/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2Fde98add3e083c2d1d73c4252f7dff62a.jpg)
Найбільший марсіанський метеорит на Землі продали на аукціоні
У листопаді 2023 року в ізольованій частині пустелі Сахара, у регіоні Агадез (Нігер), було виявлено гігантський марсіанський метеорит NWA 16788. За оцінками фахівців Sotheby's, NWA 16788 становить близько 6,5–7% усіх відомих зразків марсіанського матеріалу на нашій планеті, розповідає 24 Канал з посиланням на BBC.
Маса каменю складає 24,5 кілограма, а довжина сягає майже 38 сантиметрів. Це приблизно на 70% більше, ніж будь-який раніше знайдений марсіанський уламок, що робить цей об'єкт справді унікальним. Для порівняння: більшість марсіанських метеоритів мають розміри не більші за гальку, а всього на Землі зареєстровано приблизно 400 таких зразків.
За походженням цей камінь є прямим "посланцем" з Червоної планети. Приблизно 5 мільйонів років тому великий астероїд чи комета зіткнулися з поверхнею Марса, викинувши уламки мільйонами кілометрів у космос. Після небезпечної подорожі майже 225 мільйонів кілометрів, уламок зрештою досяг Землі та потрапив на тверду поверхню, не зникнувши в океані завдяки рідкісній удачі.
За скільки продали марсіанський метеорит?
Найбільший шматок Марса на Землі виставили на аукціон у Нью-Йорку в липні 2025 року. Метеорит було продано за рекордні 5,3 мільйона доларів – це найбільша сума, коли-небудь запропонована за метеорит на торгах. Хто став покупцем, не розголошується.
Вражаючими є й фізичні характеристики NWA 16788: камінь має насичений червоно-коричневий колір та склоподібну кірку, яка свідчить про його бурхливий політ крізь атмосферу Землі.
Науковці вважають цю знахідку справжньою "геологічною капсулою часу", адже аналіз її структури й складу може надати унікальну інформацію про історію Марса, каскадний ланцюг подій, через який уламок "мігрував" з однієї планети на іншу, а також про космічні процеси, які ми не можемо побачити в лабораторіях на Землі.