумою, слід пам’ятати, що одна батарея Patriot коштує 1 мільярд доларів, ракета-перехоплювач — 3,7 мільйона, а ATACMS — 1 мільйон за одиницю.
З огляду на ці структурні витрати, нинішній масштаб військової допомоги Трампа навряд чи зможе стримати Росію. Україна витрачає щороку до двох мільйонів артилерійських снарядів, тоді як російська армія має у своєму розпорядженні величезні запаси північнокорейських снарядів. Отже, Сполучені Штати мають значно наростити експорт артилерії до України. Хоча Трамп утримався від передачі Україні крилатих ракет Tomahawk, здатних уразити Москву, можливість такого постачання слід переглянути, якщо Путін вирішить ескалувати війну у межах відведених п’ятдесяти днів.
Третій елемент — підтримка високотехнологічного українського оборонного сектору. Останніми місяцями Збройні сили України розробили недорогі дрони-перехоплювачі для боротьби з ворожими БпЛА і представили нову версію ракет Нептун з дальністю до 1000 км. З огляду на масштаб внутрішніх інновацій президент України Володимир Зеленський запропонував Трампу «проривну угоду»: передача українських дронових технологій в обмін на американське озброєння. Трамп має серйозно розглянути цю пропозицію, адже вона зміцнила би довгострокову спроможність України до спротиву й підвищила б безпеку всього Альянсу.
Прагнучи знешкодити ядерну програму Ірану, Трамп успішно поєднував тактику тиску з виваженими ризиками. Він має використати ті самі принципи, щоб змусити Путіна до миру.
Заява Трампа про надання Україні одразу 17 комплексів ППО Patriot наробила галасу в усіх світових ЗМІ. Заперечення та сумніви щодо кількості систем та їх готовності стали предметом дискусій та суперечок.
ZN.UA вирішило з’ясувати, де партнери можуть знайти такі необхідні Україні системи ППО, й отримало низку підказок, що можуть прояснити це питання.
Всі деталі — в статті Віталія Кононученка "17 "Петріотів" Трампа. Де союзники можуть взяти системи ППО для України?".