MY.UAНовини
Косий капонір. Які таємниці береже найстрашніша в'язниця Києва
Косий капонір. Які таємниці береже найстрашніша в'язниця Києва

Косий капонір. Які таємниці береже найстрашніша в'язниця Києва

Косий капонір – це не просто архітектурна споруда, а живий свідок історії Києва, що існує з 1844 року. Ця маловідома, але надзвичайно цікава будівля пройшла шлях від неприступної оборонної споруди до однієї з найстрашніших в'язниць суворого режиму, зберігаючи безліч моторошних таємниць. «Главком» запрошує  дослідити цю унікальну пам'ятку, її історію та дізнатися які таємниці бережуть її стіни. 

Неприступна оборонна споруда

Косий капонір – це фортифікаційна споруда середини ХІХ століття, яка була побудована у 1844 році. Вона є невід'ємною частиною Госпітального укріплення Нової Печерської фортеці – одного з наймасштабніших оборонних комплексів свого часу.

Косий капонір існує з 1844 року
фото з відкритих джерел

Проєкт Косого капоніра було розроблено у 1843 році та втілено в життя протягом 1844–1845 років. Цю масивну цегляно-кам'яну будівлю звели як ключовий елемент, що мав забезпечити надійніший захист у місці приєднання другого полігону до північного фронту укріплення.

На території фортеці
фото: Київ моє улюблене місто

Завдяки унікальним особливостям місцевості, Косий капонір отримав асиметричну форму в плані, що й дало йому назву «Косий». На відміну від більшості капонірів у полігонах Госпітального укріплення, Косий капонір був винесений за лінію гласиса – пологого схилу, що ускладнював підхід до фортеці.

Косий капонір – це фортифікаційна споруда середини ХІХ століття
фото: Київ моє улюблене місто

З рову 2-го полігону до Косого капоніра веде потерна – підземний хід, прокладений крізь товщу гласиса. Наземна частина споруди елегантно виходить на західний схил Черепанової гори, органічно вписуючись у ландшафт. Стіни капоніра вражають своєю товщиною – близько 1,3 метра, і оснащені 15 гарматними амбразурами та численними бійницями для рушниць, що забезпечувало потужну вогневу підтримку.

Потрапити всередину фортеці можна було лише через підвісні ворота
фото: Київ моє улюблене місто

Багаторівнева захисна система фортеці, до складу якої входив Косий капонір, не давала жодного шансу на її взяття. Після першої лінії оборони, утвореної Косим капоніром, йшла наступна частина захисту – підковоподібний капонір.

Навколо фортеці був глибокий рів
фото: Київ моє улюблене місто

Навколо фортеці був глибокий рів, а потрапити всередину можна було лише через підвісні ворота. Якщо ворог якимсь чином проривав першу лінію оборони, він негайно потрапляв під шквальний вогонь з іншого укріплення. Таким чином, фортеця вважалася абсолютно неприступною. Проте, важливо зазначити, що, як і вся Київська фортеця, Косий капонір ніколи не використовувався за своїм прямим призначенням у бойових діях.

Перетворення на катівню: моторошна історія в'язниці

У 1860-х роках Косий капонір кардинально змінив своє призначення, перетворившись на в'язницю суворого режиму. Його приміщення стали місцем утримання тих, хто насмілився піти проти імперської системи – політичних в'язнів та революціонерів.

У 1860-х роках Косий капонір кардинально змінив своє призначення, перетворившись на в'язницю суворого режиму
фото: .fue.com.ua/
Інтер'єр Косого капоніру
фото: fue.com.ua

Це місце швидко здобуло славу однієї з найстрашніших і найзловісніших в'язниць Києва через надзвичайно суворі умови та жорстокий режим утримання. Саме тут приводили у виконання смертну кару через розстріл.

Біля стін фортеці відбувалися розстріли в'язнів
фото: Вікіпедія

Першими в'язнями Косого капоніра стали учасники Польського, або Січневого повстання 1863-1864 років. Сімох із них, командувачів повстанських загонів, розстріляли прямо біля ескарпної стіни у рові 2-го полігону, що слугував своєрідним розстрільним майданчиком. Пізніше до стін капоніра кидали учасників революції 1905-1907 років, таких як Борис Жадановський. 11 найактивніших повстанців, учасників повстання 41-го Селенгінського піхотного полку та 21-го саперного батальйону 1907 року, були розстріляні тут же, у Косому капонірі, і поховані в рові 2-го полігону неподалік.

Серед сумнозвісних в'язнів був також Дмитро Богров, вбивця голови Ради міністрів Петра Столипіна. Він здійснив свій історичний замах 1 вересня 1911 року, а вже 12 вересня його стратили через повішання у Лисогірському форті – іншій частині Київської фортеці. За інформацією з відкритих джерел, убитих «державних злочинців» просто тут і ховали – у траншеях у районі полігону. У той час існувала поширена і моторошна практика ховати їх у місцях, по яких маршують солдати. Вважалося, що таким чином вони й після смерті не могли знайти спокій, залишаючись під гнітом системи.

У 1919 році, після повторного захоплення Києва більшовиками, в «Косому капонірі» було влаштовано концтабір, де, зокрема, утримувалося чимало євреїв. 

Музейний комплекс

У 20-і роки ХХ століття в капонірі існувало приватне помешкання та склад, аж поки у 1930 році тут не було створено музейну експозицію «Косий капонір – київський Шліссельбург», присвячену ув'язненим за царського режиму революціонерам. Спершу вона була філією Київського музею революції, з 1940 року – філією Державного історичного музею УРСР, і діяла до 1941 року. Згідно з постановою Ради Міністрів УРСР № 633 від 28 вересня 1967 року, в історичній споруді було відновлено філію Історичного музею. Реставраційні роботи, благоустрій території та підготовка нової експозиції тривали протягом 1969–1971 років, а урочисте відкриття відбулося у вересні 1971 року. За проєктом благоустрою, поряд із входом до потерни Косого капоніра, тюремний двір було відокремлено за допомогою високого частоколу. Тоді ж на місці поховання страчених учасників повстання 1907 року був створений меморіал.

Київський державний історико-революційний пам'ятник-музей «Косий капонір»/ 1985 рік
фото: Микола Федорович Козловський/Видавництво «Мистецтво»

З 1991 року Косий капонір належить до Національного історико-архітектурного музею «Київська фортеця». Тут працює постійна музейна експозиція «Історія використання споруд Київської фортеці».

На території фортеці зараз можна побачити справжні рови та земляні насипи – оборонні вали, дерев'яні паркани, виставлені в ряд гармати, містки та арки, товсті цегляні стіни, бійниці, входи в підземні галереї. Ця територія відкрита для прогулянок.

Всередині, у підземних залах, функціонує музей «Історія використання споруд Київської фортеці» з платним входом. Тут ви зможете побачити реальні умови утримання ув'язнених, шлях в'язнів на смертну кару, карету смертників, дані про ув'язнених тощо. 

Косий капонір сьогодні

Сьогодні Косий капонір є унікальним історичним комплексом, що пропонує відвідувачам зануритися в атмосферу минулого та відчути подих століть.

Косий капонір у Києві
фото: Вікіпедія

На території фортеці можна прогулятися справжніми ровами та земляними насипами, побачити величні оборонні вали, дерев'яні паркани, виставлені в ряд старовинні гармати, містки та арки, а також потужні цегляні стіни з бійницями та таємничі входи в підземні галереї. 

Гармати на території фортеці
фото: Київ моє улюблене місто

Музей «Історія використання споруд Київської фортеці» функціонує у підземних залах Косого капоніра. Вартість комплексного квитка до музейних експозицій – 100 грн. Комплексне індивідуальне екскурсійне обслуговування, що включає дві музейні експозиції (1,5 години) для однієї або двох осіб коштує 300 грн. Фотографування та відеозйомка на території оплачуються додатково. Більш детально з цінами ознайомитися можна на сайті музею. Огляд експозиції можливий лише у супроводі екскурсовода, який розкриє вам усі подробиці. Тут ви зможете побачити реальні умови утримання ув'язнених, дізнатися про їхній шлях на смертну кару, оглянути карету смертників, ознайомитися з архівними даними про ув'язнених та багато іншого. Це місце варто відвідати, адже воно викликає глибокі роздуми про історію, долю людей та ціну свободи. 

Зауважимо, що під час дії воєнного стану прогулянки по території музею заборонені. Екскурсії по експозиції просто неба не проводяться.

Як знайти Косий капонір у Києві?

Косий капонір
фото: Київ моє улюблене місто

Адреса: вулиця Госпітальна, 24-а.

Вхід до Музею з бульвару Лесі Українки між будинками №№12-14. Найближчі станції метро: «Кловська», «Палац спорту», «Печерська».

Час роботи музею:

  • Понеділок – санітарний день
  • Вівторок-четвер – з 10.00 до 17.00, п’ятниця з 10.00 до 16.00,
  • субота – неділя з 10.00 до 18.00

Графік проведення екскурсій 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.

На час дії воєнного стану квитки до експозицій без екскурсій не реалізуються.

До слова, українські Карпати – це не просто гірський масив, це справжня перлина, яка вабить своєю дикою природою, краєвидами, кришталево чистим повітрям та унікальною культурою. Це ідеальне місце для відпочинку як для любителів активного туризму, так і для тих, хто шукає спокою та єднання з природою. З огляду на сприятливу погоду та різноманітність пропозицій, літо 2025 року обіцяє бути чудовим часом для подорожей українськими горами. Куди ж поїхати та на що звернути увагу, плануючи свою карпатську відпустку?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Любовь за деньги не купишь, но они делают людей более открытыми к ней: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-27T09:36:36Z
Справится даже новичок: такие оладьи с ягодами точно понравятся близким
Telegraf
2025-07-27T09:18:04Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Фразы, которые способны покорить любого мужчину
Gazeta UA
2025-07-27T09:12:08Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Заметно похудевший Юрий Ткач восхитил романтикой с женой и показал подросшую дочь
TSN
2025-07-27T09:06:17Z
Она "разрывала" все чарты в 2018-м: какая украинская песня собрала 480 миллионов просмотров на YouTube
Telegraf
2025-07-27T05:06:44Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Срочное предупреждение ВОЗ по болезни чикунгунья: какая угроза нависла над человечеством
Comments UA
2025-07-27T09:12:56Z
Почему петрушка должна быть в рационе каждого: девять причин
Gazeta UA
2025-07-27T05:45:58Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Нейтральная Австрия рассмотрит вступление в НАТО из-за России
Корреспондент
2025-07-27T09:42:37Z
Белый дом запретил использование полиграфа в Пентагоне после жалобы советника министра обороны
Апостроф
2025-07-27T09:24:47Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
РПЦ пожаловалась Ватикану на Украину
Корреспондент
2025-07-27T09:42:15Z
Бонусы вступительной кампании: некоторым абитуриентам добавят баллы автоматом – кто получит фору
Знай
2025-07-27T09:12:36Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В супермаркете мужчина с ножом напал на людей, ранены более 10 человек
TSN
2025-07-27T09:21:19Z
Россияне ударили по дому в Степногорске: двое погибших
Апостроф
2025-07-27T08:57:19Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Теперь даже кусты опасны: ВСУ запускают «букеты» для оккупантов. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-27T09:39:34Z
Войска РФ попали в дом в Запорожской области: два человека погибли
ZN UA
2025-07-27T08:58:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Ноттингем заблокировал трансфер своего футболиста в Тоттенхэм
Корреспондент
2025-07-27T09:24:01Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T09:13:54Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Предателя Украины жестко избили в UFC
Telegraf
2025-07-27T09:00:00Z
Зинченко выбрал команду, в которой намерен играть дальше
Корреспондент
2025-07-27T08:57:21Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Курс валют в Украине 27 июля 2025 года: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-07-27T09:12:09Z
Россия и Северная Корея запускают авиационные рейсы между странами
Апостроф
2025-07-27T08:27:01Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
PlayStation анонсировала Titanic Escape Simulator – исторически точный симулятор выживания на "Титанике"
Знай
2025-07-27T07:51:17Z
Китайское кунг-фу и мрачный мир: Более 20 минут геймплея Phantom Blade Zero с S-PARTY 2025
GameMag
2025-07-27T07:01:30Z
Square Enix утратила оригинальный исходный код Final Fantasy Tactics — в The Ivalice Chronicles игра воссоздана в новом виде
GameMag
2025-07-27T06:07:27Z
Circana: Для успеха разработчикам нужно выпускать игры везде, геймеры не бросают любимые платформы ради чужих эксклюзивов
GameMag
2025-07-27T05:04:32Z
Выпустят сразу несколько моделей: Apple запускает глобальное обновление линейки iPhone
Знай
2025-07-27T04:51:44Z
Ученые выяснили, безопасны ли электронные сигареты во время беременности: исследование впечатляет
TSN
2025-07-27T04:21:03Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z