/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F68%2F4695a0fda92910798287fca25cf6e806.jpg)
«Соєво-ріпакові правки» можуть збільшити переробку олійних, але несуттєво
«Соєво-ріпакові правки» можуть збільшити переробку олійних, але несуттєво
Переробка альтернативних олійних в новому сезоні може зрости у разі підписання законопроєкту, що містить «соєво-ріпакові правки», проте несуттєво.
Такий прогноз озвучило ІА «АПК-Інформ».
«Дійсно, дія експортного мита для сої та ріпаку може зробити внутрішні ціни на олійні більш привабливими для переробних підприємств, однак, є ряд чинників, що можуть обмежити обсяги переробки, зокрема, очікуваний нижчий урожай альтернативних олійних і більший — по соняшнику, а також існуючі складнощі з реалізацією продуктів переробки», — вважають аналітики агентства.
Так, потенціал урожаю ріпаку в Україні зменшується по мірі просування збиральної кампанії, оскільки демонструє значно нижчі показники урожайності, ніж очікувалося. Наразі валовий збір даної культури оцінюється АПК-Інформ на рівні близько 3 млн тонн (-18% до 2024/25 МР). При цьому конкуренція в даному секторі між експортерами та переробниками залишиться високою навіть за умови дії експортного мита, оскільки ряд компаній вже має зобов’язання по зовнішньоекономічним контрактам, а пропозиція сировини від аграріїв залишається низькою, що буде підтримувати ціни на ріпак, тоді як ціни на ріпакову олію поки що знаходяться під тиском через кон’юнктуру ринку нафти, а також збільшення виробництва олійної в ЄС.
«Наша оцінка переробки ріпаку в Україні в сезоні-2025/26 поки що не перевищує 500-550 тис. тонн (на рівні попереднього сезону). При цьому у разі покращення перспектив «маржі» у даному секторі не виключається перегляд оцінки в більший бік», — прогнозують аналітики.
Щодо сектору соєвих бобів, то тут ситуація теж виглядає неоднозначною.
Так, площа сівби сої в 2025 р. виявилася більшою, ніж прогнозувалося, але, за нашою оцінкою, урожай даної культури навряд чи перевищить показник попереднього року та за умови росту потенціалу урожайності очікується на рівні 6,3 млн тонн (-8%). Однак, це може стати одним із найбільших показників для галузі, що може відповідно вплинути на ціни і зберегти високу привабливість для переробників.
В новому сезоні за умови дії експортного мита на сою її переробка може досягти 2,7 млн тонн (+3%) і стати новим рекордом для галузі.
Також важливим чинником буде виступати кількість зібраного урожаю соняшнику та «маржа» його переробки.
«Поки що очікується, що виробництво даної олійної може зрости на 8% — до близько 14 млн тонн, а переробка — до 13,6-13,8 млн тонн, що може трохи знизити інтерес крупних заводів до альтернативних олійних», — резюмували експерти.
Перспективи переробки олійних культур в Україні та очікувану маржинальність в новому сезоні-2025/26 обговоримо на ХХIII Міжнародній конференції «Fat&Oil Industry-2025», яка відбудеться 30 жовтня в Києві.
Детальніше ознайомитись з умовами участі, а також зареєструватися на конференцію ви можете на сайті АПК-Інформ.