Депутатів закликали скасувати прийняття скандального закону про штрафи за ототожнення адвоката з клієнтом
Депутатів закликали скасувати прийняття скандального закону про штрафи за ототожнення адвоката з клієнтом
Громадські активісти та засоби масової інформації закликали депутатів нейтралізувати загрози пов'язані з ухваленням Верховною Радою законопроєкту №12320. Він передбачає можливість встановлення штрафів за згадку того, що адвокат представляв чи представляє інтереси клієнта, що загрожує свободі слова, йдеться на сайті громадської організації Transparency International Ukraine.
Зазначається, що законопроєкт встановлює розмиті та суб’єктивні критерії відповідальності за нові правопорушення. Зокрема такі терміни, як «упереджене ставлення», «негативний тиск» або «особиста причетність» не мають чіткого правового визначення, що створює широке поле для довільного тлумачення і зловживань
“При цьому закон прямо суперечить загальним демократичним принципам. Визнаним європейським стандартом є те, що медійне висвітлення судових процесів та їх учасників є дуже важливим для демократичного суспільства. При цьому воно повинно здійснюватися з дотриманням обов’язків та відповідальності, балансуючи свободу вираження поглядів з іншими правами”, – зазначають в організації.
Наголошується, що висвітлення судових процесів сприяє їх публічності, а заборона згадувати адвокатів суперечить принципу публічності. При цьому ЗМІ та громадські організації у своїй комунікації також мають за завдання передавати інформацію про судові слухання, а громадяни мають право на отримання таких даних.
“До того ж закон змінює статтю 397 Кримінального кодексу про втручання в діяльність адвоката, але новий перелік, який може вважатися таким втручанням, сформульований нечітко. Неможливо зрозуміти, які саме дії є протиправними, і за що конкретно каратимуть, а це зі свого боку створює ризик свавільного застосування закону і порушує принцип законності”, – зауважують активісти.
Активісти та медійники наголошують, якщо закон набере чинності, його норми віддалять Україну від міжнародних стандартів, де принцип неототожнення адвоката з клієнтом спрямований на захист адвоката від державного тиску, а не від громадської думки чи інформування.
Громадськість і медіа закликають депутатів скасувати рішення Верховної Ради від 16 липня про прийняття в другому читанні та в цілому проєкту закону №12320, який загрожує свободі слова та праву громадян на інформацію.
Заява відкрита до підписання:
- Transparency International Ukraine
- Інститут масової інформації
- Українська правда
- Громадська ініціатива “Голка”
- Онлайн-медіа “Главком”
- ГО “Жінки в медіа”
- ГО “Український інститут медіа та комунікації”
- Суспільне Мовлення
- Texty.org.ua
- Bihus.Info
- Детектор медіа
- ГО «Громадське радіо»
- Бабель
- Європейська правда
- ZN.ua
- Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC)
- Всеукраїнське об’єднання “Автомайдан”
- ГО «Жіночий Антикорупційний Рух»
- Рух ЧЕСНО
- Видання «Ґрати»
- Центр прав людини ZMINA
Нагадаємо, ініціатором законопроєкту №12320 виступила Національна асоціація адвокатів України (НААУ), відома своїми спробами обмежити свободу слова в адвокатській спільноті. Подали законопроєкт до парламенту народні депутати Григорій Мамка (ексОПЗЖ), Максим Бужанський та Сергій Іонушас зі «Слуги народу», який також очолює правоохоронний комітет Ради. Авторкою скандальної поправки стала Антоніна Славицька — депутатка від ексОПЗЖ, фігурантка так званих плівок ОАСК, близька до судді Павла Вовка. Штрафи за «порушення» пропонують доручити виписувати головам рад адвокатів регіонів, які перебувають під впливом Лідії Ізовітової — соратниці Віктора Медведчука.