Зеленський прокоментував ризики для євроінтеграції України
Зеленський прокоментував ризики для євроінтеграції України
Український президент Володимир Зеленський, коментуючи ризики для євроінтеграції після прийняття скандального закону про фактичну ліквідацію незалежності НАБУ та САП, заявив, що Україна хоче бути частиною Європи й “ніхто не хоче нічим ризикувати”, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.
“Я запевнив усіх наших партнерів, які зі мною спілкувалися про війну, про Туреччину. Сьогодні, наприклад, ми обговорюємо Рамштайн, ми обговорюємо багато питань", - сказав Зеленський у четвер, 25 липня, під час спілкування з журналістами.
“Ми ж в одній інфраструктурі з Європою, ми хочемо бути частиною Європи. Ніхто не хоче нічим ризикувати”, — додав він.
Що стосується НАБУ і САП, то, за словами президента, він пообіцяв партнерам “знайти вихід”.
“Я запропоную своє бачення, базуючись на тому, що потрібно антикорупціонерам і чого хоче суспільство", — заявив Зеленський.
22 липня Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт №12414, який підпорядковує два головні незалежні антикорупційні органи країни призначеному президентом генеральному прокурору, що фактично означає ліквідацію незалежності САП та НАБУ. Пізно ввечері того ж дня Зеленський підписав законопроєкт №12414. У низці українських міст спалахнули масові протести проти цього закону. Зрештою, у ВРУ зареєстрували новий президентський законопроєкт, який нібито має виправити ситуацію.
Суперечливий закон про ліквідацію незалежності НАБУ та САП ризикував стати критичним ударом для євроінтеграції Києва. В ЄС висловлювали серйозні застереження, попереджаючи, що незалежні антикорупційні органи мають важливе значення для шляху України до Союзу, а поточна фінансова допомога Києву залежить від прозорості, судових реформ та демократичності уряду. Джерела ZN.UA повідомляли, що скандальне законодавство може вплинути на результат щорічного оцінювання прогресу країн, які претендують на членство в ЄС. Низка західних ЗМІ також писали про ризик для подальшої допомоги Україні від союзників та шляху Києва до вступу в ЄС.
Повідомлялося, що глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн контактувала з Зеленським, висловивши свої занепокоєння і попросивши Київ про пояснення після ситуації навколо НАБУ і САП. Сам Зеленський, однак, заявляв, що не спілкувався з фон дер Ляєн після ухвалення скандального закону.
Зрештою, в Єврокомісії привітали готовність Києва виправити ситуацію з суперечливим законом, пообіцявши тісно співпрацювати з українською владою, аби переконатися, що відповідні зауваження будуть враховані належним чином.
Про те, чому спроба ліквідації незалежності НАБУ та САП відбулася саме зараз, розповідала у статті "Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму" редактор відділу внутрішньої політики ZN.UA Інна Ведернікова.