Редакторка «Дзеркала тижня» Інна Ведернікова зазнала атаки в анонімних Telegram-каналах
Оригінал публікації – за посиланням на сайті ГО «Жінки в медіа».
- Місто фіксації онлайн-атаки: Київ
- Дата онлайн-атаки: 21.07.2025
- Зафіксовані види онлайн-атак: Дифамація в онлайні, Спотворення зображення
- Джерело онлайн-атаки: Невідомі
- Соціальна мережа, сайт чи інший онлайн-простір онлайн-атаки: Телеграм
Редакторка «Дзеркало тижня» Інна Ведернікова повідомила про кампанію з дискредитації, яка ведеться проти неї та її родини в анонімних Telegram-каналах. Про це вона написала 17 липня на своїй сторінці у Facebook.
За словами Ведернікової, це вже друга хвиля цілеспрямованих атак, спрямованих на неї особисто, на видання, в якому вона працює понад 20 років, а також на її чоловіка, військовослужбовця ЗСУ. Журналістка припускає, що за кампанією можуть стояти представники влади або особи, яких зачепили розслідування «Дзеркала тижня», зокрема щодо адвокатів, які фігурують у справі про втручання в Єдиний державний реєстр судових рішень.
Зокрема, в телеграм-каналі “Джокер”, який станом на липень 2025 року має понад 122 тисячі дописувачів, розміщено серію дописів про журналістку, її сім’ю та видання “Дзеркало тижня”.
У більшості повідомлень журналістка знецінюється не як професіоналка, а як «дружина злочинця» або «та, що прикриває чоловіка». Її власна журналістська діяльність не критикується професійно, а ставиться під сумнів через особисті та сімейні зв’язки — що є типовим шаблоном гендерного тиску.
У дописах висміюється поведінка, редагування посту, натякається, що вона “не виспалася”, “психологічно нестабільна”. Використано образливі AI-згенеровані зображення із зооморфними рисами (наприклад, «свиняча морда»), що є формою візуального приниження.
Такі висловлювання: “двуличная”, “грантоедская тусовка”, “медиа-свинарник”, “прячешь мужа”, “будешь сидеть” — поєднує мову ворожнечі, приниження, натяки на сексуальність або непридатність до професії. Журналістку знецінюють як «псевдожурналістку», натякаючи, що її діяльність не має цінності, оскільки вона «захищає чоловіка».
Ведернікова стверджує, що кампанія не обмежується онлайн-атакою — вона вже отримала дзвінок від прокурора, а правоохоронні органи виявили інтерес до її чоловіка. «Тут без влади не обійшлося», — зазначає вона у дописі.
У своєму пості журналістка також публічно відповіла на закиди, що стосуються її чоловіка Володимира Резнікова. Вона пояснила, що він справді потрапив під люстрацію як колишній заступник начальника ДАІ, однак після повномасштабного вторгнення добровільно приєднався до добровольчих формувань та організував навчальний полігон під Києвом, через який пройшли понад 10 тисяч військових і добровольців.
Ведернікова зазначає, що проти її чоловіка порушено кримінальну справу за статтею щодо незаконного обігу зброї. Вона пояснює це провокацією, що мала на меті зірвати діяльність полігону. Після початку розслідувань полігон припинив існування, а її чоловік мобілізувався до лав Збройних сил України.
“Анонімний канал активно закликає «підписуватись», закріплюючи образ «винної» журналістки, яку мають «викрити», «посадити», «змусити мовчати». Це створює атмосферу ворожості, залякування і суспільного цькування, що має chilling effect (ефект охолодження активності журналістки). Ці публікації мають ознаки скоординованої дискредитаційної кампанії з використанням гендерно зумовленого онлайн-насильства. Мета — залякати журналістку, викликати у неї самоцензуру, підірвати довіру до її матеріалів і статусу у професійній спільноті.”, – коментує онлайн-атаку Ліза Кузьменко, голова ГО “Жінки в медіа”.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.