/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fc8f622b1dd897e0252492b9a5b7db729.jpg)
Чи можуть забрати авто за несплату штрафів через ухилення від мобілізації - пояснення
Військові
Громадянам, які не з’являються за повістками до ТЦК для уточнення даних чи проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), загрожують штрафи.
Про це розповіла адвокат, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Актум» Олена Хоменко в інтерв’ю РБК-Україна.
Чи можуть вилучити авто за порушення правил мобілізації
Громадянам, які порушують обов’язки військового обліку — наприклад, не з’являються за повісткою для оновлення даних або проходження військово-лікарської комісії — загрожують штрафи. Суми стягнень коливаються від 17 до 25,5 тисяч гривень, і таких порушень може бути кілька. Якщо штрафи не оплачуються у встановлені строки, до порушника можуть застосовуватися додаткові обмеження — арешт банківських рахунків, конфіскація майна та тимчасове позбавлення водійських прав. Водночас остаточне рішення щодо блокування рахунків приймає тільки суд.
Штраф, який не сплачено впродовж 15 днів, автоматично подвоюється. Як зазначає Олена Хоменко, три прострочених штрафи можуть призвести до боргу понад 160 тисяч гривень.
У разі, коли загальна сума заборгованості перевищує 165 тисяч гривень, державний виконавець має юридичне право ініціювати арешт майна боржника та реалізувати його через онлайн-аукціони СЕТАМ. До такого майна можуть входити не лише квартири чи будинки, а й транспортні засоби, включаючи особисті автомобілі.
Чому арешт і продаж авто застосовуються нечасто
Попри наявні юридичні механізми, на практиці конфіскація майна за порушення правил мобілізації залишається рідкісним явищем. Хоменко пояснює це тим, що судові процеси займають багато часу, особливо в умовах воєнного стану. Навантаження на суди надмірне, а засідання часто перериваються через повітряні тривоги.
Також, за її словами, станом на початок 2025 року в українських судах розглядається лише кілька десятків справ щодо позбавлення водійських прав через порушення військового обліку. Рішення винесено лише в незначній частині з них — більшість досі перебуває на стадії розгляду.
Ще однією причиною, що ускладнює процес притягнення до відповідальності, є те, що подача позову до суду потребує сплати судового збору. В умовах обмеженого бюджету ТЦК та СЦ не завжди мають фінансування для таких дій, тому цей інструмент наразі не застосовується масово.