MY.UAНовини
Зрадник чи патріот "спільної Вітчизни": як православний шляхтич Адам Кисіль намагався замирити українців з поляками
Зрадник чи патріот "спільної Вітчизни": як православний шляхтич Адам Кисіль намагався замирити українців з поляками

Зрадник чи патріот "спільної Вітчизни": як православний шляхтич Адам Кисіль намагався замирити українців з поляками

Відношення до відомого політичного діяча, майстра компромісів і талановитого оратора як у Польщі, так і в Україні завжди залишалося неоднозначним

Чимало істориків з обох боків ламали списи у суперечках про роль цієї постаті в історії як Речі Посполитій, так і українських земель. Хтось вважав його зрадником українського народу, хтось — одним із послідовних захисників українців чи то патріотом "спільної Вітчизни" – Речі Посполитої; для поляків він залишався "схизматиком", який ревно захищав права православної церкви в державі, де з часів Контрреформації майже одноосібно панувала католицька церква.

Неабиякі дипломатичні здібності, популярність на українських землях (особливо на Волині), нарешті і особиста симпатія короля Речі Посполитої Владислава IV Ваза, дозволяли цій людині довгий час балансувати у вирі військових і політичних баталій. Все це про православного магната, воєводу Брацлавського і Київського, сенатора, благодійника Києво-Могилянської академії Адама Киселя (1600—1653). Цього року, орієнтовно влітку, виповнюється 425 років з дня його народження…

Адам Кисіль. Портрет невідомого художника, 1653 рік

Перший український шляхтич-православний у варшавському сенаті

Походив Адам Григорович з родини православних шляхтичів Григорія Киселя-Низкиницького та Терези Іваницької. У 16 років закінчив навчання у славетній Замойській академії, яка відзначалася віротерпимістю. За одними партами сиділи католики і протестанти, православні та греко-католики, не тільки уродженці Речі Посполитої, але й з багатьох інших держав Європи. Майже відразу Адам Кисіль став на військову службу. Виявився вправним воїном, відзначився у битвах під Оринином (1619) та у нещасливій для коронної армії битві з турецько-татарським військом під Цецорою (1620). В майбутньому році він брав участь у доленосній для історії Польсько-Литовської держави битві під Хотином, де визначальну роль у перемозі польсько-козацького війська зіграв український полководець, гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний.

Саме під Цецорою загинув Михайло Хмельницький – батько Богдана Хмельницького, а сам майбутній гетьман України потрапив у полон. Шляхи Адама Киселя та Богдана Хмельницького неодноразово перетиналися, особливо під час складних перемовин між королем, урядом Речі Посполитої та українськими козаками. Кисіль був представником толерантної до "схизматиків" гілки влади Речі Посполитої, лідером якої вважався коронний канцлер Єжи Оссолінський…

Богдан Хмельницький. Гравюра Віллєма (Вільгельма) Гондіуса, 1651 рік

Невдовзі після Хотинської війни 1620—1621 років молодий, добре освічений (вільно володів кількома європейськими мовами і латиною, мав хист оратора та широкі знання з історії та філософії) шляхтич привертає до себе увагу короля Речі Посполитої Сигізмунда III Ваза, який доручив йому виконання дипломатичних завдань.

Портрет короля Речі Посполитої Сигізмунда III Ваза у коронаційному одязі. Художник Пітер Сайтман, орієнтовно 1624 рік

Уже як представник короля він брав участь у кількох сеймиках у Луцьку та Житомирі. 1630 та 1632 року Адам Кисіль обирається послом (депутатом) варшавського сейму від шляхти Волинського воєводства. Недовгий час був греко-католиком, і вже після смерті короля і обрання на престол його сина Владислава IV Ваза стає в оборону прав православних у державі. Він зближується зПетром Могилою, якого обирають у листопаді 1632 року митрополитом після того, як був зміщений з митрополичої кафедри за москвофільську орієнтацію Ісая Копинський.

Битва під Хотином, в якій брали участь Адам Кисіль і Петро Могила. Художник Юзеф Брандт, 1867 рік

Розгортається цього року і так звана Смоленська війна, в якій важливу роль зіграли козацькі полки. Московське царство зазнає ганебної поразки у війні, а Адам Кисіль стає першим українським шляхтичем-православним у варшавському сенаті (вищому органі влади в державі). Він мав широкі зв’язки в оточенні короля Владислава IV Ваза. Монарх був доволі толерантним у релігійних питаннях на відміну від батька – Сигізмунда III Ваза, який знаходився під впливом папістів і католицького кліру, налаштованих войовничо як проти численних протестантських течій, так і проти православних-"схизматиків".

Король Речі Посполитої Владислав IV Ваза. Художник Пітер Пауль Рубенс, 1620-ті роки

На цій посаді Адам Кисіль доклав багато зусиль для відновлення статусу православної церкви. Сходження до вершин влади було доволі стрімким: у 1633 році стає черкаським підкоморієм, з 1639 року — чернігівським каштеляном. Наступні сходинки в ієрархії: київський каштелян (1646—1648), воєвода Брацлавський (1648) та воєвода Київський (1649—1651). Дипломатичний хист Адама Киселя сповна використовував король Владислав IV Ваза під час замирення козацьких повстань у другій половині 1630-х років.

Шляхтич середньої руки за народженням стає поступово одним з найвпливовіших магнатів не тільки на українських землях, але й в усій Речі Посполитій. Так, вже наприкінці життя він володів 65 населеними пунктами. Частково він їх отримав за королівськими привілеями, частково були куплені вже на початковому етапі Національної революції українського народу.

Хотів пройти між краплями, але потрапив у кроваву зливу

Повстання в Україні у січні 1648 року після "десятиліття спокою" викликало шок у владних структурах Речі Посполитої, а також у представників еліти – магнатів і шляхти, в тому числі й православного віросповідання. Адам Кисіль, який вже багато років захищав інтереси своє малої батьківщини (населених здебільшого українцями східних воєводствах Польсько-Литовської держави) у варшавському парламенті й перед королем Владиславом IV Ваза, також опинився ніби у вакуумі. Він залишався вірним присязі і не міг апріорі зрадити суверена.

Перші перемоги козацько-татарського війська у травні цього року під Жовтими Водами і Корсунем стали передвісниками майбутнього лихоліття на теренах Речі Посполитої. А також краху і розчленування цієї держави наприкінці XVIII століття сусідами-хижаками – Російською та Австрійською імперіями і Прусським королівством.

Українська письменниця та історикиня Лариса Верьовка писала: "Вважаючи, що між Україною та Польщею можна досягти компромісу, не раз брав участь як представник Польщі у переговорах з козаками: 1649 р. – у Переяславі і Зборові, 1651 р. – у Білій Церкві. У лютому 1649 р. приїхав з посольством від польського короля Яна II Казимира Ваза до Богдана Хмельницького в Переяслав, щоб вручити йому гетьманські клейноди, досягти домовленостей, запропонувати свій проєкт перемир’я".

Король Речі Посполитої Ян II Казимир Ваза. Художник Даніель Шульц, 1660-ті роки

Проте ці місії від імені польського уряду і нового короля Речі Посполитої (з ним, зовсім негнучким і не толерантним політиком, Адам Кисіль знаходився у складних стосунках) були приречені на провал: повстання пройшло точку неповернення післяЗборівської битви Польсько-Литовська держава опинилася на межі розвалу. Взагалі Адам Кисіль, попри симпатії до Богдана Хмельницького і намагання знайти ключик до козацьких душ, продовжував захищати державні інтереси (козаки у Білій Церкві кричали йому вслід: "Твої руські кості оброслим лядським м’ясом!").

Світогляд Адама Киселя, попри його політичну позицію, мав і яскраво український характер, спираючись на старовинну, значною мірою міфологізовану історію народу та вірність православній релігії. "Ідея "Великої Сарматії", що розкинула свої простори від Балтики до Чорного моря, міцно й надовго оселилася у письменстві Речі Посполитої, підштовхнувши до витворення "сарматської" політичної ідентичності, яка єднала шляхту незалежно від етнічної приналежности, мови чи конфесії… Чітко розмежовує польських і руських сарматів у своєму виступі на сеймі 1641 р. волинець Адам Кисіль. Як і церковні інтелектуали 1620-х рр.., він тлумачить поєднання Русі та Польщі через призму контракту, хоча суб’єктами договірних взаємин для нього вже є не руські князі, а шляхта: "…Наші предки, руські сармати", добровільно прийшли до ваших милостей, польських сарматів… Не до країни, але з країною, не до релігії, але з релігією, не до титулів і відзнак, але з титулами й відзнаками – так ми прийшли до нашої спільної вітчизни" (цитата за книгою Наталії Яковенко "Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України", "Критика", К., 2005).

"І від поляків я маю біду, і від своїх – русинів – також". Ці слова Адама Киселя, справжнього майстра компромісів, підкреслювали всю марність його бажання "пройти між крапель дощу", які виявилися страшною кривавою зливою: і в період козацько-селянських повстань 1630-х років, і на самому початку Національної революції в Україні під проводом Богдана Хмельницького. У листі до гетьмана України в 1651 році він, вже важко хворий, з болем писав: "Я майже зів’ялий, весь умучений і на здоров’ї скалічений, три роки ганяю… від сойму почавши, досі постійно зношуся з королем, щоб кров християнська не лилася, щоб остання частина народу нашого не загинула".

Де похований Адам Кисіль

3 травня 1653 року перестало битися серце цього вправного дипломата, невгамовного посередника між королем Речі Посполитої, владними структурами держави та православними русинами (сучасними українцями). Похований у Низкиничах на Західній Волині, де й народився, у родинному Успенському храмі.

Успенський храм у Низкиничах, побудований Адамом Киселем. Там він і був похований у підземеллі. Фото з сайту ukrainaincognita.com

Не тільки серед земляків-волинян залишив добру пам’ять Адам Кисіль. Він був одним з найбільших благодійників Києво-Могилянської академії, надаючи матеріальну підтримку Михайлівському монастирю в місті Гоща, а також православній школі, що містилася при ньому й була підпорядкована Академії.В Києві є Замкова гора, яка панує над Подолом. У XVII столітті вона мала назву Киселівка за іменем тодішнього київського воєводи…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Гороскоп сегодня 27 июля: осторожность с финансами, возможны сплетни и недомогания
Знай
2025-07-27T01:45:56Z
Легкий и освежающий: салат с тунцом, который идеально подходит для жаркого дня
Telegraf
2025-07-26T18:09:05Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Эти пироги тают во рту: понравятся даже гурманам, а готовятся проще простого
Telegraf
2025-07-26T16:31:50Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Новое начало: Джеймс Ганн показал трейлер второго сезона сериала «Миротворец»
GameMag
2025-07-26T23:45:42Z
Норман Ридус отправляется в Испанию в трейлере третьего сезона сериала "Ходячие мертвецы: Дэрил Диксон"
GameMag
2025-07-26T15:06:50Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
День медицинского работника: история
ZN UA
2025-07-26T21:33:05Z
Потовые ловушки: о чем говорит повышенное потоотделение и как с этим справиться
Знай
2025-07-26T20:51:40Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Соперник Орбана признал Россию агрессором, но выступил против ускоренного вступления Украины в ЕС
ZN UA
2025-07-27T01:54:23Z
Политик из AfD воевал на стороне Украины: как его наказали в пророссийской партии
ZN UA
2025-07-27T01:46:26Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T23:09:08Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Россия атакует Украину БПЛА: направления движения целей
TSN
2025-07-27T01:36:23Z
Гороскоп Таро на 27 июля 2025 года: Тельцам – новый старт, а Львам – поддержка близких
TSN
2025-07-27T01:06:10Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
БПЛА атаковали Волгоградскую область РФ: горит железнодорожная подстанция
Gazeta UA
2025-07-27T01:36:47Z
В США произошла резня в гипермаркете
Корреспондент
2025-07-27T01:36:14Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Денежная помощь в Днепропетровской области: что нужно для получения
Политека
2025-07-27T02:00:11Z
ВСУ имели успех сразу в трех областях: ISW знает, где именно
ZN UA
2025-07-27T01:54:48Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Вратарь сербской сборной станет игроком Наполи
Корреспондент
2025-07-26T21:42:37Z
Пятилетняя Регина покорила Говерлу: самая молодая рекордсменка Украины без посторонней помощи
Comments UA
2025-07-26T21:24:56Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Дьекереш отметил особую радость от перехода в Арсенал
Корреспондент
2025-07-26T21:15:58Z
В игре за Слован против Прешова Кухаревич выделяется игрой с забитым мячом
Корреспондент
2025-07-26T20:33:55Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Катар пригрозил остановить поставки газа в ЕС: что требует
TSN
2025-07-27T00:36:25Z
ЕС может ускорить отказ от российского газа: Reuters узнало сроки
Хвиля
2025-07-26T23:15:13Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Археологи открыли нетронутую гробницу этрусков
Gazeta UA
2025-07-26T22:42:13Z
Вы удивитесь, насколько это просто: как увеличить время автономной работы любого iPhone - простой трюк
Знай
2025-07-26T18:51:11Z
Google представил ИИ-инструмент, который может расшифровывать древние тексты
UAToday
2025-07-26T16:51:59Z
Опубликованы фотографии портативной игровой ретро-консоли без стиков XU20 V32
Знай
2025-07-26T16:51:20Z
Ученые нашли новый вид динозавра, который мог щебетать и свистеть, как птица
TSN
2025-07-26T15:18:09Z
Arianespace вывела на орбиту пять спутников
Корреспондент
2025-07-26T15:09:26Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T09:33:51Z