MY.UAНовини
Незлим тихим словом: чи пристойно мітингувати з матюками
Незлим тихим словом: чи пристойно мітингувати з матюками

Незлим тихим словом: чи пристойно мітингувати з матюками

Ще один аспект, який сильно зачепив українців на новому Майдані на підтримку незалежності НАБУ та САП - це багато нецензурної лексики, за допомогою якої мітингарі, в основному молодь, висловлювали свої емоції. Вперше за всю історію українських масових акцій на лозунги піднімали не просто вимоги до влади, а приправлені відвертими матюками. Іноді весь зміст нашвидкуруч начерканого плакату зводився до одного короткого слова, як на заборі.

Довкола доцільності-недоцільності використання нецензурних слів розгорнулася палка дискусія. Одним з виправдань лайки стала війна, мовляв, б’ємо ворога та його посібників його ж словом, а також вказували на емоційний накал від подій війни. Але багато хто був дійсно обурений.  Зацікавилась явищем і журналістка Коротко про.

Цитата «українського класика» - Леся Подерв’янського. Фото: соцмережі

Ерозія готових форм

Обговорюючи тему матюків, в соцмережах припускають, що це не просто інновація сучасної молоді, а і така собі політтехнологія, націлена на нездорові емоції. Мовляв, студенти і підлітки, які  складають левову частку протестувальників, не дуже розуміються на тонкощах державних процесів, але гостро реагують на несправедливість і не хочуть корупції.

- Моя версія така, що спеціальна політтехнологія не вибудовувалася. Швидше ми бачимо наслідки деградації політичної мови в Україні, - оцінює події кандидат політичних наук Олексій Якубін. - Звичні старшому покоління словосполучення з вимогами до влади частина молодіжної аудиторії не сприймає як щось таке, що може мати під собою основу. Готові форми політичних диспутів за понад 30 років зазнали ерозії, тому сьогоднішнім молодим людям вони можуть видаватися брехнею чи замилюванням очей, бо використовуються державниками. Плюс до того грає свою роль тікток-середовище, де ненормативна лексика вважаться нормою: так всі говорять.

Експерт відмічає, що свого часу політологію виключили з обов’язкових предметів у вишах, і це також має вплив.

-  Політологічна освіта стала долею меншості. У більшості студентів немає базового політичного словника, тому використовується емоційно забарвлений. Щоб лаконічно і чітко висловити свою позицію, треба напружувати розум. А написав матюк - і всі розуміють, про що йдеться. Віра у традиційні формули вмерла, а нових не створено. Тому і маємо високий градус не логоса, а емоцій, - зазначає Олексій Якубін. 

Якщо українські песики почнуть розмовляти, то навряд чи почнуть з культурних слів. Фото: соцмережі

Період коротких меседжів

Цікаво, що в епоху очищення України від російської культури, російських символів, русизмів навіть представники високої інтелігенції тримаються за матюки, як за цінний трофей. Деякі не просто виправдовують, а й навіть схвалюють зміст студентських гасел.

 «От да. З нашими реаліями залишилось ще тільки матюки заборонити. Тоді нарешті заживем», - написала письменниця Людмила Лещук.

«І про матюки. У нас період коротких меседжів. Фразу-відповідь руському воєнному кораблю "будьте люб'язні, йдіть подалі, ми вам не раді" було замінено на весь період бойових дій "....іди нах#й"(с) з о. Зміїний. Це мем. Це стан. І це напрямок для всіх, хто прийшов нас вбивати. Що ззовні, що зсередини. Незалежно від попередніх здобутків», - коментує докори студентам науковий співробітник Національного військово-історичного музею Олена Іванова.

«А шо не так в тих лозунгах на картоні? Реально заїбали. Як інакше сказати? Все чесно», - лаконічно іронізує сценарист та телеведучий Олександр Власюк, відомий як Сашко Лірник.

- Нецензурна лексика є в усіх мовах і в усіх народів. Це як щит для прикриття своїх почуттів - гніву, образи, страху, роздратування, розчарування. Тобто для виключних випадків, - каже психолог Інна Ковальська. - Наша ж біда, а звідси і біда нашої молоді, в тому, що брудна лайка вийшла за рамки свого призначення в побутову площину і стала замінником звичайних слів. У багатьох випадках навіть у позитивному сенсі: «за@сь, яка ти гарна» замість «яка ти гарна». Мало хто з дівчат образиться, коли почує такий комплімент. Психолог звертає увагу, що зараз  агітують за те, щоб російські матюки замінити українськими подібними висловами. Таких більше ніж достатньо - від смішних до огидних.

- Але тоді треба відкривати якісь курси, бо десь мають перенавчати. Може, молоді і зацікавилися б. Поки вони говорять і пишуть те,  що їм знайоме, що говорять у сім’ї, у компанії, по YouTube і вже навіть по телебаченню. Вимагати від юні, та й взагалі від будь-кого абсолютної чистоти мови у такий напружений час нереально. Але й занадто толерувати нецензурщину не можна. Субкультуру не можна перетворювати на культуру.

А ось вам питома українська лайка. Фото: соцмережі

Круто, стильно і... по-бідному

- Відомий філософ Еріх Селіґман Фромм ставив питання про свободу «від» і свободу «для». Тобто про свободу від чогось дистанціюватися або який у цьому сенс. Так і чистота нашої мови. Поки ми ввійшли у стан дистанціювання, а тепер необхідно зрозуміти, який у це вкладаємо смисл, - коментує проблему для Коротко про  член-кореспондент Національної академії наук України, психоаналітик, філософ і письменник Назіп Хамітов

Спираючись на свій фаховий досвід філософа-антрополога, вчений каже, що наявність матюків у лексиці будь-якої людини є ознакою невдоволеності.

- Це невдоволеність життям, в тому числі і сексуальним. Це компенсаторні моменти. Коли я говорю про це з клієнтами, вони починають уважніше ставитися до своїх висловлювань. А більшість, не задумуючись, демонструють у такий спосіб свої внутрішні проблеми. Другий момент - це збідніння нашої мови. Люди, особливо молодь, стали менше читати книжок, їм дедалі важче виражати свої емоції і почуття нормальними словами і реченнями. Матюкатися легко, більше того, це вважається круто, стильно і сучасно. А насправді демонструє бідність лексики.

Наш співрозмовник не поділяє думки, що «великий шлях» нецензурній лексиці був відкритий прикордонником з острова Зміїний як напрямок для російського корабля.

-  Це була не причина, а наслідок подій, що вже відбулися. Це лише один випадок, який зрушив ситуацію. Яскравий, але один. Інтелектуали, які почали толерувати матюки, просто стали в зручну позицію - не напружуватися, шукаючи просвітлюючих слів, а бовкнути щось таке, щоб отримати хайп від натовпу. На превеликий жаль, це та проблема, яка не дозволяє нам бути настільки інноваційними, щоб перемагати. Ми дозволяємо собі компенсаторні вибухи, які не роблять нас ні мудрішими, ні сильнішими, а тільки дають тимчасове емоційне полегшення.

Багато молоді каже, що вже просто не можуть стримувати емоції. Фото: соцмережі

Інтелектуальна розбещеність і містичне мислення

Експерт звертає увагу на те, що в міру свого розвитку суспільство саме по собі стає толерантнішим до багатьох моментів свого буття.

- Наприклад, у ХІХ столітті одностатеві стосунки вважалися гріхом, за який можна було отримати важке покарання. У ХХ столітті поняття перейшло з релігійної в медичну сферу і почало вважатися переверзією - збоченням, потім  девіацією - відхиленням. На початку ХХІ стало нормою - до реклами на парадах.

Щось подібне, зауважує Назіп Хамітов, відбувається з ненормативною лексикою.

- У 70-ті роки, коли я був підлітком, теж вважалося круто матюкатися.  Але нікому не спадало на думку, що це можна сказати в школі або написати на картонці і підняти над головою. Була границя поширеності. Хлопців чи дівчат, які через слово говорили мат, вважали неуками, вихідцями з певного середовища. Інтелектуали не «прикалувалися» за допомогою матів. Зараз вони вже в літературі. На моє розуміння, це певна інтелектуальна розбещеність, яка приводить до втрати свободи і ясності думки, здатності перемагати насамперед себе на шляху до суб’єктності.

Рецепти вченого прості: виховувати, творчо працювати зі словом, наводити розумні доводи, повернутися до читання книжок, написання світоглядних ессе. Але не повчати, не скочуватися до рівня образливої критики чи зустрічної лайки. 

- Навіть коли людина когось кудись «посилає» дозволеними словами, вона вже демонструє, що має внутрішні проблеми. Якщо ми хочемо бути народом-переможцем, нам треба припинити лаятися навіть на ворога і тверезо думати, які стратегії зроблять нас більш сильними. На жаль, у нашому суспільстві досі шанується традиція кидання лайном. Це коли брудними словами, мемами, образливими карикатурами ми намагаємося вплинути на ситуацію або на противника, щоб побороти його, ослабити чи перевиховати. Це містичне мислення на рівні первісних мисливців,  які кидали списи в намальованих на скелях звірів. Від такої ілюзії треба відмовлятися, щоб отримати справжню силу, - резюмує Назіп Хамітов.

Довели навіть песиків. Фото: rubryka.com

Слово на захист

Архаїчна праслов’янська лексика

Втім, є і відгуки на захист нецензурщини як частини повноцінного спілкування. Цікавий стислий філологічно-культурологічний коментар від викладача філософії Української євангельської теологічної семінарії Олексія Панича:

- Нічого специфічно "російського" в матірщині немає. Це дуже архаїчна праслов'янська лексика, функції якої неодноразово змінювалися за останні щонайменше 1500 років. У сучасній культурі матірщина виконує різні ролі в різних сферах життя. В одних комунікативних ситуаціях вона узвичаєна й природна: наприклад, коли люди підсвідомо згадують про семантику народження, бо опиняються на межі життя і смерті (бойові дії, робота в шахті, екстремальні ситуації). В інших ситуаціях вона навіть перетворюється на мову мистецтва (Подерв'янський). Ще в інших - свідчить про безкультурність, там вона є недоречною.

Експерт підкреслює ще одну особливість ненормативної лексики: вона полісемантична, тому дає змогу висловитися лаконічно з урахуванням ситуативного контексту. Саме тому вона добре згодилася для "протесту на картонках".

Докторка Національної академії державного управління, журналістка Тетяна Трощинська поділилися враженням від розмови зі своєю перукаркою, яка розповіла, що останні три роки стриже посивілих дітей - 12, 13, 16 років.

- Такі акції - це ініціація, це фактично входження в суб'єктний світ дорослих, - пише викладачка. - Це діалог поколінь, це передача досвіду без нудільні… І це точно не час для моралізаторства. Моралізаторство вбиває нашу спільнодію. Що би я не віддала,  щоб мати змогу піти з сином на цю акцію. І хай би написав найгірші матюки.

Деякі висловлювали свої емоції у вигляді ребусів. Фото: @KhrystynaZhuk

Теги за темою
НАБУ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Прекрасная идея для питательного завтрака: сохраняйте рецепт испанской фритаты
Gazeta UA
2025-07-27T05:27:33Z
Эта популярная подкормка может погубить ваши помидоры: чем и когда нельзя поливать
Telegraf
2025-07-27T05:06:57Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Украинец показал "самое красивое озеро", где размываются границы фантазии и реальности
Фокус
2025-07-27T05:00:34Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Она "разрывала" все чарты в 2018-м: какая украинская песня собрала 480 миллионов просмотров на YouTube
Telegraf
2025-07-27T05:06:44Z
Я сам бы это не надел: интервью с дизайнером Зеленского Виктором Анисимовым
Telegraf
2025-07-27T05:00:59Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Почему петрушка должна быть в рационе каждого: девять причин
Gazeta UA
2025-07-27T05:45:58Z
Безуглая призналась, что имеет синдром Аспергера: что это за расстройство спектра аутизма
Comments UA
2025-07-27T05:15:17Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Россия готовится к более масштабным ударам по Украине — ISW
TSN
2025-07-27T05:54:55Z
Израиль объявит паузу в военных действиях в Газе для доставки гуманитарной помощи
Лига
2025-07-27T05:54:33Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Какие слова никогда не произнесут россияне
Gazeta UA
2025-07-27T05:48:55Z
Правительство выделило 300 млн грн в поддержку университетов в прифронтовых регионах
Апостроф
2025-07-27T05:18:03Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Россия содрогалась от взрывов: где горит стратегический объект после ударов дронов
Comments UA
2025-07-27T05:54:38Z
Дроны атаковали подстанцию в Волгоградской области: повреждена железная дорога
Апостроф
2025-07-27T05:36:16Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Дончане будут платить за пустые краны: вода исчезает с оккупированной части региона. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-27T05:54:22Z
На Покровском направлении враг атакует малыми, но бесконечными волнами
Новости Украины
2025-07-27T05:24:51Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Заяс одержал победу над Гарсией в борьбе за титул WBO
Корреспондент
2025-07-27T05:09:04Z
Вратарь сербской сборной станет игроком Наполи
Корреспондент
2025-07-26T21:42:37Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Пятилетняя Регина покорила Говерлу: самая молодая рекордсменка Украины без посторонней помощи
Comments UA
2025-07-26T21:24:56Z
Дьекереш отметил особую радость от перехода в Арсенал
Корреспондент
2025-07-26T21:15:58Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
"Укрзалізниця" добавила несколько пассажирских поездов на август
ZN UA
2025-07-27T05:52:28Z
Украина готовится к зиме: кто не останется без света при отключениях
Хвиля
2025-07-27T04:30:25Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Circana: Для успеха разработчикам нужно выпускать игры везде, геймеры не бросают любимые платформы ради чужих эксклюзивов
GameMag
2025-07-27T05:04:32Z
Выпустят сразу несколько моделей: Apple запускает глобальное обновление линейки iPhone
Знай
2025-07-27T04:51:44Z
Ученые выяснили, безопасны ли электронные сигареты во время беременности: исследование впечатляет
TSN
2025-07-27T04:21:03Z
Археологи открыли нетронутую гробницу этрусков
Gazeta UA
2025-07-26T22:42:13Z
Вы удивитесь, насколько это просто: как увеличить время автономной работы любого iPhone - простой трюк
Знай
2025-07-26T18:51:11Z
Google представил ИИ-инструмент, который может расшифровывать древние тексты
UAToday
2025-07-26T16:51:59Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z