Мін’юст США створив «ударну групу» для розслідування діяльності Обами – The Guardisn
Мін’юст США створив «ударну групу» для розслідування діяльності Обами – The Guardian
Мін’юст США сформував «ударну групу» для розслідування заяв про те, що адміністрація Барака Обами під час його президентства нібито здійснила «зрадницьку змову» та використала підроблену розвідінформацію, аби створити враження втручання РФ у президентські вибори 2016 року на користь Дональда Трампа, пише The Guardian. Генпрокурорка США Пем Бонді оголосила про створення групи 23 липня після того, як директорка нацрозвідки Тулсі Габбард оприлюднила низку розсекречених документів нацбезпеки Обами.
У виданні зазначили, що ця заява з’явилась, коли Трамп опинився у центрі скандалу навколо фінансиста Джеффрі Епштейна. Президент США тепер намагається відвернути увагу від цього скандалу, перевівши розмову на тему помсти своїм політичним ворогам.
Напередодні, 24 липня, сенатори-республіканці Ліндсі Грем і Джон Корнін – обидва члени судового комітету – закликали Бонді призначити спеціального радника для розслідування того, що вони назвали «безпрецедентним і явним зловживанням владою» з боку адміністрації Обами. Мовляв, це потрібно зробити «заради блага країни».
Бонді підготувала ґрунт для розслідування Міністерства юстиції після того, як Габбард представила на пресконференції в Білому домі те, що, за її словами, є доказами злочину адміністрації Обами.
«Міністерство юстиції пишається співпрацею з моєю подругою директором Габбард, і ми вдячні їй за партнерство в забезпеченні відповідальності перед американським народом. Ми повністю розслідуємо ці тривожні розкриття і зробимо все можливе, щоб забезпечити справедливість», – заявила Бонді.
Fox News з посиланням на джерело, близьке до ударної групи Бонді, повідомило, що жодна серйозна версія не відкидається. Однак будь-які кроки для притягнення Обами до відповідальності, ймовірно, заблокує рішення Верховного суду США від минулого року, яке надає президентам широкий імунітет від кримінального переслідування за дії, вчинені під час виконання президентських обов'язків.
Це рішення після його прийняття багато хто сприйняв як таке, що сприяє Трампу. Адже той зіткнувся з кримінальними розслідуваннями за дії, вчинені під час його першого президентства, зокрема за зберігання секретних документів. За іронією долі, тепер це може стати перешкодою для заявленого Трампом бажання «покарати» своїх політичних опонентів.
Ще 22 липня офіс Обами випустив із заявою. Там звинувачення назвали «обурливими» і «смішними».
Кілька інших осіб, згаданих у документі Габбард, також можуть стати об'єктом розслідування. Серед них:
- Джеймс Клаппер – її попередник на посаді директора національної розвідки;
- Джон Бреннан – колишній директор ЦРУ;
- Джеймс Комі – ексдиректор ФБР, якого звільнив Трамп;
- Ендрю Маккейб – колишній заступник директора ФБР;
- Сюзан Райс – колишня радниця з національної безпеки;
- Джон Керрі – колишній держсекретар;
- Лоретта Лінч – колишня генеральна прокурорка.
Бреннан вже став предметом кримінального переслідування з боку нинішнього директора ЦРУ Джона Раткліффа. За даними Fox News, директор ФБР Каш Патель розпочав кримінальне розслідування щодо Бреннана і Комі, хоча його масштаби залишаються незрозумілими.
Під час свого першого президентства Трамп публічно визнав висновки ФБР про те, що Росія намагалася втрутитися у вибори 2016 року. Хоча він також публічно визнав заперечення Путіна щодо висновків розвідувальної спільноти США на саміті 2018 року в Гельсінкі. У звіті комітету Сенату з розвідки за 2020 рік на 1000 сторінок також вказувалось, що Росія втручалася на користь Трампа. Зокрема, там йшлося, що голова передвиборчого штабу Трампа регулярно контактував з російським розвідником.
Але під час виступу в Білому домі 23 липня Габбард оприлюднила розсекречену версію звіту комітету з розвідки Палати представників за 2020 рік. Згідно з цим звітом за її словами, метою втручання Росії було підірвати довіру до виборчого процесу в США, а не допомогти Трампу.
Як додала Габбард, у звіті йшлося, що Владімір Путін не планував оприлюднювати найбільш компрометуючі матеріали про Гіларі Клінтон до закінчення виборів. Серед таких матеріалів нібито були розкриття «можливих злочинних дій» та електронні листи, отримані в результаті хакерської атаки на Національний комітет Демократичної партії (DNC). Останні, мовляв, свідчили про те, що Клінтон страждала від «психоемоційних проблем» та «неконтрольованих нападів гніву, агресії та веселості». Також Гіларі нібито щодня приймала «сильні транквілізатори».
Габбард також стверджує, що оцінка розвідувальної спільноти щодо зусиль Путіна навмисно виключала «важливу» інформацію, яка суперечила ключовим висновкам про нібито перевагу Росії щодо Трампа.
Клінтон раніше припускала, що Габбард – колишня членкиня Конгресу від Демократичної партії – була «підготовлена» Росією як можлива кандидатка в президенти. Габбард, яка не має попереднього досвіду роботи в розвідці, також критикували за повторення тез Кремля, зокрема після вторгнення Росії в Україну 2022 року.
Її звіт, як пише видання, здається, спотворює деякі аспекти оцінок розвідки щодо втручання Росії у вибори 2016 року. Оцінка показала, що РФ не проводила кібератаки на виборчу інфраструктуру для зміни результатів голосування, але зламала та оприлюднила документи демократів, аби зашкодити кампанії Клінтон – діяльність, яку Трамп публічно заохочував на той час.
Хоча посадовці з національної безпеки Обами мовчать з цього приводу, деякі ветерани розвідки критикують зусилля Габбард.
«Політизація «розвідувальної спільноти» адміністрацією Трампа є дуже тривожною. Кожна адміністрація мріє про це, і деяким це вдається, але ця група має дуже успішний старт. Це не зовсім новий трюк – такі звіти фальсифікуються вже десятиліттями – але зараз це інституціоналізовано і, як показує поведінка Тулсі, заохочується», – написав у електронному листі Фултон Армстронг, колишній аналітик ЦРУ та співробітник національної розвідки.
Нещодавно повідомлялося, що ЦРУ переглянуло звіт про втручання РФ у вибори в США 2016 року. У новому звіті ЦРУ підтверджуються попередні висновки про те, що Росія втручалася у вибори в США 2016 року, щоб допомогти Трампу перемогти Клінтон. Водночас ЦРУ розкритикувало низку «процесуальних недоліків» у попередній оцінці.
Трамп, який має історію суперечок з оцінками американської розвідки, раніше відкидав висновок розвідувальної спільноти, незасекречена версія якого була оприлюднена в січні 2017 року. Після зустрічі з Путіним у листопаді 2017 року Трамп заявляв, що вірить запевненням глави Кремля щодо його невтручання в американські вибори.
За два тижні після перегляду ЦРУ звіту, Тулсі Габбард закликала притягнути до відповідальності Барака Обаму та високопосадовців його адміністрації з питань національної безпеки, звинувативши їх у «зрадницькій змові», організованій з метою показати, що перемога республіканця Дональда Трампа на президентських виборах 2016 року була зумовлена втручанням Росії.