MY.UAНовини
Місця пам’яті. Як формується культура пам’яті про цивільних жертв війни на Київщині
Місця пам’яті. Як формується культура пам’яті про цивільних жертв війни на Київщині

Місця пам’яті. Як формується культура пам’яті про цивільних жертв війни на Київщині

Місця пам’яті. Як формується культура пам’яті про цивільних жертв війни на Київщині

У лютому-березні 2022 року Буча, Ірпінь і Гостомель стали відомими через масові вбивства цивільних під час російської окупації. Місцеві громади у різний спосіб уже почали формувати культуру пам’яті, щоб ушанувати загиблих. Але опитані нами сходяться на думці, що для втілення ідей громад бракує фахового підходу та підтримки держави.

Цивільні жертви, про яких стало відомо після деокупації, не в усіх громадах ушановані відповідним чином. Десь про цивільних загиблих згадують лише родичі, десь проводять виставки в пам’ять про них, висаджують дерева, квіти, а десь ушанування тільки планують.

На території братської могили в Бучі відкрили меморіал «Стіна пам’яті» з прізвищами вбитих цивільних. Ірпінь створив електронну книгу пам’яті, де зібрано інформацію, зокрема й про цивільних жертв. У Бучанській громаді, за інформацією місцевого архівного відділу, за час окупації загинуло 554 людини. Ірпінська громада, за словами міського голови Олександра Маркушина, у той самий період втратила близько 300 цивільних.

Створено пам’ятні знаки на місцях масових убивств — вулицях Яблунській і Вокзальній у Бучі, в районі зруйнованого Романівського мосту в Ірпені, який законсервували й перетворили на меморіал. Гостомель поки належним чином не вшанував загиблих цивільних (у громаді, за даними селищної ради, під час окупації було вбито 78 цивільних).

Реакція митців після деокупації

Першими на злочини російської армії відреагували митці. Один з них — британський вуличний художник Бенксі. Його роботи з’явилися невдовзі після деокупації в Ірпені, Бородянці, Гостомелі. Про це митець написав на сторінці в Instagram.

Графіті дівчинки-гімнастки, яка робить вправи з корсетом на шиї над вибоїною в стіні, зараз вирізано й законсервовано. Будинок довелося знести. Роботу Бенксі у скляній рамці нині розміщено біля місця її створення.

Фото Олени Жежери

За словами очільниці відділу меморіалізації Ірпінської міськради Софії Мартинюк, графіті має бути саме там, адже ідея прив’язаності до простору є ключовою для вуличного мистецтва: «Роботу перенесли буквально на 100 метрів від зруйнованого будинку. Принципово, щоб вона там залишилася, оскільки цей район був найбільш зруйнованим. Плануємо невдовзі облаштувати там сквер».

Гостомельські роботи Бенксі на сьогодні перебувають на збереженні в Києво-Печерській лаврі. Тут художник залишив два графіті. У Військовому містечку зобразив жінку в домашньому халаті, у бігуді, протигазі та з вогнегасником.

Getty Images

Друга робота в селі Горенка — дідусь миється у ванній свого зруйнованого будинку.

Getty Images
 

«Іноземці їдуть на Бенксі. Так люди довідуються про події в селищі. Жінку в протигазі намагалися викрасти, але роботу було професійно вирізано зі стіни, це дало змогу її зберегти. Другу роботу зберегли й законсервували працівники Національного науково-реставраційного центру України», — розповідає очільниця відділу культури Гостомельської ради Катерина Павленко.

Роботи вуличного художника, які зараз оцінюються у 90 млн грн, планують повернути до селища.

Буча — алея кленів, мурали, QR-коди пам’яті

Одним із головних місць ушанування цивільних жертв у Бучі стала Стіна пам’яті біля церкви Андрія Первозванного, де було тимчасове захоронення вбитих росіянами під час окупації. На задньому дворі церкви викарбувано їхні імена. Це місце стало неофіційним центром скорботи, сюди приїздять як міжнародні делегації, так і родини жертв.

Фото Олени Жежери

Поруч громада планує звести повноцінний меморіальний комплекс, наразі шукає на це кошти.

«Маємо на сьогодні затверджений проєкт, який плануємо реалізувати коштом спонсорів, якщо все вдасться», — розповідає керуючий справами Бучанської міськради Дмитро Гапченко.

Місцеві вважають, що загального меморіалу для Бучі недостатньо. Воєнна кореспондентка з Бучі Марія Ковальова сподівається, що в майбутньому в місті з’являться скульптурні пам’ятники:

«Персоніфікована меморіалізація в Бучі потрібна на рівні встановлення міських скульптур, у яких буде відображено історію кожної вбитої цивільної людини. Легкі бронзові скульптури добре вписуються в міський ландшафт і дозволяють зберегти історію подій».

Цю ідею підтримують і близькі загиблих.

«Це гарний задум, і знайдуться фахівці, які зроблять усе як належить. 27 лютого 2022 року в Бучі вбили мою подругу Тетяну Прохорчук на її власному подвір’ї на Вокзальній. Зараз її згадують лише найближчі», — розповідає бучанка Людмила.

Проте є думка, що нині засновувати музеї не на часі, а скульптури й маршрути пам’яті потрібно створювати вже після війни.

«Зараз доцільніше винести на обговорення питання, як надавати психологічну допомогу воїнам ЗСУ, подбати про їхню реабілітацію, як не забувати про живих родичів загиблих», — пише в соцмережі бучанка Світлана.

Та попри різні думки в громаді, Буча в різний спосіб намагається вшановувати пам’ять про цивільних жертв.

Найвідомішим символом трагедії Бучі стала Яблунська, де за місяць окупації, за інформацією комунального видання Бучанської ради, було вбито 78 цивільних. Тут висаджено алею кленів. На стовбурах дерев закріплено залізні таблички з іменами загиблих.

Фото Олени Жежери
Фото Олени Жежери

Роботи над сквером іще ведуться, — про це повідомив керуючий справами Бучанської міської ради Дмитро Гапченко.

Фото Олени Жежери

На Яблунській, у підвалі підприємства «Агробудпостач», було закатовано вісьмох бучанців. У пам’ять про них американські художники з Лос-Анжелеса Bandit, Tristan і Johny створили мурал, а міськрада виготовила пам’ятні таблички з інформацією про загиблих.

Фото Олени Жежери

За словами історика Музею війни Романа Кабачія, який мешкав у Бучі, мурали та графіті «є важливою, але лише першою ланкою у великому ланцюгу осмислення масових убивств».

Кабачій зазначає, що такі прояви мистецтва мають бути виважені й прокомуніковані з громадою: «Оскільки тема меморіалізації є відносно новою для українського суспільства, вона вимагає прискіпливого ставлення, професійного підходу й емоційної витримки».

Депутатка Ірпінської міськради, ексзаступниця мера Бучі Михайлина Скорик упевнена, що це місто потребує фахового підходу в питаннях меморіалізації: «Є офіційні місця пам’яті, є окремі практики родин. Є ідеї творчої спільноти, зокрема архітекторів. Є офіційні місця пам’яті КОДА. Але все це потребує професійного переосмислення та фахового підходу, бо Буча посідає особливе місце в цій війні. Тут із пам’яттю мають працювати фахівці національного рівня».

Буча потроху рухається шляхом меморіалізації — в місті встановлено пам’ятні знаки з QR-кодами, що ведуть до 3D-відтворення знищеної території, зокрема на вже відбудованій Вокзальній.

Фото Олени Жежери

Ірпінь — музей просто неба

Ірпінь пішов шляхом просторової трансформації. Зруйнований міст через річку Ірпінь, яким тисячі мешканців рятувалися з-під обстрілів, залишений у руїнах — як меморіал. За словами Софії Мартинюк, ідею запропонували представники центральної влади, а місцева влада та громада її підтримали.

Фото Олени Жежери

«Інсталяція «Дорога життя» на зруйнованому Романівському мосту в Ірпені як частина соціального проєкту «Київщина. Місця пам’яті» — гарне рішення. Автором є засновник та арт-директор компанії Expolight Микола Канюка, який розробив також один з найкращих на Київщині меморіал «Хрест Героїв» у Вишгороді», — зазначає історик Роман Кабачій.

Фото Олени Жежери

Навесні 2025 року в Ірпені висадили 300 кущів лаванди — живий меморіал загиблим під час окупації цивільним і захисникам міста.

Створено цифрову платформу «Книга пам’яті Ірпінської міської територіальної громади». Доступ до неї є на LED-екранах у різних локаціях міста.

У березні 2024 року було встановлено монумент «Воля» в пам’ять про сили спротиву Ірпінської громади. Його створено завдяки активістам і волонтерам, які зібрали в місті залишки снарядів і запропонували як будівельний матеріал із написом «Цього металу замало, щоб нашу волю зламало».

Фото Олени Жежери

Меморіал "Воля"

За словами Софії Мартинюк, у місті є розроблений проєкт меморіалу цивільним жертвам. Його 2022 року, невдовзі після деокупації, подарував місту чилійський архітектор. Як зазначає очільниця відділу меморіалізації, проєкт потребує доопрацювання та проведення громадських слухань. Була ідея встановити його поряд із ТЦ «Жираф» між Бучею та Ірпенем, де на початку 2022 року був розташований блокпост місцевих добровольців, які зупиняли російських військових на підступах до Києва.

Фото надано Софією Мартинюк

Мисткиня шукає різні форми меморіалізації, які б не травмували повторно, відкрита до пропозицій та консультацій із громадою та фахівцями.

«У таких містах, як Ірпінь і Буча, де загиблі були не абстрактними постатями, а сусідами, друзями, родичами, памʼять стає дуже особистою. Це дає змогу створити дуже глибокі наративи, але водночас близькість до трагедії потребує фахової підтримки», — зауважує Мартинюк.

У місті розроблено екологічну ініціативу «Дерева пам’яті», її запропонували родини загиблих цивільних і військових. Утілення цього проєкту заплановане на осінь, але, за словами Мартинюк, усе залежатиме від фінансування.

«Спочатку була ідея розбити сад, та оскільки немає необхідної вільної земельної ділянки, вирішили використати весь простір міста — створити мапу окремих дерев. На кожному дереві буде індивідуальна табличка з іменем загиблого», — підсумовує художниця.

Гостомель — пам’ять про цивільних лише формується

Гостомель, відомий насамперед аеродромом «Антонов», належним чином іще не вшанував пам’яті про загиблих цивільних.

Очільниця відділу культури Гостомельської ради Катерина Павленко вважає: «Це через те, що громаду зараз очолює військова адміністрація, а депутати не мають змоги голосувати й ухвалювати рішення».

Попри це, громада селища потроху робить щось власним коштом. Наприклад, за ініціативи директора Гостомельського ліцею Володимира Захлюпаного було створено інтерактивний музей.

«Захлюпаний пережив особисту трагедію — під час окупації російські військові вбили його сина Сергія. В музеї є окремий розділ про окупацію, загиблих військових і цивільних. Вчителі проводять екскурсії, розповідають, хто ким був, чим займався — спортсмени, дизайнери, айтівці», — розповідає Павленко.

У селищі тривають ініціативи з меморіалізації: встановлення дощок, збір історій очевидців, електронна книга пам’яті, щоправда, поки лише в соцмережі.

Музей історії України в Другій світовій війні досить швидко відреагував на необхідність зберегти в пам’яті події окупації. У травні 2022 року відкрив виставку «Україна — розп’яття», що містить артефакти з деокупованого Гостомеля.

Фото: Роман Кабачій

Елемент виставки "Україна - розп'яття"

Про це розповідає історик Роман Кабачій:

«Один зі складників експозиції — відтворені підвали будинків Військового містечка по вулиці Проскурівській, де російські військові протягом 37 днів утримували в заручниках місцевих мешканців, серед яких були й діти. Речі, привезені співробітниками музею з Гостомеля, доповнюють записані свідчення тих, хто пережив цю трагедію».

Фото: Роман Кабачій

Елемент виставки "Україна - розп'яття"

У селищі розроблено проєкт скверу, де планується поєднати пам’ять про цивільних і військових жертв.

Фото надано Катериною Павленко

Пам’ять як національна справа

16 липня 2025 року Верховна Рада в першому читанні підтримала проєкт про нацпам’ять. Про це розповідає очільник УІНП, історик Олександр Алфьоров. Він упевнений, що це допоможе розробити спільне бачення формування культури пам’яті, створення місць пам’яті та увічнення героїв, а також протистояти гібридній агресії з боку РФ.

«За роки повномасштабного вторгнення не було розроблено відповідних термінів, які ми можемо використовувати на рівні держави на позначення певних подій. Зараз ми працюємо над цим. Це складний процес. Серед ключових визначень — «війна за незалежність України», «злочини проти українського народу», «рашизм», — каже Алфьоров.

«Необхідно визначитись, як говорити про цивільних жертв, котрі зараз гинуть щодня. Як говорити про загиблих під час окупації, заручників і тих, кого було вбито, приміром під час прильоту. Ми лише на етапі формування цього процесу, й у мене є план довести цю історію до логічного завершення», — додає історик.

Схожими думками ділиться й ексочільник УІНП, народний депутат Володимир В’ятрович — член робочої групи з питань створення єдиного маршруту місцями пам’яті при Міністерстві розвитку громад.

Політик упевнений, що формувати пам’ять необхідно вже сьогодні.

«Дуже правильно вже зараз говорити про ключові засади політики пам’яті щодо цієї війни. Бо щойно пролунають останні постріли, почнеться інша війна — за інтерпретації. І якщо ми не зафіксуємо зараз нашого наративу, інші зроблять це за нас».

В’ятрович зазначає, що вже зараз потрібно закладати основи того, як ми пам’ятатимемо про цю війну і як розповідатимемо про неї нащадкам: «Особливістю цієї війни є по суті її геноцидний характер — бажання агресора знищити українців як національну спільноту. Тому серед жертв цієї війни, на жаль, є й цивільні. Це треба чітко фіксувати для доведення в міжнародних судах геноцидного характеру війни. Це той аргумент, що показує Росію як воєнного злочинця».

За словами В’ятровича, в глобальному сенсі держава має ініціювати загальну концепцію культури пам’яті, залучивши міжнародних експертів, музеологів, урбаністів, щоб уникнути хаотичних рішень.

 

Цей журналістський матеріал створено в межах проєкту «Важлива інформація для місцевих громад в Україні», реалізованого Fondation Hirondelle та IRMI за підтримки Swiss Solidarity.

Висловлені думки належать винятково авторці.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Гороскоп сегодня 27 июля: осторожность с финансами, возможны сплетни и недомогания
Знай
2025-07-27T01:45:56Z
Легкий и освежающий: салат с тунцом, который идеально подходит для жаркого дня
Telegraf
2025-07-26T18:09:05Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Эти пироги тают во рту: понравятся даже гурманам, а готовятся проще простого
Telegraf
2025-07-26T16:31:50Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Новое начало: Джеймс Ганн показал трейлер второго сезона сериала «Миротворец»
GameMag
2025-07-26T23:45:42Z
Норман Ридус отправляется в Испанию в трейлере третьего сезона сериала "Ходячие мертвецы: Дэрил Диксон"
GameMag
2025-07-26T15:06:50Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
День медицинского работника: история
ZN UA
2025-07-26T21:33:05Z
Потовые ловушки: о чем говорит повышенное потоотделение и как с этим справиться
Знай
2025-07-26T20:51:40Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Соперник Орбана признал Россию агрессором, но выступил против ускоренного вступления Украины в ЕС
ZN UA
2025-07-27T01:54:23Z
Политик из AfD воевал на стороне Украины: как его наказали в пророссийской партии
ZN UA
2025-07-27T01:46:26Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Россия атакует Украину БПЛА: направления движения целей
TSN
2025-07-27T01:36:23Z
Гороскоп Таро на 27 июля 2025 года: Тельцам – новый старт, а Львам – поддержка близких
TSN
2025-07-27T01:06:10Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
БПЛА атаковали Волгоградскую область РФ: горит железнодорожная подстанция
Gazeta UA
2025-07-27T01:36:47Z
В США произошла резня в гипермаркете
Корреспондент
2025-07-27T01:36:14Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Денежная помощь в Днепропетровской области: что нужно для получения
Политека
2025-07-27T02:00:11Z
ВСУ имели успех сразу в трех областях: ISW знает, где именно
ZN UA
2025-07-27T01:54:48Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Вратарь сербской сборной станет игроком Наполи
Корреспондент
2025-07-26T21:42:37Z
Пятилетняя Регина покорила Говерлу: самая молодая рекордсменка Украины без посторонней помощи
Comments UA
2025-07-26T21:24:56Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Дьекереш отметил особую радость от перехода в Арсенал
Корреспондент
2025-07-26T21:15:58Z
В игре за Слован против Прешова Кухаревич выделяется игрой с забитым мячом
Корреспондент
2025-07-26T20:33:55Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Катар пригрозил остановить поставки газа в ЕС: что требует
TSN
2025-07-27T00:36:25Z
ЕС может ускорить отказ от российского газа: Reuters узнало сроки
Хвиля
2025-07-26T23:15:13Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Археологи открыли нетронутую гробницу этрусков
Gazeta UA
2025-07-26T22:42:13Z
Вы удивитесь, насколько это просто: как увеличить время автономной работы любого iPhone - простой трюк
Знай
2025-07-26T18:51:11Z
Google представил ИИ-инструмент, который может расшифровывать древние тексты
UAToday
2025-07-26T16:51:59Z
Опубликованы фотографии портативной игровой ретро-консоли без стиков XU20 V32
Знай
2025-07-26T16:51:20Z
Ученые нашли новый вид динозавра, который мог щебетать и свистеть, как птица
TSN
2025-07-26T15:18:09Z
Arianespace вывела на орбиту пять спутников
Корреспондент
2025-07-26T15:09:26Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z