/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F7fd5afb8a1e514674f19a42a05fec120.jpg)
Британські розробники представили автономний підводний бойовий дрон Iver4 900
ВМС Великої Британії провели успішні випробування запуску й повернення безпілотних підводних апаратів (UUV) із борта атомного підводного човна — це стало важливою віхою у розвитку підводної компоненти флоту. Тести, що пройшли у Середземному морі в межах проекту Scylla, передбачали застосування UUV через торпедні апарати субмарини класу Astute.
Метою випробувань стало посилення можливостей підводного флоту у сфері розвідки, ведення бойових дій на морському дні та забезпечення захищеного підводного зв’язку. Запуск і прийом апаратів здійснювалися за участю фахівців Міністерства оборони Великої Британії спільно з компанією L3Harris. Зокрема, тестували варіант апарата Iver4 900 від L3Harris.
Iver4 900 — автономний підводний апарат (AUV) для глибин до 300 метрів із часом роботи до 20 годин. Конструкція з титану та вуглецевого волокна забезпечує міцність і легкість. Завдяки модульній архітектурі, він може нести різні сенсори — сонари, камери, лазерні сканери — для розвідки, моніторингу морського дна та виявлення мін.
Платформа активно використовується для протимінних операцій і підводної розвідки. Новітні літій-іонні батареї з пасивним захистом дозволяють багаторазові місії з підводних човнів США, а автономний запуск і повернення з торпедних апаратів значно розширюють оперативні можливості Iver4 900.
Представники Королівського флоту відзначають, що такі випробування доводять здатність підводних човнів служити платформою для розгортання автономних систем. Це розглядається як ключ до гібридного флоту майбутнього, де поєднуються пілотовані й безпілотні засоби. Інтеграція UUV із субмаринами класу Astute розширює можливості збору розвідданих і підвищує гнучкість під час тактичних операцій.
Проєкт Scylla є частиною другої фази ініціативи AUKUS Pillar 2 — тристороннього пакту між Великою Британією, США та Австралією, орієнтованого на розвиток автономних систем, штучного інтелекту та квантових технологій для зміцнення безпеки у євроатлантичному й індо-тихоокеанському регіонах.