/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F98d86574ae39a0cdb6dd3d4622e79ac7.jpg)
Україна та партнери створюють дешеву альтернативу зенітним ракетам — подробиці
Україна та Данія працюють над створенням дрона-перехоплювача зі штучним інтелектом, пише видання Defence Express. Партнери прагнуть розробити надійну систему перехоплення російських безпілотних літальних апаратів (БпЛА), здатну ідентифікувати, відстежувати й автономно нейтралізувати широкий спектр повітряних загроз: від FPV-дронів і квадрокоптерів типу Mavic до розвідувальних і далекобійних БпЛА. Підприємства поки що не розкривають конкретних деталей проєкту. Відомо тільки, що данська компанія надасть передові сенсорні технології та системи ситуаційної обізнаності. Наскільки ефективним елементом системи протиповітряної оборони (ППО) є дрони-перехоплювачі та хто з міжнародних партнерів України допомагає у виробництві таких безпілотників, вивчав телеканал FREEДОМ.
Одразу три українські виробники отримали державні контракти на виробництво дронів-перехоплювачів. За словами міністра оборони Дениса Шмигаля, Україна замовила таких безпілотників на понад 3 млрд гривень.
“Велику увагу приділили дронам-перехоплювачам, які здатні протидіяти російським [дронам типу Shahed] “Шахедам”. І є вже чотири держконтракти з виробниками. Цього тижня також говорили з великими державними банками про кредитування виробників під держгарантії”, — повідомив у Facebook Денис Шмигаль.
Дрони-перехоплювачі, тобто ті безпілотники, які використовують як елемент системи протиповітряної оборони, не є ефективними в боротьбі з крилатими та балістичними ракетами. Натомість здатні вражати повітряні цілі, що летять на незначних висотах на малих швидкостях — російські ударні безпілотники та розвідувальні БпЛА.
“Фактично перехоплювач знищує ударний БпЛА, запобігаючи його наближенню до міської забудови. Це важливий момент, оскільки він знижує ризик жертв серед мирного населення і, що особливо важливо, ймовірність ураження стратегічних об’єктів на території України”, — пояснив військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов.
Звичні наземні системи протиповітряної оборони (ППО) занадто дорогі для використання проти безпілотників, пояснюють експерти. Вартість одного снаряда може багаторазово перевищувати ціну цілі, яку він збиває.
“Собівартість виробництва дронів-перехоплювачів значно нижча порівняно з використанням українських систем ППО для знищення БпЛА за допомогою класичних зенітно-ракетних комплексів. Наприклад, ракета для комплексу IRIS-T може коштувати до 100 тис. доларів, тоді як собівартість виробництва російського ударного безпілотника становить від 20 до 30 тис. доларів”, — зазначив Дмитро Снєгирьов.
Безпілотники-перехоплювачі — це інноваційний метод знищення російських дронів. Покладатися тільки на них Україна не може. Але перехоплювачі виробляють серійно, і наразі йдеться про десятки тисяч одиниць.
“Десятки тисяч. Це те, що ми вже законтрактували та будемо контрактувати далі. Наше контрактування зараз, з одного боку, впирається в спроможність виробника, з іншого — у можливості державного бюджету. Усе те, на що буде здатний державний бюджет, ми точно законтрактуємо”, — заявив в інтерв’ю виданню “Бабель” директор Агентства оборонних закупівель Арсен Жумаділов.
Держава зможе закупити всі дрони-перехоплювачі, які вироблять в Україні цього року, повідомив перший віцепрем’єр-міністр Михайло Федоров. Фінансування готові надати й країни-партнери України. На початку липня Київ підписав меморандум про розширення виробництва безпілотних систем з американською компанією. У середині місяця фінансувати виробництво українських перехоплювачів зобов’язалася Велика Британія, поінформував президент Володимир Зеленський. А Німеччина взялася за розробку дронів для України. Спільно з Берліном працюватиме Прага.
“Росія планує авіаудари з інтервалом у 3-5 днів, використовуючи до 700-800 БпЛА разом із десятками крилатих ракет, концентруючись на одній цілі. Візьмімо, наприклад, дрон “Шахед”. Він коштує десь від 30 тис. до 50 тис. євро. Абсурдно боротися з ним за допомогою керованих ракет Patriot, які коштують понад п’ять мільйонів. По суті, потрібні контрзаходи, які коштують 2 000, 3 000, 4 000 євро”, — прокоментував керівник ситуаційного центру з питань України в Міністерстві оборони Німеччини Крістіан Фройдінг.
Спільне оборонне виробництво з Францією анонсував Володимир Зеленський після зустрічі з міністром закордонних справ країни Жаном-Ноелем Барро. За його словами, кілька французьких компаній готові виробляти дрони в Україні.