MY.UAНовини
Україну масово атакує сарана: в чому причина, де вже є наслідки і як цьому безпечно протидіяти
Україну масово атакує сарана: в чому причина, де вже є наслідки і як цьому безпечно протидіяти

Україну масово атакує сарана: в чому причина, де вже є наслідки і як цьому безпечно протидіяти

Занедбані землі поблизу зони бойових дій - додатковий фактор розповсюдження сарани

Стрімке розповсюдження сараниу двох областях України – Запорізькій та Херсонській — викликає занепокоєння не тільки в аграріїв, але й пересічних громадян. З питаннями, які площі небезпечний шкідник вже "захопив", чи піде він далі, і чи накладає війна певні обмеження в боротьбі з нашестям комах, а також наскільки реальна конспірологічна теорія про штучне поширення сарани "Телеграф" звернувся до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби).

В інтерв'ю нашому виданню заступник Голови Держпродспоживслужби, Головний державний фітосанітарний інспектор України Вадим Чайковський запевнив, що ситуація контрольована, а поява шкідника має цілком природні причини.

- Які види сарани фіксувались на території України? Ці види "традиційні" для нашої країни? Коли в останнє фіксувалось масове нашестя сарани в Україні?

- Наразі зафіксовано розвиток перелітної сарани (Locusta migratoria) та єгипетської сарани (Anacridium aegyptium) у Запорізькій та Херсонській областях. У Дніпропетровській області зараз тільки проводиться обстеження територій у зв’язку з отриманим повідомленням від мешканців.

Перелітна сарана та єгипетська фіксується у двох областях України

Раніше в Україні також фіксувались випадки масового поширення сарани. Наприклад, влітку минулого, 2024 року, на території Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області було виявлено розвиток сарани перелітної (Locusta migratoria), у зв’язку з чим запроваджено особливий режим захисту рослин від на площі приблизно 100 га. Тоді поширення сарани вдалось локалізувати завдяки вчасно вжитим заходам, в тому числі застосовування дозволенних до використання в Україні інсектицидів наземним способом та авіаобробка. Загалом ліквідаційні та локалізаційні заходи були здійснені на площі 342 га.

У 2023 році уже також спостерігалися передумови до збільшення чисельності саранових у Запорізькій, Херсонській та частково Донецькій областях, проте масштаб був менший за поточний.

До цього у 2010–2011 роках у степових зонах Одеської, Миколаївської та Дніпропетровської областей відзначено осередки мігруючої сарани. Завдяки вчасному реагуванню, масових уражень вдалося уникнути. Також у 2001–2004 роках спостерігалося зростання чисельності саранових в окремих південних районах України, однак ситуація не досягла критичного рівня. Тоді застосовували як авіаобробки, так і наземні засоби.

Найбільш значне поширення сарани в Україні було зафіксоване в 1958 році, що призвело до часткового знищення урожаю. Тоді для боротьби з сараною в Херсонській та Запорізькій областях залучались військові для боротьби з нашестям.

Вадим Чайковський нагадав, що сарана атакує Україну не вперше

- В ТГ-каналах 23 липня з'явились повідомлення, що сарана вже досягла Вінниці й Дніпра, на сьогодні, чи є підтвердження цьому і наскільки великим є площі зараження?

- Причиною поширення сарани є сприятливі погодні умови – висока температура повітря, тривала посуха та постійні військові дії, які ведуться на території областей. Також маємо збільшення площ — зокрема через катастрофу на Каховській ГЕС. Додатковий фактор — занедбані землі поблизу зони бойових дій.

Наразі в зоні особливої уваги – всі південні регіони України. Фахівці Держпродспоживслужби проводять постійний моніторинг територій із відбором зразків на наявність особливо небезпечних шкідників.

У Вінницькій області перевищення порогу чисельності саранових не фіксувалось цього року.

В Запорізькій області, станом на 22 липня 2025 року поширення саранових відбувається переважно в рекреаційних зонах, на землях не сільськогосподарського призначення та вздовж берегової лінії річки Дніпро. Спеціалістами фітосанітарної безпеки спільно з представниками міських районних адміністрацій Запоріжжя здійснено моніторингові обстеження районі міста. В Олександрівському районі виявлено поодинокі особини сарани. В Комунарському районі виявлено осередки (сконцентровані в прибережній зоні на площі 2991,6 га), у зв'язку з чим ініційовано запровадження особливого режиму захисту рослин на всій території Комунарського району м. Запоріжжя на площі 6110 га. В інших районах ведуться спостереження.

В Кушугумскькій громаді останні тижні активно боролися зі шкідником

На даний час тривають заходи з локалізації та ліквідації шкідника зокрема в селах Малокатеринівка, Кушугум та Балабіно Кушугумської територіальної громади на землях несільськогосподарського призначення. Наразі оброблено понад 200 га (наростаючим підсумком), а також у зв'язку з розтягнутим періодом відродження саранових розпочато повторний обробіток осередків шкідника.

В Дніпропетровській області осередків сарани не виявлено, лише від Мирівської сільської територіальної громади Нікопольського району було звернення до Нікопольського районного управління щодо виявлення сарани на березі Каховського водосховища в межах села Вищетарасівка. Після проведеного моніторингу інформацію не підтверджено.

В Херсонській області на території Борозенської сільської територіальної громади, триває моніторинг земельних угідь. У разі виявлення нових осередків шкідливих організмів будуть вжиті заходи щодо їх локалізації та ліквідації. Наразі розглядається питання про скасування особливого режиму захисту рослин.

В Одеській області посилено моніторинг у зв’язку з поширенням саранових у південних районах Республіки Молдова. На початку липня в Болградському районі Одеської області зафіксовано міграцію саранових, зокрема на полях, де вже зібрано врожай ріпаку, пшениці, ячменю. Відразу були проведені обробки стерні і саранових знищено. На посівах сільськогосподарських культур шкодочинності від саранових не зафіксовано. Особливий режим захисту рослин не запроваджувався.

Тобто наразі тривають заходи з боротьби із сараною на території Запорізької області, а на території Херсонської та Одеської областей – осередки сарани знищено. На території Дніпропетровської області – проведено обстеження на підставі отриманого звернення та перевищення чисельності саранових не підтверджено.

- Які заходи для боротьби з сараною – інсектициди, біологічні засоби, організація моніторингу тощо — застосувуються і є найбільш ефективними?

- Боротьба із сараною – це спільна справа влади, бізнесу та населення. У регіонах, де зафіксовано розвиток саранових створюються координаційні штаби, до складу яких входять представники Держпродспоживслужби, місцевої влади, аграріїв, ДСНС та інших служб.

Для знищення та локалізації сарани застосовують інсектициди, дозволені до використання в Україні відповідно до "Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні" з дотриманням регламентів їх застосування. Після проведення захисних заходів державні фітосанітарні інспектори здійснюють обстеження сільськогосподарських та інших угідь.

Сарана харчується зеленими рослинами

- Чи є в Україні державні або резервні запаси інсектицидів для екстреного застосування?

- В Україні є достатня кількість засобів захисту рослин, в тому числі інсектицидів, тому тут проблеми немає.

- Чи передбачені зміни у стратегії боротьби з масовим розмноженням сарани у зв'язку з воєнним станом (наприклад, через те, що обробку краще проводити з літаків або дронів, а їхнє використання зараз обмежене) та відсутністю доступу до частини територій через активні бойові дії та окупацію?

- Так, повномасштабне вторгнення рф і активні бойові дії на території нашої країни обмежують наші можливості щодо здійснення фітосанітарних заходів. Це створює додаткові ризики як для сільського господарства, так і для збереження ареалу дикої природи. Зміни стратегії з масовим розмноженням сарани – це лише відмова від авіаобробок та неможливість моніторингу на окупованих та прифронтових територіях.

- Які рекомендації надаються аграрним підприємствам і фермерам для моніторингу та запобігання розмноженню сарани? Чи оцінювались ризики від цього шкідника для сільського господарства? Наскільки серйозними можуть бути наслідки?

- Саранові є звичайними представниками місцевої ентомофауни. Ці комахи зазвичай живуть осередками та лише за певних кліматичних умов можуть утворювати щільні групи, які переміщуються в пошуках кормової бази. Враховуючи те, що більшість саранових живе й розмножується на цілинних занедбаних угіддях, пустирищах, де є сприятливі умови (бур'яни, вільна площа, волога в заглибленнях тощо), найефективнішими заходами восени є дискування, боронування або оранка всієї площі залежно від характеру її використання (перелоги, пасовища тощо).

Варто зазначити, що у фазі личинок комахи малорухливі та легко піддаються локалізації. Тому рекомендуємо фермерам та агропідприємствам ретельно відстежувати стан угідь та:

Стосовно можливих наслідків та ризиків поширення сарани – це, звісно, економічні та екологічні збитки: часткове або повне знищення шкідниками врожаю та дикої флори.

- Україна має наразі підтримку з боку міжнародних організацій, країн-сусідів щодо стримання нашестя сарани? В чому вона виражається?

- Україна – дійсний член низки міжнародних організацій, зокрема Європейської та Середземноморської організації карантину і захисту рослин (ЕРРО) і постійно перебуває на зв’язку з міжнародними партнерами та країнами-сусідами з метою обміну інформацією і, за необхідності, здійснення спільних фітосанітарних заходів. Наприклад, FAO (Food and Agriculture Organization — Продовольча та сільськогосподарська організація Об'єднаних Націй) приділяє велику увагу в боротьбі з сараною у всьому світі. Регіональний офіс FAO поінформовано про активізацію сарани на території України та запропоновано співпрацю щодо ліквідації вогнищ саранових в нашій країні.

На сьогодні ситуація з локалізації поширення саранових в Україні контрольована.

- Чи вивчалась версія щодо можливого штучного поширення сарани в Україні? Вона знайшла підтвердження, або все-таки поширення цього небезпечного шкідника має природні причини?

Фахівцями Держпродспоживслужби та підпорядкованих установ така версія не вивчалась, оскільки, як вже сказано — саранові є звичайними представниками місцевої ентомофауни. Висока температура повітря, тривала посуха та наявність занедбаних земель поблизу зони бойових дій сприяють розвитку цього шкідника. Також вагомою причиною виникнення поточної ситуації в Херсонській та Запорізькій областях є екоцид рф — руйнація Каховської ГЕС та ведення бойових дій.

Як повідомляв "Телеграф", якщо погодні умови для розмноженнята пересування небезпечних комах лишаться сприятливими, а заходи з локалізації виявляться недостатньо ефективними, нашестя сарани може торкнутися і інших областей України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Коктейлі в укриттях та холодне море: пік сезону в Одесі проходить з аншлагом
Комсомольская правда
2025-07-26T07:01:45Z
Не море, але краще: де на Львівщині є пляж, коні, риболовля й хатинки в лісі
Telegraf
2025-07-26T07:00:00Z
Не пощастить: 3 знаки зодіаку, яким останні дні липня принесуть погану новину
24tv
2025-07-26T06:24:32Z
Секс після поранення: як повернутись до близькості у парі
TSN
2025-07-26T06:21:41Z
Вона розриває всі тренди: як приготувати красиву й смачну каву колд брю
24tv
2025-07-26T05:12:32Z
Як правильно зберігати гроші, аби вони лише примножувалися
24tv
2025-07-26T05:03:53Z
Втеча від галасу туристів: ці 2 острови у Європі ідеальні для спокійної відпустки
24tv
2025-07-26T04:36:55Z
У 6 знаків зодіаку розпочнеться новий розділ фінансового достатку: відома дата
GlavRed
2025-07-26T04:27:52Z
Подарунки та нові знайомства: 26 липня доля усміхнеться двом знакам зодіаку
GlavRed
2025-07-26T03:27:54Z
Рецензія на серіал «Король гольфу» / Stick
ITC
2025-07-26T07:04:14Z
Люди бояться говорити, – щире інтерв'ю з Lida Lee про "Хентай", участь в "Холостяку" і творчість
24tv
2025-07-26T07:03:19Z
Найтрендовіша спідниця сезону: встигніть її придбати цього літа
24tv
2025-07-26T07:03:00Z
Українці розкупили квитки на концерт Меладзе в Італії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T03:51:20Z
Галкін з Пугачовою показалися в нових образах: співачка здивувала довжиною вбрання
GlavRed
2025-07-25T23:27:00Z
Галкін і Пугачова хочуть приїхати в Україну: шоумен назвав умову
GlavRed
2025-07-25T22:39:35Z
Нікіта Кісельов – "Чайка" – 4 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-25T21:45:08Z
Найстильніша стрижка року: саме таку зачіску обожнює Сальма Гаєк
24tv
2025-07-25T21:03:40Z
Дуже важка хвороба: російську зірку запідозрили в найстрашнішому
GlavRed
2025-07-25T20:27:32Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Лукашенко знову використовує нелегальних мігрантів для тиску на ЄС - розвідка
УкраинФорм
2025-07-26T07:06:55Z
Європі "краще взятися за розум": Трам зробив гучну заяву про імміграцію
TSN
2025-07-26T07:06:28Z
Довіра та підтримка Зеленського залежать від його боротьби з корупцією — сенатор Блюменталь
ZN UA
2025-07-26T07:04:34Z
Стармер: Британія визнає Палестинську державу у рамках мирної угоди
Европейская правда
2025-07-26T07:01:42Z
Зеленський прокоментував масовану атаку РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:57:14Z
Орбан: Україні варто бути "буферною" державою та співпрацювати з ЄС замість вступу
Европейская правда
2025-07-26T06:54:42Z
Найбільш гучні справи які розслідує НАБУ в Черкасах
Украина Криминальная
2025-07-26T06:48:36Z
Глава МЗС Туреччини: У Стамбулі домовилися про саміт лідерів за участі Зеленського, Путіна і Трампа
Лига
2025-07-26T06:45:43Z
Як війна впливає на інтимне життя українців, і як вберегти лібідо
TSN
2025-07-26T07:06:09Z
Корисно для ґрунту: три причини тримати гречку в сівозміні
AgroPortal
2025-07-26T07:00:32Z
Як правильно обрізати листя петрушки, щоб росла до пізньої осені
Gazeta UA
2025-07-26T06:57:32Z
Як зберегти молодість жінкам 40+: чотири корисні звички після сну
Gazeta UA
2025-07-26T06:57:27Z
Як схуднути після 50 років: головні перешкоди та реальні рішення
24tv
2025-07-26T05:27:17Z
Японські учені винайшли спосіб лікування синдрому Дауна
TSN
2025-07-26T05:03:55Z
Відновлення після фронту: які медпослуги можна отримати
ZN UA
2025-07-25T22:25:06Z
Сухість повік, свербіж та печіння: що викликає лущення на очах і як це зупинити
Знай
2025-07-25T20:51:14Z
Вакцини від Covid-19 врятували значно менше життів, ніж вважалося раніше — дослідження
ZN UA
2025-07-25T20:01:57Z
Травма, що породжує жорстокість. Як психологиня Тетяна Руденко допомагає військовим та їхнім родинам
Лига
2025-07-26T07:00:43Z
"Не спав усю ніч": чоловік розбагатів завдяки подарунку на його День Народження
Фокус
2025-07-26T07:00:32Z
Росія скасувала головний військово-морський парад у Петербурзі - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-26T06:57:29Z
Ворог активно втрачає особовий склад та техніку на фронті - Генштаб
Gazeta UA
2025-07-26T06:39:48Z
В ЄС запроваджують штрафи для батьків, які забирають дітей з дитячих садків із запізненням
Известия Киев
2025-07-26T06:34:42Z
Зламалася гілка: як реанімувати дерево і врятувати врожай
GlavRed
2025-07-26T06:27:49Z
Українцям роздадуть безкоштовне житло – хто отримає поза чергою
Знай
2025-07-26T06:12:44Z
Робота для неповнолітніх в Україні: в яких областях найбільше таких робітників
ZN UA
2025-07-26T06:09:01Z
Чи заберуть у вас город, який ви не приватизували під час воєнного стану
24tv
2025-07-26T06:03:19Z
Атака на Дніпро та область: є жертва та поранені, зруйновано «Епіцентр»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T07:07:56Z
Повітряні сили повідомили, чим окупанти атакували Україну вночі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T07:06:33Z
60 років Олександру Сирському: чим може пишатися головком ЗСУ та за що його критикує Безугла
Комсомольская правда
2025-07-26T07:04:12Z
Росіяни понад 110 разів обстріляли громади Сумщини, четверо поранених
УкраинФорм
2025-07-26T07:00:27Z
На Південно–Слобожанському напрямку росіяни атакували сім разів, на Куп’янському вчора відбулося одне боєзіткнення – Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-26T06:37:29Z
Генштаб розповів про наступальні дії росіян
1News
2025-07-26T06:36:03Z
Російські військові вже у Покровську: ДРГ си щось більше — ISW
ZN UA
2025-07-26T06:33:48Z
У Чернівцях вчитель "мінував" школи та дитсадки
TSN
2025-07-26T06:33:15Z
Новий графік руху транспорту в Миколаєві: що змінилося для пасажирів
Политека
2025-07-26T06:31:18Z
У Харкові окупанти атакували рятувальників: ДСНС показала наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:54:13Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 26 липня
Мій Харків
2025-07-26T06:49:05Z
Знайдено бомбу уповільненої дії: руйнівний землетрус може статися будь-якої миті
Фокус
2025-07-26T06:45:22Z
В РФ БпЛА атакували радіозавод "Сигнал", який виробляє комплекси РЕБ
Фокус
2025-07-26T06:45:21Z
Росія знищила "Епіцентр" у Кам'янському. Як він виглядає після атаки
Telegraf
2025-07-26T06:42:50Z
Біля Кам'янська росіяни знищили Епіцентр
УкраинФорм
2025-07-26T06:24:24Z
Окупанти понад три години атакували Харків та область КАБами, балістикою та дронами
Комсомольская правда
2025-07-26T06:16:29Z
"Харків відновлюється навіть тоді, коли ще димить": у місті досі палають пожежі, спричинені масованим повітряним ударом
ZN UA
2025-07-26T06:06:18Z
Внаслідок обстрілу Шосткинської громади поранені 3 людей: у якому вони стані
24tv
2025-07-26T05:57:58Z
Україна зіграє з баскетболістами Азербайджану на юнацькому Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-26T07:06:10Z
Зірка збірної України відзначився двома результативними діями в матчі з англійським клубом
24tv
2025-07-26T07:03:18Z
Ліверпуль цікавиться півзахисником Ювентуса
Football.ua
2025-07-26T06:58:44Z
Блан: Без Ла Масії, Барселона вже б зникла
Football.ua
2025-07-26T06:58:25Z
Збірна України з баскетболу вдруге перемогла Нідерланди у контрольній грі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:51:55Z
Ребич домовляється про повернення на батьківщину
Football.ua
2025-07-26T06:45:26Z
Стало відомо, які преміальні отримає Лунін за участь у клубному чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T06:36:29Z
Юрій Ковальчук здобув «золото» чемпіонату Європи з сучасного п'ятиборства
УкраинФорм
2025-07-26T06:27:12Z
Захисник Торіно перебрався до Сассуоло
Football.ua
2025-07-26T06:13:35Z
Комунальні платежі підскочать втричі: хто буде платити більше
24tv
2025-07-26T07:03:18Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Харківській області: що варто знати про ціни
Политека
2025-07-26T07:00:53Z
Життя після 70 років: як зростають пенсії літніх українців
24tv
2025-07-26T06:03:06Z
Подорожчання палива в Україні: у Нацбанку пояснили, чого чекати водіям
Хвиля
2025-07-26T06:00:20Z
Цей популярний продукт з ринку може бути небезпечним: як розпізнати підробку
Telegraf
2025-07-26T05:57:51Z
Чи зміняться тарифи на газ із вересня: вже відомо чітку відповідь
24tv
2025-07-26T05:33:06Z
ЄС готує дзеркальну відповідь на впровадження Трампом з 1 серпня нових тарифів на імпорт
Известия Киев
2025-07-26T05:28:00Z
Страйки в європейських аеропортах на вихідних можуть зірвати тисячі відпусток
ГЛАВКОМ NET
2025-07-26T05:21:51Z
Високі ціни на малину будуть триматись до вересня
Agravery
2025-07-26T05:21:50Z
Форум з кіберзлочинності Leak Zone публічно розкрив IP-адреси своїх користувачів
InternetUA
2025-07-26T07:01:36Z
Amazon представив новий кольоровий Kindle
InternetUA
2025-07-26T06:49:04Z
Вийшла публічна бета-версія Apple iOS 26
InternetUA
2025-07-26T06:31:03Z
Незвичний "щоденний ритуал" ретривера став вірусним: що незвичного робить собака
Фокус
2025-07-26T06:30:48Z
Новий пошук Google Web View упорядковує результати за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2025-07-26T06:16:34Z
Заробляти на YouTube: скільки платформа платить за 10 000 переглядів
24tv
2025-07-26T05:03:29Z
Вчені знайшли помешкання понад 40 тис. гігантських черепах: як їх рахували
TSN
2025-07-26T04:51:37Z
Як клімат, війна і занедбані землі створили ідеальні умови для навали сарани
24tv
2025-07-26T04:33:58Z
У застосунку «Армія+» запустили навчальний курс «Стоп корупція»
УкраинФорм
2025-07-26T04:12:25Z
Куди поділись Renault Logan та Sandero, та чому зникають хетчбеки?
AutoCentre
2025-07-26T05:04:33Z
Покинула російського пілота, народила дитину: історія кохання Ферстаппена та Піке
24tv
2025-07-26T04:12:26Z
Наступник Audi TT дебютує восени у вигляді концепту
Топ Жир
2025-07-26T01:18:52Z
Hyundai готується представити доступний електричний автомобіль
Топ Жир
2025-07-26T00:18:27Z
27 автомобілів Lamborghini Revuelto можуть отримати звичайні двері замість класичних ножичних
Топ Жир
2025-07-25T23:33:44Z
Коли звичайний позашляховик здає, цей водоплавний V8-монстр продовжує рух
Топ Жир
2025-07-25T22:03:06Z
Автомобілі, які обирають справжні колекціонери, можуть вас здивувати
Топ Жир
2025-07-25T21:18:32Z
Мільйони водіїв ненавидять цю систему економії палива, тому EPA планує її скасувати
Топ Жир
2025-07-25T20:33:43Z
Ця замаскована V8 суперкар демонструє AMG у найбільш нестримному вигляді
Топ Жир
2025-07-25T20:03:21Z