/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2F80ea9c8136c7de71779d27edf541a216.jpg)
Полярники сфотографували айсберг-сендвіч із білого льоду з синьою "начинкою": як він виглядає
Айсберг / © Pixabay
В Антарктиці біологиня 30-ї Української антарктичної експедиції Зоя Швидка сфотографувала унікальний айсберг, який нагадує сендвіч — білий лід з яскраво-синьою прошарком посередині. Це явище виникло через особливості формування льоду та тріщину в льодовику, заповнену талою водою, що згодом замерзла.
Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр у Facebook.
Колись давно цей айсберг був частиною льодовика на суходолі, у якому утворилася вертикальна тріщина. Ця тріщина наповнилась талою водою, яка замерзла і утворила яскраво-синій прошарок всередині льодової брили. Після відколювання від основного льодовика, шматок льоду перевернувся, що зробило цей прошарок добре помітним.
Біла частина айсберга — це фірновий лід, який формується шаруваннями снігу, що під дією власної ваги ущільнюється до структури, схожої на пористий шоколад із замкненими бульбашками повітря.
© Facebook / Національний антарктичний науковий центр
«Очевидно, материнський льодовик цього айсберга був малорухомий, оскільки тріщини саме таких льодовиків мають більшу схильність до герметизації. Тому вода, яка заповнила тріщину, не витікла, а мала час, щоб замерзнути та міцно склеїти розколені половинки», — пояснив керівник відділу фізики атмосфери та геокосмосу Національного антарктичного наукового центру Денис Пішняк.
© Facebook / Національний антарктичний науковий центр
Він також зазначив, що цей льодовик перебував у холодніших кліматичних умовах, ніж льодовики поблизу української станції. На це вказує однорідність фірнового льоду, тоді як льодовики нашого регіону мають більш виразні прошарки — ознаку сильного періодичного танення.
© Facebook / Національний антарктичний науковий центр
«Отже, походження цієї брили льоду або високогірне, або ж із країв далекого холодного півдня», — підсумував науковець.