Гуманітарні організації розкритикували ЄС за бездіяльність в Газі — Politico
Гуманітарні організації розкритикували ЄС за бездіяльність в Газі — Politico
Гуманітарні організації зазначають, що заклики ЄС про надання допомоги в Газі, де палестинці голодують в умовах ізраїльської блокади, мало чого варті без санкцій. Про це пише Politico.
"Твіти не нагодують людей, — сказала Бушра Халіді, політичний директор Oxfam (міжнародне об'єднання з 17 організацій).
За її словами, "дивно", що ЄС обрав "порожні" пости в соціальних мережах замість того, щоб чинити тиск на Ізраїль, щоб він почав діяти.
У вівторок 22 липня президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у своєму дописі на X назвала кадри з Гази "нестерпними", повторивши заклики ЄС до Ізраїлю пропустити більше гуманітарної допомоги. Раніше цього місяця ЄС оголосив про угоду з Ізраїлем щодо в'їзду більшої кількості вантажівок з гуманітарною допомогою.
Водночас ЄС розглядає можливі дії після того, як було встановлено, що Ізраїль порушує зобов’язання у сфері прав людини за угодою про асоціацію — угоди, яка відкриває вигідні двосторонні відносини. Як повідомили два чиновники, питання можливих наслідків буде обговорюватися на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС наступного місяця.
Єдиний дієвий крок, який може здійснити ЄС, — це призупинити дію угоди та всю преференційну торгівлю з Ізраїлем, заявив Хусейн Баумі, заступник регіонального директора Amnesty International з питань Близького Сходу і Північної Африки.
На його думку, заява Урсули фон дер Ляєн була "запізнілою, а в умовах геноциду та штучно створеного голоду — ще й недостатньою".
Міністерство охорони здоров'я Гази повідомило, що станом на ранок 24 липня від недоїдання з 7 жовтня 2023 року померли 113 осіб — 81 з них діти. Глава Всесвітньої організації охорони здоров'я заявила, що жителі Гази страждають від штучного "масового голоду".
Ізраїль поклав відповідальність за кризу на Організацію Об'єднаних Націй, звинувативши її в нездатності розподіляти допомогу вже всередині Сектору Гази — претензії, які відкидають ООН і численні неурядові організації.
"У нас є їжа. У нас є допомога. Але ми не можемо її доставити. І причина проста — ізраїльська влада блокує нас. Будь-хто, хто дивиться новини або переглядає соціальні мережі, може побачити, що угода ЄС про допомогу не працює", — додала Халіді з Oxfam.
Фонд Save the Children також приєднався до гуманітарних організацій, які закликають лідерів ЄС покінчити з "порожніми заявами" і ввести санкції.
"Відсутність рішучих дій з боку керівництва ЄС протягом останніх 21 місяця покладає на них величезну відповідальність за звірства, які ми бачимо в Газі", — сказала Марія Лус Лароса, керівник відділу міжнародних зв'язків.
Омар Шакір, директор Human Rights Watch по Ізраїлю та Палестині, сказав, що бездіяльність ЄС до цього часу дала Ізраїлю "зелене світло для продовження його воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду проти палестинців".
Ці заклики збіглися в часі з деякими більш жорсткими заявами з європейських столиць щодо поводження Ізраїлю з населенням Гази. Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Франція офіційно визнає Палестину у вересні.
За кілька годин після цього прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер виступив із різкою заявою, назвавши "страждання та голод у Газі — жахливими й такими, що не мають виправдання". Він додав, що "державність — це невід’ємне право палестинського народу" — це найрішучіша позиція Стармера з цього питання на сьогодні.
Група з десяти країн, серед яких Франція, цього тижня закликала Єврокомісію представити нові ініціативи для посилення тиску на Ізраїль. Однак ця спроба, ймовірно, зазнає поразки через рішучу опозицію з боку Німеччини, Італії, Чехії та Угорщини — чотирьох країн, які утворюють блокуючу меншість у Раді ЄС, як повідомив один із дипломатів Євросоюзу.
Через відсутність єдиної позиції ЄС деякі держави розглядають можливість запровадження власних санкцій, у той час як найвищі посадовці зосереджуються на закликах до припинення вогню.
Раніше представник Всесвітньої організації охорони здоров'я на окупованих палестинських територіях Рік Пеперкорн зазначив, що рівень недоїдання в Газі зростає, і голод може мати тривалі наслідки для "цілого покоління". Пеперкорн додав, що "без достатньої кількості поживної їжі, чистої води та доступу до медичного обслуговування ціле покоління постраждає назавжди".