/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2F37e8dc5954365da600f0a89e9702d72d.jpg)
Електроенергія в пікові години зросте на 60%: в чому причина
Електроенергія / © Associated Press
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ухвалила рішення про суттєве підвищення граничних цін на електроенергію(так званих прайс-кепів) у вечірній період — з 17:00 до 23:00. Нові правила почнуть діяти вже з 31 липня 2025 року.
Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Згідно з постановою, максимальна ціна електроенергії на ринку «на добу наперед» та на внутрішньодобовому ринку зросте з нинішніх 9 000 грн/МВтгод до 15 000 грн/МВтгод. На балансуючому ринку ціна підвищиться з 10 000 до 16 000 грн/МВт*год. В інші години доби прайс-кепи залишаються без змін.
Таке рішення, як пояснили в НКРЕКП, спрямоване на забезпечення імпортного паритету — тобто створення умов для максимально можливого залучення комерційного імпорту електроенергії. У результаті очікується стабільніше та безперебійне електропостачання споживачам, особливо в умовах дефіциту ресурсу та зростання попиту у вечірні години.
Водночас тарифи для населення не зміняться. Нові правила торкнуться насамперед непобутових споживачів — підприємств, організацій та бізнесу, які купують електроенергію за ринковими умовами. Саме вони відчують зростання вартості вечірньої електроенергії на 60% і більше.
Рішення може суттєво вплинути на вартість товарів і послуг, адже енергоємні підприємства будуть змушені переглядати бюджети на закупівлю електрики. У той же час збільшення прайс-кепів відкриває шлях для імпорту дешевшої електроенергії з Європи, що може частково компенсувати подорожчання для окремих гравців ринку.
Водночас відновлення виявилося менш динамічним, ніж очікувалося, через посилення російських атак, які призвели до нових руйнувань інфраструктури, виробництв і житлових об’єктів.